FechtsChile 2017

Date
October 15
Country
Chile
City
Santiago

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Nylon Longsword 64 32

Fighters in event

NameNationalityClub
Pablo Morales Academia de Esgrima Histórica de Santiago
Javier Díaz Academia de Esgrima Histórica de Santiago
Benjamín Agurto Academia de Esgrima Histórica de Santiago
Benjamín Véliz Academia de Esgrima Histórica de Santiago
Boris Monroy Academia de Esgrima Histórica de Santiago
José Moreno Academia de Esgrima Histórica de Santiago
José Viveros Academia de Esgrima Histórica de Santiago
Pablo Antilef Academia de Esgrima Histórica de Santiago
Robinson Millaguín Ausdauer
Cristián Henríquez Centro Medieval y Renacentista de Chile
Andrés Fuentes Centro Medieval y Renacentista de Chile
Felipe Correa Centro Medieval y Renacentista de Chile
Francisco Carmona Centro Medieval y Renacentista de Chile
Guillermo Cáceres Centro Medieval y Renacentista de Chile
Jorge Gómez Centro Medieval y Renacentista de Chile
José García Centro Medieval y Renacentista de Chile
Miguel Lillo Centro Medieval y Renacentista de Chile
Rodrigo Silva Centro Medieval y Renacentista de Chile
Trinidad Farías Centro Medieval y Renacentista de Chile
Diego Ramírez Compañía Espada de Plata
Nicolás Larraín Compañía Espada de Plata
Javier Chamorro Compañía Espada de Plata
Celedonio Alarcón Esgrima Histórica Concepción
Daniel Cristi Esgrima Histórica Valdivia
Andrés Halabi Esgrima Histórica Valdivia
Nicolás Machuca Esgrima Histórica Valdivia
Rodrigo López Esgrima Histórica Valdivia
Manuel Zúñiga Húsar
Camilo Fuentes Sociedad de Esgrima Historica de Aconcagua
Jorge Gaete Sociedad de Esgrima Historica de Aconcagua
Diana Jiménez Sociedad de Esgrima Historica de Aconcagua
Nicolás Sánchez Sociedad de Esgrima Historica de Aconcagua

Tournaments

Mixed Nylon Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Celedonio Alarcón Felipe Correa LOSS WIN
Pool 1 Pablo Antilef Francisco Carmona LOSS WIN
Pool 2 Diego Ramírez Diana Jiménez WIN LOSS
Pool 2 Pablo Morales Rodrigo Silva LOSS WIN
Pool 1 Celedonio Alarcón Francisco Carmona LOSS WIN
Pool 1 Pablo Antilef Felipe Correa WIN LOSS
Pool 2 Pablo Morales Diana Jiménez WIN LOSS
Pool 2 Diego Ramírez Rodrigo Silva LOSS WIN
Pool 1 Celedonio Alarcón Pablo Antilef LOSS WIN
Pool 1 Felipe Correa Francisco Carmona WIN LOSS
Pool 2 Rodrigo Silva Diana Jiménez WIN LOSS
Pool 2 Pablo Morales Diego Ramírez LOSS WIN
Pool 3 Javier Díaz Javier Chamorro DRAW DRAW
Pool 3 Miguel Lillo Rodrigo López WIN LOSS
Pool 4 Benjamín Agurto Camilo Fuentes WIN LOSS
Pool 4 Nicolás Machuca Cristián Henríquez LOSS WIN
Pool 3 Miguel Lillo Javier Chamorro WIN LOSS
Pool 3 Javier Díaz Rodrigo López WIN LOSS
Pool 4 Benjamín Agurto Cristián Henríquez LOSS WIN
Pool 4 Camilo Fuentes Nicolás Machuca LOSS WIN
Pool 3 Javier Chamorro Rodrigo López WIN LOSS
Pool 3 Javier Díaz Miguel Lillo WIN LOSS
Pool 4 Benjamín Agurto Nicolás Machuca LOSS WIN
Pool 4 Camilo Fuentes Cristián Henríquez LOSS WIN
Pool 5 Andrés Halabi Jorge Gómez LOSS WIN
Pool 5 Manuel Zúñiga José Moreno LOSS WIN
Pool 6 Benjamín Véliz Andrés Fuentes WIN LOSS
Pool 6 Daniel Cristi Nicolás Larraín WIN LOSS
Pool 5 Andrés Halabi José Moreno WIN LOSS
Pool 5 Manuel Zúñiga Jorge Gómez LOSS WIN
Pool 6 Daniel Cristi Andrés Fuentes LOSS WIN
Pool 6 Benjamín Véliz Nicolás Larraín WIN LOSS
Pool 5 Andrés Halabi Manuel Zúñiga WIN LOSS
Pool 5 José Moreno Jorge Gómez LOSS WIN
Pool 6 Nicolás Larraín Andrés Fuentes LOSS WIN
Pool 6 Benjamín Véliz Daniel Cristi WIN LOSS
Pool 7 Jorge Gaete Guillermo Cáceres LOSS WIN
Pool 7 José Viveros Trinidad Farías WIN LOSS
Pool 8 Boris Monroy José García LOSS WIN
Pool 8 Robinson Millaguín Nicolás Sánchez WIN LOSS
Pool 7 José Viveros Guillermo Cáceres WIN LOSS
Pool 7 Jorge Gaete Trinidad Farías WIN LOSS
Pool 8 Boris Monroy Nicolás Sánchez WIN LOSS
Pool 8 Robinson Millaguín José García LOSS WIN
Pool 7 Guillermo Cáceres Trinidad Farías WIN LOSS
Pool 7 Jorge Gaete José Viveros LOSS WIN
Pool 8 Boris Monroy Robinson Millaguín WIN LOSS
Pool 8 José García Nicolás Sánchez WIN LOSS
Round of 16 Javier Díaz Andrés Fuentes LOSS WIN
Round of 16 Miguel Lillo Rodrigo Silva WIN LOSS
Round of 16 Boris Monroy Jorge Gómez LOSS WIN
Round of 16 Diego Ramírez José García WIN LOSS
Round of 16 Felipe Correa Nicolás Machuca WIN LOSS
Round of 16 Andrés Halabi Benjamín Véliz LOSS WIN
Round of 16 José Viveros Francisco Carmona WIN LOSS
Round of 16 Guillermo Cáceres Cristián Henríquez LOSS WIN
Quarter Final Andrés Fuentes Miguel Lillo LOSS WIN
Quarter Final Diego Ramírez Jorge Gómez LOSS WIN
Quarter Final Benjamín Véliz Felipe Correa LOSS WIN
Quarter Final José Viveros Cristián Henríquez WIN LOSS
Semi Final Jorge Gómez Miguel Lillo LOSS WIN
Semi Final José Viveros Felipe Correa WIN LOSS
Bronze Final Felipe Correa Jorge Gómez LOSS WIN
Final José Viveros Miguel Lillo WIN LOSS