Icebreaker 2016

Date
April 16
Country
United States
State
Minnesota
City
Minneapolis

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Nylon Longsword 69 24

Fighters in event

NameNationalityClub
Douglas Crighton Valour Historical European Martial Arts Academy
Frederic David La Salle d'Armes Escrime Ancienne
Adam Franti Ann Arbor Sword Club
Terry Gruber Ann Arbor Sword Club
Dale Utt Center for Blade Arts
Joe van Ert Center for Blade Arts
Noah Rothschild Center for Blade Arts
Scott Thomas Center for Blade Arts
Joel Johnson Center for Blade Arts
Anna Schliep Center for Blade Arts
Autumn Eule-Nashoba Center for Blade Arts
Chris Hage Center for Blade Arts
DJ Murray Center for Blade Arts
Matt Olesen Center for Blade Arts
Steve Mattsen Center for Blade Arts
Scott Jeffers Chicago Swordplay Guild
Josias Arcadia Minneapolis Amateur Swordfighting Association
Danesh Bankwala Minneapolis Amateur Swordfighting Association
Philip Ristow Minneapolis HEMA Study Group
Nathan Clough Minnesota Sword Guild
Nicole Green Wisconsin Historical Fencing Association
Aaron Pynenberg Wisconsin Historical Fencing Association
Katy Lehman Wisconsin Historical Fencing Association
Jake Nelson Wisconsin Historical Fencing Association

Tournaments

Mixed Nylon Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Aaron Pynenberg Philip Ristow WIN LOSS
Josias Arcadia Jake Nelson WIN LOSS
Steve Mattsen Joe van Ert WIN LOSS
Aaron Pynenberg Josias Arcadia WIN LOSS
Joe van Ert Jake Nelson WIN LOSS
Noah Rothschild Philip Ristow LOSS WIN
Aaron Pynenberg Joe van Ert WIN LOSS
Steve Mattsen Philip Ristow WIN LOSS
Josias Arcadia Noah Rothschild WIN LOSS
Joe van Ert Philip Ristow LOSS WIN
Noah Rothschild Jake Nelson DRAW DRAW
Steve Mattsen Josias Arcadia LOSS WIN
Aaron Pynenberg Noah Rothschild WIN LOSS
Steve Mattsen Jake Nelson WIN LOSS
Josias Arcadia Joe van Ert WIN LOSS
Aaron Pynenberg Steve Mattsen WIN LOSS
Jake Nelson Philip Ristow LOSS WIN
Joe van Ert Noah Rothschild LOSS WIN
Aaron Pynenberg Jake Nelson WIN LOSS
Steve Mattsen Noah Rothschild WIN LOSS
Josias Arcadia Philip Ristow LOSS WIN
Nicole Green Scott Jeffers WIN LOSS
Katy Lehman Joel Johnson WIN LOSS
Scott Thomas Douglas Crighton WIN LOSS
Nicole Green Joel Johnson LOSS WIN
Scott Jeffers Scott Thomas WIN LOSS
Katy Lehman Douglas Crighton WIN LOSS
Scott Jeffers Joel Johnson LOSS WIN
Katy Lehman Scott Thomas LOSS WIN
Nicole Green Douglas Crighton DRAW DRAW
Katy Lehman Scott Jeffers WIN LOSS
Nicole Green Scott Thomas WIN LOSS
Joel Johnson Douglas Crighton LOSS WIN
Nicole Green Katy Lehman WIN LOSS
Scott Thomas Joel Johnson LOSS WIN
Scott Jeffers Douglas Crighton WIN LOSS
Anna Schliep Autumn Eule-Nashoba WIN LOSS
Nathan Clough Adam Franti LOSS WIN
Terry Gruber Chris Hage LOSS WIN
Nathan Clough Anna Schliep LOSS WIN
Terry Gruber Autumn Eule-Nashoba LOSS WIN
Adam Franti Chris Hage LOSS WIN
Nathan Clough Autumn Eule-Nashoba LOSS WIN
Adam Franti Terry Gruber WIN LOSS
Anna Schliep Chris Hage LOSS WIN
Adam Franti Autumn Eule-Nashoba WIN LOSS
Nathan Clough Chris Hage LOSS WIN
Anna Schliep Terry Gruber WIN LOSS
Adam Franti Anna Schliep WIN LOSS
Nathan Clough Terry Gruber LOSS WIN
Autumn Eule-Nashoba Chris Hage LOSS WIN
DJ Murray Frederic David LOSS WIN
Matt Olesen Dale Utt WIN LOSS
Matt Olesen Danesh Bankwala WIN LOSS
DJ Murray Dale Utt LOSS WIN
Danesh Bankwala Frederic David DRAW DRAW
Matt Olesen DJ Murray WIN LOSS
DJ Murray Danesh Bankwala WIN LOSS
Frederic David Dale Utt WIN LOSS
Matt Olesen Frederic David WIN LOSS
Danesh Bankwala Dale Utt LOSS WIN
Aaron Pynenberg Dale Utt WIN LOSS
Matt Olesen Josias Arcadia WIN LOSS
Katy Lehman Adam Franti LOSS WIN
Joel Johnson Chris Hage LOSS WIN
Aaron Pynenberg Adam Franti LOSS WIN
Matt Olesen Chris Hage LOSS WIN
Aaron Pynenberg Matt Olesen WIN LOSS
Adam Franti Chris Hage LOSS WIN