Clash of Steel 2018

Date
January 7
Country
Taiwan
City
New Taipei City

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 57 32

Fighters in event

NameNationalityClub
Can Luo Chungking Historical Fighting Guild
Qin Yu Jia Flaming Phoenix Historical Combat Guild
Qi Chao Chen Rivers HEMA Club
Christian-Maria Münch Gladiatores München
Ma Yat Chung Einherjar HEMA Club
Jui Feng Hu
Yu Feng Kan Chungking Historical Fighting Guild
Tung Lo Fu Jen University European Medieval Swordsmanship
An Ge Tong Fu Jen University European Medieval Swordsmanship
Tzu Yu Lin Fu Jen University European Medieval Swordsmanship
Hao An Fang Fu Jen University European Medieval Swordsmanship
Shih Chang Fu Jen University European Medieval Swordsmanship
Yi Fu Wan Fu Jen University European Medieval Swordsmanship
Wei Ting Syu Fu Jen University European Medieval Swordsmanship
Fu Tsung Hsiao Fu Jen University European Medieval Swordsmanship
Kevin Yang Lionheart Historical European Swordsmanship Club
Hao Wang Sakura Sanguineous
Yuan Tai Lee Sakura Sanguineous
Ren Jun Wang Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Zheng Liu Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Tzu Ping Fang Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Hao Jhe Li Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Chu Heng Shiau Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Chia Wei Wu Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Cheng Jung Yeh Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Ming Chi Lee Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Chun Kai Lin Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Wei Zhi Lin Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Po Tsen Kuo Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Exiel Li Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Li Hung Wang Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Ken Kot Academy of Historical Arts

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Chia Wei Wu Chun Kai Lin WIN LOSS
Pool 1 Chia Wei Wu Wei Zhi Lin WIN LOSS
Pool 1 Ken Kot Chia Wei Wu WIN LOSS
Pool 1 Ken Kot Wei Zhi Lin WIN LOSS
Pool 1 Ken Kot Chun Kai Lin WIN LOSS
Pool 1 Chun Kai Lin Wei Zhi Lin WIN LOSS
Pool 2 Fu Tsung Hsiao Yu Feng Kan DRAW DRAW
Pool 2 Yu Feng Kan Qi Chao Chen WIN LOSS
Pool 2 Wei Ting Syu Yu Feng Kan WIN LOSS
Pool 2 Wei Ting Syu Fu Tsung Hsiao LOSS WIN
Pool 2 Fu Tsung Hsiao Qi Chao Chen LOSS WIN
Pool 2 Wei Ting Syu Qi Chao Chen WIN LOSS
Pool 3 Exiel Li Shih Chang WIN LOSS
Pool 3 Shih Chang Can Luo WIN LOSS
Pool 3 Exiel Li Can Luo WIN LOSS
Pool 4 Po Tsen Kuo Kevin Yang WIN LOSS
Pool 4 Cheng Jung Yeh Kevin Yang WIN LOSS
Pool 4 Po Tsen Kuo Cheng Jung Yeh WIN LOSS
Pool 5 Yi Fu Wan Tzu Yu Lin WIN LOSS
Pool 5 Yuan Tai Lee Qin Yu Jia LOSS WIN
Pool 5 Yi Fu Wan Qin Yu Jia LOSS WIN
Pool 5 Tzu Yu Lin Yuan Tai Lee LOSS WIN
Pool 5 Tzu Yu Lin Qin Yu Jia LOSS WIN
Pool 6 Hao An Fang Ma Yat Chung LOSS WIN
Pool 6 Hao An Fang Hao Wang WIN LOSS
Pool 6 Hao An Fang Li Hung Wang WIN LOSS
Pool 6 Li Hung Wang Ma Yat Chung LOSS WIN
Pool 6 Hao Wang Ma Yat Chung DRAW DRAW
Pool 6 Li Hung Wang Hao Wang LOSS WIN
Pool 7 Chu Heng Shiau An Ge Tong WIN LOSS
Pool 7 Zheng Liu Chu Heng Shiau WIN LOSS
Pool 7 Zheng Liu An Ge Tong WIN LOSS
Pool 8 Christian-Maria Münch Jui Feng Hu DRAW DRAW
Pool 8 Ren Jun Wang Jui Feng Hu WIN LOSS
Pool 8 Ren Jun Wang Christian-Maria Münch WIN LOSS
Pool 9 Hao Jhe Li Ming Chi Lee WIN LOSS
Pool 9 Hao Jhe Li Tung Lo WIN LOSS
Pool 9 Tzu Ping Fang Hao Jhe Li WIN LOSS
Pool 9 Tzu Ping Fang Tung Lo WIN LOSS
Pool 9 Ming Chi Lee Tung Lo WIN LOSS
Pool 9 Tzu Ping Fang Ming Chi Lee WIN LOSS
Top16 Po Tsen Kuo Hao Jhe Li WIN LOSS
Top16 Fu Tsung Hsiao Hao An Fang WIN LOSS
Top16 Ken Kot Shih Chang LOSS WIN
Top16 Tzu Ping Fang Cheng Jung Yeh WIN LOSS
Top16 Ren Jun Wang Chia Wei Wu WIN LOSS
Top16 Wei Ting Syu Qin Yu Jia LOSS WIN
Top16 Hao Wang Ma Yat Chung LOSS WIN
Top16 Zheng Liu Chu Heng Shiau WIN LOSS
Quarter Final Po Tsen Kuo Fu Tsung Hsiao WIN LOSS
Quarter Final Tzu Ping Fang Shih Chang LOSS WIN
Quarter Final Ren Jun Wang Qin Yu Jia WIN LOSS
Quarter Final Zheng Liu Ma Yat Chung WIN LOSS
Semi Final Po Tsen Kuo Shih Chang WIN LOSS
Semi Final Ren Jun Wang Zheng Liu LOSS WIN
Bronze Final Ren Jun Wang Shih Chang WIN LOSS
Final Po Tsen Kuo Zheng Liu LOSS WIN