The Duelling Arts - Summer Tournament 2023

Date
June 30
Country
Canada
State
British Columbia
City
Vancouver

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 40 18
Mixed Steel Rapier & Optional Dagger 33 11

Fighters in event

NameNationalityClub
Bernardo Fernandes Academie Duello
Matheus Alfred-Olmedo Academie Duello
Sean Wiseman Academie Duello
Lin Zhou Academie Duello
Ion Nichifor Academie Duello
Jon Horel Academie Duello
Hugh Flanagan Academie Duello
Alex Babeanu Academie Duello
Morris Chen Academie Duello
William Li Academie Duello
Kevin Li Academie Duello
Philippe Parenteau Comox Valley Combat Guild
Paul Jenson Comox Valley Combat Guild
Michael Larner Swordfighters Martial Arts & Self Defence
Vojtech Popelka The Historical Combat Collective
Alan Wakeford The Historical Combat Collective
Letong Wang Academie Duello
Sihong Fu Academie Duello
Kang-in Han Academie Duello
Mikita Lukashou The Historical Combat Collective

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Bernardo Fernandes Letong Wang WIN LOSS
Pool 1 Alex Babeanu Ion Nichifor LOSS WIN
Pool 1 William Li Bernardo Fernandes LOSS WIN
Pool 1 Alex Babeanu Letong Wang LOSS WIN
Pool 1 William Li Ion Nichifor WIN LOSS
Pool 1 Alex Babeanu Bernardo Fernandes LOSS WIN
Pool 1 Bernardo Fernandes Ion Nichifor WIN LOSS
Pool 1 Letong Wang William Li LOSS WIN
Pool 1 Alex Babeanu William Li LOSS WIN
Pool 1 Letong Wang Ion Nichifor WIN LOSS
Pool 2 Matheus Alfred-Olmedo Philippe Parenteau WIN LOSS
Pool 2 Sihong Fu Michael Larner WIN LOSS
Pool 2 Jon Horel Sihong Fu LOSS WIN
Pool 2 Philippe Parenteau Michael Larner WIN LOSS
Pool 2 Jon Horel Philippe Parenteau LOSS WIN
Pool 2 Michael Larner Matheus Alfred-Olmedo LOSS WIN
Pool 2 Matheus Alfred-Olmedo Sihong Fu LOSS WIN
Pool 2 Michael Larner Jon Horel LOSS WIN
Pool 2 Matheus Alfred-Olmedo Jon Horel WIN LOSS
Pool 2 Philippe Parenteau Sihong Fu LOSS WIN
Pool 3 Hugh Flanagan Sean Wiseman WIN LOSS
Pool 3 Paul Jenson Mikita Lukashou WIN LOSS
Pool 3 Hugh Flanagan Mikita Lukashou WIN LOSS
Pool 3 Sean Wiseman Paul Jenson LOSS WIN
Pool 3 Mikita Lukashou Sean Wiseman LOSS WIN
Pool 3 Paul Jenson Hugh Flanagan WIN LOSS
Pool 4 Alan Wakeford Kang-in Han LOSS WIN
Pool 4 Vojtech Popelka Alan Wakeford LOSS WIN
Pool 4 Kevin Li Kang-in Han LOSS WIN
Pool 4 Alan Wakeford Kevin Li WIN LOSS
Pool 4 Vojtech Popelka Kang-in Han WIN LOSS
Pool 4 Kevin Li Vojtech Popelka LOSS WIN
Quarter-Finals Vojtech Popelka Sihong Fu LOSS WIN
Quarter-Finals Matheus Alfred-Olmedo Hugh Flanagan WIN LOSS
Quarter-Finals Bernardo Fernandes William Li LOSS WIN
Quarter-Finals Philippe Parenteau Paul Jenson WIN LOSS
Semi-Finals William Li Sihong Fu WIN LOSS
Semi-Finals Matheus Alfred-Olmedo Philippe Parenteau WIN LOSS
Bronze Medal Match Philippe Parenteau Sihong Fu LOSS WIN
Gold Medal Match Matheus Alfred-Olmedo William Li WIN LOSS

Mixed Steel Rapier & Optional Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Lin Zhou Letong Wang WIN LOSS
Pool 1 Sihong Fu Ion Nichifor LOSS WIN
Pool 1 Lin Zhou Sihong Fu LOSS WIN
Pool 1 Letong Wang Philippe Parenteau WIN LOSS
Pool 1 Sihong Fu Letong Wang LOSS WIN
Pool 1 Ion Nichifor Philippe Parenteau LOSS WIN
Pool 1 Sihong Fu Philippe Parenteau WIN LOSS
Pool 1 Lin Zhou Ion Nichifor WIN LOSS
Pool 1 Letong Wang Ion Nichifor DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool 1 Lin Zhou Philippe Parenteau WIN LOSS
Pool 2 Morris Chen Jon Horel LOSS WIN
Pool 2 Alex Babeanu William Li LOSS WIN
Pool 2 Matheus Alfred-Olmedo Paul Jenson WIN LOSS
Pool 2 Paul Jenson William Li LOSS WIN
Pool 2 Morris Chen Alex Babeanu WIN LOSS
Pool 2 Jon Horel Matheus Alfred-Olmedo LOSS WIN
Pool 2 Paul Jenson Alex Babeanu WIN LOSS
Pool 2 William Li Jon Horel WIN LOSS
Pool 2 Matheus Alfred-Olmedo Morris Chen WIN LOSS
Pool 2 Morris Chen Paul Jenson WIN LOSS
Pool 2 Matheus Alfred-Olmedo William Li LOSS WIN
Pool 2 Alex Babeanu Jon Horel LOSS WIN
Pool 2 Matheus Alfred-Olmedo Alex Babeanu LOSS WIN
Pool 2 William Li Morris Chen LOSS WIN
Pool 2 Jon Horel Paul Jenson LOSS WIN
Quarter-Finals William Li Ion Nichifor WIN LOSS
Quarter-Finals Matheus Alfred-Olmedo Letong Wang WIN LOSS
Quarter-Finals Sihong Fu Morris Chen LOSS WIN
Quarter-Finals Lin Zhou Paul Jenson LOSS WIN
Semi-Finals William Li Morris Chen WIN LOSS
Semi-Finals Matheus Alfred-Olmedo Paul Jenson WIN LOSS
Bronze Medal Match Morris Chen Paul Jenson LOSS WIN
Gold Medal Match Matheus Alfred-Olmedo William Li WIN LOSS