Swedish Championships 2024

Date
June 6
Country
Sweden
City
Malmö

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Men's Steel Longsword 61 21
Women's Steel Longsword 21 6
Mixed Steel Rapier & Dagger 24 8
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 25 7
Mixed Steel Sabre 44 13

Fighters in event

NameNationalityClub
Ilaria Torre Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Konstancija Kisonaite Gävle HEMA
Mattias Andersson Gävle HEMA
Timothy Myers Gothenburg Historical Fencing School
Joakim Börtin Gothenburg Historical Fencing School
Hasse Eliasson Gothenburg Historical Fencing School
Pontus Djurfeldt Gothenburg Historical Fencing School
Jonas Kamperin Gothenburg Historical Fencing School
Per Liljenzin Gothenburg Historical Fencing School
Alexander Stiessel Åkerström Malmö Historiska Fäktskola
Mats Sjöberg Malmö Historiska Fäktskola
Markus Johansson Malmö Historiska Fäktskola
Gunilla Lindberg Malmö Historiska Fäktskola
Mats Wahlberg Malmö Historiska Fäktskola
Florent Lenhardt Malmö Historiska Fäktskola
Lukas Mathiasson Malmö Historiska Fäktskola
Elizabeth Matkevitš Malmö Historiska Fäktskola
Emilia Risberg Örebro HEMA
Jane Gylling Örebro HEMA
Kevin Löfgren Örebro HEMA
Peter Hart Örebro HEMA
Patrik Risberg Örebro HEMA
Jesper Christiansen Örebro HEMA
Britt Sjöqvist Örebro HEMA
Simon Rosenkvist Örebro HEMA
Pontus Westerholm Sällskapet Lunds Kontrafäktare
Per Magnus Haaland Sällskapet Lunds Kontrafäktare
Kristofer Stanson Stockholm HEMA
Henric Hintze Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Rasmus Rolandsson Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Muhammad Dabo Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Einar Lundgren Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Malte Brynedal Umeås Historiska Fäktskola
Jimmy Olsson West Coast HEMA
Alexander Olsson West Coast HEMA
Jonas Thunberg Wisby Historiska Fäktskola

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Henric Hintze Jimmy Olsson WIN LOSS
Pool Set 1 Mats Wahlberg Simon Rosenkvist LOSS WIN
Pool Set 1 Henric Hintze Simon Rosenkvist WIN LOSS
Pool Set 1 Jimmy Olsson Simon Rosenkvist WIN LOSS
Pool Set 1 Mats Wahlberg Jimmy Olsson LOSS WIN
Pool Set 1 Henric Hintze Mats Wahlberg WIN LOSS
Pool Set 1 Lukas Mathiasson Simon Rosenkvist LOSS WIN
Pool Set 1 Jimmy Olsson Lukas Mathiasson WIN LOSS
Pool Set 1 Mats Wahlberg Lukas Mathiasson WIN LOSS
Pool Set 1 Henric Hintze Lukas Mathiasson WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Stiessel Åkerström Alexander Olsson LOSS WIN
Pool Set 1 Patrik Risberg Muhammad Dabo LOSS WIN
Pool Set 1 Hasse Eliasson Alexander Olsson LOSS WIN
Pool Set 1 Alexander Stiessel Åkerström Muhammad Dabo WIN LOSS
Pool Set 1 Patrik Risberg Hasse Eliasson LOSS WIN
Pool Set 1 Muhammad Dabo Alexander Olsson LOSS WIN
Pool Set 1 Alexander Stiessel Åkerström Hasse Eliasson WIN LOSS
Pool Set 1 Patrik Risberg Alexander Olsson LOSS WIN
Pool Set 1 Muhammad Dabo Hasse Eliasson WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Stiessel Åkerström Patrik Risberg WIN LOSS
Pool Set 1 Mattias Andersson Jesper Christiansen LOSS WIN
Pool Set 1 Jonas Thunberg Florent Lenhardt WIN LOSS
Pool Set 1 Timothy Myers Malte Brynedal LOSS WIN
Pool Set 1 Florent Lenhardt Jesper Christiansen LOSS WIN
Pool Set 1 Timothy Myers Mattias Andersson LOSS WIN
Pool Set 1 Malte Brynedal Jonas Thunberg LOSS WIN
Pool Set 1 Jesper Christiansen Timothy Myers WIN LOSS
Pool Set 1 Florent Lenhardt Malte Brynedal LOSS WIN
Pool Set 1 Mattias Andersson Jonas Thunberg LOSS WIN
Pool Set 1 Malte Brynedal Jesper Christiansen LOSS WIN
Pool Set 1 Timothy Myers Jonas Thunberg LOSS WIN
Pool Set 1 Florent Lenhardt Mattias Andersson LOSS WIN
Pool Set 1 Jesper Christiansen Jonas Thunberg WIN LOSS
Pool Set 1 Malte Brynedal Mattias Andersson LOSS WIN
Pool Set 1 Florent Lenhardt Timothy Myers LOSS WIN
Pool Set 1 Einar Lundgren Kevin Löfgren LOSS WIN
Pool Set 1 Peter Hart Per Magnus Haaland WIN LOSS
Pool Set 1 Einar Lundgren Per Magnus Haaland WIN LOSS
Pool Set 1 Joakim Börtin Peter Hart WIN LOSS
Pool Set 1 Kevin Löfgren Per Magnus Haaland WIN LOSS
Pool Set 1 Joakim Börtin Einar Lundgren DRAW DRAW
Pool Set 1 Kevin Löfgren Peter Hart WIN LOSS
Pool Set 1 Per Magnus Haaland Joakim Börtin LOSS WIN
Pool Set 1 Kevin Löfgren Joakim Börtin LOSS WIN
Pool Set 1 Peter Hart Einar Lundgren LOSS WIN
Eighth-Finals Mats Wahlberg Jesper Christiansen LOSS WIN
Eighth-Finals Henric Hintze Hasse Eliasson WIN LOSS
Eighth-Finals Alexander Olsson Peter Hart WIN LOSS
Eighth-Finals Malte Brynedal Joakim Börtin LOSS WIN
Eighth-Finals Muhammad Dabo Jonas Thunberg LOSS WIN
Eighth-Finals Simon Rosenkvist Kevin Löfgren WIN LOSS
Eighth-Finals Jimmy Olsson Mattias Andersson WIN LOSS
Eighth-Finals Einar Lundgren Alexander Stiessel Åkerström WIN LOSS
Quarterfinals Jesper Christiansen Einar Lundgren WIN LOSS
Quarterfinals Henric Hintze Jimmy Olsson WIN LOSS
Quarterfinals Simon Rosenkvist Alexander Olsson LOSS WIN
Quarterfinals Jonas Thunberg Joakim Börtin LOSS WIN
Semifinals Jesper Christiansen Joakim Börtin LOSS WIN
Semifinals Henric Hintze Alexander Olsson LOSS WIN
Gold Medal Match Alexander Olsson Joakim Börtin WIN LOSS
Bronze Medal Match Henric Hintze Jesper Christiansen LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Quarterfinals Elizabeth Matkevitš Konstancija Kisonaite LOSS WIN
Quarterfinals Emilia Risberg Gunilla Lindberg WIN LOSS
Semifinals Britt Sjöqvist Emilia Risberg WIN LOSS
Semifinals Jane Gylling Konstancija Kisonaite WIN LOSS
Gold Medal Match Britt Sjöqvist Jane Gylling WIN LOSS
Bronze Medal Match Emilia Risberg Konstancija Kisonaite LOSS WIN
Pool Set 1 Elizabeth Matkevitš Britt Sjöqvist LOSS WIN
Pool Set 1 Emilia Risberg Konstancija Kisonaite LOSS WIN
Pool Set 1 Gunilla Lindberg Jane Gylling LOSS WIN
Pool Set 1 Britt Sjöqvist Konstancija Kisonaite WIN LOSS
Pool Set 1 Elizabeth Matkevitš Jane Gylling LOSS WIN
Pool Set 1 Emilia Risberg Gunilla Lindberg WIN LOSS
Pool Set 1 Jane Gylling Britt Sjöqvist LOSS WIN
Pool Set 1 Konstancija Kisonaite Gunilla Lindberg WIN LOSS
Pool Set 1 Emilia Risberg Elizabeth Matkevitš WIN LOSS
Pool Set 1 Britt Sjöqvist Gunilla Lindberg WIN LOSS
Pool Set 1 Jane Gylling Emilia Risberg WIN LOSS
Pool Set 1 Konstancija Kisonaite Elizabeth Matkevitš WIN LOSS
Pool Set 1 Emilia Risberg Britt Sjöqvist LOSS WIN
Pool Set 1 Gunilla Lindberg Elizabeth Matkevitš WIN LOSS
Pool Set 1 Jane Gylling Konstancija Kisonaite WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 3 Rasmus Rolandsson Einar Lundgren WIN LOSS
Pool Set 1 Ilaria Torre Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Alexander Olsson WIN LOSS
Pool Set 1 Per Magnus Haaland Timothy Myers WIN LOSS
Pool Set 1 Henric Hintze Einar Lundgren LOSS WIN
Semifinals Rasmus Rolandsson Alexander Olsson WIN LOSS
Semifinals Kristofer Stanson Einar Lundgren LOSS WIN
Gold Medal Match Rasmus Rolandsson Einar Lundgren WIN LOSS
Bronze Medal Match Kristofer Stanson Alexander Olsson WIN LOSS
Pool Set 2 Rasmus Rolandsson Kristofer Stanson WIN LOSS
Pool Set 2 Einar Lundgren Per Magnus Haaland WIN LOSS
Pool Set 2 Timothy Myers Henric Hintze LOSS WIN
Pool Set 2 Ilaria Torre Alexander Olsson LOSS WIN
Pool Set 3 Henric Hintze Alexander Olsson LOSS WIN
Pool Set 3 Per Magnus Haaland Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 3 Timothy Myers Ilaria Torre LOSS WIN
Pool Set 4 Rasmus Rolandsson Ilaria Torre WIN LOSS
Pool Set 4 Alexander Olsson Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 4 Per Magnus Haaland Henric Hintze LOSS WIN
Pool Set 4 Einar Lundgren Timothy Myers WIN LOSS
Pool Set 5 Rasmus Rolandsson Henric Hintze WIN LOSS
Pool Set 5 Kristofer Stanson Einar Lundgren LOSS WIN
Pool Set 5 Timothy Myers Alexander Olsson LOSS WIN
Pool Set 5 Per Magnus Haaland Ilaria Torre LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Semifinals Alexander Olsson Kristofer Stanson WIN LOSS
Semifinals Rasmus Rolandsson Alexander Stiessel Åkerström LOSS WIN
Gold Medal Match Alexander Olsson Alexander Stiessel Åkerström LOSS WIN
Bronze Medal Match Rasmus Rolandsson Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Pontus Westerholm Rasmus Rolandsson WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Olsson Mattias Andersson WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Stiessel Åkerström Mats Sjöberg WIN LOSS
Pool Set 1 Pontus Westerholm Mattias Andersson DRAW DRAW
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Mats Sjöberg WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Olsson Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Mattias Andersson Mats Sjöberg LOSS WIN
Pool Set 1 Pontus Westerholm Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Alexander Stiessel Åkerström Rasmus Rolandsson LOSS WIN
Pool Set 1 Mats Sjöberg Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Mattias Andersson Alexander Stiessel Åkerström LOSS WIN
Pool Set 1 Alexander Olsson Pontus Westerholm DRAW DRAW
Pool Set 1 Kristofer Stanson Alexander Stiessel Åkerström WIN LOSS
Pool Set 1 Mats Sjöberg Alexander Olsson LOSS WIN
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Mattias Andersson WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Stiessel Åkerström Alexander Olsson WIN LOSS
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Kristofer Stanson WIN LOSS
Pool Set 1 Mats Sjöberg Pontus Westerholm LOSS WIN
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Alexander Olsson LOSS WIN
Pool Set 1 Pontus Westerholm Alexander Stiessel Åkerström LOSS WIN
Pool Set 1 Kristofer Stanson Mattias Andersson WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Quarterfinals Rasmus Rolandsson Kristofer Stanson LOSS WIN
Quarterfinals Pontus Westerholm Mats Wahlberg WIN LOSS
Quarterfinals Alexander Stiessel Åkerström Henric Hintze LOSS WIN
Quarterfinals Alexander Olsson Einar Lundgren LOSS WIN
Semifinals Einar Lundgren Kristofer Stanson LOSS WIN
Semifinals Henric Hintze Pontus Westerholm LOSS WIN
Gold Medal Match Kristofer Stanson Pontus Westerholm WIN LOSS
Bronze Medal Match Einar Lundgren Henric Hintze WIN LOSS
Pool Set 1 Henric Hintze Alexander Stiessel Åkerström LOSS WIN
Pool Set 1 Jonas Kamperin Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Per Liljenzin WIN LOSS
Pool Set 1 Jonas Kamperin Mats Wahlberg LOSS WIN
Pool Set 1 Per Liljenzin Jonas Kamperin WIN LOSS
Pool Set 1 Kristofer Stanson Alexander Stiessel Åkerström WIN LOSS
Pool Set 1 Mats Wahlberg Henric Hintze DRAW DRAW
Pool Set 1 Jonas Kamperin Alexander Stiessel Åkerström LOSS WIN
Pool Set 1 Mats Wahlberg Per Liljenzin WIN LOSS
Pool Set 1 Kristofer Stanson Rasmus Rolandsson WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Stiessel Åkerström Mats Wahlberg DRAW DRAW
Pool Set 1 Jonas Kamperin Rasmus Rolandsson LOSS WIN
Pool Set 1 Henric Hintze Per Liljenzin WIN LOSS
Pool Set 1 Mats Wahlberg Rasmus Rolandsson LOSS WIN
Pool Set 1 Henric Hintze Rasmus Rolandsson WIN LOSS
Pool Set 1 Mats Wahlberg Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Per Liljenzin Alexander Stiessel Åkerström LOSS WIN
Pool Set 1 Henric Hintze Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Per Liljenzin Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Henric Hintze Jonas Kamperin WIN LOSS
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Alexander Stiessel Åkerström LOSS WIN
Pool Set 1 Alexander Olsson Pontus Djurfeldt WIN LOSS
Pool Set 1 Muhammad Dabo Einar Lundgren LOSS WIN
Pool Set 1 Pontus Westerholm Markus Johansson WIN LOSS
Pool Set 1 Einar Lundgren Pontus Westerholm DRAW DRAW
Pool Set 1 Pontus Djurfeldt Muhammad Dabo DRAW DRAW
Pool Set 1 Alexander Olsson Markus Johansson WIN LOSS
Pool Set 1 Pontus Djurfeldt Pontus Westerholm LOSS WIN
Pool Set 1 Markus Johansson Einar Lundgren LOSS WIN
Pool Set 1 Muhammad Dabo Alexander Olsson WIN LOSS
Pool Set 1 Pontus Westerholm Alexander Olsson WIN LOSS
Pool Set 1 Muhammad Dabo Markus Johansson WIN LOSS
Pool Set 1 Pontus Djurfeldt Einar Lundgren LOSS WIN
Pool Set 1 Pontus Westerholm Muhammad Dabo WIN LOSS
Pool Set 1 Einar Lundgren Alexander Olsson LOSS WIN
Pool Set 1 Markus Johansson Pontus Djurfeldt DRAW DRAW

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Swedish Championships 2024

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
15 7 Britt Sjöqvist Örebro HEMA 1644.1 29.3
108 Jane Gylling Örebro HEMA 1310.7
169 70 Konstancija Kisonaite Gävle HEMA 1189.3 169.7
247 Emilia Risberg Örebro HEMA 1003.4
251 2 Gunilla Lindberg Malmö Historiska Fäktskola 988.8 1
381 Elizabeth Matkevitš Malmö Historiska Fäktskola 657.6
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
21 7 Britt Sjöqvist Örebro HEMA 1653.7 38.9
101 64 Jane Gylling Örebro HEMA 1404.3 113.8
257 135 Konstancija Kisonaite Gävle HEMA 1204.1 184.4
405 Emilia Risberg Örebro HEMA 1024.2
422 14 Gunilla Lindberg Malmö Historiska Fäktskola 992.7 2.4
612 Elizabeth Matkevitš Malmö Historiska Fäktskola 692.8