Lone Star Open 2018

Date
October 13
Country
United States
State
Texas
City
Houston

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 51 16

Fighters in event

NameNationalityClub
William Bonilla Dallas School of Historical Fencing
Laura Carnes Dallas School of Historical Fencing
Tiffany Ringuette Ordo Procinctus
Leelund Kim Sword to Sword
Morgan Gill Sword to Sword
Patrick Eldridge Sword to Sword
Gustavo Assing Sword to Sword
Ian Hollier True Edge Academy of Swordsmanship
Anthony Buonomo Austin Historical Weapons Guild
Adam Guillory Ordo Procinctus
John Howell Ordo Procinctus
Kenneth Ostrom Ordo Procinctus
Gray Bennett Sword to Sword
Julius Pedersen Sword to Sword
Nathan Grepares Sword to Sword
Charlie Yang Sword to Sword

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Kenneth Ostrom Morgan Gill WIN LOSS
Pool 1 Anthony Buonomo Leelund Kim LOSS WIN
Pool 1 Morgan Gill William Bonilla LOSS WIN
Pool 1 Kenneth Ostrom Leelund Kim LOSS WIN
Pool 1 Anthony Buonomo William Bonilla WIN LOSS
Pool 1 Leelund Kim Morgan Gill WIN LOSS
Pool 1 Kenneth Ostrom William Bonilla WIN LOSS
Pool 1 Anthony Buonomo Morgan Gill WIN LOSS
Pool 1 Leelund Kim William Bonilla WIN LOSS
Pool 1 Anthony Buonomo Kenneth Ostrom WIN LOSS
Pool 3 John Howell Gustavo Assing LOSS WIN
Pool 3 Nathan Grepares Laura Carnes WIN LOSS
Pool 3 Julius Pedersen Tiffany Ringuette WIN LOSS
Pool 3 Nathan Grepares Gustavo Assing WIN LOSS
Pool 3 John Howell Tiffany Ringuette WIN LOSS
Pool 3 Julius Pedersen Laura Carnes WIN LOSS
Pool 3 Nathan Grepares Tiffany Ringuette WIN LOSS
Pool 3 Julius Pedersen John Howell WIN LOSS
Pool 3 Gustavo Assing Laura Carnes WIN LOSS
Pool 3 Nathan Grepares John Howell WIN LOSS
Pool 3 Laura Carnes Tiffany Ringuette WIN LOSS
Pool 3 Julius Pedersen Gustavo Assing WIN LOSS
Pool 3 John Howell Laura Carnes WIN LOSS
Pool 3 Gustavo Assing Tiffany Ringuette WIN LOSS
Pool 3 Nathan Grepares Julius Pedersen WIN LOSS
Pool 2 Gray Bennett Ian Hollier LOSS WIN
Pool 2 Charlie Yang Patrick Eldridge WIN LOSS
Pool 2 Ian Hollier Adam Guillory WIN LOSS
Pool 2 Gray Bennett Patrick Eldridge LOSS WIN
Pool 2 Charlie Yang Adam Guillory WIN LOSS
Pool 2 Ian Hollier Patrick Eldridge WIN LOSS
Pool 2 Gray Bennett Adam Guillory WIN LOSS
Pool 2 Ian Hollier Charlie Yang DRAW DRAW
Pool 2 Adam Guillory Patrick Eldridge LOSS WIN
Pool 2 Gray Bennett Charlie Yang LOSS WIN
Eighthfinal 1 Nathan Grepares Morgan Gill WIN LOSS
Eighthfinal 2 Kenneth Ostrom Patrick Eldridge LOSS WIN
Eighthfinal 3 Julius Pedersen Laura Carnes WIN LOSS
Eighthfinal 4 Ian Hollier William Bonilla WIN LOSS
Eighthfinal 5 Charlie Yang Tiffany Ringuette WIN LOSS
Eighthfinal 6 Anthony Buonomo Gray Bennett WIN LOSS
Eighthfinal 7 John Howell Gustavo Assing LOSS WIN
Eighthfinal 8 Adam Guillory Leelund Kim LOSS WIN
Quarterfinal 1 Nathan Grepares Patrick Eldridge WIN LOSS
Quarterfinal 2 Julius Pedersen Ian Hollier WIN LOSS
Quarterfinal 3 Anthony Buonomo Charlie Yang WIN LOSS
Quarterfinal 4 Gustavo Assing Leelund Kim LOSS WIN
Semifinal 1 Nathan Grepares Julius Pedersen WIN LOSS
Semifinal 2 Anthony Buonomo Leelund Kim WIN LOSS
Final Nathan Grepares Anthony Buonomo LOSS WIN
Third place Julius Pedersen Leelund Kim LOSS WIN