Sabre (Mixed/Men, Steel) - July 2019

Previous month Next month
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
1 Dmitry Gibadullin UKRF 1908.6 2.1
2 Kirill Danilov White Company 1875.2 1.7
3 Evgeniy Volodkov White Company 1859.5 1.6
4 Ivan Kashitsyn White Company 1827.8 1.4
5 Antoni Olbrychski Akademia Szermierzy 1822.2 1.7
6 Alexander Ryabov Renaissance Fencing School 1799.9 1.6
7 Vadim Kravchenko FFC Paladin 1792.3 1.2
8 Aleksander Frydrych N/A 1788.7 1.4
9 Christopher Godwin Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1782.3 1.1
10 Victor Harder Hesel Københavns Historiske Fægteklub 1781.9 1.4
11 Kristofer Stanson Stockholms Stigmän 1774.6 1.8
12 Grzegorz Sarna Akademia Szermierzy 1731.9 1.7
13 Konrad Kramarz Mordschlag Łódź 1730.2 1.7
14 Sergey Volkov White Company 1717 1.6
15 Daniel Green Vanguard Swordsmanship Academy 1716.2 1.2
16 Anton Cherepnin White Company 1715.2 1.1
17 Dennis Ljungqvist Kungshamns Historiska Fäktskola 1710.2 1.5
18 Andrei Andreev Renaissance Fencing School 1705.2 0.6
19 Dmitriy Usoltsev Golden Falcon 1696.6 1.6
20 Vyacheslav Korotovskikh NoName 1691.7 1.5
21 Phillip Burgstahler Richmond Kunst Des Fechtens 1691.3 1.1
22 Mark Holgate Adelaide Sword Academy 1668.1 1
23 Matthys Kool Historisch Vrijvechten Nederland 1662.8 1.3
24 Aleksandr Savochkin UKRF 1659.1 1.4
25 Szczepan Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1655.2 1.5
26 2 Axel Pettersson Gothenburg Historical Fencing School 1650 0.9
27 Amir Sheikh-Warak Schola Gladiatoria 1649.7 1.6
28 2 Pedro San Miguel Schola Gladiatoria 1649.6 1.8
29 Giulio Schifino ASD Scherma Storica Pavia 1642.9 0.9
30 Alexey Trekin MIPT Historical Simulation Club 1638.3 1.4
31 Sergey Vasiliev Golden Falcon 1634.9 1.2
32 Alexander Kitaev Maryland Kunst des Fechtens 1634 1
33 Filip Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1629.7 1.3
34 Petr Vasiliev Golden Falcon 1619.5 1.6
35 Alexey Perkov Tramazzone 1613.1 1.4
36 Airrion Scott Mid-Atlantic Society for Historic Swordsmanship 1604.3 1.1
37 Michael Roth Heartland HEMA Historical Fencing Club 1600 0.7
38 Bart Jongsma Historisch Vrijvechten Nederland 1595 1.2
39 Rowan Skilbeck Waterloo Sparring Group 1593.3 1
40 Maxim Yun PLK 1593.1 1.1
41 Håvard Lund Eidheim Fekteklubben Frie Duellister 1589.7 1.3
42 Piermarco Terminiello The School of the Sword 1586.9 1
43 Justin Jay Mackley Glen Lachlann Estate College of Arms 1580.3 1.2
44 Johan Lundby Stockholms Stigmän 1573.6 0.7
45 Magnus Lundborg Uppsala Historiska Fäktskola 1564 1.6
46 Kristian Ruokonen EHMS 1562.5 1.3
47 Mikhail Bakir FFC Paladin 1558.3 1.7
48 Karol Rejmanowski Akademia Szermierzy 1556.4 1.2
49 Alexander Makarov Waterloo Sparring Group 1554 1.2
50 Oleg Kolganov FFC Paladin 1550.9 1.6
51 Daniele Adami Ordine delle Lame Scaligere 1550.6 1
52 Vincent Chiu Valkyrie Western Martial Arts Assembly 1547 0.7
53 Vladimir Nasretdinov HEMA Academy 1545.6 1.2
54 Daniel Pope Scholar Victoria 1543.8 1.2
55 Thomas Nyzell Uppsala Historiska Fäktskola 1543 1.5
56 Thomas Couturier La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1541.7 1.3
57 Alexander Makarov Edinorog 1541.1 1.4
58 Frank Zamary Royal Arts Fencing Academy 1537.3 0.9
59 1 Alexander Nechiporenko Renaissance Fencing School 1528 0.7
60 1 Dorian Canham AURA Combat Historique 1527.5 1.4
61 Sean Martin Corsair Fencing Club 1525.8 0.7
62 1 Shawn Fackler Loyal Order of the Sword 1522.7 0.7
63 1 Tim Fuke London Longsword Academy 1522.6 1
64 1 Chris Castle Schola Gladiatoria 1520.8 0.6
65 1 Alessandro Christiani ASD Scherma Storica Pavia 1520.7 1
66 Benjamin Pope Vanguard Swordsmanship Academy 1520 1.2
67 Joseph Pugnetti Steel City Historical Fencing 1519.7 1
68 Burak Urgancioglu L’Épée Blanche 1517.4 1.2
69 Aleksandr Dobrogorskii Warning Fencing Team 1517.1 0.8
70 Daniel Arnold Collegium in Armis 1514.7 1.1
71 Mariia Davydova Escalibur 1512.3 0.7
72 Viacheslav Vedeneev Renaissance Fencing School 1508.1 1.1
73 Jerzy Miklaszewski Silkfencing Team 1507.2 1.5
74 Nikita Nenilin Forest Brotherhood 1503.7 0.9
75 Evgeniy Pleshakov UKRF 1501.8 1.7
76 1 Martin Wilkinson Schola Gladiatoria 1501.6 0.7
77 1 Alexey Borisov Tramazzone 1501.1 1.4
78 Radik Shagabutdinov NoName 1499.7 1.4
79 Alexander Strakhov Tramazzone 1498.7 1.2
80 Evgenii Petrov Golden Falcon 1493.5 1.1
81 John Osborn Royal Arts Fencing Academy 1492.6 0.9
82 Ilia Rebrov UKRF 1491 1.5
83 Mikhail Krivelev Mistral 1490.4 1.3
84 Michael Smallridge The Iron Door Collective 1489.2 1.4
85 Noah Hanssen Maryland Kunst des Fechtens 1488.9 0.9
86 Piotr Przanowski Bractwo Szermiercze 1488.7 0.6
87 Andrey Muzurin Tramazzone 1488.1 0.8
88 Robert N. Smith Nickel City Longsword Academy 1484 0.7
89 Andrei Skrynko Ultima Ratio Sibir 1482.7 1.6
90 1 Egor Pravoj Freifechtergilde 1478.6 0.8
91 1 Aleksandr Zaika Ultima Ratio Sibir 1478.6 1.1
92 Emma Fowler Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1476.5 1.3
93 2 Gaël Marais École Chevaleresque 1475.2 0.8
94 1 Andreas Isaksson Uppsala Historiska Fäktskola 1474.7 1.4
95 1 Roman Pomelov FFC Paladin 1474.4 0.7
96 2 Łukasz Dąbrowski Fechtschule Gdańsk 1474.4 1.7
97 2 Timothy Maurer Second Intent Fencing 1473.7 0.7
98 1 Elena Muzurina Tramazzone 1473.4 1.5
99 1 Marcus Pettersson Kungshamns Historiska Fäktskola 1473.3 1.3
100 Andrey Kozlov FFC Paladin 1472.3 0.8
101 Ignacio González Garcia Sala de Armas Salvatore Fabris 1466.3 0.6
102 Stanisław Nagórski Fechtschule Gdańsk 1459.9 1.1
103 Mikko Lehto EHMS 1458.6 1.1
104 Ivan Ermolin NoName 1458.1 0.7
105 Stanislav Nikulin Hello Kitty 1457.2 1
106 Mark Gilbert Riddle of Steel 1456.9 0.9
107 Mateusz Konopacki Mordschlag Łódź 1456.4 1.2
108 Richárd Pávay Anjou Udvari Lovagkör 1456.4 0.7
109 Grzegorz Brzeziński Toruńska Szkoła Fechtunku 1456.1 0.7
110 Arsenii Kalinovich True Edge Academy of Swordsmanship 1452.8 0.7
111 Ingulf Popp-Kohlweiss INDES Salzburg 1451.5 0.8
112 Jonathan Middleton Waterloo Sparring Group 1450.6 0.8
113 Alexander Kolesnichenko Mistral 1449.3 0.7
114 Gleb Smetanin Challenge 1447.7 0.7
115 Ivan Abaimov Le Renard 1447.2 0.9
116 Alexander Rassadkin White Company 1446.1 1.5
117 1 Matteo Filippa Accademia I Duellanti 1443.7 0.8
118 1 Patrik Jarenius Gripen HEMA 1443.7 1.5
119 Chris Bigelow N/A 1437.6 0.7
120 Leonard Carpentier AMHE Paris 1437.3 0.7
121 Alex Roberson Sword Fighter Gold Coast 1435.2 0.9
122 Mikhail Nelubin Stroganov's Army 1434.3 1.7
123 Andrey Nekrylov Freifechtergilde 1430.5 1.1
124 William Joseph Maryland Kunst des Fechtens 1430.4 1
125 János Márkus Crosscut Historical Research and Sparring Team 1430.1 0.8
126 Maciej Kwiek ARMA Poland Poznan 1428.3 1.2
127 Egor Kulyomin Camelot 1427.4 1.1
128 Piotr Szymanski Leitrim Longswords 1424.1 0.7
129 Mart van den Burg Historisch Vrijvechten Nederland 1423.7 0.6
130 Ahmad Salem Ahmed WFA 1423.7 0.6
131 Davide Di Francesco Accademia I Duellanti 1421.1 0.7
132 Kirill Kamyshan HEMA Academy 1419.4 1
133 1 Timo-Pekka Kuusama EHMS 1418.5 0.7
134 1 Robert Szatecki Centrum Dawnych Sztuk Walk 1418.4 0.9
135 1 Kirill Shasherin Tramazzone 1417.1 0.7
136 1 Joanna Koprowska Akademia Szermierzy 1416.7 1.6
137 Maksim Krylov Renaissance Fencing School 1416 1.2
138 Vitaliy Kuznetsov Men With Swords 1415.7 0.8
139 Pavel Burlak Ultima Ratio Sibir 1413.8 1.3
140 Nigel Potts Wolfshead Western Martial Arts 1413.7 0.6
141 Andrzej Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1412.7 1.1
142 1 Mark Wilkie The Institute for Historical Arts 1412 0.9
143 1 Darren Dadswell The English Martial Arts Academy 1411.9 1.1
144 Oleg Rodionov Fencing Fanatics 1410.7 1.2
145 Michael Gilding Maryland Kunst des Fechtens 1408.9 0.8
146 Vyacheslav Kalashnikov Le Renard 1407.7 1.1
147 Fredrik Sand Ekmark Medeltida Stridsteknik Linköping IF 1406.2 1.1
148 Marek Helman ARMA Poland Poznan 1405 0.8
149 Andrey Lazarev NoName 1403.8 0.7
150 Alexander Bondarenko Dark Heart 1403.4 0.7
151 Iuliia Pichugina Ultima Ratio Sibir 1401.2 1.7
152 Eduard Sadrutdinov Path of Steel 1401.2 0.6
153 Lech Ciszkiewicz Academy of Historical Fencing 1396.9 1.1
154 Nikodim Dyachek FFC Paladin 1394.5 1.5
155 Aleksandr Levin Renaissance Fencing School 1393.3 1.2
156 Robin Halldin Stockholm HEMA 1392.4 1.2
157 Federico Loda I Bèc del Ruc 1391.3 0.7
158 Greg Tsagris Medieval Swordplay Canada 1391.1 0.8
159 Stefano Amelotti Accademia I Duellanti 1390.5 1
160 Jimmy Olsson Gothenburg Historical Fencing School 1389 0.9
161 Steve Sigmans De Hallebardiers 1388.6 0.9
162 Oleg Stepanov Tramazzone 1388 1.1
163 Jerard Hexxus Comerford Gaillimh Gallóglaigh 1385.9 0.6
164 Thomas Ive Tree of Shields 1384.6 0.8
165 Daria Aleshina White Company 1383.3 1
166 Anton Pshenov Mistral 1380 1.2
167 Daniel Romano Fechtschule Victoria 1379.9 0.6
168 Jake Norwood Capital Kunst des Fechtens 1378.9 0.7
169 1 Chris Hobbs Steel City Historical Fencing 1376.8 0.7
170 1 Witold Adamczak Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1376.5 1
171 Tomasz Lipert ARMA Poland Poznan 1376 1.1
172 Henrik Hedelin Gothenburg Historical Fencing School 1375.4 0.9
173 Joseph Hochadel Gem City Duelists Society 1374.7 0.8
174 Michail Demidov UKRF 1373.5 1.2
175 Tomas Srnec The Wrathful Peasants 1373.2 0.7
176 Yan Borovski Le Renard 1372.2 0.9
177 Andrey Terentiev FFC Paladin 1371.4 1.6
178 Michal Grabowski Akademia Szermierzy 1370.6 0.9
179 Kai Wen Li Adelaide Sword Academy 1369.4 0.9
180 Jamie MacIver London Historical Fencing Club 1368.5 0.8
181 Jordan Moreno Maryland Kunst des Fechtens 1366.3 1
182 1 Giulio Campanella Sala d'Arme Achille Marozzo 1365.7 0.6
183 1 Joshua Dale Heartland HEMA Historical Fencing Club 1365.7 0.7
184 Kristaps Krūtainis HEMA Riga 1365.1 0.8
185 Ilja Stepanov Daybreak 1364.1 0.6
186 Aleksei Elistratov Arkenstone 1362.9 1.2
187 Johan Norberg Gothenburg Historical Fencing School 1359.4 1.5
188 Jack Butcher Schola Gladiatoria 1358.8 1.1
189 1 Rafal Kalus Akademia Szermierzy 1358.4 0.6
190 1 Denis Klevin FFC Paladin 1358.3 0.7
191 2 Olga Slovareva Renaissance Fencing School 1358 1.3
192 Kiana Shurkin Maryland Kunst des Fechtens 1357.7 1
193 Marco Ferrari Sala d'Armi Guardia di Croce 1355.8 0.9
194 2 Stephen Parfitt Schola Gladiatoria 1355.3 0.5
195 1 Damian Matuszewski Uppsala Historiska Fäktskola 1355.2 0.9
196 1 Kirill Glushchenko Tramazzone 1354.8 1
197 1 Andrey Berezovskiy Hemul 1353.8 1.2
198 1 Evgenii Shibeev Challenge 1353.5 1.6
199 1 Zachary Amsden Drei Wunder Wma 1352.4 0.7
200 1 Cory Conner Swordguild Portland 1352.4 0.7
201 2 Sergey Tikhomirov N/A 1352.3 1.4
202 Vadim Polyuga UKRF 1351.3 0.7
203 James Campbell House Darksun 1349.4 0.9
204 Ryan Freeman Academy of Historical Fencing 1348.9 0.7
205 Konstantin Bulkin Tramazzone 1347.4 1
206 Oleg Ivanin Le Renard 1346.1 1.1
207 Piotr Janeczek Akademia Szermierzy 1345.2 1
208 Vasily Moiseenko Freifechtergilde 1344.5 1.4
209 Vasiliy Zlokazov Rumata Fencing 1344.4 0.6
210 Mariano Maselli ASD Scherma Storica Pavia 1344.2 0.6
211 Vladimir Pogrebniak Ultima Ratio Sibir 1342.1 1.1
212 Mark Arnold Prima Spada School of Fence 1340.8 1
213 Mikhail Danshin Canto Spada 1339.2 1
214 1 Artem Schapov Golden Falcon 1338.7 0.7
215 1 Bert Gevaert De Hallebardiers 1338.7 0.5
216 2 Robert Williams The School of the Sword 1338.5 1.4
217 Pontus Westerholm Uppsala Historiska Fäktskola 1338.2 1
218 Jeff Alvrez Sword Fighter Gold Coast 1336.7 0.9
219 Marco Lena Sala d'Armi Guardia di Croce 1336.1 0.8
220 Konstantin Smetanin Golden Falcon 1333.5 0.8
221 Lorenzo Rocca Sala d'Arme Achille Marozzo 1332 0.7
222 Vadim Komissarov Freifechtergilde 1331.4 1.1
223 Olle Kausland Halmstad HEMA 1331.3 1
224 Martin Forrester KdF Manchester 1331.2 1.1
225 Henric Jansen Historisch Vrijvechten Nederland 1329.8 0.8
226 Nikolay Apraksin Freifechtergilde 1329.5 0.9
227 Massimiliano Moscatelli Accademia Romana d'Armi 1327.1 0.9
228 Aleksandr Nikolaev Desperados 1326.1 0.8
229 Kirill Breus Ultima Ratio 1326.1 0.7
230 Pawel Mamelka Mordschlag Łódź 1324.8 1.3
231 Joris Jacobs Sumus Soldani 1324.2 0.7
232 Guillermo Puente Alarcia Princesa Kristina de Noruega 1322.1 0.6
233 Łukasz Buczek Akademia Szermierzy 1321 0.7
234 1 Kristian Guivarra Vanguard Swordsmanship Academy 1320.2 0.8
235 1 Andreas Engström Gothenburg Historical Fencing School 1320 1
236 Oscar Manuel Martin Lindberg Örebro HEMA 1317.9 1.1
237 Alexander Lundqvist Gothenburg Historical Fencing School 1317.5 1.3
238 Nathan Wallace Royal Arts Fencing Academy 1317.3 1
239 Chingiz Gataullin Challenge 1316.7 0.7
240 Jeff Kim New York Historical Fencing Association 1316.2 0.8
241 Vladimir Isaev Klinok 1315.3 1.2
242 Ruslan Verestchagin FFC Paladin 1314.9 0.8
243 Anton Goncharov Le Renard 1313.4 1
244 Sergey Kosykh Edinorog 1313.2 0.9
245 Mateusz Fornal Fencing Arts 1313.2 0.8
246 Adam Tokarski Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1311.5 1.3
247 Jordan Eyre Academy of Historical Fencing 1308.4 1.3
248 Vladimir Miroshnichenko Irkutsk Swordfighters Guild 1308.1 0.9
249 Konrad Kandulski Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1307.8 0.6
250 Krzysztof Borzęcki Akademia Szermierzy 1307.1 0.9
251 Sergei Iakovlev Challenge 1306.4 0.8
252 1 Pavel Shilin Mistral 1304.1 1
253 1 Pavel Safonov Edinorog 1303.8 1.3
254 Staffan Hammar Sällskapet Lunds Kontrafäktare 1303.4 0.9
255 1 Friedrich Bialas Fechtrunde Wien 1301.7 0.8
256 1 Aleksandr Dmitriev Nochnaya Strazha 1301.3 1.3
257 Magnus Hagelberg Uppsala Historiska Fäktskola 1298.8 0.8
258 Tibor Szebényi Georgikon Szablya Kör 1298.3 0.7
259 Rovshan Mustafaev HEMA Academy 1297.9 1
260 Gabriel Suchy Wrocławski Klub Szermierczy KOLEJARZ 1297.2 0.7
261 Fedor Ochkasov FFC Paladin 1296.7 0.7
262 Jonathan MacKenzie Gordan Virginia Academy of Fencing 1296.3 0.6
263 Greg Szanto Tree of Shields 1295.5 0.9
264 Nelson McGuigan Melbourne Messer Club 1294.7 0.8
265 Pedro Henriques Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Sintra 1293.7 0.6
266 István Dobó Ars Ensis 1293.2 0.8
267 Aster Soetaert De Hallebardiers 1293 0.8
268 1 Oskar ter Mors Historisch Vrijvechten Nederland 1291.7 0.7
269 1 Jakub Wrzalik ARMA Poland Warszawa 1291.3 0.9
270 1 Mátyás Miskolczi Ars Ensis 1291.3 0.9
271 1 Grzegorz Włodarski Grupa Fechtunku Historycznego Lublin 1290.8 0.7
272 4 Anastasia Matiushina FFC Paladin 1290.5 2
273 Ruslan Urazbahtin Le Renard 1290.2 1.2
274 Georgy Burobin Golden Forests 1287.6 0.7
275 1 Rory van Noort De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1286.8 0.5
276 1 Pavel Dolgorukov Freifechtergilde 1286.2 1.2
277 Zsolt Károly Falka 1284.5 0.8
278 2 Florian Meyer N/A 1284.3 0.6
279 Robert Bjurshagen Stockholm HEMA 1284.3 0.9
280 2 Semion Kurdiukov Golden Falcon 1284.2 1
281 1 Piotr Ptaszny Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1282.6 0.6
282 1 Chris Hartley The School of the Sword 1282.1 1.2
283 Ivan Shubinov World Class Fencing 1281.9 1
284 Martin Betzenbichler Ochs 1280.9 0.5
285 1 Ross Davies Spada di Bolognese 1277.6 1
286 1 Bogdan Bykov Varga 1277.5 1.6
287 1 Georg Illing N/A 1277.4 0.7
288 1 Denis Davydov HEMA Academy 1277 1.4
289 Evgeniy Matuishonok Tramazzone 1276.7 0.6
290 Raj Soren Tree of Shields 1273.9 0.6
291 Luis Torres New York Historical Fencing Association 1272.2 0.6
292 Natalia Balybina Ultima Ratio Sibir 1270.9 1.2
293 Chanara Gettons Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1270.8 0.6
294 Igor Rodionov Golden Forests 1270.3 0.8
295 J.J. Conlon Columbus Saber Academy 1269.1 0.8
296 1 Joshua Wiest Triangle Sword Guild 1268.9 0.6
297 1 Mikolaj Krukowski The School of the Sword 1268.5 1
298 Rafael Fazletdinov Golden Falcon 1268.3 1.2
299 Gerben de Vries De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1268 0.6
300 Brent Lambell Drei Wunder Wma 1267.3 0.7
301 Morgan Blackmore Grit-City Historical European Martial Arts 1267.3 0.7
302 Alexander Posch INDES Graz 1266.3 0.8
303 Dimitri Blake Adelaide Sword Academy 1266 0.7
304 Dario Valente Sala d'Arme Achille Marozzo 1265.8 0.9
305 Ilja Gnezdilov Golden Falcon 1265.1 1.3
306 Sergey Kovalenko Tramazzone 1264 1
307 Timofey Matrosov Freifechtergilde 1263.6 1.1
308 Alexey Varaksin FFC Paladin 1262.9 1.2
309 Anthony Garnier Schola Gladiatoria 1262.8 0.9
310 Isac Cavallin Malmö Historiska Fäktskola 1260.6 0.8
311 Denis Matyazh Varga 1259.9 1.4
312 Szymon Ożóg Szkoła Fechtunku Gryf 1259.8 0.9
313 1 Jiri Jansa Gaillimh Gallóglaigh 1259.2 0.6
314 1 Thomas Kesler Gem City Duelists Society 1259 0.9
315 Patrick Bratton Keystone Academy of Dueling and Swordsmanship 1258.6 0.6
316 Dimitrios Andreas Stephanoy Blood and Iron Martial Arts 1257.8 0.6
317 Andrei Kachanov NoName 1255.4 1.4
318 Vsevolod Kornev Austvegr-Bayard 1255.2 0.8
319 Aleksandr Gorbunov Challenge 1253.9 0.8
320 Lewis Hand Stoccata School of Defence 1249.9 0.6
321 Kirill Iakovlev Challenge 1245.8 1.2
322 Grégory Tarrade AURA Combat Historique 1245.1 0.9
323 Dmitrii Kuklin HEMA Academy 1244.7 0.7
324 Maxim Sean Sheehy Glen Lachlann Estate College of Arms 1244.1 0.6
325 Szymon Sitko Silkfencing Team 1243.9 0.8
326 Nikita Kluev N/A 1243.7 0.7
327 Kazimierz Szadkowski Fechtschule Gdańsk 1243.2 1.2
328 Enrica Angiolini Accademia Romana d'Armi 1242 0.7
329 Lars Lykta Stockholms Stigmän 1242 0.7
330 Gilles Carriere École Chevaleresque 1241.2 0.7
331 Evgeniy Gorbakov White Company 1240.7 0.6
332 1 Kamil Jadczak Mordschlag Łódź 1240.6 0.5
333 1 Kirill Golichenkov Men With Swords 1240.6 0.6
334 Anton Bulaev Golden Falcon 1239.9 1.1
335 1 Evgeniy Kosykh Edinorog 1239.6 0.8
336 1 Witold Zabłocki Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1239.5 1.3
337 Tomasz Kraśnicki Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1239.1 0.9
338 Aleksandr Kolodkin HEMA Academy 1238.8 1.1
339 Sergey Novikov Golden Falcon 1236.7 1.5
340 Artem Bykov Stroganov's Army 1236.6 1.5
341 Bartosz Gluszczak Mordschlag Łódź 1235.7 0.7
342 Moses Jones Drei Wunder Wma 1235.6 0.5
343 Dan Sims Drei Wunder Wma 1235.6 0.5
344 1 Makar Babenko Diestro 1233.2 0.6
345 1 Oliver Haglund Örebro HEMA 1232.8 1
346 Nikita Evtushenko FFC Paladin 1232.8 0.7
347 Alexander Patrukhin Freifechtergilde 1232.4 0.7
348 Giordano Moreni I Bèc del Ruc 1230.6 0.6
349 Viacheslav Koptev Ultima Ratio Sibir 1229.7 0.7
350 Daniel Krzaczkowski Fechtschule Gdańsk 1229.3 0.8
351 Lee Conley Wolfshead Western Martial Arts 1228.9 0.7
352 Vladislav Rogozin HEMA Academy 1227.9 0.7
353 Aaron Karnuta Denver Historical Fencing Academy 1227.5 0.6
354 1 Oleg Mikhailenko N/A 1226.6 0.6
355 1 Matthew Holden-Williams Virtus Sword School 1226.1 1.3
356 Nick Bulan Steel City Historical Fencing 1226 0.8
357 Lukas Mästle-Goer Schwabenfedern 1225.4 0.6
358 Lukasz Ejtel Szkoła Fechtunku Gryf 1225.1 0.6
359 Kristine Aagot Konsmo Gothenburg Historical Fencing School 1223.8 0.9
360 Pierre Seger École Chevaleresque 1222.9 0.5
361 Gans Kroitcberg FFC Paladin 1222.4 0.6
362 Adrien Chombart de Lauwe La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1222.3 0.6
363 Jake Richards Sword Fighter Gold Coast 1222.1 0.8
364 Alexey Bobunov N/A 1222 0.5
365 Christopher Shackley Collegium in Armis 1221.5 0.5
366 1 Benjamin Pascal AURA Combat Historique 1221 0.6
367 1 Anders Söderberg Gothenburg Historical Fencing School 1220.4 1.5
368 Matthew Truong Schola Gladiatoria 1219.9 0.7
369 Joshua Robert Smith-Monaghan School of Historical Defense Arts 1219.4 0.6
370 Guchev Dmitrii Klinok 1219.4 0.5
371 Timofei Sheikin Golden Falcon 1218.7 0.9
372 1 Thomas Schmid-Zurek Ochs München 1218.3 0.7
373 1 Danila Orehov Golden Forests 1218.1 1.2
374 James Harris Sword Fighter Gold Coast 1217.1 0.7
375 Kevin Campbell Blood and Iron Martial Arts 1216.4 0.7
376 Konstantin Horkel Turkey Historical Fencing Association 1214.8 0.6
377 Hugo Sjöberg Gothenburg Historical Fencing School 1214.6 0.5
378 Danil Dvinskih NoName 1213.5 0.7
379 László Sántha Ars Ensis 1212.9 0.7
380 Sandy Robinson The Wrathful Peasants 1209 0.6
381 1 Alexander Basov FFC Paladin 1208.8 0.5
382 1 Ilia Murashchenko FFC Paladin 1208 1.1
383 2 Igor Iakutov Golden Falcon 1207.9 1.5
384 Matt Torres Five Rings Fencing 1207.7 0.6
385 1 Nikita Golovin FFC Paladin 1207 0.8
386 1 Kira Amzarakova N/A 1206.6 1.3
387 Denis Maksimenko Golden Forests 1206.3 1.3
388 Alexey Moskalenko FFC Paladin 1204.2 0.6
389 Devis Carli Sala d'Arme Achille Marozzo 1203.4 0.6
390 Sky Chen Scholar Victoria 1203 0.6
391 Lois Spangler Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1202 0.7
392 Nikita Kaminec NoName 1199.2 0.5
393 Emin Sabovic N/A 1199.1 0.6
394 1 Chris Slee Vanguard Swordsmanship Academy 1199.1 0.4
395 1 Bence László Tarr Ars Ensis 1198.7 0.9
396 Scott Hellroth Gothenburg Historical Fencing School 1198.1 0.6
397 Simon Hotinceanu INDES Salzburg 1197.9 0.6
398 Réka Daniella Gulyás Ars Ensis 1197.6 0.8
399 Kamil Wawruch Akademia Szermierzy 1196.3 1
400 1 Daniel Spahr Men At Arms Martial Arts 1195.7 0.6
401 1 Ivan Shirshov School of Historical Martial Arts 1195.6 0.8
402 Jakub Staron Silkfencing Team 1194.9 0.6
403 1 Benedetto Antonio Colombo Sala d'Arme Achille Marozzo 1194.8 0.5
404 1 Cohen Benson Prima Spada School of Fence 1194.7 0.7
405 Igor Kashapov Tramazzone 1194.5 0.8
406 Oskar Spjuth Uppsala Historiska Fäktskola 1194.1 0.9
407 Sam Gedrych Riddle of Steel 1193.4 0.7
408 József Király Kard Rendje 1193 0.8
409 Nathan Grepares Sword to Sword 1192.4 0.6
410 1 Aleksandr Kordyukov White Company 1191.9 0.7
411 1 Aleksei Degtiarev HEMA Academy 1191.7 1
412 George Livermore The 1595 Club 1191.3 0.6
413 Aleksei Burkat HEMA Academy 1189.4 1
414 Ben Hill Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1189.2 0.6
415 Guido Gozzi Società D’Arme Major Militia 1188.6 0.7
416 Riccardo Rudilosso Sala d'Arme Achille Marozzo 1188.5 0.6
417 Nikita Luganskiy Camelot 1188.3 0.6
418 1 Grigoriy Zaharchenko Golden Falcon 1187.8 0.7
419 1 Sebastian Wendt Malmö Historiska Fäktskola 1187.7 1.1
420 Marco De Filippo Compagnia Della Rosa e Della Spada 1187.3 0.5
421 Joshua North Academy of Historical Fencing 1186.8 0.6
422 Tomm Alexander Skotner Fekteklubben Frie Duellister 1186.2 1.1
423 Sergey Klochkov Edinorog 1186.1 0.9
424 Denis Dallari ASD Majistro Re 1185.2 0.6
425 Ilkka Hartikainen EHMS 1184.3 0.5
426 Kalle Kylmänen EHMS 1184.2 0.6
427 Jeffery Alvrez Sword Fighter Gold Coast 1183.7 0.5
428 1 Pietro Bruzzi Sala d'Arme Achille Marozzo 1182.7 0.6
429 1 Sean Jauss Virtus Sword School 1182.6 1.3
430 Silvia Giuseppina Manera Scherma Storica Genova 1182.4 0.7
431 1 Joseph Colistro Indes Ferox Gladio 1182.2 0.7
432 1 Dashiell Harrison Indes Ferox Gladio 1182.2 0.7
433 2 Mattias Pettersson Örebro HEMA 1182.1 1
434 Alex Timmerman Ochs America 1182 0.6
435 Denis Shorikov NoName 1181.2 0.6
436 Evgenii Belov Edinorog 1179.5 0.8
437 Bryce Lowman Heartland HEMA Historical Fencing Club 1179.5 0.6
438 1 Alexey Suvorkin Tramazzone 1177.9 0.7
439 1 Denis Markov HEMA Academy 1177.8 1.3
440 Darío Bejarano Pérez Constantia Historical Fencing School 1177.8 0.6
441 Leonid Saperkin Tramazzone 1176.8 0.8
442 Thomas Pittwood The Iron Door Collective 1176.5 1.1
443 Matīss Baķis HEMA Riga 1174.8 0.6
444 Nikolay Karacharov Nochnaya Strazha 1174 0.8
445 Antoni Heba Akademia Broni 1173 0.6
446 Shane Stapleton Prima Spada School of Fence 1171.8 0.8
447 Sam Ive Tree of Shields 1171.1 0.7
448 Alexey Kostin Boitcovii Kot 1169.5 1
449 Jason Brown Swordguild Portland 1169.1 0.5
450 Kevin de Ridder Blood and Iron Martial Arts 1169.1 0.5
451 Will Petillo N/A 1169.1 0.5
452 Pavel Medvedev HEMA Academy 1168.6 1
453 1 Tom Costello Five Rings Fencing 1168.2 0.7
454 1 Maciej Kuszewski Fechtschule Gdańsk 1168 1
455 Thomas Sylvester Grange Martial Arts 1167.3 0.6
456 Anastasiia Averianova Renaissance Fencing School 1166.7 0.8
457 Yusuf Sidar Sahin İstanbul Tarihi Savaş Sanatları Birliği 1166.4 0.5
458 Sergei Shchipanov Fencing Fanatics 1165.3 0.8
459 Jaime White Schola Gladiatoria 1164.8 0.6
460 Nico Banasch N/A 1164.2 0.5
461 Mikhail Prikhodko TORI_I 1160.5 1.1
462 Mikhail Surkov Golden Griffin 1159.5 0.5
463 Alexander Pyhov Klinok 1158.9 0.7
464 Nikita Riabov Flamberg 1156.8 0.8
465 Joseph Sherlock London Longsword Academy 1156.6 0.6
466 Alexander Lavrov Men With Swords 1155.5 0.8
467 Tobias Axell Gothenburg Historical Fencing School 1155.2 1
468 1 Dmitriy Gabidulin Golden Falcon 1154.5 0.7
469 1 Cezary Mieleniewski Szermierka Kielce 1154.4 1.1
470 Bulat Yusipov Le Renard 1154.1 0.6
471 Jerry Berg Grand Rapids HEMA Society 1153.8 0.6
472 1 Ivan Ryzhaev Fencing Fanatics 1150.9 0.7
473 1 Federico Orlandi ASD Scherma Storica Pavia 1150.8 0.6
474 2 Linus Spjutsberg Särimner HEMA 1150.6 1
475 Jonathan Lindskog Gothenburg Historical Fencing School 1150.5 0.8
476 Yuriy Brauer Diestro 1150 0.7
477 Ivan Kazakov Renaissance Fencing School 1149.5 0.7
478 Dmitrii Shchegolev Destreza 1148.8 0.5
479 Mark Sains The School of the Sword 1146.9 0.8
480 Reinis Rinka HEMA Riga 1146.6 0.9
481 Dave McPherson Alpha Weapons Academy 1146.5 0.9
482 Galvin Locke Schola Gladiatoria 1145.8 0.5
483 1 Ziggy Wisniewski The School of the Sword 1144.5 0.8
484 1 Daria Iliinykh Golden Falcon 1144.5 1.6
485 Justin Mingo New York Historical Fencing Association 1144.1 0.7
486 Ian Pattle London Longsword Academy 1143.3 0.6
487 Daniel Hofmann Örebro HEMA 1142.3 1.1
488 Aleksey Zhivaev Noviye Gortsy 1142.2 0.6
489 Thomas Tucker Scholar Victoria 1141.9 0.6
490 Filip Marszalek Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1141.2 0.8
491 Artur Bojko Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1139.3 0.8
492 Frederik Neess Engsig Københavns Historiske Fægteklub 1139.1 0.7
493 Sergey Bakumenko FFC Paladin 1138.3 1.3
494 Matthew Pye Collegium in Armis 1138.1 0.5
495 Daniel Hambraeus Umeås Historiska Fäktskola 1137.7 0.9
496 Dmytro Shpak ARMA Poland Poznan 1137.1 0.9
497 Lőrinc Kadlicskó Ars Ensis 1136.6 0.8
498 Liu Yuxing The School of Historical Fencing 1136.4 0.7
499 Kamil Liedke ARMA Poland Poznan 1136.2 0.8
500 Aleksandr Pavlenko HEMA Academy 1135.9 1
501 Georgiy Derevyankin Golden Forests 1135.9 0.6
502 Lars Tore Carlsen Fekteklubben Frie Duellister 1135.2 0.6
503 Igor Ostanin NoName 1134.3 0.9
504 Anton Muravyov Ultima Ratio Sibir 1134.3 0.6
505 Paweł Windys Szermierka Kielce 1133.7 0.9
506 Sergey Blagov MIPT Historical Simulation Club 1133.5 0.8
507 1 Dmitriy Guchev Klinok 1133.3 0.5
508 2 Alessandro Tosoni Le Spire del Lupo 1132.8 0.6
509 2 Nick Laing Virtus Sword School 1132.8 1.2
510 1 Ryan Tanzer Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1132.8 0.9
511 Fredrik Ehlton Örebro HEMA 1132.1 0.5
512 1 Tom Fischer Five Rings Fencing 1131.4 0.6
513 1 Maria Orlova Golden Falcon 1131.3 0.8
514 Michael Kühnel INDES Salzburg 1130.9 0.7
515 Fox Simpson Prima Spada School of Fence 1130.6 0.9
516 Jakub Antczak ARMA Poland Wroclaw 1129.6 0.7
517 Máté Kálmán Nagy Ars Ensis 1129.1 0.8
518 Paul Roberson Sword Fighter Gold Coast 1128 0.6
519 Pavel Tarasov Klinok 1126.7 0.7
520 Krzysztof Janus ARMA Poland Warszawa 1125.2 0.9
521 Flavio Barotti Scherma Storica Genova 1124.4 0.8
522 Artem Gusmanov FFC Paladin 1123.9 0.8
523 Grigorii Ivanov HEMA Academy 1123.5 0.9
524 Stefan Myring Örebro HEMA 1123.4 0.7
525 1 Brett Kagan The School of Historical Fencing 1121.6 0.6
526 2 Bonifác Ormosi Ars Ensis 1121.6 0.5
527 2 Aleksey Grunsky Tramazzone 1121.5 0.9
528 1 Sean Reichman Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1121.4 0.8
529 Paul Bergen Fitzroy College of Arms 1119.8 0.6
530 Ilya Aleksandrov Tramazzone 1118.9 0.7
531 Michel Rensen Zwaard & Steen 1118.3 0.6
532 Michał Wiesner Szkoła Fechtunku Gryf 1117.5 0.7
533 Piotr Melikhov Tramazzone 1117.4 0.6
534 Norbert Gáspár Kard Rendje 1115.2 0.7
535 Niklas Forsbacka Örebro HEMA 1113.4 0.9
536 Vasiliy Zharkov Ultima Ratio Sibir 1112.3 0.7
537 Aaron Caldarella Sala d'Arme Achille Marozzo 1111.8 0.6
538 James Dougherty KdF Manchester 1111.2 0.7
539 Andrey Tkachenko Tramazzone 1110.8 0.6
540 Alexey Mikheev Ecumene 1110.7 0.6
541 Heinrich FonGart The Guard 1110.7 0.6
542 1 James Bennett Vanguard Swordsmanship Academy 1110.2 0.7
543 1 Hanne Eik Pilskog Fekteklubben Frie Duellister 1109.7 1.2
544 Jonas Hultén Kungshamns Historiska Fäktskola 1108.3 0.6
545 Micha Morales MARS 1108.3 0.6
546 Innokentii Baskakov Golden Forests 1108.1 0.6
547 1 Robbe D'Hondt De Hallebardiers 1104.2 0.7
548 1 Christophe Loyce The School of the Sword 1104.1 1.1
549 Roni Perkiö EHMS 1102.4 0.8
551 Gleb Dilman Golden Forests 1101.3 0.6
552 1 Scarlett Wren Ord Krieg School 1099.6 0.5
553 1 Christopher Shelton Steel City Historical Fencing 1099.2 0.9
554 1 Axel Jonsson Gothenburg Historical Fencing School 1098.9 0.6
555 1 Vladimir Matlashevskiy HEMA Academy 1098.8 0.9
556 Richard Shepro Virginia Academy of Fencing 1097.6 0.7
557 1 Tim Beerens Historisch Vrijvechten Nederland 1096.9 0.5
558 1 Alexander Kozlov Combative Fencing Association 1096.5 1
559 Igor Polovnev Uslovno-prikladnoe fechtovanie 1096.4 0.5
560 Samuel Gassmann Goats Head Historical Fencing 1096.3 0.6
561 Ishka Colhoun The Wrathful Peasants 1096.1 0.6
562 1 Sergei Babenko Wargentorn 1094.9 0.5
563 1 Harrison Cratty Musketeer Fencing Club 1094.8 0.6
564 Аlexander Timofeev Steel 1094.4 0.7
565 Laurence Cooper Schola Gladiatoria 1093.3 0.6
566 Mariya Elpaeva Challenge 1092.7 0.8
567 Evgeniy Marin Fight and Fit 1091.8 0.7
568 Nikolai Vincent Vaags Fekteklubben Frie Duellister 1091.3 1
569 Riccardo Ciapponi ASD Pro Patria et Libertate 1090.5 0.6
570 Mattias Färdigh Sjuhärads Fäktskola 1089.1 0.6
571 Vadim Areshin School of Historical Martial Arts 1088.1 0.7
572 Cameron Collins Prima Spada School of Fence 1087.1 0.9
573 Erik Franzén Fekteklubben Frie Duellister 1086.9 0.5
574 Ashley Wrede Historisch Vrijvechten Nederland 1085.3 0.5
575 Juris Trosins HEMA Riga 1085.1 0.6
576 Karl Rapp Klingenspiel 1085 0.6
577 Pawel Ponichtera N/A 1084.3 0.7
578 1 Emiliano Rosas KdF Manchester 1082.9 0.5
579 1 Daniil Tarkov Hello Kitty 1082.8 0.6
580 Jakub Zagórny Szkoła Fechtunku Certus 1082.6 0.6
581 Artem Zheludkov N/A 1082.5 0.5
582 Anastasiya Plohova Camelot 1081.7 0.8
583 Johanna Hopfgartner INDES Salzburg 1081 0.7
584 Aleksei Fomichev Forest Brotherhood 1079.5 0.8
585 Egor Sherkunov Golden Falcon 1078.6 0.6
586 Dmitrii Krasnov FFC Paladin 1078.2 0.6
587 Björn Ekelund Särimner HEMA 1076.8 0.8
588 Geo de Maré Gothenburg Historical Fencing School 1076 0.6
589 Artem Borodulin NoName 1075.1 0.5
590 Theophile Przybylak Médiéval Combat 1074.6 0.5
591 Anton Altov Renaissance Fencing School 1074.3 0.6
592 Leonid Tcurkin Renaissance Fencing School 1074.3 0.6
593 Karl Bolle Capital Kunst des Fechtens 1073.9 0.7
594 Siegfried Daal Historisch Vrijvechten Nederland 1073.5 0.6
595 Łukasz Horyza Freifechter Wrocław 1073.1 0.7
596 Franz Huber Ochs Pfarrkirchen 1072.4 0.7
597 Alexey Demin Tramazzone 1072.2 0.8
598 Anastasiya Krestovskaya White Company 1071.5 0.8
599 Rory Merrall-Wyre The Renaissance Sword Club 1071 0.6
600 Robert Ringefors Uppsala Historiska Fäktskola 1069.7 0.7
601 1 Tim Duefrane Grit-City Historical European Martial Arts 1068 0.5
602 1 Vasilii Salov Camelot 1067.8 1
603 Marty Agerton Men At Arms Martial Arts 1067.7 0.6
604 Joshua Maurer Broken Plow Western Martial Arts 1066.7 0.6
605 Charles Anderson Schola Gladiatoria 1066 1.1
606 Nicolò Papola Ordine delle Lame Scaligere 1063.9 0.6
607 Jacopo Queirolo Scherma Storica Genova 1063.8 0.6
608 Brad White Vanguard Swordsmanship Academy 1063.1 0.7
609 Mariia Krutko FFC Paladin 1062.7 0.7
610 Jakub Ziegler Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1061.8 0.8
611 Miro Lahtela EHMS 1061.7 0.7
612 Paweł Budzowski Małopolska Zgraja Sarmacka 1060.8 0.6
613 Andrey Travinov Mistral 1060.2 0.7
614 Kirill Gribanov Edinorog 1059.9 0.6
615 Martin Bernhardson Malmö Historiska Fäktskola 1059.6 0.6
616 Nikolay Prosvirnin Golden Griffin 1059.6 0.5
617 Alsu Saifutdinova Tramazzone 1059.6 0.5
618 Sergey Ispolatov Tramazzone 1059.6 0.5
619 Petter Vegsund Brodin Bergen HEMA 1059.1 0.5
620 Aleksander Kulesza-Milewski Krakowska Szkoła Fechtunku 1058.8 0.7
621 Pedro Fortunato Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Sintra 1058 0.5
622 Piotr Malinowski Toruńska Szkoła Fechtunku 1057.9 0.5
623 1 Benjamin Goss Kraken Swords 1056.9 0.7
624 1 Piotr Mikołajczak Fechtschule Gdańsk 1056.9 0.8
625 Yaroslav Emelyanov Desperados 1055.6 0.8
626 Christoffer Warelius EHMS 1055.5 0.8
627 Bálint Becsei Ars Ensis 1053.2 0.8
628 Nikita Gnezdilov Golden Falcon 1052.2 1
629 Phil Frost Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1052.2 0.6
630 1 Dmitrii Shcherbakov Le Renard 1051.2 0.5
631 1 Artem Rassypkin Golden Falcon 1051 0.9
632 Arto Fama Zwaard & Steen 1051 0.5
633 Eryk Nowak Szpada Szamotuły 1048.5 0.7
634 Valeriy Lapshinov White Company 1047.9 0.6
635 Valdes Tuter Renaissance Fencing School 1047.8 0.6
636 Bill Grandy Virginia Academy of Fencing 1047.5 0.6
637 1 Aleksey Maydanenko Ultima Ratio Sibir 1047.1 0.6
638 1 Staffan Sannemalm Örebro HEMA 1046.6 1.3
639 Dmitriy Kostyankov Le Renard 1046.4 0.9
640 Denis Serov Men With Swords 1046.1 0.6
641 Mattia Zoanni ASD Pro Patria et Libertate 1045.3 0.6
642 Klaus Brandfellner Historisches Fechten St. Pölten 1045.2 0.7
643 Jacques Blomme De Hallebardiers 1043.1 0.5
644 Aernout Stalenburg De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1043.1 0.5
645 Anders Johansson Stockholms Stigmän 1043.1 0.5
646 Claes Carrander Stockholms Stigmän 1043.1 0.5
647 Mihail Cherepanov HEMA Academy 1040.7 0.5
648 Mikolaj Parell Fechtschule Gdańsk 1040 0.8
649 Alexey Mozharov Tramazzone 1040 0.6
650 1 Artur Augustyniak Academy of Historical Fencing 1039.3 0.6
651 1 Peter Haas New York Historical Fencing Association 1039.3 0.7
652 Benedikt Koller INDES Salzburg 1038.8 0.6
653 Jacob Sadowski N/A 1038.7 0.6
654 Umut Gumus Avrasya Tarihi Savaş Sanatlari Derneği 1038.4 0.5
655 Frederic David La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1038.2 0.6
656 Nikita Tatiannikov Tramazzone 1037.7 0.9
657 Yakov Pershin Sormovsky Club of Historical Fencing 1036.7 0.6
658 Tomasz Raczka Gaillimh Gallóglaigh 1036.3 0.6
659 Cormac Walsh Knights of Fergus 1036.3 0.6
660 Jury Yakovlev Tramazzone 1035.4 0.7
661 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Akademia Szermierzy 1035.1 0.9
662 Nicola Schifino ASD Scherma Storica Pavia 1034.6 0.6
663 Lorenzo Gemignani Scherma Storica Genova 1034.1 0.6
664 Aleksey Dmitriev Camelot 1034 0.6
665 Ramón González-Gorbeña Santamaría Sala de Armas Don Jaime de Mereló 1033.6 0.6
666 Dan Avetta Men At Arms Martial Arts 1032.4 0.6
667 Hubert Włodarczyk ARMA Poland Wroclaw 1032.3 0.7
668 Aidan Witherspoon Medieval European Martial Arts Guild 1031.5 0.6
669 Mikhail Aronov Ultima Ratio Sibir 1030.4 0.5
670 1 Konstantin Anufriev Golden Forests 1029.4 0.6
671 1 Irina Noskova HEMA Academy 1029.3 0.9
672 1 Colin Allen Medieval Swordplay Canada 1028.9 0.7
673 1 Cody Green Steel City Historical Fencing 1028.7 0.6
674 2 Mikhail Voronov Golden Forests 1028.6 1
675 Aleksandr Mironov Desperados 1027.7 0.6
676 Christopher Moore Summit Historical Fencing 1027.2 0.6
677 Aulis Poshekhonov Tramazzone 1027.2 0.6
678 Dawid Zmyslowski Szermierka Kielce 1025.4 0.6
679 Axel Mumm Klingenspiel 1025.4 0.6
680 Mark Pickerell Second Intent Fencing 1025.2 0.7
681 Corrigan Cassidy Blood and Iron Martial Arts 1024.9 0.5
682 Matthew Roche Lonin League 1024.9 0.5
683 Siavash Rezvani Swordguild Portland 1024.9 0.5
684 Steve Malinson N/A 1024.9 0.5
685 Jacek Sworowski ARMA Poland Poznan 1022.8 0.5
686 Anatolii Berelekhis Challenge 1021.7 0.5
687 Irina Ostanina Avers Fencing 1021.2 0.8
688 Joseph Zagroba Ars Gladii - School of Chivalric Arts 1021.1 0.8
689 Gethyn Long Virtus Sword School 1020.6 0.7
690 Jasper Boelsma HSSV Ludolph Van Ceulen 1020.2 0.5
691 Azamat Radzhabov Golden Forests 1019.5 0.8
692 Roman Kustov Małopolska Zgraja Sarmacka 1018.7 0.7
693 Timothy Harris Glen Lachlann Estate College of Arms 1018.3 0.9
694 Sebastian Kiszka Fechtschule Gdańsk 1017.4 0.8
695 Anna Onishchuk World Class Fencing 1017.2 0.7
696 Andrzej Rozycki Cork Blademasters 1016.6 0.6
697 Robin Linander Stockholms Stigmän 1015.6 0.6
698 Vladislav Stolyar HEMA Academy 1015.4 0.6
699 Igor Astashov Varga 1014.6 0.6
700 Ulf Lidsman Uppsala Historiska Fäktskola 1012.7 0.6
701 Mikołaj Kołodziej Akademia Szermierzy 1012.4 0.8
702 Martin Augustsson Gothenburg Historical Fencing School 1012.3 0.8
703 1 Dylan Batts Vanguard Swordsmanship Academy 1010.3 0.6
704 1 Mattias Landelius Uppsala Historiska Fäktskola 1010.3 0.7
705 Stanislav Rossin FFC Paladin 1009.8 0.9
706 Dmitry Tsarev Warning Fencing Team 1008.4 0.5
707 1 Dustin Reagan Redlands Fencing Center 1007.8 0.4
708 1 Ksenia Zherevchuk Warning Fencing Team 1007.7 0.8
709 Théo Fovet École Chevaleresque 1006.7 0.6
710 Dmitrii Nikulshin FFC Paladin 1006.7 0.5
711 Bradley Davies-Smith KdF Manchester 1005.5 0.6
712 Fabio Ruggiero Sodalitas In Opera 1004.4 0.6
713 Jacob Ohlin Sällskapet Lunds Kontrafäktare 1003 0.6
714 Emeric Bazalgette École Chevaleresque 1001 0.5
715 Wojciech Miga ARMA Poland 996.9 0.7
716 András Módos Kard Rendje 996.1 0.7
717 Olmo Ciarlo Scherma Storica Genova 996 0.6
718 Asaf Ateş Erdoğan İstanbul Tarihi Savaş Sanatları Birliği 995.1 0.5
719 Warren Finch Sword Fighter Gold Coast 993.3 0.8
720 Chris Smith Prima Spada School of Fence 993.2 0.9
721 Karol Zakrzewski ARMA Poland Kraków 992.5 0.6
722 Innokentii Degaltcev Black Swan 992.2 0.5
723 Ilya Butorin HEMA Academy 992 0.6
724 Aleksander Dynarek Mordschlag Łódź 991.9 0.6
725 Sergey Sivkov Stroganov's Army 991.3 0.5
726 Rhys Kinlough Adelaide Sword Academy 990.8 0.6
727 Kate Jeffreys Glen Lachlann Estate College of Arms 990.8 0.6
728 Alex Selth Stoccata School of Defence 990.8 0.6
729 Martin de Jong Historisch Vrijvechten Nederland 990.5 0.6
730 Tatiana Terekhova Men With Swords 990.3 0.7
731 Grzegorz Byczkowski Rzeszowska Grupa Fechtunku 988.1 0.7
732 Katherine Livingston Glen Lachlann Estate College of Arms 985.7 0.6
733 Pavla Markupová Digladior 984.3 0.7
734 Thomas Duncan Glen Lachlann Estate College of Arms 983.8 0.8
735 Andrei Tarasov Edinorog 982.9 0.6
736 Aleksandr Lichman School of Historical Martial Arts 982.7 0.6
737 Sam Brian Baer Swords School of Western Martial Arts 982 0.6
738 Phillip King Baer Swords School of Western Martial Arts 982 0.6
739 Olga Vinogradova Golden Falcon 981.4 0.7
740 Mariya Loseva FFC Paladin 981 0.7
741 Viktoriia Volkova Golden Falcon 978.4 0.9
742 Aleksey Puzynin Golden Falcon 977.9 0.6
743 Sergey Kadyshev World Class Fencing 976.8 0.5
744 Mahmoud Fakhfakh École Chevaleresque 976 0.5
745 Leo Brown Virtus Sword School 974.8 0.8
746 Darrin O'Brien Collegium in Armis 974.2 0.8
747 Kirill Dvoriakov Golden Forests 972.7 0.5
748 Harry McCusker Portsmouth British Martial Arts Club 972 0.6
749 Aleksandr Koviazin Golden Falcon 970.9 0.5
750 Andy Bone The School of the Sword 969.9 0.8
751 Przemyslaw Matyszkiel Akademia Szermierzy 969.7 0.6
752 Jack Gassmann Goats Head Historical Fencing 969.4 0.6
753 Joseph Ceirante New York Historical Fencing Association 968 0.7
754 Przemysław Szczepańczyk Szermierka Kielce 967.5 0.6
755 Zbigniew Wisniewski The School of the Sword 966.3 0.7
756 Peter Smallridge Waterloo Sparring Group 966.3 0.5
757 Mark Norris The English Martial Arts Academy 966.2 0.5
758 Stefan Brunner Historisch Vrijvechten Nederland 966.1 0.5
759 Joey Corbett The Irish School of Historical Combat 964.2 0.6
760 Daniel Hughes Schola Gladiatoria 963.9 0.5
761 Aleksey Silchenko Camelot 962.3 0.7
762 Ivan Kurguzov N/A 961.2 0.5
763 Pawel Konieczny ARMA Poland Bielsko-Biala 960.1 0.6
764 Sarah Edwards Tree of Shields 959.3 0.6
765 Luca Basile The 1595 Club 958.3 0.7
766 Jack Edwards Wessex School of Arms 957.9 0.6
767 Raymond Koren Grand Rapids HEMA Society 957.5 0.6
768 Roman Vučajnk Academia Artis Dimicatoriae 957.4 0.5
769 Altan Şafak İstanbul Tarihi Savaş Sanatları Birliği 957.3 0.5
770 Doruk Ergun Avrasya Tarihi Savaş Sanatlari Derneği 957.3 0.5
771 Attila Satan Avrasya Tarihi Savaş Sanatlari Derneği 957.3 0.5
772 Yuliya Kleyman FFC Paladin 956.8 0.6
773 Andrew Keen Aisle O'var Backswording Clubbe 954.2 0.6
774 Wenzhe Shi Schola Gladiatoria 953.2 0.5
775 Nicolo Catapang Stoccata School of Defence 952.9 0.6
776 Denis Zolnikov Golden Falcon 952.6 0.5
777 Alan Granek Szermierka Kielce 950.9 0.9
778 Peik Bäckström Espoo HEMA 950.8 0.8
779 Stephen Foulston Red Dragon Longsword Academy 950.1 0.6
780 Timofei Buzdalov Boitcovii Kot 949.6 0.5
781 Alexey Vaganov Tramazzone 949.2 0.6
782 Dean Collard Leongatha Medieval Society 948.6 0.6
783 Fedin Andrei Camelot 946.5 0.6
784 Oliver Sutcliffe Virtus Sword School 946 0.7
785 Chris Nguyen House Darksun 945.7 0.6
786 William Carew Collegium in Armis 945.7 0.6
787 Ilia Filatov Ultima Ratio Sibir 945.2 0.5
788 Fredrik Dillner Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning 944.2 0.6
789 Alexey Kamoilenko N/A 943.8 0.5
790 Bartlomiej Modzelewski KdF Bournemouth 942.8 0.6
791 Aäron Faes Sumus Soldani 942.1 0.7
792 Paweł Cieleń Fechtschule Gdańsk 941.3 0.6
793 Monika Stankiewicz Historical European Rapier Academy 940.9 0.6
794 Hugo Favier-Cals Frères d'AMHE 940.6 0.6
795 1 Gennadiy Rahmanko N/A 940.6 0.6
796 1 Michał Górecki Poznańska Grupa Fechtunku Salut 940.5 0.7
797 Ronald Lee Fechtschule Victoria 940.3 0.6
798 1 Denis Voloshin Arkenstone 940.1 0.5
799 1 Valeriya Oleneva Golden Forests 939.9 0.7
800 Alejandro González García Sala de Armas Salvatore Fabris 938.5 0.5
801 Luis Menéndez Sala de Armas Fénix 938.5 0.5
802 Reese Pollock Blood and Iron Martial Arts 938.1 0.7
803 Łukasz Gardela ARMA Poland 936.6 0.6
804 Mátyás Agárdi Ars Ensis 934.8 0.6
805 1 Aleksei Miakotin Imperium Gladium 934.4 0.5
806 1 Marcus Lockowandt Sällskapet Lunds Kontrafäktare 934.2 0.8
807 1 Mikhail Rekhtin Men With Swords 934 0.5
808 1 Jerze de Reus De Zwaardkring 933.8 0.7
809 Ilia Morozov Warning Fencing Team 933.5 0.7
810 Andrey Kalinin Camelot 933.2 0.6
811 Alexander Hughes Historical School of Defence Toowoomba 932.8 0.6
812 Otto Stockhaus Stockholm HEMA 932.6 0.7
813 Mateusz Musiał Akademia Szermierzy 929.5 0.7
814 Almir Shammasov Le Renard 928.3 0.7
815 Vladislava Palchikovskaya Challenge 928.2 0.6
816 Iuliia Kuznetsova FFC Paladin 927.1 1
817 1 Viacheslav Rodionov N/A 925 0.5
818 1 James Greenleaf Schola Gladiatoria 925 0.6
819 Antoine Coudre Garde des Temps Jadis 924.5 0.5
820 Adam Mlodozeniec Akademia Szermierzy 923.9 0.7
821 Vera Ogorodnikova Daybreak 923.2 0.5
822 Semion Popov Tramazzone 922.3 0.5
823 Oleksiy Burchevskyy N/A 922.1 0.6
824 Peter Pataki INDES Graz 921.8 0.6
825 Gregor Schiess Gladius et Codex 920.9 0.5
826 Vsevolod Pilipenko Peresvet 919.5 0.5
827 Kit Smith N/A 919.4 0.5
828 Ilia Pribylovskii Tramazzone 917.9 0.6
829 Danuta Pakuła Szermierka Kielce 917.1 0.8
830 Jakub Marcickiewicz ARMA Poland Wroclaw 915.2 0.8
831 Elisa Del Pesco Accademia I Duellanti 914.5 0.6
832 Aleksandra Diukova PPSh, Congo 914.3 0.5
833 Milena Guseva NoName 914.3 0.5
834 Vitaliy Prokopov Tramazzone 914 0.6
835 Anton Vikulyev N/A 914 0.6
836 Emil Johansson Gothenburg Historical Fencing School 913.6 0.7
837 Roberto Valsania Le Spire del Lupo 913.6 0.6
838 Andris Arelis Hello Kitty 913.3 0.5
839 Dmitry Eremin-Solenikov Tramazzone 911.9 0.7
840 Anton Gogin Vier Winden 911.7 0.5
841 Jaroslaw Kokot Akademia Szermierzy 910.1 0.6
842 Gabriele Dellepiane Scherma Storica Genova 909.7 0.6
843 Joshua Bradshaw Southampton Historical Fencing 909.2 0.5
844 Rhys Day Wolfshead Western Martial Arts 909.2 0.6
845 Marcus Hampel Hammaborg 908 0.4
846 Sverre Vijvers De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 908 0.4
847 Jesus Gerardo Agustin Ortega Tellez Elite Fencing Club 908 0.4
848 Billy Tregle N/A 908 0.4
849 Michal Polaski Aberdeen Swordsmanship Group 907.7 0.5
850 Anna Lavruhina Peresvet 907.6 0.5
851 Adam Stait Vanguard Swordsmanship Academy 907.3 0.6
852 Jan Chodkiewicz Fechtschule Gdańsk 907.1 0.5
853 Ilja Pribylovskij Tramazzone 906.6 0.7
854 Daniel Jones Virtus Sword School 904.7 0.8
855 Gabriel Riou WARRIOR BOX 903.5 0.5
856 Gabriel Laycock Schola Gladiatoria 903.5 0.5
857 Maxim Sheehy Glen Lachlann Estate College of Arms 902.7 0.6
858 Markus Koivisto EHMS 901.6 0.7
859 Alena Pronina White Company 901.5 0.5
860 Dmitrii Voryhanov N/A 901.5 0.5
861 Joost Rutger Meijering Historisch Vrijvechten Nederland 901.4 0.5
862 Francesco Lodà Accademia Romana d'Armi 901.2 0.5
863 Vaclav Sokol Sportovní Klub Středověkého Kontaktního Boje Praha 900.5 0.6
864 1 Caleb Switzer Indes Ferox Gladio 900.5 0.5
865 1 Morgan Garrett Citadel Combat Arena 900.5 0.5
866 1 Callie Jones Grit-City Historical European Martial Arts 900.5 0.5
867 3 Henrik Jacobson Stockholms Stigmän 900.5 0.5
868 Viacheslav Kirienko Garda 900 0.5
869 Martin Svedberg Uppsala Historiska Fäktskola 898.7 0.6
870 Yuliya Shevcova Warning Fencing Team 897.3 0.6
871 Evgenii Karnaukhov Arkenstone 896.4 0.5
872 Ekaterina Kotova Golden Falcon 895.4 0.6
873 1 Matvei Speranskii Arkenstone 895.4 0.4
874 1 Dmitriy Nikonov NoName 895.4 0.6
875 Viktor Anshukov White Company 1485 895.2 0.6
876 Emmet Quinn Knights of Fergus 892.1 0.6
877 Denis Moran Knights of Fergus 892.1 0.6
878 Natalia Nasonova Renaissance Fencing School 890.6 0.6
879 1 Federico Todaro Accademia Romana d'Armi 890.2 0.4
880 1 Jarosław Chrobot Szkoła Fechtunku Certus 889.9 0.8
881 Dominik Piwowarczyk ARMA Poland Bielsko-Biala 889.5 0.7
882 Pavel Chizh Mistral 888.2 0.6
883 Hana Janet Croke Richmond Kunst Des Fechtens 888 0.6
884 James Tamplin London Historical Fencing Club 886.8 0.6
885 Joakim Linde Gothenburg Historical Fencing School 885.9 1.1
886 Mateusz Majewski Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 885.3 0.5
887 Christoffer Frumerie Medeltida Stridsteknik Linköping IF 883.9 0.6
888 Sergey Zadvornyy Ultima Ratio Sibir 883.5 0.5
889 Denis Pahorukov Ultima Ratio Sibir 883.5 0.5
890 Esben Jepsen Maryland Kunst des Fechtens 881.1 0.6
891 Max Beer Schola Gladiatoria 880.8 0.5
892 Maciej Zając ARMA Poland Warszawa 880.7 0.6
893 Brittany Reeves Mordhau Historical Combat 880.6 0.5
894 John Holeman N/A 880.6 0.5
895 Mark Smead Swordguild Portland 880.6 0.5
896 Ekaterina Leskovec FC Bayard 880 1
897 Petr Yakushin N/A 879.2 0.6
898 Tyler Larson Omaha-Metro Armed Combat Academy 878 0.6
899 Joel Andersson Kungshamns Historiska Fäktskola 876.4 1
900 Ekaterina Kandaurova N/A 875.5 0.6
901 Svetlana Beliavtceva Golden Falcon 874.7 0.6
902 Autumn Garibay Shippensburg University Fencing Club 869.2 0.7
903 Stefan Feichtinger Klingenspiel 868.7 0.6
904 Hubert Jaitner INDES Graz 868.7 0.6
905 Sam Rasmussen Taunton Longswords 868.2 0.6
906 Maria Zvonareva Golden Forests 868 0.5
907 Jimmie Odelius Stockholms Stigmän 867.5 0.6
908 Sami Anıl Güzet İstanbul Tarihi Savaş Sanatları Birliği 866.6 0.5
909 Cezary Lasocki ARMA Poland Warszawa 865.9 0.6
910 Jonas Frogvall Stockholms Stigmän 865.8 0.5
911 Daniel Olsson Gothenburg Historical Fencing School 864.3 0.5
912 Aleksandr Dyakov Golden Forests 863.8 0.6
913 Claudia Krause Waterloo Sparring Group 862.8 0.6
914 Stephen Bourne The School of the Sword 862.7 0.6
915 Maciej Fedorczuk Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 861.9 0.6
916 Viktoria Kovalenko Golden Falcon 861.1 0.7
917 Alejandro Cortes-Garcia The Iron Door Collective 860.6 0.8
918 Dmitriy Arhipov HEMA Academy 858.7 0.7
919 Ivan Vasiljev Tramazzone 857.7 0.8
920 Douglas Mclean Taunton Longswords 857 0.9
921 Nicola Melotti Ordine delle Lame Scaligere 856.9 0.6
922 Flavia Mazzelli Società D’Arme Major Militia 856.8 0.7
923 Linus Eklund Gothenburg Historical Fencing School 855.7 0.6
924 Dmitriy Sichkaryov Ultima Ratio Sibir 854.1 0.6
925 Kieron Rowe Medieval Swordplay Canada 851.7 0.6
926 Jakob Dahl Garfalk Fekteklubben Frie Duellister 851.7 0.5
927 Pieterjan Peere De Hallebardiers 850.5 0.5
928 Anna Semenova HEMA Academy 849.8 0.6
929 Lance Parker Wolfshead Western Martial Arts 849.1 0.6
930 Michael Croke Richmond Kunst Des Fechtens 847.4 0.7
931 Deena Sadek New York Historical Fencing Association 841.9 0.6
932 Aleksey Dobrzhanskiy N/A 841.7 0.5
933 Tamir Jaafar HSSV Ludolph Van Ceulen 841.3 0.5
934 Marek Sośnicki Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 839.2 0.7
935 Valeriy Dundukov Camelot 838.1 0.8
936 Bartosz Startek Poznańska Grupa Fechtunku Salut 835.9 0.6
937 Marcin Ewiak Fechtschule Gdańsk 834.5 0.7
938 Mikael Widegren Gothenburg Historical Fencing School 832.5 0.5
939 Riccardo Castiglioni ASD Scherma Storica Pavia 828.3 0.6
940 Krzysztof Gosik N/A 827 0.6
941 Jessica Jones Fitzroy College of Arms 827 0.6
942 Jared Spradling Meyer Freifechter Guild 826.9 0.5
943 Andrew Fainges Vanguard Swordsmanship Academy 824.7 0.7
944 Kaan Ünal İstanbul Tarihi Savaş Sanatları Birliği 823.9 0.5
945 Constantin Speitel INDES Salzburg 821.4 0.5
946 Aaron Fowler Sword Fighter Gold Coast 820.8 0.6
947 James Warren Virtus Sword School 820.7 0.6
948 Nadezhda Gashkova Golden Falcon 820.5 0.7
949 Mattéo Buche École Chevaleresque 820 0.5
950 Amber Chester Virtus Sword School 819.6 0.5
951 Mateusz Grzęda Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 818.9 0.7
952 Olga Ulybina Arkenstone 817.2 0.7
953 Car Gustav Henning Hansen Københavns Historiske Fægteklub 816.4 0.6
954 Patryk Pilas Fechtschule Gdańsk 815.8 0.5
955 Harry Laan Southampton Historical Fencing 814.9 0.5
956 Aleksey Filonov HEMA Academy 814.7 0.6
957 Rebecca Glass New York Historical Fencing Association 814.4 0.6
958 Chris Scott Tree of Shields 810.4 0.6
959 Imke Smeets Historisch Vrijvechten Nederland 810.1 0.5
960 Anders Nilsson Mittnorrlands Historiska Fäktskola 808.1 0.4
961 Bjørn Jochimsen Fekteklubben Frie Duellister 808.1 0.4
962 Madeline Corsaro Broken Plow Western Martial Arts 803.7 0.7
963 Denis Selyun VIK Srednevekovye 800.5 0.6
964 Jonas Eriksson Malmö Historiska Fäktskola 800.3 0.6
965 Andrei Melnik HEMA Academy 799.9 0.5
966 Sarah Liles Schola Gladiatoria 799.3 0.6
967 David Whitehead KdF Tonbridge 798 0.7
968 Marek Wilk Silkfencing Team 797.6 0.7
969 Arkadiy Kulikov Tramazzone 797.3 0.5
970 Lev Stepanov Golden Falcon 796.9 0.5
971 Vladislav Puzyrev N/A 796.3 0.5
972 Lacey Erb New York Historical Fencing Association 795.4 0.6
973 Caroline Zook Pennsylvania Klopffechters 794.9 0.6
974 Claudia Ferrari ASD Scherma Storica Pavia 794.4 0.6
975 Johan Frederik Beichmann Fekteklubben Frie Duellister 794.3 0.6
976 Martin John N/A 791.6 0.5
977 Thomas Batenburg De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 790.1 0.5
978 Christopher Wood Wolfshead Western Martial Arts 789.1 0.6
979 Majken Roelfszema MARS 786.7 0.5
980 Nicolas Gallardo Gothenburg Historical Fencing School 785.1 0.5
981 Danil Yakovlev Varga 782.6 0.7
982 Grigoriy Reshetnikov Golden Falcon 782 0.6
983 James Handley Adelaide Sword Academy 780.2 0.5
984 Szymon Synowiec Kraków Kunst des Fechtens 779.9 0.6
985 Nils Lindqvist Sällskapet Lunds Kontrafäktare 779.1 0.7
986 1 Patrick Bromfield Sentio Orbis Swordplay 778.2 0.5
987 1 Anthony Wilkes Tree of Shields 778.2 0.6
988 Jakub Zabierowski Krakowska Szkoła Fechtunku 777.2 0.6
989 Dmitriy Bazeev Sormovsky Club of Historical Fencing 777 0.5
990 Ekaterina Kopytina HEMA Academy 776 0.5
991 Raphaël Rigal Le Chapitre des Armes 775.7 0.5
992 Iulia Kuksgazen N/A 773.5 0.6
993 Roman Pugachev Le Renard 771.6 0.5
994 Mark Cunningham London Longsword Academy 767.8 0.6
995 Maria Makarova Waterloo Sparring Group 765.4 0.5
996 Evgeniy Fedotikov Nochnaya Strazha 765.2 0.6
997 Guy Emanuel Academy of Historical Fencing 761.9 0.6
998 1 Joshua Green Richmond Kunst Des Fechtens 760.9 0.6
999 1 Piotr Urbański Szermierka Kielce 760.7 0.8
1000 Antonina Frol Le Renard 759.5 0.6
1001 Dave Aston Taunton Longswords 759.1 0.6
1002 Jason Bonner The Renaissance Sword Club 751.8 0.5
1003 Sarah Heatwole Richmond Kunst Des Fechtens 751.5 0.6
1004 James Glackin Heartland HEMA Historical Fencing Club 751.4 0.6
1005 Nataliya Presnyakova HEMA Academy 751.2 0.7
1006 Stephen Howell The Renaissance Sword Club 750.6 0.5
1007 Mikael Brandt Halmstads Historiska Fäktskola 748.9 0.5
1008 James Wran Brisbane Swords 748.1 0.4
1009 Freddie Thomas The Wrathful Peasants 747.8 0.6
1010 Owen Sykes Swordwind Historical Swordsmanship 747.3 0.6
1011 Pete May Steel City Historical Fencing 747.3 0.6
1012 Connor Kicmol Steel City Historical Fencing 747.3 0.6
1013 Phillip Ohmer Ochs München 742.1 0.6
1014 Alfred Andersson Halmstads Historiska Fäktskola 740 0.5
1015 David Bernard École Chevaleresque 739.3 0.5
1016 Kamil Siatkowski Mordschlag Łódź 739.2 0.6
1017 Mateusz Michalczyk Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 739.2 0.6
1018 Jorge Quintana Sarabia N/A 738.7 0.5
1019 Yun - Cloudy Brisbane Swords 737.5 0.6
1020 Alexey Shun'ko Tramazzone 737.4 0.5
1021 Benjamin Szewczuk La Salle d'Armes Escrime Ancienne 737.3 0.5
1022 Oscar Genoves Sala d'Armes Monjuïc 737.3 0.5
1023 Paul Miller Swordguild Portland 736.3 0.5
1024 Tyler Corston-Oliver Blood and Iron Martial Arts 736.3 0.5
1025 Arkadiusz Jablonski KdF Nottingham 736 0.5
1026 Chris Williams Aberdeen Swordsmanship Group 734.1 0.5
1027 Olivier Darcourt Frères d'AMHE 733.3 0.6
1028 David Singalevich N/A 733 0.5
1029 Ken Tucker N/A 733 0.5
1030 Richard Tillman N/A 733 0.5
1031 Joanna Haba Szermierka Kielce 731.4 0.6
1032 Robert Brehm NW Armizare 731.3 0.5
1033 Dmitry Poljakov Men With Swords 729 0.5
1034 1 Silvia Tomassetti Accademia Romana d'Armi 727.8 0.4
1035 1 Silvia Manelfi Accademia Romana d'Armi 727.8 0.4
1036 2 Joen Ström Helleberg Örebro HEMA 727.8 0.8
1037 Elizabeth Hutton Taunton Longswords 726.1 0.8
1038 Svetlana Kornienko Peresvet 725.6 0.5
1039 Dmitry Semenychev Tramazzone 724.5 0.5
1040 Roman Burskij The Guard 723.5 0.5
1041 Artem Pakaev Dark Heart 723.5 0.5
1042 Leszek Smentek Poznańska Grupa Fechtunku Salut 722.7 0.6
1043 Nikita Rasnitsov FFC Paladin 720.2 0.5
1044 Sjaak Thijssen De Zwaardkring 712.6 0.5
1045 Federica Carfagna Accademia Romana d'Armi 709.9 0.5
1046 Francesco Baselice Accademia Romana d'Armi 708.2 0.4
1047 Meaghan Douglas Brisbane Swords 707.9 0.6
1048 Aleksandra Karpushina Golden Forests 704.1 0.6
1049 Hans Henrik Engen Fekteklubben Frie Duellister 703.2 0.5
1050 Olga Posadskaia HEMA Academy 696 0.6
1051 Craig Kellner Capital Kunst des Fechtens 694.2 0.6
1052 Kamila Gonciarz Szermierka Kielce 693.7 0.6
1053 Marianne Torpen Fekteklubben Frie Duellister 691.7 0.7
1054 Evgeniya Drozdova FC Bayard 690.4 0.6
1055 Viktoriya Chernysheva Warning Fencing Team 689.8 0.5
1056 Denis Zalogin Fencing Fanatics 688.2 0.5
1057 Kirill Redko HEMA Academy 686.3 0.6
1058 David Critchley Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 677.9 0.5
1059 Drew Schulz Sword to Sword 675 0.5
1060 Anna-Lotta Eriksson Örebro HEMA 671.2 0.7
1061 Nadezhda Lazareva Golden Falcon 669.7 0.6
1062 Quincy Chin-Chan-Sen Historisch Vrijvechten Nederland 668.4 0.5
1063 Bailey Burdett Virtus Sword School 664.1 0.6
1064 Robert Fogelberg Rota Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning 623 0.5
1065 Jonas Hjelmar Örebro HEMA 619.6 0.6
1066 Kirill Starodubetc N/A 537.5 0.4
1067 Yana Sazonova Golden Falcon 461.3 0.5