Sabre (Mixed/Men, Steel) - June 2019

Previous month
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
1 Dmitry Gibadullin UKRF 1917.9 1.8
2 Antoni Olbrychski Akademia Szermierzy 1824.2 1.8
3 Evgeniy Volodkov White Company 1805.7 1.3
4 Aleksander Frydrych Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1790.2 1.4
5 Kirill Danilov White Company 1787.3 1.4
6 Christopher Godwin Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1783.4 1.1
7 Ivan Kashitsyn White Company 1781.5 1.2
8 Kristofer Stanson Stockholms Stigmän 1760.3 1.8
9 Vadim Kravchenko FFC Paladin 1744.4 1.1
10 Anton Cherepnin White Company 1743.4 0.9
11 Victor Harder Hesel Københavns Historiske Fægteklub 1740.5 1.2
12 Sergey Volkov White Company 1738.5 1.4
13 Grzegorz Sarna Akademia Szermierzy 1733.8 1.7
14 Konrad Kramarz Mordschlag Łódź 1731.9 1.7
15 Alexander Ryabov Renaissance Fencing School 1710 1.3
16 Dennis Ljungqvist Kungshamns Historiska Fäktskola 1706.7 1.4
17 Andrei Andreev Renaissance Fencing School 1705.8 0.6
18 Mark Holgate Adelaide Sword Academy 1669.1 1
19 Szczepan Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1656.7 1.5
20 Pedro San Miguel Schola Gladiatoria 1651.4 1.9
21 Amir Sheikh-Warak Schola Gladiatoria 1651.4 1.7
22 Axel Pettersson Gothenburg Historical Fencing School 1650.9 0.9
23 Matthys Kool Historisch Vrijvechten Nederland 1650 1.3
24 Giulio Schifino ASD Scherma Storica Pavia 1643.8 0.9
25 Sergey Vasiliev Golden Falcon 1636.2 1.2
26 Aleksandr Savochkin UKRF 1631.9 1.1
27 Filip Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1631 1.3
28 Daniel Green Vanguard Swordsmanship Academy 1613.3 1.1
29 Vyacheslav Korotovskikh No Name 1606.4 1.2
30 Michael Roth Heartland HEMA Historical Fencing Club 1600.7 0.7
31 Dmitriy Usoltsev Golden Falcon 1595.3 1.3
32 Alexander Kitaev Maryland Kunst des Fechtens 1595.3 0.9
33 Rowan Skilbeck Waterloo Sparring Group 1594.3 1
34 Maxim Yun PLK 1594.1 1.1
35 Håvard Lund Eidheim Fekteklubben Frie Duellister 1588.7 1.2
36 Piermarco Terminiello The School of the Sword 1587.9 1
37 Kristian Ruokonen EHMS 1575.9 1.2
38 Johan Lundby Stockholms Stigmän 1574.3 0.7
39 Mikhail Bakir FFC Paladin 1560 1.7
40 Karol Rejmanowski Akademia Szermierzy 1557.6 1.2
41 Alexander Makarov Waterloo Sparring Group 1555.2 1.2
42 Magnus Lundborg Uppsala Historiska Fäktskola 1553.2 1.6
43 Alexander Makarov Edinorog 1552.1 1.3
44 Daniele Adami Ordine delle Lame Scaligere 1551.6 1
45 Vincent Chiu Valkyrie Western Martial Arts Assembly 1547.7 0.7
46 Aleksandr Dobrogorskii Warning Fencing Team 1547.4 0.6
47 Thomas Nyzell Uppsala Historiska Fäktskola 1544.5 1.5
48 Thomas Couturier La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1543.1 1.4
49 Frank Zamary Royal Arts Fencing Academy 1538.1 0.9
50 Dorian Canham AURA Combat Historique 1528.9 1.4
51 Justin Jay Mackley Glen Lachlann Estate College of Arms 1528.2 1
52 Tim Fuke London Longsword Academy 1523.5 1
53 Shawn Fackler Loyal Order of the Sword 1523.4 0.7
54 Bart Jongsma Historisch Vrijvechten Nederland 1522.4 1.1
55 Alessandro Christiani ASD Scherma Storica Pavia 1521.7 1
56 1 Chris Castle Schola Gladiatoria 1521.4 0.6
57 1 Benjamin Pope Vanguard Swordsmanship Academy 1521.2 1.2
58 Sean Martin Corsair Fencing Club 1521.2 0.7
59 Daniel Arnold Collegium in Armis 1515.8 1.1
60 Petr Vasiliev Golden Falcon 1512.2 1.2
61 Burak Urgancioglu L’Épée Blanche 1509.9 1.2
62 Viacheslav Vedeneev Renaissance Fencing School 1509.2 1.1
63 Martin Wilkinson Schola Gladiatoria 1502.4 0.7
64 Alexander Strakhov Tramazzone 1499.9 1.2
65 Evgeniy Pleshakov UKRF 1498.3 1.6
66 Airrion Scott Mid-Atlantic Society for Historic Swordsmanship 1497.1 0.8
67 Michail Demidov UKRF 1493.7 1
68 Michael Smallridge The Iron Door Collective 1490.5 1.4
69 Alexey Perkov Tramazzone 1490.3 1.1
70 Andrey Muzurin Tramazzone 1489 0.8
71 Radik Shagabutdinov No Name 1488.4 0.9
72 Daniel Pope Scholar Victoria 1486.2 1
73 Oleg Kolganov FFC Paladin 1481.5 1.1
74 Emma Fowler Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1477.8 1.3
75 Jerzy Miklaszewski Silkfencing Team 1476.8 1.4
76 1 Andreas Isaksson Uppsala Historiska Fäktskola 1476.1 1.4
77 1 Łukasz Dąbrowski Fechtschule Gdańsk 1476 1.7
78 Gaël Marais École Chevaleresque 1476 0.8
79 Nikita Nenilin Forest Brotherhood 1475.5 0.7
80 Timothy Maurer Second Intent Fencing 1474.3 0.7
81 Alexey Trekin MIPT Historical Simulation Club 1473.3 1
82 Andrey Kozlov FFC Paladin 1473.2 0.8
83 Ignacio González Garcia Sala de Armas Salvatore Fabris 1466.9 0.6
84 Stanisław Nagórski Fechtschule Gdańsk 1461 1.1
85 Alexander Nechiporenko Renaissance Fencing School 1460.9 0.5
86 Mikko Lehto EHMS 1459.6 1.1
87 Ilia Rebrov UKRF 1458.9 1.2
88 Ivan Ermolin No Name 1458.8 0.7
89 Mikhail Krivelev Mistral 1458 1.1
90 Mateusz Konopacki Mordschlag Łódź 1457.8 1.3
91 Mark Gilbert Riddle of Steel 1457.8 0.9
92 Richárd Pávay Anjou Udvari Lovagkör 1457 0.7
93 Grzegorz Brzeziński Toruńska Szkoła Fechtunku 1456.8 0.7
94 Arsenii Kalinovich True Edge Academy of Swordsmanship 1453.5 0.7
95 Vladimir Nasretdinov HEMA Academy 1453 0.9
96 Ingulf Popp-Kohlweiss INDES Salzburg 1452.3 0.8
97 Jonathan Middleton Waterloo Sparring Group 1451.4 0.8
98 Alexander Kolesnichenko Mistral 1450 0.7
99 Gleb Smetanin Challenge 1448.4 0.7
100 Matteo Filippa Accademia I Duellanti 1444.5 0.8
101 Mikhail Nelubin Stroganov's Army 1443.7 1.4
102 Chris Bigelow N/A 1438.3 0.7
103 Leonard Carpentier AMHE Paris 1438 0.7
104 Alex Roberson Sword Fighter Gold Coast 1436.2 0.9
105 Pavel Burlak Ultima Ratio Sibir 1435.2 1.1
106 William Joseph Maryland Kunst des Fechtens 1434.3 0.9
107 Andrey Nekrylov Freifechtergilde 1431.6 1.1
108 Maciej Kwiek ARMA Poland Poznan 1429.5 1.2
109 Kirill Kamyshan HEMA Academy 1428.8 0.9
110 Alexey Borisov Tramazzone 1427.9 1.2
111 Elena Muzurina Tramazzone 1427 1.2
112 Piotr Szymanski Leitrim Longswords 1424.7 0.7
113 Ahmad Salem Ahmed WFA 1424.3 0.6
114 Davide Di Francesco Accademia I Duellanti 1421.8 0.7
115 Robert Szatecki Centrum Dawnych Sztuk Walk 1419.3 0.9
116 Timo-Pekka Kuusama EHMS 1419.2 0.7
117 Joanna Koprowska Akademia Szermierzy 1418.3 1.6
118 Kirill Shasherin Tramazzone 1417.8 0.7
119 Vitaliy Kuznetsov Men With Swords 1416.5 0.8
120 Andrei Skrynko Ultima Ratio Sibir 1415.5 1.4
121 1 Nigel Potts Wolfshead Western Martial Arts 1414.3 0.6
122 1 Andrzej Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1413.9 1.1
123 Darren Dadswell The English Martial Arts Academy 1412.9 1.1
124 Mark Wilkie The Institute for Historical Arts 1412.9 0.9
125 Patrik Jarenius Gripen HEMA 1412.3 1.4
126 Vyacheslav Kalashnikov Le Renard 1408.8 1.1
127 Fredrik Sand Ekmark Medeltida Stridsteknik Linköping IF 1407.3 1.1
128 Marek Helman ARMA Poland Poznan 1405.8 0.8
129 Alexander Bondarenko Dark Heart 1404.1 0.7
130 Eduard Sadrutdinov Path of Steel 1401.8 0.6
131 Marcus Pettersson Kungshamns Historiska Fäktskola 1401.2 1.2
132 Alexander Rassadkin White Company 1398.7 1.2
133 Lech Ciszkiewicz Academy of Historical Fencing 1398 1.1
134 Robin Halldin Stockholm HEMA 1393.7 1.2
135 Maksim Krylov Renaissance Fencing School 1392.2 1
136 Federico Loda I Bèc del Ruc 1392 0.7
137 Stefano Amelotti Accademia I Duellanti 1391.5 1
138 Jimmy Olsson Gothenburg Historical Fencing School 1389.9 0.9
139 Steve Sigmans De Hallebardiers 1389.5 0.9
140 Oleg Stepanov Tramazzone 1389 1.1
141 Nikodim Dyachek FFC Paladin 1387.7 1.4
142 1 Jerard Hexxus Comerford Gaillimh Gallóglaigh 1386.5 0.6
143 1 Sergey Tikhomirov N/A 1386.1 1
144 Thomas Ive Tree of Shields 1385.5 0.8
145 Jake Norwood Capital Kunst des Fechtens 1379.6 0.7
146 Witold Adamczak Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1377.5 1
147 1 Phillip Burgstahler Richmond Kunst Des Fechtens 1377.4 0.7
148 1 Chris Hobbs Steel City Historical Fencing 1377.4 0.7
149 2 Tomasz Lipert ARMA Poland Poznan 1377.1 1.2
150 Henrik Hedelin Gothenburg Historical Fencing School 1376.3 0.9
151 Joseph Hochadel Gem City Duelists Society 1375.5 0.8
152 Tomas Srnec The Wrathful Peasants 1373.8 0.7
153 Yan Borovski Le Renard 1373.1 0.9
154 Michal Grabowski Akademia Szermierzy 1371.4 0.9
155 Evgenii Petrov Golden Falcon 1370.6 0.8
156 Kai Wen Li Adelaide Sword Academy 1370.3 0.9
157 Jamie MacIver London Historical Fencing Club 1369.3 0.8
158 Joshua Dale Heartland HEMA Historical Fencing Club 1366.4 0.7
159 Giulio Campanella Sala d'Arme Achille Marozzo 1366.3 0.6
160 Kristaps Krūtainis HEMA Riga 1365.9 0.8
161 Johan Norberg Gothenburg Historical Fencing School 1365.1 1.5
162 Ilja Stepanov Daybreak 1364.6 0.6
163 Greg Tsagris Medieval Swordplay Canada 1363.1 0.8
164 Jack Butcher Schola Gladiatoria 1359.9 1.1
165 Rafal Kalus Akademia Szermierzy 1359 0.6
166 Marco Ferrari Sala d'Armi Guardia di Croce 1356.7 0.9
167 Damian Matuszewski Uppsala Historiska Fäktskola 1356.1 0.9
168 Kirill Glushchenko Tramazzone 1355.9 1.1
169 Stephen Parfitt Schola Gladiatoria 1355.9 0.5
170 Zachary Amsden Drei Wunder Wma 1353.1 0.7
171 Cory Conner Swordguild Portland 1353.1 0.7
172 Vadim Polyuga UKRF 1352 0.7
173 Andrey Terentiev FFC Paladin 1351.4 1.2
174 James Campbell House Darksun 1350.3 0.9
175 Ryan Freeman Academy of Historical Fencing 1349.6 0.7
176 Konstantin Bulkin Tramazzone 1348.5 1
177 Piotr Janeczek Akademia Szermierzy 1346.3 1
178 Mariano Maselli ASD Scherma Storica Pavia 1344.8 0.7
179 Mark Arnold Prima Spada School of Fence 1341.8 1
180 Robert Williams Virtus Sword School 1339.9 1.4
181 1 Artem Schapov Golden Falcon 1339.5 0.7
182 1 Bert Gevaert De Hallebardiers 1339.2 0.5
183 2 Pontus Westerholm Uppsala Historiska Fäktskola 1339.2 1
184 Jeff Alvrez Sword Fighter Gold Coast 1337.6 0.9
185 Marco Lena Sala d'Armi Guardia di Croce 1336.9 0.8
186 Oleg Ivanin Le Renard 1335.6 0.9
187 1 Lorenzo Rocca Sala d'Arme Achille Marozzo 1332.7 0.7
188 1 Vadim Komissarov Freifechtergilde 1332.5 1.1
189 Olle Kausland Halmstad HEMA 1332.3 1
190 Martin Forrester KdF Manchester 1332.2 1.1
191 Nikolay Apraksin Freifechtergilde 1330.3 0.9
192 Massimiliano Moscatelli Accademia Romana d'Armi 1328 0.9
193 Kirill Breus Ultima Ratio 1326.8 0.7
194 Pawel Mamelka Mordschlag Łódź 1326.1 1.3
195 Joris Jacobs Sumus Soldani 1324.8 0.7
196 Réka Daniella Gulyás Ars Ensis 1323.8 0.6
197 Guillermo Puente Alarcia Princesa Kristina de Noruega 1322.6 0.6
198 1 Łukasz Buczek Akademia Szermierzy 1321.8 0.7
199 1 Ivan Abaimov Le Renard 1321.5 0.8
200 2 Anastasia Matiushina FFC Paladin 1321.4 1.7
201 Andreas Engström Gothenburg Historical Fencing School 1321 1
202 Kristian Guivarra Vanguard Swordsmanship Academy 1321 0.8
203 Anton Pshenov Mistral 1320 1.1
204 Oscar Manuel Martin Lindberg Örebro HEMA 1319 1.1
205 Alexander Lundqvist Gothenburg Historical Fencing School 1318.8 1.3
206 Chingiz Gataullin Challenge 1317.4 0.7
207 Aleksei Elistratov Arkenstone 1317 1
208 Ruslan Verestchagin FFC Paladin 1315.7 0.8
209 Kristine Aagot Konsmo Gothenburg Historical Fencing School 1314.6 0.7
210 Sergey Kosykh Edinorog 1314.2 0.9
211 Mateusz Fornal Fencing Arts 1314.1 0.8
212 Adam Tokarski Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1312.8 1.3
213 Alexey Varaksin FFC Paladin 1311.7 1.1
214 Vladimir Isaev Klinok 1310.4 0.8
215 Jordan Eyre Academy of Historical Fencing 1309.7 1.3
216 Konrad Kandulski Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1308.4 0.6
217 Krzysztof Borzęcki Akademia Szermierzy 1308 0.9
218 Staffan Hammar Sällskapet Lunds Kontrafäktare 1304.3 0.9
219 Friedrich Bialas Fechtrunde Wien 1302.5 0.8
220 Magnus Hagelberg Uppsala Historiska Fäktskola 1299.6 0.8
221 Gabriel Suchy Wrocławski Klub Szermierczy KOLEJARZ 1297.9 0.7
222 Vasily Moiseenko Freifechtergilde 1297.5 1
223 Fedor Ochkasov FFC Paladin 1297.4 0.7
224 Greg Szanto Tree of Shields 1296.4 0.9
225 Pedro Henriques Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Sintra 1294.3 0.6
226 Aleksandr Levin Renaissance Fencing School 1293.9 0.7
227 Aster Soetaert De Hallebardiers 1293.8 0.8
228 Pavel Safonov Edinorog 1292.6 1.2
229 Jakub Wrzalik ARMA Poland Warszawa 1292.3 0.9
230 Mátyás Miskolczi Ars Ensis 1292.2 0.9
231 1 Grzegorz Włodarski Grupa Fechtunku Historycznego Lublin 1291.5 0.7
232 1 Ruslan Urazbahtin Le Renard 1291.4 1.2
233 Mariia Davydova Escalibur 1289.4 0.5
234 Georgy Burobin Golden Forests 1288.2 0.7
235 Rory van Noort De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1287.3 0.5
236 Semion Kurdiukov Golden Falcon 1285.2 1
237 Robert Bjurshagen Stockholm HEMA 1285.1 0.9
238 Florian Meyer N/A 1284.9 0.6
239 Chris Hartley The School of the Sword 1283.3 1.2
240 Piotr Ptaszny Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1283.2 0.6
241 Martin Betzenbichler Ochs 1281.4 0.5
242 1 Oleg Rodionov Fencing Fanatics 1278.7 0.8
243 1 Ross Davies Spada di Bolognese 1278.5 1
244 Georg Illing N/A 1278.2 0.8
245 Danila Orehov Golden Forests 1278.1 0.8
246 Evgeniy Matuishonok Tramazzone 1277.4 0.6
247 1 Raj Soren Tree of Shields 1274.5 0.6
248 1 Mikhail Danshin Canto Spada 1274.2 0.8
249 2 Iuliia Pichugina Ultima Ratio Sibir 1274.1 1.3
250 Rafael Fazletdinov Golden Falcon 1271.5 1
251 Chanara Gettons Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1271.4 0.6
252 Mikolaj Krukowski The School of the Sword 1269.5 1.1
253 Joshua Wiest Triangle Sword Guild 1269.5 0.6
254 Gerben de Vries De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1268.6 0.6
255 Brent Lambell Drei Wunder Wma 1268 0.7
256 Morgan Blackmore Grit-City Historical European Martial Arts 1268 0.7
257 Alexander Posch INDES Graz 1267.1 0.8
258 Dario Valente Sala d'Arme Achille Marozzo 1266.7 0.9
259 Sergey Kovalenko Tramazzone 1265 1
260 Anthony Garnier Schola Gladiatoria 1263.6 0.9
261 Isac Cavallin Malmö Historiska Fäktskola 1261.4 0.8
262 Szymon Ożóg ARMA Poland Bielsko-Biala 1260.8 0.9
263 Jiri Jansa Gaillimh Gallóglaigh 1259.8 0.6
264 Patrick Bratton Keystone Academy of Dueling and Swordsmanship 1259.2 0.6
265 Dimitrios Andreas Stephanoy Blood and Iron Martial Arts 1258.4 0.6
266 Vsevolod Kornev Austvegr-Bayard 1256.1 0.8
267 John Osborn Royal Arts Fencing Academy 1253.7 0.6
268 Pavel Dolgorukov Freifechtergilde 1248.5 1
269 Grégory Tarrade AURA Combat Historique 1246 0.9
270 2 Maxim Sean Sheehy Glen Lachlann Estate College of Arms 1244.7 0.6
271 Szymon Sitko Silkfencing Team 1244.6 0.8
272 1 Nikita Kluev N/A 1244.4 0.7
273 3 Kazimierz Szadkowski Fechtschule Gdańsk 1244.4 1.2
274 Enrica Angiolini Accademia Romana d'Armi 1242.7 0.7
275 Lars Lykta Stockholms Stigmän 1242.7 0.7
276 Gilles Carriere École Chevaleresque 1241.8 0.7
277 1 Kirill Golichenkov Men With Swords 1241.2 0.6
278 1 Kamil Jadczak Mordschlag Łódź 1241.1 0.5
279 1 Aleksandr Zaika Ultima Ratio Sibir 1240.8 0.6
280 3 Witold Zabłocki Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1240.8 1.3
281 Evgeniy Kosykh Edinorog 1240.5 0.8
282 Tomasz Kraśnicki Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1240 0.9
283 Bartosz Gluszczak Mordschlag Łódź 1236.4 0.7
284 Moses Jones Drei Wunder Wma 1236.1 0.5
285 Dan Sims Drei Wunder Wma 1236.1 0.5
286 Vladimir Pogrebniak Ultima Ratio Sibir 1234.8 0.8
287 Oliver Haglund Örebro HEMA 1233.8 1
288 Makar Babenko Diestro 1233.8 0.6
289 Nikita Evtushenko FFC Paladin 1233.6 0.7
290 Alexander Patrukhin Freifechtergilde 1233.1 0.7
291 Giordano Moreni I Bèc del Ruc 1231.2 0.6
292 1 Viacheslav Koptev Ultima Ratio Sibir 1230.3 0.7
293 1 Daniel Krzaczkowski Fechtschule Gdańsk 1230.1 0.8
294 2 Anders Söderberg Gothenburg Historical Fencing School 1229.9 1.5
295 Lee Conley Wolfshead Western Martial Arts 1229.7 0.7
296 Matthew Holden-Williams Virtus Sword School 1227.3 1.3
297 Oleg Mikhailenko N/A 1227.2 0.6
298 Lukas Mästle-Goer Schwabenfedern 1226 0.6
299 Lukasz Ejtel Fencing Arts 1225.7 0.6
300 Timofey Matrosov Freifechtergilde 1223.5 0.8
301 Pierre Seger École Chevaleresque 1223.4 0.5
302 1 Adrien Chombart de Lauwe La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1222.9 0.6
303 1 Jake Richards Sword Fighter Gold Coast 1222.9 0.8
304 1 Alexey Bobunov N/A 1222.6 0.5
305 1 Igor Iakutov Golden Falcon 1222.2 1.3
306 Christopher Shackley Collegium in Armis 1222 0.5
307 Nelson McGuigan Melbourne Messer Club 1222 0.5
308 Benjamin Pascal AURA Combat Historique 1221.6 0.6
309 Matthew Truong Schola Gladiatoria 1220.6 0.7
310 Joshua Robert Smith-Monaghan School of Historical Defense Arts 1220 0.6
311 1 Guchev Dmitrii Klinok 1219.9 0.5
312 1 Timofei Sheikin Golden Falcon 1219.6 0.9
313 1 Thomas Schmid-Zurek Ochs München 1219 0.7
314 1 Ilja Gnezdilov Golden Falcon 1218.7 1.2
315 James Harris Sword Fighter Gold Coast 1217.8 0.7
316 Kevin Campbell Blood and Iron Martial Arts 1217 0.7
317 Kira Amzarakova N/A 1216 1
318 Igor Rodionov Golden Forests 1215.5 0.6
319 Hugo Sjöberg Gothenburg Historical Fencing School 1215.1 0.5
320 1 Danil Dvinskih No Name 1214.2 0.7
321 1 Denis Matyazh Varga 1214.1 1
322 Natalia Balybina Ultima Ratio Sibir 1209.7 0.7
323 Sandy Robinson The Wrathful Peasants 1209.6 0.6
324 Alexander Basov FFC Paladin 1209.3 0.5
325 Matt Torres Five Rings Fencing 1208.4 0.6
326 Nikita Golovin FFC Paladin 1207.8 0.8
327 Ivan Shubinov World Class Fencing 1207 0.8
328 Alexey Moskalenko FFC Paladin 1204.7 0.6
329 Devis Carli Sala d'Arme Achille Marozzo 1204 0.6
330 Lois Spangler Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1202.7 0.7
331 1 Nikita Kaminec No Name 1199.7 0.5
332 1 Emin Sabovic N/A 1199.7 0.6
333 Chris Slee Vanguard Swordsmanship Academy 1199.5 0.4
334 Scott Hellroth Gothenburg Historical Fencing School 1198.7 0.6
335 Simon Hotinceanu INDES Salzburg 1198.5 0.6
336 Kamil Wawruch Akademia Szermierzy 1197.2 1
337 2 Jakub Staron Silkfencing Team 1195.5 0.6
338 Cohen Benson Prima Spada School of Fence 1195.4 0.7
339 3 Benedetto Antonio Colombo Sala d'Arme Achille Marozzo 1195.4 0.5
340 3 Kirill Iakovlev Challenge 1195.3 1.1
341 1 Igor Kashapov Tramazzone 1195.3 0.8
342 1 Henric Jansen Historisch Vrijvechten Nederland 1195.2 0.6
343 2 Oskar Spjuth Uppsala Historiska Fäktskola 1195 0.9
344 Sam Gedrych Riddle of Steel 1194.1 0.7
345 Thomas Kesler Gem City Duelists Society 1194.1 0.7
346 1 Nathan Grepares Sword to Sword 1193 0.6
347 1 Artem Bykov Stroganov's Army 1192.8 1.3
348 George Livermore The 1595 Club 1191.8 0.6
349 Aleksei Burkat HEMA Academy 1190.5 1
350 Ben Hill Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1189.7 0.6
351 Pavel Shilin Mistral 1189.6 0.8
352 Guido Gozzi Società D’Arme Major Militia 1189.3 0.7
353 1 Riccardo Rudilosso Sala d'Arme Achille Marozzo 1189.1 0.6
354 1 Nikita Luganskiy Camelot 1188.9 0.6
355 2 Sebastian Wendt Malmö Historiska Fäktskola 1188.8 1.1
356 Grigoriy Zaharchenko Golden Falcon 1188.5 0.7
357 Bogdan Bykov Varga 1188 0.9
358 1 Marco De Filippo Compagnia Della Rosa e Della Spada 1187.9 0.5
359 1 Joshua North Academy of Historical Fencing 1187.4 0.6
360 2 Tomm Alexander Skotner Fekteklubben Frie Duellister 1187.4 1.1
361 1 Denis Dallari ASD Majistro Re 1185.8 0.6
362 1 Ilia Murashchenko FFC Paladin 1185.7 0.9
363 Ilkka Hartikainen EHMS 1184.9 0.5
364 Kalle Kylmänen EHMS 1184.7 0.6
365 1 Jeffery Alvrez Sword Fighter Gold Coast 1184.2 0.5
366 1 Sean Jauss Virtus Sword School 1183.8 1.3
367 1 Pietro Bruzzi Sala d'Arme Achille Marozzo 1183.3 0.6
368 1 Silvia Giuseppina Manera Scherma Storica Genova 1183.1 0.7
369 2 Mattias Pettersson Örebro HEMA 1183 1
370 Joseph Colistro Indes Ferox Gladio 1182.9 0.7
371 Dashiell Harrison Swordguild Portland 1182.9 0.7
372 Evgenii Belov Edinorog 1180.3 0.8
373 Bryce Lowman Heartland HEMA Historical Fencing Club 1180 0.6
374 Sergey Novikov Golden Falcon 1178.8 1
375 Cezary Mieleniewski Szermierka Kielce 1178.7 1
376 Alexey Suvorkin Tramazzone 1178.7 0.7
377 Darío Bejarano Pérez Constantia Historical Fencing School 1178.4 0.6
378 1 Leonid Saperkin Tramazzone 1177.6 0.9
379 1 Thomas Pittwood The Iron Door Collective 1177.6 1.1
380 1 Matīss Baķis HEMA Riga 1175.4 0.6
381 1 Konstantin Smetanin Golden Falcon 1175.3 0.7
382 Noah Hanssen Maryland Kunst des Fechtens 1173.9 0.6
383 Antoni Heba Akademia Broni 1173.6 0.6
384 Shane Stapleton Prima Spada School of Fence 1172.6 0.8
385 Sam Ive Tree of Shields 1171.8 0.7
386 Alexey Kostin Boitcovii Kot 1170.5 1
387 Jason Brown Swordguild Portland 1169.7 0.5
388 Kevin de Ridder Blood and Iron Martial Arts 1169.7 0.5
389 Will Petillo N/A 1169.7 0.5
390 Maciej Kuszewski Fechtschule Gdańsk 1169 1
391 Tom Costello Five Rings Fencing 1168.8 0.7
392 Thomas Sylvester Grange Martial Arts 1167.9 0.6
393 Sergei Shchipanov Fencing Fanatics 1166.1 0.8
394 Jaime White Schola Gladiatoria 1165.4 0.6
395 Nico Banasch N/A 1164.7 0.5
396 Mikhail Surkov Golden Griffin 1160.1 0.5
397 Alexander Pyhov Klinok 1159.5 0.7
398 Nikolay Karacharov Nochnaya Strazha 1158.9 0.7
399 Joseph Sherlock London Longsword Academy 1157.2 0.6
400 1 Alexander Lavrov Men With Swords 1156.3 0.8
401 1 Tobias Axell Gothenburg Historical Fencing School 1156.2 1
402 Andrei Kachanov No Name 1155.3 1.1
403 Bulat Yusipov Le Renard 1154.7 0.6
404 Nick Wixom Phoenix Society of Historical Swordsmanship 1152.5 0.6
405 Linus Spjutsberg Särimner HEMA 1151.6 1
406 Ivan Ryzhaev Fencing Fanatics 1151.6 0.7
407 1 Federico Orlandi ASD Scherma Storica Pavia 1151.4 0.6
408 1 Jonathan Lindskog Gothenburg Historical Fencing School 1151.3 0.8
409 Dmitrii Shchegolev Destreza 1149.3 0.5
410 Mark Sains The School of the Sword 1147.8 0.8
411 Reinis Rinka HEMA Riga 1147.4 0.9
412 Dave McPherson Alpha Weapons Academy 1147.4 0.9
413 Galvin Locke Schola Gladiatoria 1146.3 0.5
414 Ziggy Wisniewski The School of the Sword 1145.3 0.8
415 Ian Pattle London Longsword Academy 1143.9 0.6
416 Nathan Wallace Royal Arts Fencing Academy 1142.5 0.8
417 Filip Marszalek Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1142 0.8
418 Artur Bojko Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1140.1 0.8
419 1 Matthew Pye Collegium in Armis 1138.6 0.5
420 1 Daniel Hambraeus Umeås Historiska Fäktskola 1138.5 0.9
421 1 Kamil Liedke ARMA Poland Poznan 1138 0.8
422 1 Dmytro Shpak ARMA Poland Poznan 1137.9 0.9
423 Aleksandr Pavlenko HEMA Academy 1136.9 1
424 Lars Tore Carlsen Fekteklubben Frie Duellister 1135.8 0.6
425 Paweł Windys Szermierka Kielce 1134.5 0.9
426 1 Sergey Blagov MIPT Historical Simulation Club 1134.3 0.8
427 1 Nick Laing Virtus Sword School 1133.9 1.2
428 1 Dmitriy Guchev Klinok 1133.8 0.5
429 1 Ryan Tanzer Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1133.7 0.9
430 Alessandro Tosoni Le Spire del Lupo 1133.4 0.6
431 Fredrik Ehlton Örebro HEMA 1132.7 0.5
432 Jordan Moreno Maryland Kunst des Fechtens 1132.5 0.6
433 Maria Orlova Golden Falcon 1132.1 0.8
434 Tom Fischer Five Rings Fencing 1132 0.6
435 1 Michael Kühnel INDES Salzburg 1131.6 0.7
436 1 Fox Simpson Prima Spada School of Fence 1131.5 0.9
437 Jakub Antczak ARMA Poland Wroclaw 1130.2 0.7
438 Daniel Hofmann Örebro HEMA 1129.7 1
439 Paul Roberson Sword Fighter Gold Coast 1128.6 0.6
440 Krzysztof Janus ARMA Poland Warszawa 1128 0.9
441 Pavel Tarasov Klinok 1127.3 0.7
442 Flavio Barotti Scherma Storica Genova 1125.1 0.8
443 Grigorii Ivanov HEMA Academy 1124.4 0.9
444 Stefan Myring Örebro HEMA 1124 0.7
445 Evgenii Shibeev Challenge 1123.4 1.2
446 1 Brett Kagan The School of Historical Fencing 1122.2 0.6
447 1 Sean Reichman Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1122.1 0.8
448 Bonifác Ormosi Ars Ensis 1122 0.5
449 Ilya Aleksandrov Tramazzone 1119.6 0.7
450 Michał Wiesner ARMA Poland Bielsko-Biala 1118.1 0.7
451 Piotr Melikhov Tramazzone 1118 0.6
452 Niklas Forsbacka Örebro HEMA 1114.4 1
453 Denis Maksimenko Golden Forests 1112.6 1
454 Aaron Caldarella Sala d'Arme Achille Marozzo 1112.5 0.6
455 James Dougherty KdF Manchester 1112 0.7
456 Andrey Tkachenko Tramazzone 1111.4 0.6
457 Alexey Mikheev Ecumene 1111.3 0.6
458 Heinrich FonGart The Guard 1111.3 0.6
459 James Bennett Vanguard Swordsmanship Academy 1110.9 0.7
460 Daria Iliinykh Golden Falcon 1110.4 1.1
461 1 Jonas Hultén Kungshamns Historiska Fäktskola 1108.8 0.6
462 1 Micha Morales MARS 1108.8 0.6
463 Innokentii Baskakov Golden Forests 1108.7 0.6
464 Christophe Loyce The School of the Sword 1105.2 1.1
465 Robbe D'Hondt De Hallebardiers 1104.9 0.7
466 Roni Perkiö EHMS 1103.2 0.8
467 Denis Markov HEMA Academy 1102.5 0.8
468 Gleb Dilman Golden Forests 1101.9 0.6
469 Alexander Kozlov Combative Fencing Association 1101.5 0.9
470 Ben Floyd Krieg School 1100 0.5
471 Axel Jonsson Gothenburg Historical Fencing School 1099.5 0.6
472 Igor Polovnev Uslovno-prikladnoe fechtovanie 1096.9 0.5
473 Samuel Gassmann Goats Head Historical Fencing 1096.8 0.6
474 Ishka Colhoun The Wrathful Peasants 1096.7 0.6
475 Harrison Cratty Musketeer Fencing Club 1095.5 0.6
476 Sergei Babenko Wargentorn 1095.5 0.5
477 Hanne Eik Pilskog Fekteklubben Frie Duellister 1094.3 1.2
478 Laurence Cooper Schola Gladiatoria 1093.9 0.6
479 1 Evgeniy Marin Fight and Fit 1092.4 0.7
480 1 Nikolai Vincent Vaags Fekteklubben Frie Duellister 1092.2 1
481 Riccardo Ciapponi ASD Pro Patria et Libertate 1091.1 0.6
482 Sergey Bakumenko FFC Paladin 1090.1 1.1
483 Mattias Färdigh Sjuhärads Fäktskola 1089.8 0.6
484 Cameron Collins Prima Spada School of Fence 1088 0.9
485 Erik Franzén Fekteklubben Frie Duellister 1087.5 0.5
486 Juris Trosins HEMA Riga 1085.7 0.6
487 Karl Rapp Klingenspiel 1085.6 0.6
488 Pawel Ponichtera Mordschlag Łódź 1085 0.7
489 Ksenia Zherevchuk Warning Fencing Team 1084.4 0.6
490 Emiliano Rosas KdF Manchester 1083.4 0.5
491 Jakub Zagórny Szkoła Fechtunku Certus 1083.2 0.6
492 1 Artem Zheludkov N/A 1083 0.5
493 1 Aleksei Degtiarev HEMA Academy 1082.9 0.8
494 Denis Davydov HEMA Academy 1082.3 0.9
495 István Dobó Ars Ensis 1081.9 0.5
496 Jerry Berg Grand Rapids HEMA Society 1081.8 0.6
497 Johanna Hopfgartner INDES Salzburg 1081.7 0.7
498 Zsolt Károly Kard Rendje 1079.2 0.5
499 Egor Sherkunov Golden Falcon 1079.1 0.6
500 Dmitrii Krasnov FFC Paladin 1078.7 0.6
501 Björn Ekelund Särimner HEMA 1077.6 0.8
502 Geo de Maré Gothenburg Historical Fencing School 1076.6 0.6
503 Artem Borodulin No Name 1075.7 0.5
504 Theophile Przybylak Médiéval Combat 1075.1 0.5
505 Leonid Tcurkin Renaissance Fencing School 1074.8 0.6
506 Bence László Tarr Ars Ensis 1074.7 0.6
507 Aleksandr Dmitriev Nochnaya Strazha 1074.2 0.9
508 Łukasz Horyza Freifechter Wrocław 1073.8 0.7
509 Franz Huber Ochs Pfarrkirchen 1073.1 0.7
510 Alexey Demin Tramazzone 1073 0.8
511 Nikita Riabov Flamberg 1072 0.6
512 Rory Merrall-Wyre The Renaissance Sword Club 1071.6 0.6
513 1 József Király Kard Rendje 1071.1 0.6
514 1 Aleksey Grunsky Tramazzone 1070.9 0.7
515 Robert Ringefors Uppsala Historiska Fäktskola 1070.4 0.7
516 Artem Rassypkin Golden Falcon 1069.6 0.5
517 Vasilii Salov Camelot 1068.8 1
518 Tim Duefrane Grit-City Historical European Martial Arts 1068.5 0.5
519 Andrey Berezovskiy Hemul 1068.1 0.6
520 Charles Anderson Schola Gladiatoria 1067.1 1.1
521 Nicolò Papola Ordine delle Lame Scaligere 1064.5 0.6
522 Jacopo Queirolo Scherma Storica Genova 1064.4 0.6
523 Brad White Vanguard Swordsmanship Academy 1063.8 0.7
524 Jakub Ziegler Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1063.5 0.8
525 Mariia Krutko FFC Paladin 1063.4 0.7
526 Paweł Budzowski Małopolska Zgraja Sarmacka 1063.3 0.6
527 Miro Lahtela EHMS 1062.4 0.7
528 Andrey Travinov Mistral 1060.9 0.7
529 Kirill Gribanov Edinorog 1060.4 0.6
530 J.J. Conlon Columbus Saber Academy 1060.4 0.6
531 Martin Bernhardson Malmö Historiska Fäktskola 1060.2 0.6
532 Nikolay Prosvirnin Golden Griffin 1060.1 0.5
533 Alsu Saifutdinova Tramazzone 1060.1 0.5
534 Sergey Ispolatov Tramazzone 1060.1 0.5
535 1 Petter Vegsund Brodin Bergen HEMA 1059.6 0.6
536 1 Aleksander Kulesza-Milewski Krakowska Szkoła Fechtunku 1059.5 0.7
537 1 Pedro Fortunato Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Sintra 1058.4 0.5
538 1 Piotr Malinowski Toruńska Szkoła Fechtunku 1058.4 0.5
539 Piotr Mikołajczak Fechtschule Gdańsk 1057.7 0.8
540 Christoffer Warelius EHMS 1056.2 0.8
541 Artem Gusmanov FFC Paladin 1054 0.6
542 Nikita Gnezdilov Golden Falcon 1053.2 1
543 Phil Frost Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1052.8 0.6
544 Dmitrii Shcherbakov Le Renard 1051.8 0.5
545 Eryk Nowak Szpada Szamotuły 1049.2 0.7
546 Valdes Tuter Renaissance Fencing School 1048.4 0.6
547 Bill Grandy Virginia Academy of Fencing 1048 0.6
548 Stanislav Rossin FFC Paladin 1047.5 0.8
549 Denis Serov Men With Swords 1046.7 0.6
550 Mattia Zoanni ASD Pro Patria et Libertate 1045.9 0.6
551 Klaus Brandfellner Historisches Fechten St. Pölten 1045.8 0.7
552 Máté Kálmán Nagy Ars Ensis 1044.5 0.6
553 Kiana Shurkin Maryland Kunst des Fechtens 1043.6 0.5
554 Jacques Blomme De Hallebardiers 1043.6 0.5
555 Aernout Stalenburg De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1043.6 0.5
556 Anders Johansson Stockholms Stigmän 1043.6 0.5
557 Claes Carrander Stockholms Stigmän 1043.6 0.5
558 Mihail Cherepanov HEMA Academy 1041.2 0.5
559 Mikolaj Parell Fechtschule Gdańsk 1040.8 0.8
560 Alexey Mozharov Tramazzone 1040.6 0.6
561 Artur Augustyniak Academy of Historical Fencing 1040 0.6
562 Benedikt Koller INDES Salzburg 1039.4 0.6
563 Jacob Sadowski N/A 1039.3 0.6
564 1 Frederic David La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1038.8 0.6
565 1 Nikita Tatiannikov Tramazzone 1038.6 0.9
566 Anton Goncharov Le Renard 1038.5 0.6
567 Yakov Pershin Sormovsky Club of Historical Fencing 1037.3 0.6
568 Tomasz Raczka Gaillimh Gallóglaigh 1036.9 0.6
569 Cormac Walsh Knights of Fergus 1036.9 0.6
570 1 Joseph Pugnetti Steel City Historical Fencing 1036.3 0.6
571 1 Jeff Kim New York Historical Fencing Association 1036.3 0.6
572 1 Jury Yakovlev Tramazzone 1036 0.7
573 3 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Akademia Szermierzy 1036 0.9
574 Nicola Schifino ASD Scherma Storica Pavia 1035.2 0.6
575 Lorenzo Gemignani Scherma Storica Genova 1034.7 0.6
576 Aleksey Dmitriev Camelot 1034.6 0.6
577 Ramón González-Gorbeña Santamaría Sala de Armas Don Jaime de Mereló 1034.1 0.6
578 1 Vladimir Matlashevskiy HEMA Academy 1033 0.6
579 1 Hubert Włodarczyk ARMA Poland Wroclaw 1033 0.7
580 Mikhail Aronov Ultima Ratio Sibir 1030.9 0.5
581 Aleksandr Kolodkin HEMA Academy 1029.9 0.8
582 Colin Allen Medieval Swordplay Canada 1029.6 0.7
583 Cody Green Steel City Historical Fencing 1029.3 0.6
584 Aulis Poshekhonov Tramazzone 1027.7 0.6
585 1 Axel Mumm Klingenspiel 1026 0.6
586 1 Mark Pickerell Second Intent Fencing 1025.9 0.7
587 Corrigan Cassidy Blood and Iron Martial Arts 1025.4 0.5
588 Matthew Roche Lonin League 1025.4 0.5
589 Siavash Rezvani Swordguild Portland 1025.4 0.5
590 Steve Malinson N/A 1025.4 0.5
591 Jacek Sworowski ARMA Poland Poznan 1023.4 0.5
592 Anatolii Berelekhis Challenge 1022.2 0.5
593 Gethyn Long Virtus Sword School 1021.3 0.7
594 Rovshan Mustafaev HEMA Academy 1019.8 0.6
595 Roman Kustov Małopolska Zgraja Sarmacka 1019.3 0.7
596 Sebastian Kiszka Fechtschule Gdańsk 1018.2 0.8
597 Anna Onishchuk World Class Fencing 1017.8 0.7
598 Andrzej Rozycki Cork Blademasters 1017.2 0.6
599 Robin Linander Stockholms Stigmän 1016.3 0.6
600 1 Ulf Lidsman Uppsala Historiska Fäktskola 1013.3 0.6
601 1 Mikołaj Kołodziej Akademia Szermierzy 1013.2 0.8
602 1 Ilia Morozov Warning Fencing Team 1013.1 0.5
603 1 Martin Augustsson Gothenburg Historical Fencing School 1013 0.8
604 Mattias Landelius Uppsala Historiska Fäktskola 1011 0.8
605 Dylan Batts Vanguard Swordsmanship Academy 1010.9 0.6
606 Dmitry Tsarev Warning Fencing Team 1009 0.5
607 Dustin Reagan Redlands Fencing Center 1008.3 0.4
608 Théo Fovet École Chevaleresque 1007.3 0.6
609 Lőrinc Kadlicskó Ars Ensis 1007.3 0.5
610 Dmitrii Nikulshin FFC Paladin 1007.2 0.5
611 Bradley Davies-Smith KdF Manchester 1006.1 0.6
612 Fabio Ruggiero Sodalitas In Opera 1005 0.6
613 Jacob Ohlin Sällskapet Lunds Kontrafäktare 1003.7 0.6
614 Emeric Bazalgette École Chevaleresque 1001.5 0.5
615 1 Irina Noskova HEMA Academy 999.4 0.7
616 1 Staffan Sannemalm Örebro HEMA 999.3 1.2
617 Aleksandr Gorbunov Challenge 998.6 0.5
618 Wojciech Miga ARMA Poland 997.7 0.7
619 András Módos Kard Rendje 996.8 0.7
620 Olmo Ciarlo Scherma Storica Genova 996.6 0.6
621 Warren Finch Sword Fighter Gold Coast 994.2 0.8
622 Chris Smith Prima Spada School of Fence 994.1 0.9
623 Karol Zakrzewski ARMA Poland Kraków 993.1 0.6
624 Innokentii Degaltcev Black Swan 992.7 0.5
625 Aleksander Dynarek Mordschlag Łódź 992.5 0.6
626 Sergey Sivkov Stroganov's Army 991.8 0.5
627 Rhys Kinlough Adelaide Sword Academy 991.4 0.6
628 Kate Jeffreys Glen Lachlann Estate College of Arms 991.4 0.6
629 Alex Selth Stoccata School of Defence 991.4 0.6
630 Anastasiia Averianova Renaissance Fencing School 988.9 0.6
631 Grzegorz Byczkowski Rzeszowska Grupa Fechtunku 988.8 0.7
632 Viktoriia Volkova Golden Falcon 985.6 0.8
633 Andrew Hardzeyeu Diestro 985.4 0.8
634 Pavla Markupová Digladior 984.9 0.7
635 Thomas Duncan Glen Lachlann Estate College of Arms 984.6 0.8
636 Andrei Tarasov Edinorog 983.5 0.6
637 Sam Brian Baer Swords School of Western Martial Arts 982.6 0.6
638 Phillip King Baer Swords School of Western Martial Arts 982.6 0.6
639 Irina Ostanina Avers Fencing 979.8 0.6
640 1 Aleksey Puzynin Golden Falcon 978.5 0.6
641 1 Sergey Klochkov Edinorog 978.5 0.8
642 Sergey Kadyshev World Class Fencing 977.4 0.5
643 Mahmoud Fakhfakh École Chevaleresque 976.6 0.5
644 Leo Brown Virtus Sword School 975.6 0.8
645 Darrin O'Brien Collegium in Armis 975.1 0.8
646 Kirill Dvoriakov Golden Forests 973.2 0.5
647 Harry McCusker Portsmouth British Martial Arts Club 972.6 0.6
648 Aleksandr Koviazin Golden Falcon 971.4 0.5
649 Andy Bone The School of the Sword 970.7 0.8
650 Przemyslaw Matyszkiel Akademia Szermierzy 970.3 0.6
651 Jack Gassmann Goats Head Historical Fencing 970 0.6
652 Michail Prikhodko TORI_I 968.1 0.5
653 Zbigniew Wisniewski The School of the Sword 967 0.7
654 1 Peter Smallridge Waterloo Sparring Group 966.7 0.5
655 1 Mark Norris The English Martial Arts Academy 966.7 0.5
656 Joey Corbett The Irish School of Historical Combat 964.8 0.6
657 Daniel Hughes Schola Gladiatoria 964.4 0.5
658 Aleksey Silchenko Camelot 963 0.7
659 Ivan Kurguzov N/A 961.7 0.6
660 Pawel Konieczny ARMA Poland Bielsko-Biala 960.7 0.6
661 Sarah Edwards Tree of Shields 959.8 0.6
662 Luca Basile The 1595 Club 959 0.7
663 Jack Edwards Wessex School of Arms 958.5 0.6
664 Raymond Koren Grand Rapids HEMA Society 958.1 0.6
665 Roman Vučajnk Academia Artis Dimicatoriae 957.9 0.5
666 Yuliya Kleyman FFC Paladin 957.4 0.6
667 Andrew Keen Aisle O'var Backswording Clubbe 954.8 0.6
668 Wenzhe Shi Schola Gladiatoria 953.7 0.5
669 Denis Zolnikov Golden Falcon 953.1 0.5
670 Alan Granek Szermierka Kielce 951.9 0.9
671 Peik Bäckström Espoo HEMA 951.5 0.8
672 Stephen Foulston Red Dragon Longsword Academy 950.6 0.6
673 Timofei Buzdalov Boitcovii Kot 950.1 0.5
674 Azamat Radzhabov Golden Forests 949.9 0.6
675 Alexey Vaganov Tramazzone 949.7 0.6
676 Dean Collard Leongatha Medieval Society 949.1 0.6
677 Fedin Andrei Camelot 947.1 0.6
678 Oliver Sutcliffe Virtus Sword School 946.7 0.7
679 Chris Nguyen House Darksun 946.3 0.6
680 William Carew Collegium in Armis 946.3 0.6
681 Ilia Filatov Ultima Ratio Sibir 945.8 0.5
682 Fredrik Dillner Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning 944.9 0.6
683 Alexey Kamoilenko N/A 944.3 0.5
684 Bartlomiej Modzelewski KdF Bournemouth 943.3 0.6
685 Aäron Faes Sumus Soldani 942.8 0.7
686 Paweł Cieleń Fechtschule Gdańsk 941.9 0.6
687 1 Norbert Gáspár Kard Rendje 941.3 0.5
688 1 Hugo Favier-Cals Frères d'AMHE 941.2 0.6
689 2 Michał Górecki Poznańska Grupa Fechtunku Salut 941.2 0.7
690 Mariya Elpaeva Challenge 940.8 0.6
691 Denis Voloshin Arkenstone 940.6 0.5
692 1 Alejandro González García Sala de Armas Salvatore Fabris 939 0.5
693 1 Luis Menéndez Sala de Armas Fénix 939 0.5
694 2 Reese Pollock Blood and Iron Martial Arts 938.8 0.7
695 Łukasz Gardela ARMA Poland 937.3 0.6
696 Mátyás Agárdi Ars Ensis 935.3 0.6
697 Marcus Lockowandt Sällskapet Lunds Kontrafäktare 935 0.8
698 Aleksei Miakotin Imperium Gladium 934.9 0.5
699 Mikhail Rekhtin Men With Swords 934.5 0.5
700 Andrey Kalinin Camelot 933.8 0.6
701 Alexander Hughes Historical School of Defence Toowoomba 933.4 0.6
702 Otto Stockhaus Stockholm HEMA 933.3 0.7
703 Mateusz Musiał Akademia Szermierzy 930.1 0.7
704 Almir Shammasov Le Renard 929 0.7
705 James Greenleaf Schola Gladiatoria 925.6 0.6
706 Viacheslav Rodionov N/A 925.5 0.5
707 1 Antoine Coudre Garde des Temps Jadis 925 0.5
708 1 Viktoria Kovalenko Golden Falcon 924.9 0.6
709 Adam Mlodozeniec Akademia Szermierzy 924.7 0.7
710 Vera Ogorodnikova Daybreak 923.7 0.5
711 1 Semion Popov Tramazzone 922.8 0.5
712 1 Oleksiy Burchevskyy N/A 922.7 0.6
713 Peter Pataki INDES Graz 922.4 0.6
714 1 Vladimir Miroshnichenko Irkutsk Swordfighters Guild 921.5 0.5
715 1 Gregor Schiess Gladius et Codex 921.4 0.5
716 2 Timothy Harris Glen Lachlann Estate College of Arms 921.4 0.8
717 Vsevolod Pilipenko Peresvet 920 0.5
718 Kit Smith N/A 919.9 0.5
719 Ilia Pribylovskii Tramazzone 918.5 0.6
720 Jakub Marcickiewicz ARMA Poland Wroclaw 916 0.8
721 Elisa Del Pesco Accademia I Duellanti 915.1 0.6
722 Vitaliy Prokopov Tramazzone 914.5 0.6
723 Anton Vikulyev N/A 914.5 0.6
724 Emil Johansson Gothenburg Historical Fencing School 914.3 0.7
725 Roberto Valsania Le Spire del Lupo 914.1 0.6
726 Dmitry Eremin-Solenikov Tramazzone 912.6 0.7
727 Anton Gogin Vier Winden 912.2 0.5
728 Jaroslaw Kokot Akademia Szermierzy 910.6 0.6
729 Gabriele Dellepiane Scherma Storica Genova 910.2 0.6
730 1 Joshua Bradshaw Southampton Historical Fencing 909.8 0.5
731 1 Rhys Day Wolfshead Western Martial Arts 909.8 0.6
732 Marcus Hampel Hammaborg 908.4 0.4
733 Sverre Vijvers De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 908.4 0.4
734 Jesus Gerardo Agustin Ortega Tellez Elite Fencing Club 908.4 0.4
735 Billy Tregle N/A 908.4 0.4
736 Michal Polaski Aberdeen Swordsmanship Group 908.2 0.5
737 Anna Lavruhina Peresvet 908.1 0.5
738 Adam Stait Vanguard Swordsmanship Academy 907.9 0.6
739 Jan Chodkiewicz Fechtschule Gdańsk 907.6 0.5
740 Ilja Pribylovskij Tramazzone 907.3 0.7
741 Daniel Jones Virtus Sword School 905.5 0.8
742 Gabriel Riou WARRIOR BOX 904 0.5
743 Gabriel Laycock Schola Gladiatoria 904 0.5
744 Maxim Sheehy Glen Lachlann Estate College of Arms 903.3 0.6
745 Markus Koivisto EHMS 902.3 0.7
746 Alena Pronina White Company 902 0.5
747 Dmitrii Voryhanov N/A 902 0.5
748 1 Francesco Lodà Accademia Romana d'Armi 901.6 0.5
749 1 Danuta Pakuła Szermierka Kielce 901.5 0.6
750 Henrik Jacobson Stockholms Stigmän 901 0.5
751 Caleb Switzer Indes Ferox Gladio 901 0.5
752 Morgan Garrett Citadel Combat Arena 901 0.5
753 Callie Jones Grit-City Historical European Martial Arts 901 0.5
754 Vaclav Sokol Sportovní Klub Středověkého Kontaktního Boje Praha 900.7 0.6
755 Viacheslav Kirienko Garda 900.5 0.5
756 Yuliya Kuznecova FFC Paladin 900.1 0.8
757 Martin Svedberg Uppsala Historiska Fäktskola 899.3 0.6
758 Evgenii Karnaukhov Arkenstone 896.9 0.5
759 2 Matvei Speranskii Arkenstone 895.8 0.4
760 1 Igor Ostanin No Name 895.8 0.6
761 1 Viktor Anshukov White Company 1485 895.8 0.6
762 Emmet Quinn Knights of Fergus 892.6 0.6
763 Denis Moran Knights of Fergus 892.6 0.6
764 Joseph Zagroba Ars Gladii - School of Chivalric Arts 892.1 0.6
765 Natalia Nasonova Renaissance Fencing School 891.2 0.6
766 Jarosław Chrobot Szkoła Fechtunku Certus 890.7 0.8
767 Federico Todaro Accademia Romana d'Armi 890.5 0.4
768 Dominik Piwowarczyk ARMA Poland Bielsko-Biala 890.2 0.7
769 Pavel Chizh Mistral 888.8 0.6
770 1 James Tamplin London Historical Fencing Club 887.4 0.6
771 1 Joakim Linde Gothenburg Historical Fencing School 886.9 1.1
772 Mateusz Majewski Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 885.9 0.5
773 Christoffer Frumerie Medeltida Stridsteknik Linköping IF 884.4 0.6
774 Max Beer Schola Gladiatoria 881.4 0.5
775 Maciej Zając ARMA Poland Warszawa 881.3 0.6
776 Brittany Reeves Mordhau Historical Combat 881.1 0.5
777 John Holeman N/A 881.1 0.5
778 Mark Smead Swordguild Portland 881.1 0.5
779 Petr Yakushin N/A 879.8 0.6
780 Tyler Larson Omaha-Metro Armed Combat Academy 878.6 0.6
781 Joel Andersson Kungshamns Historiska Fäktskola 877.4 1
782 Ekaterina Kandaurova N/A 876.1 0.6
783 Svetlana Beliavtceva Golden Falcon 875.4 0.6
784 Stefan Feichtinger Klingenspiel 869.3 0.6
785 Hubert Jaitner INDES Graz 869.3 0.6
786 Sam Rasmussen Taunton Longswords 868.8 0.6
787 Jimmie Odelius Stockholms Stigmän 868.1 0.6
788 Cezary Lasocki ARMA Poland Warszawa 866.4 0.6
789 Oskar ter Mors Historisch Vrijvechten Nederland 866.3 0.5
790 Jonas Frogvall Stockholms Stigmän 866.3 0.5
791 Daniel Olsson Gothenburg Historical Fencing School 864.8 0.5
792 Claudia Krause Waterloo Sparring Group 863.5 0.6
793 Stephen Bourne The School of the Sword 863.3 0.6
794 Maciej Fedorczuk Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 862.5 0.6
795 Alejandro Cortes-Garcia The Iron Door Collective 861.4 0.8
796 Ivan Vasiljev Tramazzone 858.5 0.8
797 Douglas Mclean Taunton Longswords 857.9 0.9
798 1 Nicola Melotti Ordine delle Lame Scaligere 857.4 0.6
799 1 Flavia Mazzelli Società D’Arme Major Militia 857.4 0.7
800 Linus Eklund Gothenburg Historical Fencing School 856.3 0.6
801 Dmitriy Kostyankov Le Renard 856.2 0.6
802 Mikhail Voronov Golden Forests 853 0.8
803 Jakob Dahl Garfalk Fekteklubben Frie Duellister 852.2 0.5
804 Pieterjan Peere De Hallebardiers 851 0.5
805 Lance Parker Wolfshead Western Martial Arts 849.7 0.6
806 Kieron Rowe Medieval Swordplay Canada 849.6 0.6
807 Karl Bolle Capital Kunst des Fechtens 849.4 0.5
808 Valeriya Oleneva Golden Forests 845 0.6
809 Bálint Becsei Ars Ensis 841.5 0.5
810 Marek Sośnicki Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 839.9 0.7
811 Valeriy Dundukov Camelot 838.9 0.9
812 Bartosz Startek Poznańska Grupa Fechtunku Salut 836.5 0.6
813 Marcin Ewiak Fechtschule Gdańsk 835.2 0.7
814 Daria Aleshina White Company 833.1 0.6
815 Mikael Widegren Gothenburg Historical Fencing School 832.9 0.5
816 Riccardo Castiglioni ASD Scherma Storica Pavia 829 0.6
817 Dmitriy Arhipov HEMA Academy 828 0.5
818 Krzysztof Gosik N/A 827.6 0.6
819 1 Jared Spradling Meyer Freifechter Guild 827.4 0.5
820 1 Anastasiya Krestovskaya White Company 827.4 0.6
821 Andrew Fainges Vanguard Swordsmanship Academy 825.4 0.7
822 Vladislava Palchikovskaya Challenge 824.4 0.5
823 Constantin Speitel INDES Salzburg 821.9 0.5
824 Aaron Fowler Sword Fighter Gold Coast 821.4 0.6
825 James Warren Virtus Sword School 821.3 0.6
826 Nadezhda Gashkova Golden Falcon 821.2 0.7
827 Mattéo Buche École Chevaleresque 820.5 0.5
828 Amber Chester Virtus Sword School 820.1 0.5
829 Mateusz Grzęda Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 819.6 0.7
830 Olga Ulybina Arkenstone 817.9 0.7
831 Car Gustav Henning Hansen Københavns Historiske Fægteklub 817 0.6
832 Patryk Pilas Fechtschule Gdańsk 816.2 0.5
833 Harry Laan Southampton Historical Fencing 815.4 0.5
834 Aleksei Fomichev Forest Brotherhood 813.1 0.5
835 Olga Vinogradova Golden Falcon 811.7 0.5
836 Chris Scott Tree of Shields 811 0.6
837 Anders Nilsson Mittnorrlands Historiska Fäktskola 808.5 0.4
838 Bjørn Jochimsen Fekteklubben Frie Duellister 808.5 0.4
839 Ekaterina Leskovec FC Bayard 803.6 0.6
840 Denis Selyun VIK Srednevekovye 801.1 0.6
841 Jonas Eriksson Malmö Historiska Fäktskola 801 0.6
842 Andrei Melnik HEMA Academy 800.4 0.5
843 Sarah Liles Schola Gladiatoria 799.9 0.6
844 David Whitehead KdF Tonbridge 798.7 0.7
845 Marek Wilk Silkfencing Team 798.3 0.7
846 Arkadiy Kulikov Tramazzone 797.8 0.5
847 Lev Stepanov Golden Falcon 797.5 0.5
848 Vladislav Puzyrev N/A 796.8 0.5
849 1 Claudia Ferrari ASD Scherma Storica Pavia 795 0.6
850 1 Johan Frederik Beichmann Fekteklubben Frie Duellister 795 0.6
851 Martin John N/A 792.1 0.5
852 Christopher Wood Wolfshead Western Martial Arts 789.7 0.6
853 Michael Croke Richmond Kunst Des Fechtens 788.8 0.6
854 Majken Roelfszema MARS 787.3 0.5
855 Nicolas Gallardo Gothenburg Historical Fencing School 785.6 0.5
856 James Handley Adelaide Sword Academy 780.7 0.5
857 Szymon Synowiec Kraków Kunst des Fechtens 780.5 0.6
858 Nils Lindqvist Sällskapet Lunds Kontrafäktare 779.7 0.7
859 Anthony Wilkes Tree of Shields 778.8 0.6
860 Patrick Bromfield Sentio Orbis Swordplay 778.7 0.5
861 Jakub Zabierowski Krakowska Szkoła Fechtunku 777.8 0.6
862 Dmitriy Bazeev Sormovsky Club of Historical Fencing 777.6 0.5
863 Raphaël Rigal Le Chapitre des Armes 776.2 0.5
864 Iulia Kuksgazen N/A 774 0.6
865 Roman Pugachev Le Renard 772.1 0.5
866 Mark Cunningham London Longsword Academy 768.4 0.6
867 Maria Makarova Waterloo Sparring Group 765.9 0.5
868 Guy Emanuel Academy of Historical Fencing 762.5 0.6
869 Piotr Urbański Szermierka Kielce 761.5 0.8
870 Antonina Frol Le Renard 760.1 0.6
871 Dave Aston Taunton Longswords 759.7 0.6
872 Egor Kulyomin Camelot 758.5 0.5
873 Jason Bonner The Renaissance Sword Club 752.4 0.5
874 James Glackin Heartland HEMA Historical Fencing Club 752 0.6
875 Stephen Howell The Renaissance Sword Club 751.1 0.5
876 Mikael Brandt Halmstads Historiska Fäktskola 749.3 0.5
877 1 James Wran Brisbane Swords 748.5 0.4
878 1 Freddie Thomas The Wrathful Peasants 748.4 0.6
879 Owen Sykes Swordwind Historical Swordsmanship 747.8 0.6
880 Pete May Steel City Historical Fencing 747.8 0.6
881 Connor Kicmol Steel City Historical Fencing 747.8 0.6
882 Nataliya Presnyakova HEMA Academy 744.6 0.6
883 Phillip Ohmer Ochs München 742.6 0.6
884 Alfred Andersson Halmstads Historiska Fäktskola 740.5 0.5
885 Jerze de Reus De Zwaardkring 740.2 0.6
886 2 David Bernard École Chevaleresque 739.8 0.5
887 1 Kamil Siatkowski Mordschlag Łódź 739.8 0.6
888 1 Mateusz Michalczyk Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 739.8 0.6
889 Jorge Quintana Sarabia N/A 739.2 0.5
890 Yun - Cloudy Brisbane Swords 738 0.6
891 Alexey Shun'ko Tramazzone 738 0.5
892 Benjamin Szewczuk La Salle d'Armes Escrime Ancienne 737.8 0.5
893 Oscar Genoves Sala d'Armes Monjuïc 737.8 0.5
894 Paul Miller Swordguild Portland 736.9 0.5
895 Tyler Corston-Oliver Blood and Iron Martial Arts 736.9 0.5
896 Arkadiusz Jablonski KdF Nottingham 736.5 0.5
897 Chris Williams Aberdeen Swordsmanship Group 734.6 0.5
898 Martin de Jong Historisch Vrijvechten Nederland 734.1 0.5
899 Olivier Darcourt Frères d'AMHE 733.9 0.6
900 David Singalevich N/A 733.5 0.5
901 Ken Tucker N/A 733.5 0.5
902 Richard Tillman N/A 733.5 0.5
903 Robert Brehm NW Armizare 731.7 0.5
904 Dmitry Poljakov Men With Swords 729.5 0.5
905 Joen Ström Helleberg Örebro HEMA 728.6 0.8
906 Silvia Tomassetti Accademia Romana d'Armi 728.2 0.4
907 Silvia Manelfi Accademia Romana d'Armi 728.2 0.4
908 László Sántha Ars Ensis 727.7 0.5
909 Elizabeth Hutton Taunton Longswords 726.8 0.8
910 Svetlana Kornienko Peresvet 726.2 0.5
911 Dmitry Semenychev Tramazzone 725 0.5
912 Roman Burskij The Guard 723.9 0.5
913 Artem Pakaev Dark Heart 723.9 0.5
914 Leszek Smentek Poznańska Grupa Fechtunku Salut 723.3 0.6
915 Nikita Rasnitsov FFC Paladin 720.7 0.5
916 Federica Carfagna Accademia Romana d'Armi 710.4 0.5
917 Francesco Baselice Accademia Romana d'Armi 708.7 0.4
918 Meaghan Douglas Brisbane Swords 708.5 0.6
919 Hans Henrik Engen Fekteklubben Frie Duellister 703.7 0.5
920 Kamila Gonciarz Szermierka Kielce 694.3 0.6
921 Marianne Torpen Fekteklubben Frie Duellister 692.4 0.7
922 Denis Zalogin Fencing Fanatics 688.7 0.5
923 David Critchley Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 678.5 0.5
924 Drew Schulz Sword to Sword 675.5 0.5
925 Anna-Lotta Eriksson Örebro HEMA 671.9 0.7
926 Bailey Burdett Virtus Sword School 664.7 0.6
927 Jonas Hjelmar Örebro HEMA 620.2 0.6
928 Kirill Starodubetc N/A 538 0.5