Alexander Munro

Club
Stoccata School of Defence
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Steel Longsword 15 8 6 1 0
Mixed Steel Single Rapier 5 3 2 0 0
Mixed Steel Smallsword 9 5 2 2 0

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Mixed/Men, Steel) 1604 1222.2
Single Rapier (Mixed, Steel) 358 1232.2

Full rating history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

Single Rapier (Mixed, Steel)

Fight history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Longsword Tasmanian Swordplay Symposium 2019 (December 2019) James Buchanan LOSS Finals
Mixed Steel Longsword Tasmanian Swordplay Symposium 2019 (December 2019) Joe Mahoney WIN Main Pool
Mixed Steel Longsword Tasmanian Swordplay Symposium 2019 (December 2019) Nick Dennis WIN Main Pool
Mixed Steel Longsword Tasmanian Swordplay Symposium 2019 (December 2019) Bennet McComish DRAW Main Pool
Mixed Steel Longsword Tasmanian Swordplay Symposium 2019 (December 2019) Martin Kraskov LOSS Main Pool
Mixed Steel Longsword Tasmanian Swordplay Symposium 2019 (December 2019) Jillian Hunter WIN Main Pool
Mixed Steel Longsword Tasmanian Swordplay Symposium 2019 (December 2019) James Buchanan WIN Main Pool
Mixed Steel Longsword Tasmanian Swordplay Symposium 2019 (December 2019) Paul Wagner LOSS Main Pool
Mixed Steel Longsword Festival of the Sword '19 (April 2019) Joel Thomas WIN Pool 3
Mixed Steel Longsword Festival of the Sword '19 (April 2019) Jared Ong LOSS Pool 3
Mixed Steel Longsword Festival of the Sword '19 (April 2019) Georgia Gardener WIN Pool 3
Mixed Steel Longsword Festival of the Sword '19 (April 2019) Christian Trosclair LOSS Pool 3
Mixed Steel Longsword Festival of the Sword '19 (April 2019) Aiden Yong WIN Repecharge (B Finals)
Mixed Steel Longsword Festival of the Sword '19 (April 2019) Dylan Knowles WIN Repecharge (B Finals)
Mixed Steel Longsword Festival of the Sword '19 (April 2019) Daniel Green LOSS Top 16

Single Rapier (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Single Rapier Festival of the Sword '19 (April 2019) Chris Slee WIN Pool 1
Mixed Steel Single Rapier Festival of the Sword '19 (April 2019) Ashleigh Minney WIN Pool 1
Mixed Steel Single Rapier Festival of the Sword '19 (April 2019) Katherine Livingston WIN Pool 1
Mixed Steel Single Rapier Festival of the Sword '19 (April 2019) Gindi Wauchope LOSS Pool 1
Mixed Steel Single Rapier Festival of the Sword '19 (April 2019) Daniel Green LOSS Quarterfinals

Non-rated results

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Smallsword Festival of the Sword '19 (April 2019) Justin Jay Mackley LOSS Gold Medal Match
Mixed Steel Smallsword Festival of the Sword '19 (April 2019) Daniel Romano WIN Pool 3
Mixed Steel Smallsword Festival of the Sword '19 (April 2019) Sebastian Seager DRAW Pool 3
Mixed Steel Smallsword Festival of the Sword '19 (April 2019) Justin Weaver DRAW Pool 3
Mixed Steel Smallsword Festival of the Sword '19 (April 2019) Justin Jay Mackley LOSS Pool 3
Mixed Steel Smallsword Festival of the Sword '19 (April 2019) Brett Kagan WIN Quarterfinals
Mixed Steel Smallsword Festival of the Sword '19 (April 2019) Bryce Exley WIN Repecharge (B Finals)
Mixed Steel Smallsword Festival of the Sword '19 (April 2019) Daniel Romano WIN Repecharge (B Finals)
Mixed Steel Smallsword Festival of the Sword '19 (April 2019) Sebastian Seager WIN Semifinals