Wasaslaget 2023

Date
April 22
Country
Sweden
City
Uppsala

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 45 19
Women's Steel Longsword 10 4
Mixed Steel Messer 44 19

Fighters in event

NameNationalityClub
Johan Brink Gävle HEMA
Joakim Steger Gävle HEMA
Andreas Jansson Gävle HEMA
Nicklas Lindström Gävle HEMA
Mattias Andersson Gävle HEMA
Johan Broth Gävle HEMA
Joakim Linde Gothenburg Historical Fencing School
Joakim Börtin Gothenburg Historical Fencing School
Niklas Linderås Gothenburg Historical Fencing School
Adam Persson Brodèn Gripen HEMA
Olle af Klintberg Järvsö Historiska Fäktförening
Gunilla Lindberg Malmö Historiska Fäktskola
Alexander Stiessel Åkerström Malmö Historiska Fäktskola
Mats Wahlberg Malmö Historiska Fäktskola
Leòn Pepe Biundo Malmö Historiska Fäktskola
Oskar Johansson Medeltida Stridsteknik Linköping IF
Anna Färnefors Örebro HEMA
Kevin Löfgren Örebro HEMA
Patrik Risberg Örebro HEMA
Britt Sjöqvist Örebro HEMA
Per Magnus Haaland Sällskapet Lunds Kontrafäktare
Pontus Westerholm Sällskapet Lunds Kontrafäktare
Einar Lundgren Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Robert Fogelberg Rota Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Andrea Rea Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Daniel Unander Tjörns HEMA-Sällskap
Kevin Andersson Uppsala Historiska Fäktskola
Lennart Köhler Uppsala Historiska Fäktskola
Marcus Waktmar Uppsala Historiska Fäktskola
Urban Nilsson Uppsala Historiska Fäktskola
Amanda Lindgren Uppsala Historiska Fäktskola
Martin Svedberg Uppsala Historiska Fäktskola
Robert Ringefors Uppsala Historiska Fäktskola
Albin Stensland Wisby Historiska Fäktskola
Björn Rugstad Wisby Historiska Fäktskola
Jonas Thunberg Wisby Historiska Fäktskola
Kaj Thuresson Wisby Historiska Fäktskola

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Quater finals Kevin Löfgren Alexander Stiessel Åkerström WIN LOSS
Quater finals Jonas Thunberg Daniel Unander WIN LOSS
Quater finals Olle af Klintberg Patrik Risberg LOSS WIN
Quater finals Oskar Johansson Andreas Jansson LOSS WIN
Semi finals Kevin Löfgren Jonas Thunberg WIN LOSS
Semi finals Patrik Risberg Andreas Jansson LOSS WIN
Third place Kevin Löfgren Patrik Risberg WIN LOSS
Final Jonas Thunberg Andreas Jansson WIN LOSS
Pool 1 Nicklas Lindström Jonas Thunberg LOSS WIN
Pool 1 Johan Broth Kevin Löfgren LOSS WIN
Pool 1 Kevin Andersson Andreas Jansson LOSS WIN
Pool 1 Johan Broth Nicklas Lindström WIN LOSS
Pool 1 Jonas Thunberg Andreas Jansson WIN LOSS
Pool 1 Kevin Löfgren Kevin Andersson WIN LOSS
Pool 1 Johan Broth Andreas Jansson WIN LOSS
Pool 1 Jonas Thunberg Kevin Andersson WIN LOSS
Pool 1 Kevin Löfgren Nicklas Lindström WIN LOSS
Pool 1 Jonas Thunberg Johan Broth WIN LOSS
Pool 1 Kevin Löfgren Andreas Jansson WIN LOSS
Pool 1 Kevin Andersson Nicklas Lindström WIN LOSS
Pool 1 Kevin Löfgren Jonas Thunberg WIN LOSS
Pool 1 Nicklas Lindström Andreas Jansson LOSS WIN
Pool 1 Johan Broth Kevin Andersson LOSS WIN
Pool 2 Johan Brink Patrik Risberg LOSS WIN
Pool 2 Robert Fogelberg Rota Daniel Unander LOSS WIN
Pool 2 Niklas Linderås Patrik Risberg LOSS WIN
Pool 2 Johan Brink Robert Fogelberg Rota LOSS WIN
Pool 2 Niklas Linderås Daniel Unander LOSS WIN
Pool 2 Patrik Risberg Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool 2 Niklas Linderås Johan Brink WIN LOSS
Pool 2 Patrik Risberg Daniel Unander WIN LOSS
Pool 2 Niklas Linderås Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool 2 Johan Brink Daniel Unander LOSS WIN
Pool 3 Urban Nilsson Andrea Rea WIN LOSS
Pool 3 Marcus Waktmar Oskar Johansson LOSS WIN
Pool 3 Urban Nilsson Marcus Waktmar LOSS WIN
Pool 3 Andrea Rea Oskar Johansson LOSS WIN
Pool 3 Marcus Waktmar Andrea Rea LOSS WIN
Pool 3 Urban Nilsson Oskar Johansson LOSS WIN
Pool 4 Olle af Klintberg Kaj Thuresson WIN LOSS
Pool 4 Lennart Köhler Alexander Stiessel Åkerström LOSS WIN
Pool 4 Kaj Thuresson Alexander Stiessel Åkerström WIN LOSS
Pool 4 Lennart Köhler Olle af Klintberg LOSS WIN
Pool 4 Alexander Stiessel Åkerström Olle af Klintberg LOSS WIN
Pool 4 Lennart Köhler Kaj Thuresson WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Amanda Lindgren Britt Sjöqvist LOSS WIN
Pool 1 Gunilla Lindberg Anna Färnefors LOSS WIN
Pool 1 Britt Sjöqvist Gunilla Lindberg WIN LOSS
Pool 1 Anna Färnefors Amanda Lindgren WIN LOSS
Pool 1 Gunilla Lindberg Amanda Lindgren WIN LOSS
Pool 1 Anna Färnefors Britt Sjöqvist LOSS WIN
Semi finals Britt Sjöqvist Amanda Lindgren WIN LOSS
Semi finals Anna Färnefors Gunilla Lindberg WIN LOSS
Third place Amanda Lindgren Gunilla Lindberg WIN LOSS
Final Anna Färnefors Britt Sjöqvist LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Quater finals Albin Stensland Einar Lundgren WIN LOSS
Quater finals Pontus Westerholm Alexander Stiessel Åkerström WIN LOSS
Quater finals Kaj Thuresson Björn Rugstad LOSS WIN
Quater finals Per Magnus Haaland Adam Persson Brodèn WIN LOSS
Semi finals Albin Stensland Pontus Westerholm WIN LOSS
Semi finals Björn Rugstad Per Magnus Haaland WIN LOSS
Third place Per Magnus Haaland Pontus Westerholm LOSS WIN
Final Albin Stensland Björn Rugstad WIN LOSS
Pool 1 Leòn Pepe Biundo Lennart Köhler DRAW DRAW
Pool 1 Per Magnus Haaland Albin Stensland LOSS WIN
Pool 1 Lennart Köhler Joakim Linde WIN LOSS
Pool 1 Per Magnus Haaland Leòn Pepe Biundo WIN LOSS
Pool 1 Albin Stensland Joakim Linde WIN LOSS
Pool 1 Lennart Köhler Per Magnus Haaland WIN LOSS
Pool 1 Joakim Linde Leòn Pepe Biundo LOSS WIN
Pool 1 Lennart Köhler Albin Stensland LOSS WIN
Pool 1 Per Magnus Haaland Joakim Linde WIN LOSS
Pool 1 Leòn Pepe Biundo Albin Stensland LOSS WIN
Pool 2 Martin Svedberg Mats Wahlberg DRAW DRAW
Pool 2 Alexander Stiessel Åkerström Mattias Andersson WIN LOSS
Pool 2 Pontus Westerholm Martin Svedberg WIN LOSS
Pool 2 Mats Wahlberg Mattias Andersson WIN LOSS
Pool 2 Pontus Westerholm Alexander Stiessel Åkerström WIN LOSS
Pool 2 Martin Svedberg Mattias Andersson WIN LOSS
Pool 2 Mats Wahlberg Pontus Westerholm LOSS WIN
Pool 2 Martin Svedberg Alexander Stiessel Åkerström LOSS WIN
Pool 2 Pontus Westerholm Mattias Andersson WIN LOSS
Pool 2 Mats Wahlberg Alexander Stiessel Åkerström LOSS WIN
Pool 3 Joakim Steger Einar Lundgren LOSS WIN
Pool 3 Björn Rugstad Joakim Börtin WIN LOSS
Pool 3 Einar Lundgren Björn Rugstad LOSS WIN
Pool 3 Joakim Steger Joakim Börtin LOSS WIN
Pool 3 Björn Rugstad Joakim Steger DRAW DRAW
Pool 3 Einar Lundgren Joakim Börtin WIN LOSS
Pool 4 Robert Ringefors Robert Fogelberg Rota DRAW DRAW
Pool 4 Kaj Thuresson Amanda Lindgren WIN LOSS
Pool 4 Robert Fogelberg Rota Adam Persson Brodèn LOSS WIN
Pool 4 Amanda Lindgren Robert Ringefors LOSS WIN
Pool 4 Adam Persson Brodèn Kaj Thuresson WIN LOSS
Pool 4 Robert Fogelberg Rota Amanda Lindgren LOSS WIN
Pool 4 Adam Persson Brodèn Robert Ringefors WIN LOSS
Pool 4 Kaj Thuresson Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool 4 Amanda Lindgren Adam Persson Brodèn LOSS WIN
Pool 4 Robert Ringefors Kaj Thuresson LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Wasaslaget 2023

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
22 4 Britt Sjöqvist Örebro HEMA 1572.3 26.9
59 1 Anna Färnefors Örebro HEMA 1372.4 3.1
205 7 Gunilla Lindberg Malmö Historiska Fäktskola 961 6.5
236 6 Amanda Lindgren Uppsala Historiska Fäktskola 868.2 63.9
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
29 5 Britt Sjöqvist Örebro HEMA 1572.3 26.9
83 6 Anna Färnefors Örebro HEMA 1372.4 3.1
269 25 Gunilla Lindberg Malmö Historiska Fäktskola 961 6.5
316 9 Amanda Lindgren Uppsala Historiska Fäktskola 868.2 63.9