AHMA Cub 2023

Date
May 20
Country
Finland
City
Jyväskylä

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 91 36

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Tommi Koskinen Joonas Järvi LOSS WIN
Pool Set 1 Joakim Hokkanen Jenni Lohipuro WIN LOSS
Pool Set 1 Mikko Riippi Joonas Järvi LOSS WIN
Pool Set 1 Joonas Peltokorpi Joakim Hokkanen WIN LOSS
Pool Set 1 Tommi Koskinen Mikko Riippi WIN LOSS
Pool Set 1 Jenni Lohipuro Joonas Järvi LOSS WIN
Pool Set 1 Tommi Koskinen Joonas Peltokorpi LOSS WIN
Pool Set 1 Joakim Hokkanen Joonas Järvi LOSS WIN
Pool Set 1 Mikko Riippi Joonas Peltokorpi LOSS WIN
Pool Set 1 Jenni Lohipuro Tommi Koskinen DRAW DRAW
Pool Set 1 Mikko Riippi Joakim Hokkanen LOSS WIN
Pool Set 1 Joonas Peltokorpi Joonas Järvi WIN LOSS
Pool Set 1 Tommi Koskinen Joakim Hokkanen WIN LOSS
Pool Set 1 Jenni Lohipuro Mikko Riippi WIN LOSS
Pool Set 2 Nikos Kyriakopoulos Emil Sirén LOSS WIN
Pool Set 2 Matias Kuikka Antti Lehto WIN LOSS
Pool Set 2 Sallamaari Syrjä Emil Sirén LOSS WIN
Pool Set 2 Matias Kuikka Juska Kuhanen WIN LOSS
Pool Set 2 Nikos Kyriakopoulos Sallamaari Syrjä WIN LOSS
Pool Set 2 Juska Kuhanen Antti Lehto DRAW DRAW
Pool Set 2 Emil Sirén Matias Kuikka LOSS WIN
Pool Set 2 Nikos Kyriakopoulos Antti Lehto WIN LOSS
Pool Set 2 Matias Kuikka Sallamaari Syrjä WIN LOSS
Pool Set 2 Nikos Kyriakopoulos Juska Kuhanen WIN LOSS
Pool Set 2 Emil Sirén Antti Lehto WIN LOSS
Pool Set 2 Juska Kuhanen Sallamaari Syrjä WIN LOSS
Pool Set 2 Matias Kuikka Nikos Kyriakopoulos LOSS WIN
Pool Set 2 Sallamaari Syrjä Antti Lehto DRAW DRAW
Pool Set 2 Juska Kuhanen Emil Sirén LOSS WIN
Pool Set 3 Sebastian Wilhelmsson Jere Suontausta DRAW DRAW
Pool Set 3 Reima Parviainen Julia Jukarainen WIN LOSS
Pool Set 3 Jere Suontausta Jussi Angervo WIN LOSS
Pool Set 3 Reima Parviainen Sebastian Wilhelmsson LOSS WIN
Pool Set 3 Jussi Angervo Julia Jukarainen LOSS WIN
Pool Set 3 Reima Parviainen Jere Suontausta LOSS WIN
Pool Set 3 Jussi Angervo Sebastian Wilhelmsson LOSS WIN
Pool Set 3 Julia Jukarainen Jere Suontausta LOSS WIN
Pool Set 3 Jussi Angervo Reima Parviainen LOSS WIN
Pool Set 3 Sebastian Wilhelmsson Julia Jukarainen WIN LOSS
Pool Set 4 Juho Naumanen Christoffer Warelius DRAW DRAW
Pool Set 4 Emil Kivelä Samuli Komulainen WIN LOSS
Pool Set 4 Minna Laakso Juho Naumanen LOSS WIN
Pool Set 4 Christoffer Warelius Samuli Komulainen LOSS WIN
Pool Set 4 Minna Laakso Emil Kivelä LOSS WIN
Pool Set 4 Samuli Komulainen Juho Naumanen LOSS WIN
Pool Set 4 Minna Laakso Christoffer Warelius LOSS WIN
Pool Set 4 Emil Kivelä Juho Naumanen WIN LOSS
Pool Set 4 Minna Laakso Samuli Komulainen LOSS WIN
Pool Set 4 Emil Kivelä Christoffer Warelius WIN LOSS
Pool Set 5 Zoltán Nemes Ville Suutarinen LOSS WIN
Pool Set 5 Antti Heitto Minna Stråhle WIN LOSS
Pool Set 5 Jussi Hurtta Ville Suutarinen LOSS WIN
Pool Set 5 Zoltán Nemes Antti Heitto LOSS WIN
Pool Set 5 Jussi Hurtta Minna Stråhle LOSS WIN
Pool Set 5 Antti Heitto Ville Suutarinen LOSS WIN
Pool Set 5 Jussi Hurtta Zoltán Nemes LOSS WIN
Pool Set 5 Minna Stråhle Ville Suutarinen LOSS WIN
Pool Set 5 Jussi Hurtta Antti Heitto LOSS WIN
Pool Set 5 Minna Stråhle Zoltán Nemes LOSS WIN
Pool Set 6 Mathieu Morin Kimmo Riipinen WIN LOSS
Pool Set 6 Heikki Kerkkänen Kasperi Torppa LOSS WIN
Pool Set 6 Kimmo Riipinen Niko Tanhuanpää LOSS WIN
Pool Set 6 Heikki Kerkkänen Mathieu Morin WIN LOSS
Pool Set 6 Kasperi Torppa Niko Tanhuanpää WIN LOSS
Pool Set 6 Kimmo Riipinen Heikki Kerkkänen LOSS WIN
Pool Set 6 Niko Tanhuanpää Mathieu Morin WIN LOSS
Pool Set 6 Kimmo Riipinen Kasperi Torppa LOSS WIN
Pool Set 6 Heikki Kerkkänen Niko Tanhuanpää LOSS WIN
Pool Set 6 Mathieu Morin Kasperi Torppa LOSS WIN
Pool Set 7 Arttu Sulkanen Idamaria Lehtinen WIN LOSS
Pool Set 7 Simo Sairanen Kristian Ekstrand WIN LOSS
Pool Set 7 Idamaria Lehtinen Simo Sairanen LOSS WIN
Pool Set 7 Arttu Sulkanen Kristian Ekstrand WIN LOSS
Pool Set 7 Simo Sairanen Arttu Sulkanen WIN LOSS
Pool Set 7 Kristian Ekstrand Idamaria Lehtinen DRAW DRAW
Elimination Bracket Joonas Peltokorpi Zoltán Nemes WIN LOSS
Elimination Bracket Juho Naumanen Emil Kivelä LOSS WIN
Elimination Bracket Kasperi Torppa Arttu Sulkanen WIN LOSS
Elimination Bracket Antti Heitto Simo Sairanen WIN LOSS
Elimination Bracket Niko Tanhuanpää Ville Suutarinen LOSS WIN
Elimination Bracket Joonas Järvi Jere Suontausta LOSS WIN
Elimination Bracket Matias Kuikka Sebastian Wilhelmsson LOSS WIN
Elimination Bracket Emil Sirén Nikos Kyriakopoulos LOSS WIN
Quarterfinals Joonas Peltokorpi Ville Suutarinen WIN LOSS
Quarterfinals Emil Kivelä Jere Suontausta WIN LOSS
Quarterfinals Sebastian Wilhelmsson Kasperi Torppa WIN LOSS
Quarterfinals Antti Heitto Nikos Kyriakopoulos LOSS WIN
Semifinals Joonas Peltokorpi Sebastian Wilhelmsson WIN LOSS
Semifinals Emil Kivelä Nikos Kyriakopoulos WIN LOSS
Bronze Medal Match Sebastian Wilhelmsson Nikos Kyriakopoulos WIN LOSS
Gold Medal Match Emil Kivelä Joonas Peltokorpi WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just AHMA Cub 2023

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
66 Emil Kivelä EHMS 1695.4
159 124 Joonas Peltokorpi Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts 1600.1 83.9
229 65 Nikos Kyriakopoulos EHMS 1552.2 34.7
254 3 Jere Suontausta EHMS 1538.2 4.8
494 146 Kasperi Torppa Joensuun Historiallisen Miekkailun Seura 1433.9 57.4
551 415 Ville Suutarinen EHMS 1413.8 130.6
772 429 Sebastian Wilhelmsson Jakobstads Historiska Fäktningssällskap 1348.9 127.6
834 96 Simo Sairanen Lappeenrannan Historiallisen Miekkailun Seura 1332.7 37.5
860 599 Emil Sirén Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts 1326.3 160.5
873 Joonas Järvi EHMS 1324
924 47 Samuli Komulainen Joensuun Historiallisen Miekkailun Seura 1313.4 2
989 479 Antti Heitto Oulun Miekkailuseura 1293.2 129.8
1052 53 Zoltán Nemes Jakobstads Historiska Fäktningssällskap 1272.7 0.3
1138 179 Niko Tanhuanpää Turun Historiallisen Miekkailun Seura 1249.5 52.6
1163 85 Juho Naumanen Oulun Miekkailuseura 1246.7 36.3
1291 Matias Kuikka Lappeenrannan Historiallisen Miekkailun Seura 1216.8
1397 54 Reima Parviainen Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts 1195.8 28.6
1461 25 Heikki Kerkkänen EHMS 1183.2 23.9
1465 398 Kristian Ekstrand Jakobstads Historiska Fäktningssällskap 1182.3 69.7
1520 Tommi Koskinen Turun Historiallisen Miekkailun Seura 1169.8
1613 207 Jenni Lohipuro EHMS 1149.5 28.6
1698 326 Arttu Sulkanen Tampere HEMA 1131 90.5
1705 298 Joakim Hokkanen Jakobstads Historiska Fäktningssällskap 1129.1 84.8
2054 403 Sallamaari Syrjä Oulun Miekkailuseura 1059.8 60.5
2151 30 Christoffer Warelius EHMS 1040.1 36
2468 144 Juska Kuhanen Tampere HEMA 970.1 66.9
2528 105 Idamaria Lehtinen EHMS 958.1 8.4
2549 Minna Stråhle Tampere HEMA 952.3
2655 83 Julia Jukarainen EHMS 930 61.1
2728 Mathieu Morin Tampere HEMA 912.3
2740 49 Antti Lehto EHMS 908.7 52.3
2995 Jussi Hurtta Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts 835.9
3082 Mikko Riippi Tampere HEMA 800.3
3106 Kimmo Riipinen Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts 789.2
3140 Jussi Angervo Tampere HEMA 771.4
3185 Minna Laakso Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts 751.4