Bothnia Open 2022

Date
August 13
Country
Finland
City
Pietarsaari

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 95 34

Fighters in event

NameNationalityClub
Heikki Kerkkänen EHMS
Idamaria Lehtinen EHMS
Antti Keto EHMS
Christoffer Warelius EHMS
Toni Kristian Heikura EHMS
Jere Suontausta EHMS
Sebastian Wilhelmsson Jakobstads Historiska Fäktningssällskap
Daniel Suni Jakobstads Historiska Fäktningssällskap
Jaakko Haapoja Jakobstads Historiska Fäktningssällskap
Kristian Ekstrand Jakobstads Historiska Fäktningssällskap
Zoltán Nemes Jakobstads Historiska Fäktningssällskap
Joakim Hokkanen Jakobstads Historiska Fäktningssällskap
Emil Sirén Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts
Esko Hanell Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts
Matias P Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts
Antti Heitto Oulun Miekkailuseura
Sallamaari Syrjä Oulun Miekkailuseura
Tanja Kulotie Oulun Miekkailuseura
Pirkko Mustamo Oulun Miekkailuseura
Antti Hurme Tampere HEMA
Pentti Koivuniemi Tampere HEMA
Arttu Sulkanen Tampere HEMA
Juska Synberg Tampere HEMA
Mikael Löfbacka Vaasan Miekkailijat
Reeta Hasunen Vaasan Miekkailijat
John Grönholm Vaasan Miekkailijat
Sebastian Broman Vaasan Miekkailijat
Nikos Kyriakopoulos EHMS
Alexander Eriksson Umeås Historiska Fäktskola
Kennie Lannér Umeås Historiska Fäktskola
Johan Nordqvist Umeås Historiska Fäktskola
Robin Bygdén Umeås Historiska Fäktskola
David Kvist Umeås Historiska Fäktskola
Mattias Brännström Umeås Historiska Fäktskola

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Idamaria Lehtinen Daniel Suni DRAW DRAW
Pool Set 1 Toni Kristian Heikura Mikael Löfbacka LOSS WIN
Pool Set 1 Sallamaari Syrjä Daniel Suni DRAW DRAW
Pool Set 1 Toni Kristian Heikura Alexander Eriksson LOSS WIN
Pool Set 1 Idamaria Lehtinen Sallamaari Syrjä LOSS WIN
Pool Set 1 Alexander Eriksson Mikael Löfbacka WIN LOSS
Pool Set 1 Toni Kristian Heikura Daniel Suni WIN LOSS
Pool Set 1 Idamaria Lehtinen Mikael Löfbacka LOSS WIN
Pool Set 1 Toni Kristian Heikura Sallamaari Syrjä LOSS WIN
Pool Set 1 Idamaria Lehtinen Alexander Eriksson LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Suni Mikael Löfbacka DRAW DRAW
Pool Set 1 Sallamaari Syrjä Alexander Eriksson LOSS WIN
Pool Set 1 Toni Kristian Heikura Idamaria Lehtinen LOSS WIN
Pool Set 1 Sallamaari Syrjä Mikael Löfbacka WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Suni Alexander Eriksson LOSS WIN
Pool Set 2 Antti Keto Jaakko Haapoja WIN LOSS
Pool Set 2 Sebastian Broman Johan Nordqvist WIN LOSS
Pool Set 2 Jaakko Haapoja Pirkko Mustamo LOSS WIN
Pool Set 2 Sebastian Broman Jere Suontausta LOSS WIN
Pool Set 2 Antti Keto Pirkko Mustamo WIN LOSS
Pool Set 2 Jere Suontausta Johan Nordqvist LOSS WIN
Pool Set 2 Sebastian Broman Jaakko Haapoja WIN LOSS
Pool Set 2 Johan Nordqvist Antti Keto LOSS WIN
Pool Set 2 Sebastian Broman Pirkko Mustamo WIN LOSS
Pool Set 2 Jere Suontausta Antti Keto WIN LOSS
Pool Set 2 Johan Nordqvist Jaakko Haapoja WIN LOSS
Pool Set 2 Jere Suontausta Pirkko Mustamo WIN LOSS
Pool Set 2 Sebastian Broman Antti Keto WIN LOSS
Pool Set 2 Johan Nordqvist Pirkko Mustamo LOSS WIN
Pool Set 2 Jere Suontausta Jaakko Haapoja WIN LOSS
Pool Set 3 Matias P Mattias Brännström WIN LOSS
Pool Set 3 Tanja Kulotie Arttu Sulkanen WIN LOSS
Pool Set 3 Matias P Zoltán Nemes WIN LOSS
Pool Set 3 Arttu Sulkanen Reeta Hasunen DRAW DRAW
Pool Set 3 Mattias Brännström Zoltán Nemes WIN LOSS
Pool Set 3 Tanja Kulotie Reeta Hasunen WIN LOSS
Pool Set 3 Matias P Arttu Sulkanen WIN LOSS
Pool Set 3 Mattias Brännström Tanja Kulotie WIN LOSS
Pool Set 3 Zoltán Nemes Arttu Sulkanen WIN LOSS
Pool Set 3 Mattias Brännström Reeta Hasunen WIN LOSS
Pool Set 3 Matias P Tanja Kulotie WIN LOSS
Pool Set 3 Zoltán Nemes Reeta Hasunen WIN LOSS
Pool Set 3 Mattias Brännström Arttu Sulkanen WIN LOSS
Pool Set 3 Zoltán Nemes Tanja Kulotie WIN LOSS
Pool Set 3 Matias P Reeta Hasunen WIN LOSS
Pool Set 4 Christoffer Warelius Joakim Hokkanen LOSS WIN
Pool Set 4 Kennie Lannér Pentti Koivuniemi LOSS WIN
Pool Set 4 Joakim Hokkanen Emil Sirén LOSS WIN
Pool Set 4 John Grönholm Kennie Lannér WIN LOSS
Pool Set 4 Christoffer Warelius Emil Sirén LOSS WIN
Pool Set 4 John Grönholm Pentti Koivuniemi WIN LOSS
Pool Set 4 Kennie Lannér Joakim Hokkanen LOSS WIN
Pool Set 4 Christoffer Warelius Pentti Koivuniemi LOSS WIN
Pool Set 4 Kennie Lannér Emil Sirén LOSS WIN
Pool Set 4 Christoffer Warelius John Grönholm LOSS WIN
Pool Set 4 Pentti Koivuniemi Joakim Hokkanen WIN LOSS
Pool Set 4 John Grönholm Emil Sirén LOSS WIN
Pool Set 4 Christoffer Warelius Kennie Lannér WIN LOSS
Pool Set 4 Pentti Koivuniemi Emil Sirén WIN LOSS
Pool Set 4 John Grönholm Joakim Hokkanen WIN LOSS
Pool Set 5 Heikki Kerkkänen Kristian Ekstrand LOSS WIN
Pool Set 5 Esko Hanell Juska Synberg WIN LOSS
Pool Set 5 Heikki Kerkkänen Robin Bygdén LOSS WIN
Pool Set 5 Esko Hanell Kristian Ekstrand LOSS WIN
Pool Set 5 Robin Bygdén Juska Synberg WIN LOSS
Pool Set 5 Heikki Kerkkänen Esko Hanell LOSS WIN
Pool Set 5 Robin Bygdén Kristian Ekstrand WIN LOSS
Pool Set 5 Heikki Kerkkänen Juska Synberg WIN LOSS
Pool Set 5 Robin Bygdén Esko Hanell LOSS WIN
Pool Set 5 Juska Synberg Kristian Ekstrand LOSS WIN
Pool Set 6 Sebastian Wilhelmsson Nikos Kyriakopoulos LOSS WIN
Pool Set 6 Antti Hurme Antti Heitto WIN LOSS
Pool Set 6 David Kvist Nikos Kyriakopoulos LOSS WIN
Pool Set 6 Sebastian Wilhelmsson Antti Hurme LOSS WIN
Pool Set 6 David Kvist Antti Heitto LOSS WIN
Pool Set 6 Antti Hurme Nikos Kyriakopoulos LOSS WIN
Pool Set 6 Sebastian Wilhelmsson David Kvist WIN LOSS
Pool Set 6 Nikos Kyriakopoulos Antti Heitto WIN LOSS
Pool Set 6 David Kvist Antti Hurme LOSS WIN
Pool Set 6 Sebastian Wilhelmsson Antti Heitto WIN LOSS
Elimination Bracket Matias P Antti Keto WIN LOSS
Elimination Bracket Nikos Kyriakopoulos Zoltán Nemes WIN LOSS
Elimination Bracket Mattias Brännström Sallamaari Syrjä WIN LOSS
Elimination Bracket Jere Suontausta Kristian Ekstrand WIN LOSS
Elimination Bracket John Grönholm Antti Hurme WIN LOSS
Elimination Bracket Pentti Koivuniemi Robin Bygdén LOSS WIN
Elimination Bracket Esko Hanell Emil Sirén WIN LOSS
Quarterfinals Jere Suontausta Alexander Eriksson WIN LOSS
Quarterfinals Matias P John Grönholm WIN LOSS
Quarterfinals Nikos Kyriakopoulos Robin Bygdén WIN LOSS
Quarterfinals Mattias Brännström Esko Hanell LOSS WIN
Semifinals Jere Suontausta Nikos Kyriakopoulos WIN LOSS
Semifinals Matias P Esko Hanell WIN LOSS
Bronze Medal Match Nikos Kyriakopoulos Esko Hanell WIN LOSS
Gold Medal Match Matias P Jere Suontausta LOSS WIN