Sabre (Mixed/Men, Steel) - August 2019

Previous month Next month
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
1 Dmitry Gibadullin UKRF 1906.5 2.1
2 Kirill Danilov White Company 1873.5 1.7
3 Evgeniy Volodkov White Company 1858 1.6
4 Antoni Olbrychski Akademia Szermierzy 1826.5 1.8
5 Ivan Kashitsyn White Company 1826.4 1.4
6 Alexander Ryabov Renaissance Fencing School 1798.4 1.5
7 Vadim Kravchenko FFC Paladin 1791.2 1.2
8 Aleksander Frydrych N/A 1787.3 1.4
9 Christopher Godwin Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1781.1 1.1
10 Victor Harder Hesel Københavns Historiske Fægteklub 1778.8 1.4
11 Kristofer Stanson Stockholms Stigmän 1763.4 1.9
12 Grzegorz Sarna Akademia Szermierzy 1730.2 1.7
13 Dennis Ljungqvist Kungshamns Historiska Fäktskola 1726.7 1.7
14 Konrad Kramarz Mordschlag Łódź 1719.5 1.7
15 Sergey Volkov White Company 1715.4 1.6
16 Daniel Green Vanguard Swordsmanship Academy 1715 1.2
17 Anton Cherepnin White Company 1714.1 1.1
18 Andrei Andreev Renaissance Fencing School 1704.6 0.6
19 Giulio Schifino ASD Scherma Storica Pavia 1698.5 1
20 Dmitriy Usoltsev Golden Falcon 1695 1.6
21 1 Phillip Burgstahler Richmond Kunst Des Fechtens 1690.2 1.1
22 1 Vyacheslav Korotovskikh NoName 1690.2 1.5
23 Szczepan Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1680.6 1.6
24 Mark Holgate Adelaide Sword Academy 1667 1
25 Matthys Kool Historisch Vrijvechten Nederland 1661.5 1.3
26 Aleksandr Savochkin UKRF 1657.8 1.4
27 Amir Sheikh-Warak Schola Gladiatoria 1653.5 1.8
28 Axel Pettersson Gothenburg Historical Fencing School 1649 0.9
29 Pedro San Miguel Schola Gladiatoria 1647.8 1.8
30 Alexey Trekin MIPT Historical Simulation Club 1637 1.4
31 Sergey Vasiliev Golden Falcon 1633.7 1.2
32 Alexander Kitaev Maryland Kunst des Fechtens 1633 1
33 Filip Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1628.5 1.3
34 Petr Vasiliev Golden Falcon 1617.8 1.6
35 Alexey Perkov Tramazzone 1611.8 1.3
36 Thomas Couturier La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1604.7 1.6
37 Airrion Scott Mid-Atlantic Society for Historic Swordsmanship 1603.2 1.1
38 Michael Roth Heartland HEMA Historical Fencing Club 1599.4 0.7
39 Bart Jongsma Historisch Vrijvechten Nederland 1593.8 1.2
40 Rowan Skilbeck Waterloo Sparring Group 1592.3 1
41 Maxim Yun PLK 1592 1.1
42 Håvard Lund Eidheim Fekteklubben Frie Duellister 1588.4 1.3
43 Piermarco Terminiello The School of the Sword 1585.9 1
44 Justin Jay Mackley Glen Lachlann Estate College of Arms 1579.1 1.2
45 Johan Lundby Stockholms Stigmän 1573 0.7
46 Mikko Lehto EHMS 1566.7 1.3
47 Magnus Lundborg Uppsala Historiska Fäktskola 1562.4 1.6
48 Kristian Ruokonen EHMS 1561.2 1.3
49 Mikhail Bakir FFC Paladin 1556.6 1.7
50 Karol Rejmanowski Akademia Szermierzy 1555.2 1.2
51 Daniele Adami Ordine delle Lame Scaligere 1552.8 1
52 Oleg Kolganov FFC Paladin 1549.3 1.6
53 Vincent Chiu Valkyrie Western Martial Arts Assembly 1546.3 0.7
54 Vladimir Nasretdinov HEMA Academy 1544.4 1.2
55 Daniel Pope Scholar Victoria 1542.6 1.2
56 Thomas Nyzell Uppsala Historiska Fäktskola 1541.6 1.5
57 Alexander Makarov Edinorog 1539.7 1.4
58 Alexander Makarov Waterloo Sparring Group 1537.3 1.2
59 Frank Zamary Royal Arts Fencing Academy 1536.4 0.9
60 Alexander Nechiporenko Renaissance Fencing School 1527.3 0.7
61 Dorian Canham AURA Combat Historique 1526.1 1.4
62 Sean Martin Corsair Fencing Club 1525 0.7
63 Shawn Fackler Loyal Order of the Sword 1522 0.7
64 Tim Fuke London Longsword Academy 1521.6 1
65 Chris Castle Schola Gladiatoria 1520.2 0.6
66 Giordano Moreni I Bèc del Ruc 1519.3 0.8
67 Benjamin Pope Vanguard Swordsmanship Academy 1518.8 1.2
68 Joseph Pugnetti Steel City Historical Fencing 1518.7 1
69 1 Aleksandr Dobrogorskii Warning Fencing Team 1516.3 0.8
70 1 Burak Urgancioglu L’Épée Blanche 1516.2 1.2
71 Alessandro Christiani ASD Scherma Storica Pavia 1515.1 1.1
72 Daniel Arnold Collegium in Armis 1513.6 1.1
73 Mariia Davydova Escalibur 1511.5 0.7
74 Viacheslav Vedeneev Renaissance Fencing School 1506.9 1.1
75 Jerzy Miklaszewski Silkfencing Team 1505.7 1.5
76 Nikita Nenilin Forest Brotherhood 1502.8 0.9
77 1 Martin Wilkinson Schola Gladiatoria 1500.9 0.7
78 1 Evgeniy Pleshakov UKRF 1500.1 1.7
79 Alexey Borisov Tramazzone 1499.7 1.4
80 Radik Shagabutdinov NoName 1498.3 1.4
81 Alexander Strakhov Tramazzone 1497.5 1.2
82 Mateusz Konopacki Mordschlag Łódź 1495.4 1.4
83 Evgenii Petrov Golden Falcon 1492.4 1.1
84 John Osborn Royal Arts Fencing Academy 1491.7 0.9
85 Ilia Rebrov UKRF 1489.4 1.5
86 Mikhail Krivelev Mistral 1489.2 1.2
87 1 Noah Hanssen Maryland Kunst des Fechtens 1488.1 0.8
88 1 Piotr Przanowski Bractwo Szermiercze 1488.1 0.6
89 2 Michael Smallridge The Iron Door Collective 1487.8 1.4
90 Andrey Muzurin Tramazzone 1487.3 0.8
91 Mariano Maselli ASD Scherma Storica Pavia 1485 0.8
92 Robert N. Smith Nickel City Longsword Academy 1483.3 0.7
93 Andrei Skrynko Ultima Ratio Sibir 1481.2 1.6
94 Federico Loda I Bèc del Ruc 1478 0.9
95 Egor Pravoj Freifechtergilde 1477.8 0.8
96 Aleksandr Zaika Ultima Ratio Sibir 1477.5 1.1
97 Emma Fowler Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1475.3 1.3
98 Gaël Marais École Chevaleresque 1474.4 0.8
99 1 Roman Pomelov FFC Paladin 1473.7 0.7
100 1 Andreas Isaksson Uppsala Historiska Fäktskola 1473.4 1.4
101 Timothy Maurer Second Intent Fencing 1473 0.7
102 1 Marcus Pettersson Kungshamns Historiska Fäktskola 1472 1.3
103 1 Elena Muzurina Tramazzone 1471.9 1.4
104 Andrey Kozlov FFC Paladin 1471.5 0.8
105 Ignacio González Garcia Sala de Armas Salvatore Fabris 1465.8 0.6
106 Stanisław Nagórski Fechtschule Gdańsk 1458.9 1.1
107 Ivan Ermolin NoName 1457.4 0.7
108 Stanislav Nikulin Hello Kitty 1456.3 1
109 Mark Gilbert Riddle of Steel 1456 0.9
110 Richárd Pávay Anjou Udvari Lovagkör 1455.7 0.7
111 Grzegorz Brzeziński Toruńska Szkoła Fechtunku 1455.5 0.7
112 Łukasz Dąbrowski Fechtschule Gdańsk 1452.6 1.7
113 Arsenii Kalinovich True Edge Academy of Swordsmanship 1452.1 0.7
114 Ingulf Popp-Kohlweiss INDES Salzburg 1450.8 0.8
115 Jonathan Middleton Waterloo Sparring Group 1449.7 0.8
116 Alexander Kolesnichenko Mistral 1448.6 0.7
117 Gleb Smetanin Challenge 1447 0.7
118 Ivan Abaimov Le Renard 1446.3 0.9
119 Alexander Rassadkin White Company 1444.6 1.5
120 1 Matteo Filippa Accademia I Duellanti 1442.9 0.8
121 1 Patrik Jarenius Gripen HEMA 1442.4 1.5
122 Zeno Toffalini Ordine delle Lame Scaligere 1437.7 0.7
123 Chris Bigelow N/A 1436.9 0.7
124 Leonard Carpentier AMHE Paris 1436.6 0.7
125 Alex Roberson Sword Fighter Gold Coast 1434.3 0.9
126 Mikhail Nelubin Stroganov's Army 1432.7 1.7
127 Andrey Nekrylov Freifechtergilde 1429.4 1.1
128 1 János Márkus Crosscut Historical Research and Sparring Team 1429.4 0.8
129 1 William Joseph Maryland Kunst des Fechtens 1429.4 1
130 Maciej Kwiek ARMA Poland Poznan 1427.1 1.2
131 Egor Kulyomin Camelot 1426.3 1.1
132 Piotr Szymanski Leitrim Longswords 1423.4 0.7
133 Mart van den Burg Historisch Vrijvechten Nederland 1423.1 0.6
134 Ahmad Salem Ahmed WFA 1423.1 0.6
135 Davide Di Francesco Accademia I Duellanti 1420.4 0.7
136 Kirill Kamyshan HEMA Academy 1418.4 1
137 Timo-Pekka Kuusama EHMS 1417.8 0.7
138 Robert Szatecki Centrum Dawnych Sztuk Walk 1417.5 0.9
139 Kirill Shasherin Tramazzone 1416.5 0.7
140 Joanna Koprowska Akademia Szermierzy 1415.1 1.6
141 1 Vitaliy Kuznetsov Men With Swords 1414.9 0.8
142 1 Maksim Krylov Renaissance Fencing School 1414.8 1.2
143 Stefano Amelotti Accademia I Duellanti 1414.6 1
144 1 Nigel Potts Wolfshead Western Martial Arts 1413.1 0.6
145 1 Pavel Burlak Ultima Ratio Sibir 1412.5 1.3
146 Andrzej Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1411.6 1.1
147 Mark Wilkie The Institute for Historical Arts 1411.1 0.9
148 Darren Dadswell The English Martial Arts Academy 1410.8 1.1
149 Oleg Rodionov Fencing Fanatics 1409.5 1.2
150 Michael Gilding Maryland Kunst des Fechtens 1408.1 0.8
151 Vyacheslav Kalashnikov Le Renard 1406.6 1.1
152 Fredrik Sand Ekmark Medeltida Stridsteknik Linköping IF 1405.1 1.1
153 Marco Lena Sala d'Armi Guardia di Croce 1405 0.8
154 Marek Helman ARMA Poland Poznan 1404.3 0.8
155 Andrey Lazarev NoName 1403 0.7
156 Alexander Bondarenko Dark Heart 1402.6 0.7
157 1 Eduard Sadrutdinov Path of Steel 1400.6 0.6
158 1 Iuliia Pichugina Ultima Ratio Sibir 1399.5 1.7
159 Dmytro Shpak ARMA Poland Poznan 1397.3 1.2
160 Lech Ciszkiewicz Academy of Historical Fencing 1395.8 1.1
161 Nikodim Dyachek FFC Paladin 1393 1.5
162 Aleksandr Levin Renaissance Fencing School 1392.1 1.2
163 Robin Halldin Stockholm HEMA 1391.2 1.2
164 Greg Tsagris Medieval Swordplay Canada 1390.3 0.8
165 Jimmy Olsson Gothenburg Historical Fencing School 1388.2 0.9
166 Steve Sigmans De Hallebardiers 1387.7 0.9
167 Oleg Stepanov Tramazzone 1386.9 1.1
168 Jerard Hexxus Comerford Gaillimh Gallóglaigh 1385.3 0.6
169 Thomas Ive Tree of Shields 1383.8 0.8
170 Daria Aleshina White Company 1382.3 1
171 1 Daniel Romano Fechtschule Victoria 1379.3 0.6
172 1 Anton Pshenov Mistral 1378.8 1.2
173 Jake Norwood Capital Kunst des Fechtens 1378.1 0.7
174 Chris Hobbs Steel City Historical Fencing 1376.1 0.7
175 Witold Adamczak Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1375.5 1
176 Tomasz Lipert ARMA Poland Poznan 1374.8 1.1
177 Henrik Hedelin Gothenburg Historical Fencing School 1374.5 0.9
178 Joseph Hochadel Gem City Duelists Society 1373.9 0.8
179 1 Tomas Srnec The Wrathful Peasants 1372.5 0.7
180 1 Michail Demidov UKRF 1372.3 1.2
181 Yan Borovski Le Renard 1371.4 0.9
182 Andrey Terentiev FFC Paladin 1369.9 1.6
183 Michal Grabowski Akademia Szermierzy 1369.7 0.9
184 Kai Wen Li Adelaide Sword Academy 1368.4 0.9
185 Jamie MacIver London Historical Fencing Club 1367.7 0.8
186 Johan Norberg Gothenburg Historical Fencing School 1366.5 1.6
187 Jordan Moreno Maryland Kunst des Fechtens 1365.3 1
188 Giulio Campanella Sala d'Arme Achille Marozzo 1365.1 0.6
189 Joshua Dale Heartland HEMA Historical Fencing Club 1365 0.7
190 Kristaps Krūtainis HEMA Riga 1364.4 0.8
191 Ilja Stepanov Daybreak 1363.5 0.6
192 Aleksei Elistratov Arkenstone 1361.7 1.2
193 Pawel Mamelka Mordschlag Łódź 1359.5 1.5
194 1 Rafal Kalus Akademia Szermierzy 1357.7 0.6
195 1 Jack Butcher Schola Gladiatoria 1357.7 1.1
196 Denis Klevin FFC Paladin 1357.5 0.7
197 Olga Slovareva Renaissance Fencing School 1356.8 1.2
198 Kiana Shurkin Maryland Kunst des Fechtens 1356.7 1
199 Stephen Parfitt Schola Gladiatoria 1354.8 0.5
200 Damian Matuszewski Uppsala Historiska Fäktskola 1354.2 0.9
201 Kirill Glushchenko Tramazzone 1353.8 1
202 Andrey Berezovskiy Hemul 1352.7 1.2
203 1 Piotr Janeczek Akademia Szermierzy 1352.2 1.2
204 1 Evgenii Shibeev Challenge 1351.9 1.6
205 Zachary Amsden Drei Wunder Wma 1351.8 0.7
206 Cory Conner Swordguild Portland 1351.8 0.7
207 Sergey Tikhomirov N/A 1351 1.4
208 Vadim Polyuga UKRF 1350.6 0.7
209 James Campbell House Darksun 1348.4 0.9
210 Ryan Freeman Academy of Historical Fencing 1348.2 0.7
211 Konstantin Bulkin Tramazzone 1346.4 1
212 Oleg Ivanin Le Renard 1345 1.1
213 Olle Kausland Halmstad HEMA 1344 1.1
214 1 Vasiliy Zlokazov Rumata Fencing 1343.9 0.6
215 1 Vasily Moiseenko Freifechtergilde 1343 1.4
216 Vladimir Pogrebniak Ultima Ratio Sibir 1341 1.1
217 Mark Arnold Prima Spada School of Fence 1339.8 1
218 Massimiliano Moscatelli Accademia Romana d'Armi 1339.1 0.9
219 Mikhail Danshin Canto Spada 1338.2 1
220 1 Bert Gevaert De Hallebardiers 1338.2 0.5
221 1 Artem Schapov Golden Falcon 1338 0.7
222 1 Pontus Westerholm Uppsala Historiska Fäktskola 1337.1 1
223 1 Robert Williams The School of the Sword 1337.1 1.4
224 Jeff Alvrez Sword Fighter Gold Coast 1335.9 0.9
225 Konstantin Smetanin Golden Falcon 1332.6 0.8
226 Roberto Gamberini Sala d'Arme Achille Marozzo 1331.7 0.6
227 Lorenzo Rocca Sala d'Arme Achille Marozzo 1331.3 0.7
228 Vadim Komissarov Freifechtergilde 1330.4 1.1
229 Martin Forrester KdF Manchester 1330.1 1
230 Henric Jansen Historisch Vrijvechten Nederland 1329 0.8
231 Nikolay Apraksin Freifechtergilde 1328.6 0.9
232 2 Davide Compri Ordine delle Lame Scaligere 1325.4 0.6
233 Kirill Breus Ultima Ratio 1325.4 0.7
234 2 Aleksandr Nikolaev Desperados 1325.3 0.8
235 Joris Jacobs Sumus Soldani 1323.5 0.7
236 Guillermo Puente Alarcia Princesa Kristina de Noruega 1321.5 0.6
237 Łukasz Buczek Akademia Szermierzy 1320.3 0.7
238 Kristian Guivarra Vanguard Swordsmanship Academy 1319.4 0.8
239 Andreas Engström Gothenburg Historical Fencing School 1319 1
240 Adam Tokarski Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1318 1.4
241 Oscar Manuel Martin Lindberg Örebro HEMA 1316.8 1.1
242 Marco Ferrari Sala d'Armi Guardia di Croce 1316.7 0.9
243 1 Nathan Wallace Royal Arts Fencing Academy 1316.3 1
244 1 Alexander Lundqvist Gothenburg Historical Fencing School 1316.3 1.3
245 Chingiz Gataullin Challenge 1316 0.7
246 Jeff Kim New York Historical Fencing Association 1315.3 0.8
247 Vladimir Isaev Klinok 1314.1 1.2
248 Ruslan Verestchagin FFC Paladin 1314.1 0.8
249 Anton Goncharov Le Renard 1312.4 1
250 1 Mateusz Fornal Fencing Arts 1312.4 0.8
251 1 Sergey Kosykh Edinorog 1312.3 0.9
252 2 Konrad Kandulski Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1307.2 0.6
253 Vladimir Miroshnichenko Irkutsk Swordfighters Guild 1307.2 0.9
254 2 Jordan Eyre Academy of Historical Fencing 1307.1 1.3
255 Krzysztof Borzęcki Akademia Szermierzy 1306.1 0.9
256 Sergei Iakovlev Challenge 1305.6 0.8
257 Dario Valente Sala d'Arme Achille Marozzo 1304.9 0.9
258 Staffan Hammar Sällskapet Lunds Kontrafäktare 1304.6 1.1
259 Pavel Shilin Mistral 1303.2 0.9
260 Pavel Safonov Edinorog 1302.5 1.3
261 Friedrich Bialas Fechtrunde Wien 1300.9 0.8
262 Aleksandr Dmitriev Nochnaya Strazha 1300 1.3
263 Magnus Hagelberg Uppsala Historiska Fäktskola 1298 0.8
264 Tibor Szebényi Georgikon Szablya Kör 1297.7 0.7
265 Rovshan Mustafaev HEMA Academy 1296.9 1
266 Gabriel Suchy Wrocławski Klub Szermierczy KOLEJARZ 1296.5 0.7
267 Fedor Ochkasov FFC Paladin 1295.9 0.7
268 Jonathan MacKenzie Gordan Virginia Academy of Fencing 1295.7 0.6
269 Greg Szanto Tree of Shields 1294.5 0.9
270 Nelson McGuigan Melbourne Messer Club 1293.9 0.8
271 Pedro Henriques Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Sintra 1293.1 0.6
272 István Dobó Ars Ensis 1292.4 0.8
273 Aster Soetaert De Hallebardiers 1292.2 0.8
274 Oskar ter Mors Historisch Vrijvechten Nederland 1290.9 0.7
275 Jakub Wrzalik ARMA Poland Warszawa 1290.4 0.9
276 Mátyás Miskolczi Ars Ensis 1290.4 0.9
277 Grzegorz Włodarski Grupa Fechtunku Historycznego Lublin 1290.1 0.7
278 1 Ruslan Urazbahtin Le Renard 1289.1 1.2
279 1 Anastasia Matiushina FFC Paladin 1288.6 1.9
280 Georgy Burobin Golden Forests 1286.9 0.7
281 Rory van Noort De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1286.3 0.5
282 Pavel Dolgorukov Freifechtergilde 1285.1 1.2
283 Zsolt Károly Falka 1283.7 0.8
284 Florian Meyer N/A 1283.6 0.6
285 Robert Bjurshagen Stockholm HEMA 1283.4 0.9
286 Semion Kurdiukov Golden Falcon 1283.3 0.9
287 Piotr Ptaszny Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1282 0.6
288 1 Ivan Shubinov World Class Fencing 1281 1
289 1 Chris Hartley The School of the Sword 1280.8 1.2
290 Martin Betzenbichler Ochs 1280.4 0.5
291 2 Georg Illing N/A 1276.7 0.7
292 1 Ross Davies Spada di Bolognese 1276.6 0.9
293 2 Evgeniy Matuishonok Tramazzone 1276.1 0.6
294 2 Bogdan Bykov Varga 1275.9 1.6
295 1 Denis Davydov HEMA Academy 1275.7 1.4
296 Raj Soren Tree of Shields 1273.2 0.6
297 Luis Torres New York Historical Fencing Association 1271.5 0.6
298 1 Chanara Gettons Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1270.3 0.6
299 1 Natalia Balybina Ultima Ratio Sibir 1269.7 1.2
300 1 Stefano Reani ASD Scherma Storica Pavia 1269.6 0.5
301 1 Igor Rodionov Golden Forests 1269.5 0.8
302 J.J. Conlon Columbus Saber Academy 1268.3 0.8
303 Joshua Wiest Triangle Sword Guild 1268.3 0.6
304 Mikolaj Krukowski The School of the Sword 1267.5 1
305 1 Gerben de Vries De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1267.4 0.6
306 1 Rafael Fazletdinov Golden Falcon 1267.1 1.2
307 Brent Lambell Drei Wunder Wma 1266.6 0.7
308 Morgan Blackmore Grit-City Historical European Martial Arts 1266.6 0.7
309 Alexander Posch INDES Graz 1265.5 0.8
310 Dimitri Blake Adelaide Sword Academy 1265.3 0.7
311 Ilja Gnezdilov Golden Falcon 1263.8 1.2
312 Sergey Kovalenko Tramazzone 1263 1
313 Timofey Matrosov Freifechtergilde 1262.5 1.1
314 1 Anthony Garnier Schola Gladiatoria 1261.9 0.9
315 1 Alexey Varaksin FFC Paladin 1261.7 1.2
316 Alessandro Tosoni Le Spire del Lupo 1259.9 0.7
317 Isac Cavallin Malmö Historiska Fäktskola 1259.8 0.8
318 1 Szymon Ożóg Szkoła Fechtunku Gryf 1258.9 0.9
319 1 Jiri Jansa Gaillimh Gallóglaigh 1258.6 0.6
320 2 Denis Matyazh Varga 1258.5 1.4
321 Thomas Kesler Gem City Duelists Society 1258.1 0.9
322 Patrick Bratton Keystone Academy of Dueling and Swordsmanship 1258 0.6
323 Dimitrios Andreas Stephanoy Blood and Iron Martial Arts 1257.2 0.6
324 1 Vsevolod Kornev Austvegr-Bayard 1254.4 0.8
325 1 Andrei Kachanov NoName 1254.1 1.4
326 Aleksandr Gorbunov Challenge 1253.1 0.8
327 Lewis Hand Stoccata School of Defence 1249.3 0.6
328 1 Enrico Campobello La Sala delle Armi 1246.8 0.5
329 1 Guido Gozzi Società d'Arme Major Militia 1246.5 0.8
330 Kirill Iakovlev Challenge 1244.6 1.2
331 Grégory Tarrade AURA Combat Historique 1244.2 0.9
332 Dmitrii Kuklin HEMA Academy 1244 0.7
333 Maxim Sean Sheehy Glen Lachlann Estate College of Arms 1243.6 0.6
334 Szymon Sitko Silkfencing Team 1243.1 0.8
335 Nikita Kluev N/A 1243 0.7
336 Kazimierz Szadkowski Fechtschule Gdańsk 1242 1.2
337 Enrica Angiolini Accademia Romana d'Armi 1241.3 0.7
338 Lars Lykta Stockholms Stigmän 1241.3 0.7
339 Gilles Carriere École Chevaleresque 1240.5 0.7
340 Evgeniy Gorbakov White Company 1240.1 0.6
341 Kamil Jadczak Mordschlag Łódź 1240 0.5
342 Kirill Golichenkov Men With Swords 1239.9 0.6
343 1 Evgeniy Kosykh Edinorog 1238.8 0.8
344 1 Anton Bulaev Golden Falcon 1238.8 1.1
345 Witold Zabłocki Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1238.2 1.3
346 Cezary Mieleniewski Szermierka Kielce 1238.2 1.3
347 Tomasz Kraśnicki Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1238.1 0.9
348 Aleksandr Kolodkin HEMA Academy 1237.7 1.1
349 Sergey Novikov Golden Falcon 1235.2 1.5
350 Artem Bykov Stroganov's Army 1235.1 1.4
351 1 Moses Jones Drei Wunder Wma 1235.1 0.5
352 1 Dan Sims Drei Wunder Wma 1235.1 0.5
353 2 Bartosz Gluszczak Mordschlag Łódź 1235 0.7
354 1 Makar Babenko Diestro 1232.6 0.6
355 1 Denis Dallari ASD Majistro Re 1232.6 0.7
356 1 Nikita Evtushenko FFC Paladin 1232.1 0.7
357 1 Oliver Haglund Örebro HEMA 1231.8 1
358 Alexander Patrukhin Freifechtergilde 1231.8 0.7
359 Marek Ptak MKS Kusy Szczecin 1231.4 0.7
360 Viacheslav Koptev Ultima Ratio Sibir 1229 0.7
361 Daniel Krzaczkowski Fechtschule Gdańsk 1228.5 0.8
362 Lee Conley Wolfshead Western Martial Arts 1228.2 0.7
363 Vladislav Rogozin HEMA Academy 1227.2 0.7
364 Aaron Karnuta Denver Historical Fencing Academy 1226.9 0.6
365 Oleg Mikhailenko N/A 1226 0.6
366 1 Nick Bulan Steel City Historical Fencing 1225.1 0.8
367 1 Matthew Holden-Williams Virtus Sword School 1224.8 1.3
368 Lukas Mästle-Goer Schwabenfedern 1224.7 0.6
369 Lukasz Ejtel Szkoła Fechtunku Gryf 1224.5 0.6
370 Kristine Aagot Konsmo Gothenburg Historical Fencing School 1222.9 0.9
371 Pierre Seger École Chevaleresque 1222.4 0.5
372 Gans Kroitcberg FFC Paladin 1221.8 0.6
373 Adrien Chombart de Lauwe La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1221.7 0.6
374 1 Alexey Bobunov N/A 1221.5 0.5
375 1 Jake Richards Sword Fighter Gold Coast 1221.4 0.8
376 Christopher Shackley Collegium in Armis 1220.9 0.5
377 Benjamin Pascal AURA Combat Historique 1220.4 0.6
378 1 Matthew Truong Schola Gladiatoria 1219.3 0.7
379 1 Anders Söderberg Gothenburg Historical Fencing School 1219.2 1.5
380 Joshua Robert Smith-Monaghan School of Historical Defense Arts 1218.9 0.6
381 Guchev Dmitrii Klinok 1218.8 0.5
382 Timofei Sheikin Golden Falcon 1217.9 0.9
383 Thomas Schmid-Zurek Ochs München 1217.7 0.7
384 Danila Orehov Golden Forests 1216.9 1.2
385 James Harris Sword Fighter Gold Coast 1216.3 0.7
386 Kevin Campbell Blood and Iron Martial Arts 1215.7 0.7
387 Konstantin Horkel Turkey Historical Fencing Association 1214.2 0.6
388 Hugo Sjöberg Gothenburg Historical Fencing School 1214.1 0.5
389 Danil Dvinskih NoName 1212.7 0.7
390 László Sántha Ars Ensis 1212.2 0.7
391 Sandy Robinson The Wrathful Peasants 1208.4 0.6
392 Alexander Basov FFC Paladin 1208.2 0.5
393 2 Matt Torres Five Rings Fencing 1207.1 0.6
394 1 Ilia Murashchenko FFC Paladin 1206.9 1.1
395 1 Igor Iakutov Golden Falcon 1206.4 1.5
396 Nikita Golovin FFC Paladin 1206.2 0.8
397 Kira Amzarakova N/A 1205.2 1.3
398 Denis Maksimenko Golden Forests 1205.1 1.3
399 Alexey Moskalenko FFC Paladin 1203.6 0.6
400 Devis Carli Sala d'Arme Achille Marozzo 1202.8 0.6
401 Sky Chen Scholar Victoria 1202.4 0.6
402 Lois Spangler Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1201.4 0.7
403 Nikita Kaminec NoName 1198.7 0.5
404 1 Chris Slee Vanguard Swordsmanship Academy 1198.6 0.4
405 1 Emin Sabovic N/A 1198.5 0.6
406 Bence László Tarr Ars Ensis 1197.8 0.9
407 Scott Hellroth Gothenburg Historical Fencing School 1197.5 0.6
408 Simon Hotinceanu INDES Salzburg 1197.3 0.6
409 Réka Daniella Gulyás Ars Ensis 1196.8 0.8
410 Kamil Wawruch Akademia Szermierzy 1195.3 0.9
411 Daniel Spahr Men At Arms Martial Arts 1195.1 0.6
412 Ivan Shirshov School of Historical Martial Arts 1194.9 0.8
413 Jakub Staron Silkfencing Team 1194.3 0.6
414 Benedetto Antonio Colombo Sala d'Arme Achille Marozzo 1194.3 0.5
415 Cohen Benson Prima Spada School of Fence 1193.9 0.7
416 Igor Kashapov Tramazzone 1193.7 0.8
417 Oskar Spjuth Uppsala Historiska Fäktskola 1193.2 0.9
418 Sam Gedrych Riddle of Steel 1192.7 0.7
419 József Király Kard Rendje 1192.2 0.8
420 Nathan Grepares Sword to Sword 1191.9 0.6
421 Aleksandr Kordyukov White Company 1191.2 0.7
422 Aleksei Degtiarev HEMA Academy 1190.8 1
423 George Livermore The 1595 Club 1190.7 0.6
424 Maciej Kuszewski Fechtschule Gdańsk 1189.9 1.1
425 1 Ben Hill Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1188.6 0.6
426 1 Aleksei Burkat HEMA Academy 1188.4 1
427 Riccardo Rudilosso Sala d'Arme Achille Marozzo 1187.9 0.6
428 Nikita Luganskiy Camelot 1187.7 0.6
429 Matteo Burzio Le Spire del Lupo 1187.6 0.5
430 Grigoriy Zaharchenko Golden Falcon 1187.1 0.7
431 1 Marco De Filippo Compagnia Della Rosa e Della Spada 1186.8 0.5
432 1 Sebastian Wendt Malmö Historiska Fäktskola 1186.6 1.1
433 Joshua North Academy of Historical Fencing 1186.2 0.6
434 1 Sergey Klochkov Edinorog 1185.2 0.9
435 1 Tomm Alexander Skotner Fekteklubben Frie Duellister 1185.1 1.1
436 Ilkka Hartikainen EHMS 1183.8 0.5
437 Kalle Kylmänen EHMS 1183.6 0.6
438 Jeffery Alvrez Sword Fighter Gold Coast 1183.2 0.5
439 Pietro Bruzzi Sala d'Arme Achille Marozzo 1182.1 0.6
440 1 Joseph Colistro Indes Ferox Gladio 1181.5 0.7
441 1 Dashiell Harrison Indes Ferox Gladio 1181.5 0.7
442 2 Alex Timmerman Ochs America 1181.4 0.6
443 3 Sean Jauss Virtus Sword School 1181.3 1.3
444 1 Mattias Pettersson Örebro HEMA 1181.1 1
445 Denis Shorikov NoName 1180.5 0.6
446 1 Bryce Lowman Heartland HEMA Historical Fencing Club 1178.9 0.6
447 1 Evgenii Belov Edinorog 1178.7 0.8
448 Daniel Hambraeus Umeås Historiska Fäktskola 1177.6 1
449 2 Darío Bejarano Pérez Constantia Historical Fencing School 1177.3 0.6
450 1 Alexey Suvorkin Tramazzone 1177.2 0.7
451 1 Denis Markov HEMA Academy 1176.6 1.2
452 Leonid Saperkin Tramazzone 1176 0.8
453 Thomas Pittwood The Iron Door Collective 1175.4 1.1
454 Matīss Baķis HEMA Riga 1174.2 0.6
455 Nikolay Karacharov Nochnaya Strazha 1173.2 0.8
456 Jonathan Lindskog Gothenburg Historical Fencing School 1172.7 1
457 Antoni Heba Akademia Broni 1172.4 0.6
458 Shane Stapleton Prima Spada School of Fence 1170.9 0.8
459 1 Sam Ive Tree of Shields 1170.4 0.7
460 1 Filip Marszalek Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1170.2 1
461 1 Adam Leśniewski Akademia Szermierzy 1168.8 0.6
462 1 Jason Brown Swordguild Portland 1168.6 0.5
463 1 Kevin de Ridder Blood and Iron Martial Arts 1168.6 0.5
464 1 Will Petillo N/A 1168.6 0.5
465 4 Alexey Kostin Boitcovii Kot 1168.5 1
466 Pavel Medvedev HEMA Academy 1167.5 1
467 Tom Costello Five Rings Fencing 1167.5 0.7
468 Thomas Sylvester Grange Martial Arts 1166.7 0.6
469 Anastasiia Averianova Renaissance Fencing School 1165.9 0.8
470 Yusuf Sidar Sahin İstanbul Tarihi Savaş Sanatları Birliği 1165.9 0.5
471 Sergei Shchipanov Fencing Fanatics 1164.6 0.8
472 Jaime White Schola Gladiatoria 1164.2 0.6
473 Nico Banasch N/A 1163.7 0.5
474 Mikhail Prikhodko TORI_I 1159.5 1.1
475 Mikhail Surkov Golden Griffin 1159 0.5
476 Alexander Pyhov Klinok 1158.2 0.7
477 Silvia Giuseppina Manera Scherma Storica Genova 1157.8 0.7
478 Nikita Riabov Flamberg 1156.1 0.7
479 Joseph Sherlock London Longsword Academy 1156 0.6
480 Alexander Lavrov Men With Swords 1154.8 0.8
481 Tobias Axell Gothenburg Historical Fencing School 1154.3 1
482 Dmitriy Gabidulin Golden Falcon 1153.8 0.7
483 Paweł Budzowski Małopolska Zgraja Sarmacka 1153.6 0.9
484 Bulat Yusipov Le Renard 1153.6 0.6
485 Jerry Berg Grand Rapids HEMA Society 1153.2 0.6
486 Ivan Ryzhaev Fencing Fanatics 1150.3 0.7
487 Linus Spjutsberg Särimner HEMA 1149.6 1
488 Yuriy Brauer Diestro 1149.4 0.7
489 Ivan Kazakov Renaissance Fencing School 1148.8 0.7
490 Dmitrii Shchegolev Destreza 1148.2 0.5
491 Mark Sains The School of the Sword 1146.1 0.8
492 Reinis Rinka HEMA Riga 1145.7 0.9
493 Dave McPherson Alpha Weapons Academy 1145.6 0.9
494 Paweł Windys Szermierka Kielce 1145.5 1
495 Galvin Locke Schola Gladiatoria 1145.3 0.5
496 Daniel Hofmann Örebro HEMA 1144.7 1.1
497 Ziggy Wisniewski The School of the Sword 1143.7 0.8
498 1 Justin Mingo New York Historical Fencing Association 1143.5 0.7
499 1 Daria Iliinykh Golden Falcon 1142.9 1.5
500 Ian Pattle London Longsword Academy 1142.7 0.6
501 Aleksey Zhivaev Noviye Gortsy 1141.6 0.6
502 Thomas Tucker Scholar Victoria 1141.3 0.6
503 Frederik Neess Engsig Københavns Historiske Fægteklub 1140.1 0.7
504 Artur Bojko Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1138.5 0.8
505 1 Matthew Pye Collegium in Armis 1137.6 0.5
506 1 Sergey Bakumenko FFC Paladin 1137 1.3
507 1 Liu Yuxing The School of Historical Fencing 1135.8 0.6
508 1 Lőrinc Kadlicskó Ars Ensis 1135.8 0.8
509 2 Paolo Urgesi Sala d'Arme Achille Marozzo 1135.3 0.6
510 Georgiy Derevyankin Golden Forests 1135.3 0.6
511 2 Aleksandr Pavlenko HEMA Academy 1135 1
512 Lars Tore Carlsen Fekteklubben Frie Duellister 1134.6 0.6
513 1 Anton Muravyov Ultima Ratio Sibir 1133.6 0.6
514 1 Igor Ostanin NoName 1133.5 0.9
515 Sergey Blagov MIPT Historical Simulation Club 1132.8 0.8
516 Dmitriy Guchev Klinok 1132.8 0.5
517 1 Ryan Tanzer Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1131.8 0.9
518 1 Nick Laing Virtus Sword School 1131.6 1.2
519 Fredrik Ehlton Örebro HEMA 1131.6 0.5
520 Tom Fischer Five Rings Fencing 1130.8 0.6
521 Maria Orlova Golden Falcon 1130.5 0.8
522 Michael Kühnel INDES Salzburg 1130.1 0.7
523 Fox Simpson Prima Spada School of Fence 1129.7 0.9
524 Jakub Antczak ARMA Poland Wroclaw 1128.9 0.7
525 Máté Kálmán Nagy Ars Ensis 1128.3 0.8
526 Paul Roberson Sword Fighter Gold Coast 1127.4 0.6
527 Pavel Tarasov Klinok 1126 0.7
528 Krzysztof Janus ARMA Poland Warszawa 1124.4 0.9
529 Artem Gusmanov FFC Paladin 1123.1 0.8
530 1 Stefan Myring Örebro HEMA 1122.7 0.7
531 1 Grigorii Ivanov HEMA Academy 1122.6 0.9
532 1 Bonifác Ormosi Ars Ensis 1121.1 0.5
533 1 Brett Kagan The School of Historical Fencing 1121 0.6
534 1 Sean Reichman Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1120.6 0.8
535 1 Aleksey Grunsky Tramazzone 1120.5 0.9
536 Paul Bergen Fitzroy College of Arms 1119.2 0.6
537 Ilya Aleksandrov Tramazzone 1118.1 0.7
538 Michel Rensen Zwaard & Steen 1117.8 0.6
539 Michał Wiesner Szkoła Fechtunku Gryf 1116.8 0.7
540 Piotr Melikhov Tramazzone 1116.7 0.6
541 Norbert Gáspár Kard Rendje 1114.5 0.7
542 Niklas Forsbacka Örebro HEMA 1112.5 0.9
543 Vasiliy Zharkov Ultima Ratio Sibir 1111.6 0.7
544 Aaron Caldarella Sala d'Arme Achille Marozzo 1111.2 0.6
545 James Dougherty KdF Manchester 1110.5 0.7
546 Andrey Tkachenko Tramazzone 1110.2 0.6
547 Alexey Mikheev Ecumene 1110.2 0.6
548 Heinrich FonGart The Guard 1110.2 0.6
549 James Bennett Vanguard Swordsmanship Academy 1109.4 0.7
550 Hanne Eik Pilskog Fekteklubben Frie Duellister 1108.5 1.2
551 Jonas Hultén Kungshamns Historiska Fäktskola 1107.7 0.6
552 Micha Morales MARS 1107.7 0.6
553 Innokentii Baskakov Golden Forests 1107.5 0.6
554 Mikhail Rekhtin Men With Swords 1104.9 0.8
555 Robbe D'Hondt De Hallebardiers 1103.6 0.7
556 Christophe Loyce The School of the Sword 1103 1.1
557 Roni Perkiö EHMS 1101.6 0.8
558 Andrei Hardzeyeu Diestro 1101.2 0.9
559 Gleb Dilman Golden Forests 1100.6 0.6
560 Kamil Liedke ARMA Poland Poznan 1099.8 0.9
561 Scarlett Wren Ord Krieg School 1099.1 0.5
562 1 Axel Jonsson Gothenburg Historical Fencing School 1098.3 0.6
563 1 Christopher Shelton Steel City Historical Fencing 1098.3 0.9
564 Vladimir Matlashevskiy HEMA Academy 1097.9 0.9
565 Richard Shepro Virginia Academy of Fencing 1096.9 0.7
566 Tim Beerens Historisch Vrijvechten Nederland 1096.4 0.5
567 1 Igor Polovnev Uslovno-prikladnoe fechtovanie 1095.9 0.5
568 1 Samuel Gassmann Goats Head Historical Fencing 1095.7 0.6
569 2 Alexander Kozlov Combative Fencing Association 1095.5 1
570 Ishka Colhoun The Wrathful Peasants 1095.5 0.6
571 Sergei Babenko Wargentorn 1094.4 0.5
572 Harrison Cratty Musketeer Fencing Club 1094.2 0.6
573 Аlexander Timofeev Steel 1093.7 0.7
574 Laurence Cooper Schola Gladiatoria 1092.7 0.6
575 Mariya Elpaeva Challenge 1091.9 0.8
576 Evgeniy Marin Fight and Fit 1091.1 0.7
577 Nikolai Vincent Vaags Fekteklubben Frie Duellister 1090.3 1
578 Riccardo Ciapponi ASD Pro Patria et Libertate 1089.9 0.6
579 Mattias Färdigh Sjuhärads Fäktskola 1088.5 0.6
580 Vadim Areshin School of Historical Martial Arts 1087.4 0.7
581 1 Erik Franzén Fekteklubben Frie Duellister 1086.4 0.5
582 1 Cameron Collins Prima Spada School of Fence 1086.3 0.9
583 Flavio Barotti Scherma Storica Genova 1085.1 0.9
584 Ashley Wrede Historisch Vrijvechten Nederland 1084.7 0.5
585 Juris Trosins HEMA Riga 1084.5 0.6
586 Karl Rapp Klingenspiel 1084.4 0.6
587 Pawel Ponichtera N/A 1083.6 0.7
588 Emiliano Rosas KdF Manchester 1082.3 0.5
589 Daniil Tarkov Hello Kitty 1082.2 0.6
590 Jakub Zagórny Szkoła Fechtunku Certus 1082 0.6
591 Artem Zheludkov N/A 1082 0.5
592 Anastasiya Plohova Camelot 1081 0.8
593 Johanna Hopfgartner INDES Salzburg 1080.3 0.7
594 Aleksei Fomichev Forest Brotherhood 1078.7 0.8
595 Egor Sherkunov Golden Falcon 1078 0.6
596 Dmitrii Krasnov FFC Paladin 1077.6 0.6
597 Roberto Valsania Le Spire del Lupo 1077.1 0.7
598 Björn Ekelund Särimner HEMA 1076 0.8
599 Geo de Maré Gothenburg Historical Fencing School 1075.4 0.6
600 Artem Borodulin NoName 1074.6 0.5
601 Theophile Przybylak Médiéval Combat 1074.1 0.5
602 Anton Altov Renaissance Fencing School 1073.7 0.6
603 Leonid Tcurkin Renaissance Fencing School 1073.7 0.6
604 Karl Bolle Capital Kunst des Fechtens 1073.2 0.7
605 Siegfried Daal Historisch Vrijvechten Nederland 1072.9 0.6
606 Franz Huber Ochs Pfarrkirchen 1071.7 0.7
607 Alexey Demin Tramazzone 1071.4 0.8
608 Anastasiya Krestovskaya White Company 1070.7 0.8
609 Rory Merrall-Wyre The Renaissance Sword Club 1070.4 0.6
610 Robert Ringefors Uppsala Historiska Fäktskola 1069 0.7
611 Tim Duefrane Grit-City Historical European Martial Arts 1067.5 0.5
612 1 Marty Agerton Men At Arms Martial Arts 1067.1 0.6
613 1 Vasilii Salov Camelot 1066.8 1
614 Joshua Maurer Broken Plow Western Martial Arts 1066.1 0.6
615 Charles Anderson Schola Gladiatoria 1064.9 1.1
616 Nicolò Papola Ordine delle Lame Scaligere 1063.3 0.6
617 Brad White Vanguard Swordsmanship Academy 1062.3 0.7
618 Mariia Krutko FFC Paladin 1062 0.7
619 Jakub Ziegler Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1061.1 0.8
620 Miro Lahtela EHMS 1061 0.7
621 Jaroslaw Kokot Akademia Szermierzy 1059.7 0.8
622 1 Andrey Travinov Mistral 1059.6 0.7
623 1 Kirill Gribanov Edinorog 1059.3 0.6
624 2 Nikolay Prosvirnin Golden Griffin 1059.1 0.5
625 2 Alsu Saifutdinova Tramazzone 1059.1 0.5
626 2 Sergey Ispolatov Tramazzone 1059.1 0.5
627 2 Martin Bernhardson Malmö Historiska Fäktskola 1059 0.6
628 6 Staffan Sannemalm Örebro HEMA 1059 1.3
629 Petter Vegsund Brodin Bergen HEMA 1058.5 0.5
630 Aleksander Kulesza-Milewski Krakowska Szkoła Fechtunku 1058.1 0.7
631 Pedro Fortunato Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Sintra 1057.5 0.5
632 Piotr Malinowski Toruńska Szkoła Fechtunku 1057.4 0.5
633 Benjamin Goss Kraken Swords 1056.3 0.7
634 Piotr Mikołajczak Fechtschule Gdańsk 1056.1 0.8
635 Yaroslav Emelyanov Desperados 1054.8 0.8
636 Christoffer Warelius EHMS 1054.7 0.8
637 Bálint Becsei Ars Ensis 1052.4 0.8
638 1 Phil Frost Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1051.6 0.6
639 1 Nikita Gnezdilov Golden Falcon 1051.2 1
640 Dmitrii Shcherbakov Le Renard 1050.7 0.5
641 1 Arto Fama Zwaard & Steen 1050.4 0.5
642 1 Artem Rassypkin Golden Falcon 1050.1 0.9
643 Carlo Riccardi I Bèc del Ruc 1048 0.5
644 Eryk Nowak Szpada Szamotuły 1047.8 0.7
645 Valeriy Lapshinov White Company 1047.3 0.6
646 Valdes Tuter Renaissance Fencing School 1047.3 0.6
647 Bill Grandy Virginia Academy of Fencing 1046.9 0.6
648 Aleksey Maydanenko Ultima Ratio Sibir 1046.5 0.6
649 1 Denis Serov Men With Swords 1045.5 0.6
650 1 Dmitriy Kostyankov Le Renard 1045.5 0.9
651 Mattia Zoanni ASD Pro Patria et Libertate 1044.7 0.6
652 Klaus Brandfellner Historisches Fechten St. Pölten 1044.5 0.7
653 Jacopo Queirolo Scherma Storica Genova 1044.4 0.6
654 Jacques Blomme De Hallebardiers 1042.6 0.5
655 Aernout Stalenburg De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1042.6 0.5
656 Anders Johansson Stockholms Stigmän 1042.6 0.5
657 Claes Carrander Stockholms Stigmän 1042.6 0.5
658 1 Mihail Cherepanov HEMA Academy 1040.3 0.5
659 1 Mikolaj Parell Fechtschule Gdańsk 1039.9 0.9
660 Alexey Mozharov Tramazzone 1039.4 0.6
661 Artur Augustyniak Academy of Historical Fencing 1038.7 0.6
662 Peter Haas New York Historical Fencing Association 1038.6 0.7
663 Benedikt Koller INDES Salzburg 1038.2 0.6
664 Jacob Sadowski N/A 1038.1 0.6
665 Umut Gumus Avrasya Tarihi Savaş Sanatlari Derneği 1037.9 0.5
666 Frederic David La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1037.6 0.6
667 Nikita Tatiannikov Tramazzone 1036.8 0.9
668 Yakov Pershin Sormovsky Club of Historical Fencing 1036.1 0.6
669 Tomasz Raczka Gaillimh Gallóglaigh 1035.8 0.6
670 Cormac Walsh Knights of Fergus 1035.8 0.6
671 Jury Yakovlev Tramazzone 1034.7 0.7
672 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Akademia Szermierzy 1034.2 0.9
673 Nicola Schifino ASD Scherma Storica Pavia 1034 0.6
674 Lorenzo Gemignani Scherma Storica Genova 1033.5 0.6
675 Aleksey Dmitriev Camelot 1033.4 0.6
676 Ramón González-Gorbeña Santamaría Sala de Armas Don Jaime de Mereló 1033 0.6
677 Łukasz Horyza Freifechter Wrocław 1032.6 0.9
678 Dan Avetta Men At Arms Martial Arts 1031.8 0.6
679 Hubert Włodarczyk ARMA Poland Wroclaw 1031.6 0.7
680 Aidan Witherspoon Medieval European Martial Arts Guild 1030.9 0.6
681 Jacek Raczyński ARMA Poland 1030.4 0.6
682 Mikhail Aronov Ultima Ratio Sibir 1030 0.5
683 Konstantin Anufriev Golden Forests 1028.7 0.6
684 Irina Noskova HEMA Academy 1028.5 0.9
685 Colin Allen Medieval Swordplay Canada 1028.3 0.7
686 Cody Green Steel City Historical Fencing 1028.1 0.6
687 Mikhail Voronov Golden Forests 1027.6 1
688 Aleksandr Mironov Desperados 1027.2 0.6
689 1 Aulis Poshekhonov Tramazzone 1026.6 0.6
690 1 Christopher Moore Summit Historical Fencing 1026.5 0.6
691 Maurizio Viaro Ordine delle Lame Scaligere 1025.1 0.5
692 Dawid Zmyslowski Szermierka Kielce 1024.8 0.6
693 Axel Mumm Klingenspiel 1024.8 0.6
694 Mark Pickerell Second Intent Fencing 1024.5 0.7
695 Corrigan Cassidy Blood and Iron Martial Arts 1024.3 0.5
696 Matthew Roche Lonin League 1024.3 0.5
697 Siavash Rezvani Swordguild Portland 1024.3 0.5
698 Steve Malinson N/A 1024.3 0.5
699 Jacek Sworowski ARMA Poland Poznan 1022.3 0.5
700 Anatolii Berelekhis Challenge 1021.2 0.5
701 Irina Ostanina Avers Fencing 1020.3 0.8
702 Joseph Zagroba Ars Gladii - School of Chivalric Arts 1020.3 0.8
703 Gethyn Long Virtus Sword School 1019.9 0.7
704 Jasper Boelsma HSSV Ludolph Van Ceulen 1019.7 0.5
705 Azamat Radzhabov Golden Forests 1018.7 0.8
706 Roman Kustov Małopolska Zgraja Sarmacka 1018 0.7
707 Timothy Harris Glen Lachlann Estate College of Arms 1017.4 0.9
708 Sebastian Kiszka Fechtschule Gdańsk 1016.6 0.8
709 Anna Onishchuk World Class Fencing 1016.5 0.7
710 Olmo Ciarlo Scherma Storica Genova 1016 0.6
711 Andrzej Rozycki Cork Blademasters 1016 0.6
712 Robin Linander Stockholms Stigmän 1015 0.6
713 Vladislav Stolyar HEMA Academy 1014.8 0.6
714 Igor Astashov Varga 1014 0.6
715 Ulf Lidsman Uppsala Historiska Fäktskola 1012.1 0.6
716 Dmitry Poljakov Men With Swords 1011.9 0.6
717 Mikołaj Kołodziej Akademia Szermierzy 1011.6 0.8
718 Martin Augustsson Gothenburg Historical Fencing School 1011.5 0.8
719 Dylan Batts Vanguard Swordsmanship Academy 1009.7 0.6
720 Mattias Landelius Uppsala Historiska Fäktskola 1009.5 0.7
721 Stanislav Rossin FFC Paladin 1008.9 0.9
722 Dmitry Tsarev Warning Fencing Team 1007.9 0.5
723 Dustin Reagan Redlands Fencing Center 1007.4 0.4
724 Ksenia Zherevchuk Warning Fencing Team 1006.9 0.8
725 1 Dmitrii Nikulshin FFC Paladin 1006.1 0.5
726 1 Théo Fovet École Chevaleresque 1006.1 0.6
727 Bradley Davies-Smith KdF Manchester 1004.9 0.6
728 Fabio Ruggiero Sodalitas In Opera 1003.8 0.6
729 Jacob Ohlin Sällskapet Lunds Kontrafäktare 1002.4 0.6
730 Emeric Bazalgette École Chevaleresque 1000.4 0.5
731 Łukasz Gardela ARMA Poland 999.8 0.8
732 Giuseppe Bongioanni Le Spire del Lupo 998.5 0.5
733 Filippo Gavuglio Scuola di Scherma Storica "Antonio Quintino" 998.5 0.5
734 Pierangelo Moraschi ASD Majistro Re 998.5 0.5
735 Wojciech Miga ARMA Poland 996.2 0.7
736 András Módos Kard Rendje 995.4 0.7
737 Asaf Ateş Erdoğan İstanbul Tarihi Savaş Sanatları Birliği 994.6 0.5
738 Warren Finch Sword Fighter Gold Coast 992.5 0.8
739 Chris Smith Prima Spada School of Fence 992.3 0.9
740 Karol Zakrzewski ARMA Poland Kraków 992 0.6
741 Innokentii Degaltcev Black Swan 991.6 0.5
742 Ilya Butorin HEMA Academy 991.5 0.6
743 Aleksander Dynarek Mordschlag Łódź 991.3 0.6
744 Sergey Sivkov Stroganov's Army 990.7 0.5
745 Mattia Riva Le Spire del Lupo 990.4 0.5
746 Rhys Kinlough Adelaide Sword Academy 990.2 0.6
747 Kate Jeffreys Glen Lachlann Estate College of Arms 990.2 0.6
748 Alex Selth Stoccata School of Defence 990.2 0.6
749 Martin de Jong Historisch Vrijvechten Nederland 989.9 0.6
750 Tatiana Terekhova Men With Swords 989.6 0.7
751 Grzegorz Byczkowski Rzeszowska Grupa Fechtunku 987.4 0.7
752 Katherine Livingston Glen Lachlann Estate College of Arms 985.1 0.6
753 Marcus Lockowandt Sällskapet Lunds Kontrafäktare 983.8 0.8
754 Pavla Markupová Digladior 983.6 0.7
755 Thomas Duncan Glen Lachlann Estate College of Arms 983 0.8
756 Andrei Tarasov Edinorog 982.3 0.6
757 Aleksandr Lichman School of Historical Martial Arts 982.1 0.6
758 Nicola Gasparet A.S.D. Regia Turris 982 0.5
759 Sam Brian Baer Swords School of Western Martial Arts 981.3 0.6
760 Phillip King Baer Swords School of Western Martial Arts 981.3 0.6
761 Olga Vinogradova Golden Falcon 980.7 0.7
762 Mariya Loseva FFC Paladin 980.3 0.7
763 Viktoriia Volkova Golden Falcon 977.5 0.9
764 Aleksey Puzynin Golden Falcon 977.3 0.6
765 Sergey Kadyshev World Class Fencing 976.3 0.5
766 Mahmoud Fakhfakh École Chevaleresque 975.5 0.5
767 Leo Brown Virtus Sword School 974 0.8
768 Darrin O'Brien Collegium in Armis 973.4 0.8
769 Kirill Dvoriakov Golden Forests 972.2 0.5
770 Harry McCusker Portsmouth British Martial Arts Club 971.4 0.6
771 Aleksandr Koviazin Golden Falcon 970.4 0.5
772 Andy Bone The School of the Sword 969.2 0.8
773 Przemyslaw Matyszkiel Akademia Szermierzy 969 0.6
774 Federico Orlandi ASD Scherma Storica Pavia 968.9 0.6
775 Jack Gassmann Goats Head Historical Fencing 968.8 0.6
776 Joseph Ceirante New York Historical Fencing Association 967.3 0.7
777 Przemysław Szczepańczyk Szermierka Kielce 966.9 0.6
778 1 Peter Smallridge Waterloo Sparring Group 965.8 0.5
779 1 Mark Norris The English Martial Arts Academy 965.7 0.5
780 1 Stefan Brunner Historisch Vrijvechten Nederland 965.5 0.5
781 3 Zbigniew Wisniewski The School of the Sword 965.5 0.7
782 Igor Bianco Levrin La Compagnia dell'Orso Nero 964.1 0.5
783 Joey Corbett The Irish School of Historical Combat 963.7 0.6
784 Daniel Hughes Schola Gladiatoria 963.4 0.5
785 Aleksey Silchenko Camelot 961.6 0.7
786 Ivan Kurguzov N/A 960.6 0.5
787 Pawel Konieczny ARMA Poland Bielsko-Biala 959.4 0.6
788 Sarah Edwards Tree of Shields 958.7 0.6
789 Luca Basile The 1595 Club 957.6 0.7
790 Jack Edwards Wessex School of Arms 957.3 0.6
791 1 Roman Vučajnk Academia Artis Dimicatoriae 956.9 0.5
792 1 Raymond Koren Grand Rapids HEMA Society 956.9 0.6
793 Altan Şafak İstanbul Tarihi Savaş Sanatları Birliği 956.8 0.5
794 Doruk Ergun Avrasya Tarihi Savaş Sanatlari Derneği 956.8 0.5
795 Attila Satan Avrasya Tarihi Savaş Sanatlari Derneği 956.8 0.5
796 Yuliya Kleyman FFC Paladin 956.3 0.6
797 Andrew Keen Aisle O'var Backswording Clubbe 953.6 0.6
798 Wenzhe Shi Schola Gladiatoria 952.7 0.5
799 Nicolo Catapang Stoccata School of Defence 952.3 0.6
800 Denis Zolnikov Golden Falcon 952.1 0.5
801 1 Peik Bäckström Espoo HEMA 950 0.8
802 1 Alan Granek Szermierka Kielce 950 0.9
803 Stephen Foulston Red Dragon Longsword Academy 949.5 0.6
804 Timofei Buzdalov Boitcovii Kot 949.1 0.5
805 Alexey Vaganov Tramazzone 948.6 0.6
806 Mirko Piana ASD Majistro Re 948.5 0.5
807 Dean Collard Leongatha Medieval Society 948 0.6
808 Fedin Andrei Camelot 945.9 0.6
809 Oliver Sutcliffe Virtus Sword School 945.3 0.7
810 Chris Nguyen House Darksun 945.2 0.6
811 William Carew Collegium in Armis 945.2 0.6
812 Ilia Filatov Ultima Ratio Sibir 944.7 0.5
813 Fredrik Dillner Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning 943.6 0.6
814 Alexey Kamoilenko N/A 943.3 0.5
815 Bartlomiej Modzelewski KdF Bournemouth 942.2 0.6
816 Aäron Faes Sumus Soldani 941.4 0.7
817 Thomas Donati Ordine delle Lame Scaligere 941.3 0.5
818 Daniele Cipollone Le Spire del Lupo 941.3 0.5
819 Francesco Prando Le Spire del Lupo 941.3 0.5
820 Paweł Cieleń Fechtschule Gdańsk 940.7 0.6
821 Monika Stankiewicz Historical European Rapier Academy 940.2 0.6
822 1 Gennadiy Rahmanko N/A 940 0.6
823 1 Hugo Favier-Cals Frères d'AMHE 940 0.6
824 Michał Górecki Poznańska Grupa Fechtunku Salut 939.8 0.7
825 Ronald Lee Fechtschule Victoria 939.8 0.6
826 Denis Voloshin Arkenstone 939.6 0.5
827 Valeriya Oleneva Golden Forests 939.2 0.7
828 1 Alejandro González García Sala de Armas Salvatore Fabris 938 0.5
829 1 Luis Menéndez Sala de Armas Fénix 938 0.5
830 2 Jarosław Chrobot Szkoła Fechtunku Certus 937.8 0.9
831 Reese Pollock Blood and Iron Martial Arts 937.5 0.7
832 Mátyás Agárdi Ars Ensis 934.2 0.6
833 Aleksei Miakotin Imperium Gladium 933.8 0.5
834 Jerze de Reus De Zwaardkring 933.1 0.7
835 Ilia Morozov Warning Fencing Team 932.8 0.7
836 Andrey Kalinin Camelot 932.7 0.6
837 Alexander Hughes Historical School of Defence Toowoomba 932.2 0.6
838 Otto Stockhaus Stockholm HEMA 932 0.7
839 Mateusz Musiał Akademia Szermierzy 928.8 0.7
840 Almir Shammasov Le Renard 927.7 0.7
841 Vladislava Palchikovskaya Challenge 927.6 0.6
842 Iuliia Kuznetsova FFC Paladin 926.2 0.9
843 Viacheslav Rodionov N/A 924.5 0.5
844 James Greenleaf Schola Gladiatoria 924.5 0.5
845 Antoine Coudre Garde des Temps Jadis 924 0.5
846 Adam Mlodozeniec Akademia Szermierzy 923.2 0.7
847 Vera Ogorodnikova Daybreak 922.8 0.5
848 Semion Popov Tramazzone 921.8 0.5
849 Oleksiy Burchevskyy N/A 921.5 0.6
850 Peter Pataki INDES Graz 921.2 0.6
851 Gregor Schiess Gladius et Codex 920.5 0.5
852 1 Kit Smith N/A 919 0.5
853 1 Vsevolod Pilipenko Peresvet 919 0.5
854 Ilia Pribylovskii Tramazzone 917.3 0.6
855 Danuta Pakuła Szermierka Kielce 916.3 0.8
856 Jakub Marcickiewicz ARMA Poland Wroclaw 914.4 0.8
857 Elisa Del Pesco Accademia I Duellanti 913.9 0.6
858 Aleksandra Diukova PPSh, Congo 913.8 0.5
859 Milena Guseva NoName 913.8 0.5
860 Vitaliy Prokopov Tramazzone 913.4 0.6
861 Anton Vikulyev N/A 913.4 0.6
862 Emil Johansson Gothenburg Historical Fencing School 913 0.7
863 Andris Arelis Hello Kitty 912.8 0.5
864 1 Anton Gogin Vier Winden 911.2 0.5
865 1 Dmitry Eremin-Solenikov Tramazzone 911.2 0.7
866 Joakim Linde Gothenburg Historical Fencing School 910.6 1.1
867 Pierpaolo Andorno Accademia I Duellanti 909.6 0.5
868 Piotr Urbański Szermierka Kielce 908.9 0.8
869 Joshua Bradshaw Southampton Historical Fencing 908.7 0.5
870 Rhys Day Wolfshead Western Martial Arts 908.6 0.6
871 Marcus Hampel Hammaborg 907.5 0.4
872 Sverre Vijvers De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 907.5 0.4
873 Jesus Gerardo Agustin Ortega Tellez Elite Fencing Club 907.5 0.4
874 Billy Tregle N/A 907.5 0.4
875 Michal Polaski Aberdeen Swordsmanship Group 907.2 0.5
876 Anna Lavruhina Peresvet 907.1 0.5
877 Adam Stait Vanguard Swordsmanship Academy 906.7 0.6
878 Jan Chodkiewicz Fechtschule Gdańsk 906.6 0.5
879 Ilja Pribylovskij Tramazzone 906 0.7
880 Daniel Jones Virtus Sword School 903.9 0.8
881 Gabriel Riou WARRIOR BOX 903 0.5
882 Gabriel Laycock Schola Gladiatoria 903 0.5
883 Maxim Sheehy Glen Lachlann Estate College of Arms 902.1 0.6
884 1 Alena Pronina White Company 901 0.5
885 1 Dmitrii Voryhanov N/A 901 0.5
886 1 Joost Rutger Meijering Historisch Vrijvechten Nederland 900.9 0.5
887 3 Markus Koivisto EHMS 900.8 0.7
888 Francesco Lodà Accademia Romana d'Armi 900.7 0.5
889 1 Caleb Switzer Indes Ferox Gladio 900 0.5
890 1 Morgan Garrett Citadel Combat Arena 900 0.5
891 1 Callie Jones Grit-City Historical European Martial Arts 900 0.5
892 1 Henrik Jacobson Stockholms Stigmän 900 0.5
893 4 Vaclav Sokol Sportovní Klub Středověkého Kontaktního Boje Praha 899.9 0.6
894 Viacheslav Kirienko Garda 899.5 0.5
895 Martin Svedberg Uppsala Historiska Fäktskola 898 0.6
896 Yuliya Shevcova Warning Fencing Team 896.7 0.6
897 Evgenii Karnaukhov Arkenstone 895.9 0.5
898 1 Matvei Speranskii Arkenstone 895 0.4
899 1 Ekaterina Kotova Golden Falcon 894.9 0.6
900 Dmitriy Nikonov NoName 894.8 0.6
901 Viktor Anshukov White Company 1485 894.6 0.6
902 Emmet Quinn Knights of Fergus 891.5 0.6
903 Denis Moran Knights of Fergus 891.5 0.6
904 Natalia Nasonova Renaissance Fencing School 890.1 0.6
905 Federico Todaro Accademia Romana d'Armi 889.8 0.4
906 Dominik Piwowarczyk ARMA Poland Bielsko-Biala 888.8 0.7
907 Pavel Chizh Mistral 887.5 0.6
908 Hana Janet Croke Richmond Kunst Des Fechtens 887.4 0.6
909 James Tamplin London Historical Fencing Club 886.2 0.6
910 Mateusz Majewski Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 884.8 0.5
911 Christoffer Frumerie Medeltida Stridsteknik Linköping IF 883.3 0.6
912 Sergey Zadvornyy Ultima Ratio Sibir 883 0.5
913 Denis Pahorukov Ultima Ratio Sibir 883 0.5
914 Esben Jepsen Maryland Kunst des Fechtens 880.5 0.6
915 Max Beer Schola Gladiatoria 880.3 0.5
916 Maciej Zając ARMA Poland Warszawa 880.1 0.6
917 Brittany Reeves Mordhau Historical Combat 880.1 0.5
918 John Holeman N/A 880.1 0.5
919 Mark Smead Swordguild Portland 880.1 0.5
920 Ekaterina Leskovec FC Bayard 879 1
921 Petr Yakushin N/A 878.6 0.6
922 Tyler Larson Omaha-Metro Armed Combat Academy 877.4 0.6
923 Flavia Mazzelli Società d'Arme Major Militia 876.6 0.7
924 Joel Andersson Kungshamns Historiska Fäktskola 875.4 1
925 Ekaterina Kandaurova N/A 874.9 0.6
926 Svetlana Beliavtceva Golden Falcon 874.1 0.6
927 Autumn Garibay Shippensburg University Fencing Club 868.5 0.7
928 Stefan Feichtinger Klingenspiel 868.1 0.6
929 Hubert Jaitner INDES Graz 868.1 0.6
930 Björn Lindahl Uppsala Historiska Fäktskola 867.7 0.6
931 Sam Rasmussen Taunton Longswords 867.5 0.6
932 Maria Zvonareva Golden Forests 867.4 0.5
933 Jimmie Odelius Stockholms Stigmän 867 0.6
934 Sami Anıl Güzet İstanbul Tarihi Savaş Sanatları Birliği 866.1 0.5
935 Cezary Lasocki ARMA Poland Warszawa 865.3 0.6
936 Jonas Frogvall Stockholms Stigmän 865.3 0.5
937 Daniel Olsson Gothenburg Historical Fencing School 863.9 0.5
938 Gabriele Dellepiane Scherma Storica Genova 863.4 0.7
939 Aleksandr Dyakov Golden Forests 863.2 0.6
940 Claudia Krause Waterloo Sparring Group 862.2 0.6
941 Stephen Bourne The School of the Sword 862 0.6
942 Maciej Fedorczuk Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 861.4 0.6
943 Viktoria Kovalenko Golden Falcon 860.3 0.7
944 Alejandro Cortes-Garcia The Iron Door Collective 859.9 0.8
945 Dmitriy Arhipov HEMA Academy 858 0.7
946 Ivan Vasiljev Tramazzone 857 0.8
947 Douglas Mclean Taunton Longswords 856.1 0.9
948 Linus Eklund Gothenburg Historical Fencing School 855.1 0.6
949 Dmitriy Sichkaryov Ultima Ratio Sibir 853.5 0.6
950 Kieron Rowe Medieval Swordplay Canada 851.1 0.6
951 Jakob Dahl Garfalk Fekteklubben Frie Duellister 851.1 0.5
952 Pieterjan Peere De Hallebardiers 850 0.5
953 Anna Semenova HEMA Academy 849.2 0.6
954 Lance Parker Wolfshead Western Martial Arts 848.5 0.6
955 Nicola Melotti Ordine delle Lame Scaligere 848.1 0.6
956 Michael Croke Richmond Kunst Des Fechtens 846.7 0.7
957 Deena Sadek New York Historical Fencing Association 841.3 0.6
958 Aleksey Dobrzhanskiy N/A 841.2 0.5
959 Tamir Jaafar HSSV Ludolph Van Ceulen 840.8 0.5
960 Marek Sośnicki Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 838.5 0.7
961 Valeriy Dundukov Camelot 837.2 0.8
962 Bartosz Startek Poznańska Grupa Fechtunku Salut 835.3 0.6
963 Marcin Ewiak Fechtschule Gdańsk 833.8 0.7
964 Mikael Widegren Gothenburg Historical Fencing School 832 0.5
965 Riccardo Castiglioni ASD Scherma Storica Pavia 827.7 0.6
966 Krzysztof Gosik N/A 826.4 0.6
967 1 Jared Spradling Meyer Freifechter Guild 826.4 0.5
968 1 Jessica Jones Fitzroy College of Arms 826.4 0.6
969 Andrew Fainges Vanguard Swordsmanship Academy 824 0.7
970 Kaan Ünal İstanbul Tarihi Savaş Sanatları Birliği 823.4 0.5
971 Robert Fogelberg Rota Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning 823.2 0.6
972 Constantin Speitel INDES Salzburg 820.9 0.5
973 Aaron Fowler Sword Fighter Gold Coast 820.1 0.6
974 James Warren Virtus Sword School 820 0.6
975 Nadezhda Gashkova Golden Falcon 819.8 0.7
976 Mattéo Buche École Chevaleresque 819.5 0.5
977 Amber Chester London Historical Fencing Club 819 0.5
978 Mateusz Grzęda Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 818.3 0.7
979 Olga Ulybina Arkenstone 816.6 0.7
980 Car Gustav Henning Hansen Københavns Historiske Fægteklub 815.8 0.6
981 Patryk Pilas Fechtschule Gdańsk 815.3 0.5
982 Harry Laan Southampton Historical Fencing 814.3 0.5
983 Aleksey Filonov HEMA Academy 814.1 0.6
984 Rebecca Glass New York Historical Fencing Association 813.7 0.6
985 Roberto Morgagni Scuola di Scherma Storica "Antonio Quintino" 813.2 0.5
986 Chris Scott Tree of Shields 809.9 0.6
987 Imke Smeets Historisch Vrijvechten Nederland 809.5 0.5
988 Anders Nilsson Mittnorrlands Historiska Fäktskola 807.7 0.4
989 Bjørn Jochimsen Fekteklubben Frie Duellister 807.7 0.4
990 Madeline Corsaro Broken Plow Western Martial Arts 803.1 0.7
991 Denis Selyun VIK Srednevekovye 800 0.6
992 Jonas Eriksson Malmö Historiska Fäktskola 799.7 0.6
993 Andrei Melnik HEMA Academy 799.4 0.5
994 Filip Pospiech ARMA Poland 799.2 0.6
995 Sarah Liles Schola Gladiatoria 798.8 0.6
996 David Whitehead KdF Tonbridge 797.3 0.7
997 Marek Wilk Silkfencing Team 796.9 0.7
998 Arkadiy Kulikov Tramazzone 796.9 0.5
999 Lev Stepanov Golden Falcon 796.4 0.5
1000 Vladislav Puzyrev N/A 795.8 0.5
1001 Serena Pellegrini Accademia I Duellanti 795 0.5
1002 Lacey Erb New York Historical Fencing Association 794.7 0.6
1003 Caroline Zook Pennsylvania Klopffechters 794.3 0.6
1004 Claudia Ferrari ASD Scherma Storica Pavia 793.8 0.6
1005 Johan Frederik Beichmann Fekteklubben Frie Duellister 793.7 0.6
1006 Martin John N/A 791.1 0.5
1007 Thomas Batenburg De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 789.5 0.5
1008 Christopher Wood Wolfshead Western Martial Arts 788.5 0.6
1009 Majken Roelfszema MARS 786.2 0.5
1010 Nicolas Gallardo Gothenburg Historical Fencing School 784.6 0.5
1011 Danil Yakovlev Varga 781.9 0.7
1012 Grigoriy Reshetnikov Golden Falcon 781.4 0.6
1013 James Handley Adelaide Sword Academy 779.7 0.5
1014 Szymon Synowiec Kraków Kunst des Fechtens 779.4 0.6
1015 Nils Lindqvist Sällskapet Lunds Kontrafäktare 778.4 0.7
1016 Patrick Bromfield Sentio Orbis Swordplay 777.7 0.5
1017 Anthony Wilkes Tree of Shields 777.5 0.6
1018 Jakub Zabierowski Krakowska Szkoła Fechtunku 776.6 0.6
1019 Dmitriy Bazeev Sormovsky Club of Historical Fencing 776.5 0.5
1020 Ekaterina Kopytina HEMA Academy 775.5 0.5
1021 Raphaël Rigal Le Chapitre des Armes 775.2 0.5
1022 Iulia Kuksgazen N/A 772.9 0.6
1023 Silvia Manera Scherma Storica Genova 772.4 0.5
1024 Roman Pugachev Le Renard 771.1 0.5
1025 Mark Cunningham London Longsword Academy 767.2 0.6
1026 Maria Makarova Waterloo Sparring Group 764.9 0.5
1027 Evgeniy Fedotikov Nochnaya Strazha 764.7 0.6
1028 Guy Emanuel Academy of Historical Fencing 761.4 0.6
1029 Joshua Green Richmond Kunst Des Fechtens 760.3 0.6
1030 Antonina Frol Le Renard 759 0.5
1031 Dave Aston Taunton Longswords 758.4 0.6
1032 Jason Bonner The Renaissance Sword Club 751.3 0.5
1033 Sarah Heatwole Richmond Kunst Des Fechtens 750.9 0.6
1034 James Glackin Heartland HEMA Historical Fencing Club 750.8 0.6
1035 Nataliya Presnyakova HEMA Academy 750.5 0.7
1036 Stephen Howell The Renaissance Sword Club 750.1 0.5
1037 Mikael Brandt Halmstads Historiska Fäktskola 748.4 0.5
1038 James Wran Brisbane Swords 747.8 0.4
1039 Freddie Thomas The Wrathful Peasants 747.3 0.6
1040 Owen Sykes Swordwind Historical Swordsmanship 746.7 0.6
1041 Pete May Steel City Historical Fencing 746.7 0.6
1042 Connor Kicmol Steel City Historical Fencing 746.7 0.6
1043 1 Mattia Sut A.S.D. Regia Turris 741.6 0.5
1044 1 Phillip Ohmer Ochs München 741.5 0.6
1045 Alfred Andersson Halmstads Historiska Fäktskola 739.6 0.5
1046 David Bernard École Chevaleresque 738.7 0.5
1047 Kamil Siatkowski Mordschlag Łódź 738.6 0.6
1048 Mateusz Michalczyk Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 738.6 0.6
1049 Jorge Quintana Sarabia N/A 738.3 0.5
1050 Yun - Cloudy Brisbane Swords 736.9 0.6
1051 Alexey Shun'ko Tramazzone 736.9 0.5
1052 Benjamin Szewczuk La Salle d'Armes Escrime Ancienne 736.9 0.5
1053 Oscar Genoves Sala d'Armes Monjuïc 736.9 0.5
1054 Paul Miller Swordguild Portland 735.8 0.5
1055 Tyler Corston-Oliver Blood and Iron Martial Arts 735.8 0.5
1056 Arkadiusz Jablonski KdF Nottingham 735.5 0.5
1057 Chris Williams Aberdeen Swordsmanship Group 733.7 0.5
1058 Olivier Darcourt Frères d'AMHE 732.7 0.6
1059 David Singalevich N/A 732.5 0.5
1060 Ken Tucker N/A 732.5 0.5
1061 Richard Tillman N/A 732.5 0.5
1062 Joanna Haba Szermierka Kielce 730.8 0.6
1063 Robert Brehm NW Armizare 730.8 0.5
1064 Silvia Tomassetti Accademia Romana d'Armi 727.5 0.4
1065 Silvia Manelfi Accademia Romana d'Armi 727.5 0.4
1066 Joen Ström Helleberg Örebro HEMA 727 0.8
1067 Elizabeth Hutton Taunton Longswords 725.3 0.8
1068 Svetlana Kornienko Peresvet 725.1 0.5
1069 Dmitry Semenychev Tramazzone 724 0.5
1070 Roman Burskij The Guard 723 0.5
1071 Artem Pakaev Dark Heart 723 0.5
1072 Leszek Smentek Poznańska Grupa Fechtunku Salut 722.2 0.6
1073 Nikita Rasnitsov FFC Paladin 719.8 0.5
1074 Sjaak Thijssen De Zwaardkring 712.1 0.5
1075 Federica Carfagna Accademia Romana d'Armi 709.4 0.5
1076 Francesco Baselice Accademia Romana d'Armi 707.8 0.4
1077 Meaghan Douglas Brisbane Swords 707.2 0.6
1078 Aleksandra Karpushina Golden Forests 703.5 0.6
1079 Hans Henrik Engen Fekteklubben Frie Duellister 702.6 0.5
1080 Olga Posadskaia HEMA Academy 695.3 0.6
1081 Craig Kellner Capital Kunst des Fechtens 693.6 0.6
1082 Kamila Gonciarz Szermierka Kielce 693.1 0.6
1083 Marianne Torpen Fekteklubben Frie Duellister 691 0.7
1084 Evgeniya Drozdova FC Bayard 689.8 0.6
1085 Viktoriya Chernysheva Warning Fencing Team 689.2 0.5
1086 Denis Zalogin Fencing Fanatics 687.7 0.5
1087 Kirill Redko HEMA Academy 685.7 0.6
1088 David Critchley Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 677.4 0.5
1089 Paulina Pająk Małopolska Zgraja Sarmacka 675.1 0.6
1090 Drew Schulz Sword to Sword 674.5 0.5
1091 Anna-Lotta Eriksson Örebro HEMA 670.5 0.7
1092 Nadezhda Lazareva Golden Falcon 669.2 0.6
1093 Quincy Chin-Chan-Sen Historisch Vrijvechten Nederland 667.9 0.5
1094 Bailey Burdett Virtus Sword School 663.5 0.6
1095 Jonas Hjelmar