2020 Capitol Clash HEMA Open Warmup #4

Date
January 12
Country
United States
State
DC
City
Washington

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 42 12

Fighters in event

NameNationalityClub
Michael Uebel Capital Kunst des Fechtens
John Fenz Maryland Kunst des Fechtens
David Rowe Virginia Academy of Fencing
James Darling Virginia Academy of Fencing
Malcolm Ponte Virginia Academy of Fencing
Daniel Rosenberg Virginia Academy of Fencing
Steve Sheets Virginia Academy of Fencing
Richard Shepro Virginia Academy of Fencing
James Convery Virginia Academy of Fencing
Matthew Rodgers Virginia Academy of Fencing
Kelly Boger Virginia Academy of Fencing
Harvey Haglin Virginia Academy of Fencing

Tournaments

Mixed Steel Arming Sword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 James Darling James Convery WIN LOSS
Pool 1 James Darling Michael Uebel WIN LOSS
Pool 1 James Darling Kelly Boger WIN LOSS
Pool 1 James Darling Steve Sheets WIN LOSS
Pool 1 James Darling Matthew Rodgers WIN LOSS
Pool 1 James Convery Michael Uebel WIN LOSS
Pool 1 James Convery Kelly Boger WIN LOSS
Pool 1 Steve Sheets James Convery LOSS WIN
Pool 1 James Convery Matthew Rodgers LOSS WIN
Pool 1 Kelly Boger Michael Uebel LOSS WIN
Pool 1 Steve Sheets Michael Uebel DRAW DRAW
Pool 1 Matthew Rodgers Michael Uebel WIN LOSS
Pool 1 Steve Sheets Kelly Boger WIN LOSS
Pool 1 Matthew Rodgers Kelly Boger WIN LOSS
Pool 1 Steve Sheets Matthew Rodgers LOSS WIN
Pool 2 David Rowe John Fenz WIN LOSS
Pool 2 David Rowe Harvey Haglin WIN LOSS
Pool 2 David Rowe Richard Shepro WIN LOSS
Pool 2 David Rowe Malcolm Ponte WIN LOSS
Pool 2 David Rowe Daniel Rosenberg WIN LOSS
Pool 2 Harvey Haglin John Fenz WIN LOSS
Pool 2 Richard Shepro John Fenz LOSS WIN
Pool 2 Malcolm Ponte John Fenz WIN LOSS
Pool 2 Daniel Rosenberg John Fenz WIN LOSS
Pool 2 Richard Shepro Harvey Haglin WIN LOSS
Pool 2 Malcolm Ponte Harvey Haglin LOSS WIN
Pool 2 Daniel Rosenberg Harvey Haglin WIN LOSS
Pool 2 Malcolm Ponte Richard Shepro WIN LOSS
Pool 2 Daniel Rosenberg Richard Shepro LOSS WIN
Pool 2 Malcolm Ponte Daniel Rosenberg LOSS WIN
Round of 16 - 1 Steve Sheets Richard Shepro LOSS WIN
Round of 16 - 2 James Convery Kelly Boger WIN LOSS
Round of 16 - 3 Harvey Haglin Michael Uebel WIN LOSS
Round of 16 - 4 Malcolm Ponte John Fenz WIN LOSS
Quarterfinals 1 David Rowe Richard Shepro WIN LOSS
Quarterfinals 2 Daniel Rosenberg James Convery WIN LOSS
Quarterfinals 3 James Darling Harvey Haglin WIN LOSS
Quarterfinals 4 Malcolm Ponte Matthew Rodgers WIN LOSS
Semifinals 1 David Rowe Daniel Rosenberg WIN LOSS
Semifinals 2 James Darling Malcolm Ponte WIN LOSS
Finals Bronze Malcolm Ponte Daniel Rosenberg LOSS WIN
Finals David Rowe James Darling WIN LOSS