Tasmanian Swordplay Symposium 2019

Date
December 1
Country
Australia
State
Tasmania
City
Hobart

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 37 9
Mixed Steel Basket-Hilted Broadsword 32 8

Fighters in event

NameNationalityClub
James Buchanan Fechtschule Victoria
Timothy Harris Glen Lachlann Estate College of Arms
Jillian Hunter Glen Lachlann Estate College of Arms
Bennet McComish Historical European Fighting Tasmania
Rhys Griffiths Historical European Fighting Tasmania
Nick Dennis Historical European Fighting Tasmania
Paul Wagner Stoccata School of Defence
Matthew Boyd Stoccata School of Defence
Joseph Gora Stoccata School of Defence
Patrick Lee Stoccata School of Defence
Joe Mahoney Stoccata School of Defence
Alexander Munro Stoccata School of Defence
Martin Kraskov Victorian Historical Combat Academy

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Main Pool Paul Wagner Nick Dennis WIN LOSS
Main Pool Bennet McComish Jillian Hunter LOSS WIN
Main Pool Joe Mahoney Alexander Munro LOSS WIN
Main Pool Martin Kraskov James Buchanan WIN LOSS
Main Pool Paul Wagner Jillian Hunter WIN LOSS
Main Pool Bennet McComish Joe Mahoney DRAW DRAW
Main Pool Bennet McComish Rhys Griffiths WIN LOSS
Main Pool Nick Dennis Alexander Munro LOSS WIN
Main Pool Martin Kraskov Jillian Hunter WIN LOSS
Main Pool Paul Wagner James Buchanan WIN LOSS
Main Pool Nick Dennis Joe Mahoney LOSS WIN
Main Pool Bennet McComish Alexander Munro DRAW DRAW
Main Pool James Buchanan Jillian Hunter DRAW DRAW
Main Pool Martin Kraskov Nick Dennis WIN LOSS
Main Pool Paul Wagner Joe Mahoney LOSS WIN
Main Pool Bennet McComish James Buchanan LOSS WIN
Main Pool Martin Kraskov Alexander Munro WIN LOSS
Main Pool Nick Dennis Jillian Hunter LOSS WIN
Main Pool Paul Wagner Bennet McComish WIN LOSS
Main Pool James Buchanan Joe Mahoney DRAW DRAW
Main Pool Jillian Hunter Alexander Munro LOSS WIN
Main Pool Martin Kraskov Bennet McComish WIN LOSS
Main Pool James Buchanan Alexander Munro LOSS WIN
Main Pool Jillian Hunter Joe Mahoney DRAW DRAW
Main Pool Paul Wagner Martin Kraskov LOSS WIN
Main Pool Bennet McComish Nick Dennis LOSS WIN
Main Pool Paul Wagner Alexander Munro WIN LOSS
Main Pool Martin Kraskov Joe Mahoney DRAW DRAW
Main Pool Nick Dennis James Buchanan LOSS WIN
Finals Nick Dennis Jillian Hunter WIN LOSS
Finals Bennet McComish James Buchanan LOSS WIN
Finals Nick Dennis Joe Mahoney LOSS WIN
Finals James Buchanan Alexander Munro WIN LOSS
Finals Martin Kraskov Joe Mahoney LOSS WIN
Finals Paul Wagner James Buchanan WIN LOSS
Finals Martin Kraskov James Buchanan WIN LOSS
Finals Paul Wagner Joe Mahoney WIN LOSS

Mixed Steel Basket-Hilted Broadsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pools Jillian Hunter Patrick Lee LOSS WIN
Pools Jillian Hunter Joe Mahoney LOSS WIN
Pools Joseph Gora Jillian Hunter WIN LOSS
Pools Matthew Boyd Jillian Hunter WIN LOSS
Pools Paul Wagner Jillian Hunter WIN LOSS
Pools Bennet McComish Jillian Hunter DRAW DRAW
Pools Timothy Harris Jillian Hunter WIN LOSS
Pools Patrick Lee Joe Mahoney WIN LOSS
Pools Joseph Gora Patrick Lee LOSS WIN
Pools Matthew Boyd Patrick Lee LOSS WIN
Pools Paul Wagner Patrick Lee WIN LOSS
Pools Bennet McComish Patrick Lee WIN LOSS
Pools Timothy Harris Patrick Lee DRAW DRAW
Pools Joseph Gora Joe Mahoney WIN LOSS
Pools Matthew Boyd Joe Mahoney WIN LOSS
Pools Paul Wagner Joe Mahoney WIN LOSS
Pools Bennet McComish Joe Mahoney WIN LOSS
Pools Timothy Harris Joe Mahoney WIN LOSS
Pools Matthew Boyd Joseph Gora WIN LOSS
Pools Paul Wagner Joseph Gora WIN LOSS
Pools Joseph Gora Bennet McComish WIN LOSS
Pools Timothy Harris Joseph Gora DRAW DRAW
Pools Paul Wagner Matthew Boyd WIN LOSS
Pools Matthew Boyd Bennet McComish DRAW DRAW
Pools Timothy Harris Matthew Boyd LOSS WIN
Pools Paul Wagner Bennet McComish WIN LOSS
Pools Paul Wagner Timothy Harris WIN LOSS
Pools Timothy Harris Bennet McComish LOSS WIN
Bronze Playoff Bennet McComish Patrick Lee LOSS WIN
Bronze Playoff Joseph Gora Patrick Lee DRAW DRAW
Bronze Playoff Joseph Gora Bennet McComish DRAW DRAW
Silver Playoff Matthew Boyd Patrick Lee WIN LOSS