The Duelling Arts - Fall Tournament 2023

Date
September 29
Country
Canada
State
British Columbia
City
Vancouver

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 48 20
Mixed Steel Rapier & Dagger 24 9

Fighters in event

NameNationalityClub
Matheus Alfred-Olmedo Academie Duello
Sean Wiseman Academie Duello
Jeremy Tam Academie Duello
Lucas Pearson Academie Duello
Michael Fletcher Academie Duello
Lin Zhou Academie Duello
Colin Barker Academie Duello
Mathias Schneider Academie Duello
Morris Chen Academie Duello
Kevin Li Academie Duello
Sander Dijk Academie Duello
Tony Pacheco Academie Duello
Travis Smith Academie Duello
Bernardo Fernandes Academie Duello
Cameron Reid Academie Duello
Paul Jenson Comox Valley Combat Guild
Philippe Parenteau Comox Valley Combat Guild
Michael Larner Swordfighters Martial Arts & Self Defence
Alan Wakeford The Historical Combat Collective
Kris Hurd The Historical Combat Collective
Letong Wang Academie Duello
Sihong Fu Academie Duello
Mihály Tóth Ars Ensis

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Bernardo Fernandes Philippe Parenteau WIN LOSS
Pool 1 Kevin Li Tony Pacheco LOSS WIN
Pool 1 Tony Pacheco Sihong Fu WIN LOSS
Pool 1 Kevin Li Philippe Parenteau LOSS WIN
Pool 1 Philippe Parenteau Sihong Fu LOSS WIN
Pool 1 Kevin Li Bernardo Fernandes LOSS WIN
Pool 1 Bernardo Fernandes Tony Pacheco WIN LOSS
Pool 1 Sihong Fu Kevin Li WIN LOSS
Pool 1 Bernardo Fernandes Sihong Fu LOSS WIN
Pool 1 Philippe Parenteau Tony Pacheco LOSS WIN
Pool 2 Cameron Reid Letong Wang WIN LOSS
Pool 2 Alan Wakeford Mathias Schneider LOSS WIN
Pool 2 Mathias Schneider Lucas Pearson WIN LOSS
Pool 2 Alan Wakeford Letong Wang WIN LOSS
Pool 2 Letong Wang Lucas Pearson WIN LOSS
Pool 2 Alan Wakeford Cameron Reid WIN LOSS
Pool 2 Mathias Schneider Cameron Reid WIN LOSS
Pool 2 Lucas Pearson Alan Wakeford LOSS WIN
Pool 2 Cameron Reid Lucas Pearson WIN LOSS
Pool 2 Letong Wang Mathias Schneider LOSS WIN
Pool 3 Jeremy Tam Travis Smith WIN LOSS
Pool 3 Kris Hurd Paul Jenson WIN LOSS
Pool 3 Matheus Alfred-Olmedo Kris Hurd WIN LOSS
Pool 3 Travis Smith Paul Jenson LOSS WIN
Pool 3 Matheus Alfred-Olmedo Travis Smith WIN LOSS
Pool 3 Paul Jenson Jeremy Tam WIN LOSS
Pool 3 Jeremy Tam Kris Hurd WIN LOSS
Pool 3 Paul Jenson Matheus Alfred-Olmedo LOSS WIN
Pool 3 Jeremy Tam Matheus Alfred-Olmedo LOSS WIN
Pool 3 Kris Hurd Travis Smith WIN LOSS
Pool 4 Sander Dijk Mihály Tóth WIN LOSS
Pool 4 Michael Fletcher Michael Larner LOSS WIN
Pool 4 Michael Larner Sean Wiseman DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool 4 Michael Fletcher Sander Dijk LOSS WIN
Pool 4 Sander Dijk Sean Wiseman WIN LOSS
Pool 4 Michael Fletcher Mihály Tóth LOSS WIN
Pool 4 Michael Larner Mihály Tóth LOSS WIN
Pool 4 Sean Wiseman Michael Fletcher LOSS WIN
Pool 4 Mihály Tóth Sean Wiseman WIN LOSS
Pool 4 Sander Dijk Michael Larner WIN LOSS
Quarter-Finals Matheus Alfred-Olmedo Paul Jenson WIN LOSS
Quarter-Finals Mathias Schneider Mihály Tóth WIN LOSS
Quarter-Finals Bernardo Fernandes Sander Dijk WIN LOSS
Quarter-Finals Sihong Fu Tony Pacheco LOSS WIN
Semi-Finals Matheus Alfred-Olmedo Bernardo Fernandes WIN LOSS
Semi-Finals Mathias Schneider Tony Pacheco WIN LOSS
Bronze Medal Match Bernardo Fernandes Tony Pacheco WIN LOSS
Gold Medal Match Matheus Alfred-Olmedo Mathias Schneider LOSS WIN

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Lin Zhou Alan Wakeford WIN LOSS
Pool 1 Mathias Schneider Colin Barker WIN LOSS
Pool 1 Letong Wang Mathias Schneider LOSS WIN
Pool 1 Colin Barker Alan Wakeford LOSS WIN
Pool 1 Letong Wang Alan Wakeford WIN LOSS
Pool 1 Colin Barker Lin Zhou LOSS WIN
Pool 1 Mathias Schneider Lin Zhou WIN LOSS
Pool 1 Colin Barker Letong Wang LOSS WIN
Pool 1 Letong Wang Lin Zhou WIN LOSS
Pool 1 Alan Wakeford Mathias Schneider LOSS WIN
Pool 2 Morris Chen Paul Jenson LOSS WIN
Pool 2 Matheus Alfred-Olmedo Philippe Parenteau WIN LOSS
Pool 2 Morris Chen Matheus Alfred-Olmedo LOSS WIN
Pool 2 Paul Jenson Philippe Parenteau WIN LOSS
Pool 2 Matheus Alfred-Olmedo Paul Jenson LOSS WIN
Pool 2 Morris Chen Philippe Parenteau WIN LOSS
Quarter-Finals Colin Barker Mathias Schneider LOSS WIN
Quarter-Finals Paul Jenson Morris Chen LOSS WIN
Quarter-Finals Matheus Alfred-Olmedo Alan Wakeford WIN LOSS
Quarter-Finals Lin Zhou Letong Wang WIN LOSS
Semi-Finals Mathias Schneider Matheus Alfred-Olmedo WIN LOSS
Semi-Finals Lin Zhou Morris Chen WIN LOSS
Bronze Medal Match Matheus Alfred-Olmedo Morris Chen WIN LOSS
Gold Medal Match Lin Zhou Mathias Schneider LOSS WIN