Clash of Steel 2023

Date
June 25
Country
Taiwan
City
New Taipei City

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 61 31
Mixed Steel Single Rapier 32 16

Fighters in event

NameNationalityClub
Lok Yin Wai Fu Jen University European Medieval Swordsmanship
Yi Tian Liu Lionheart Historical European Swordsmanship Club
Katsumi Tanaka Castle Tintagel
Kinya Akiyama Castle Tintagel
John Marc Fernandez Forge Pioneer: Historical Fencing
Rafael Iñigo B. Ortiz Forge Pioneer: Historical Fencing
Robert delos Reyes Forge Pioneer: Historical Fencing
Titus Frederick Tajonera Forge Pioneer: Historical Fencing
Titus Romulus L. Villanueva III Forge Pioneer: Historical Fencing
Carlo Daogas True Edge HEMA Guild
Michael Guevarra Bugnosen True Edge HEMA Guild
Quintin Tanseco True Edge HEMA Guild
Chen Qing Hong Fu Jen University European Medieval Swordsmanship
Chin Fung Lau Fu Jen University European Medieval Swordsmanship
Hao Wang Lionheart Historical European Swordsmanship Club
Sheng hsia Hsu The Chinese Academy of Chang Chuan and Hong Chuan
Da Cheng Luo Truth Exploring
Tzu Ping Fang Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Wei Ting Syu Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Fu Tsung Hsiao Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Chun Kai Lin Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Chih Yuan Hsu Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Pin Cheng Haung Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Tsung En Liou Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Li You Chu Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Hsin han Chu Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Ming Lung Lin Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Vincent Martin Ham Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Shin Shaung Tung Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Yu Wen Ou Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Chen Chien Wang Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Yao Jia Guo Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Tzu Chi Lin Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts
Jay Eric Noyes Castle Tintagel

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Quintin Tanseco Hao Wang LOSS WIN
Pool 1 Chen Chien Wang Titus Frederick Tajonera LOSS WIN
Pool 1 Chen Chien Wang Hao Wang LOSS WIN
Pool 1 Hao Wang Titus Frederick Tajonera LOSS WIN
Pool 1 Quintin Tanseco Titus Frederick Tajonera LOSS WIN
Pool 1 Chen Chien Wang Quintin Tanseco LOSS WIN
Pool 2 Vincent Martin Ham Ming Lung Lin WIN LOSS
Pool 2 Titus Romulus L. Villanueva III Jay Eric Noyes LOSS WIN
Pool 2 Vincent Martin Ham Jay Eric Noyes LOSS WIN
Pool 2 Titus Romulus L. Villanueva III Vincent Martin Ham LOSS WIN
Pool 2 Ming Lung Lin Titus Romulus L. Villanueva III WIN LOSS
Pool 2 Jay Eric Noyes Ming Lung Lin WIN LOSS
Pool 3 Michael Guevarra Bugnosen Pin Cheng Haung DRAW DRAW
Pool 3 Hsin han Chu Rafael Iñigo B. Ortiz LOSS WIN
Pool 3 Michael Guevarra Bugnosen Rafael Iñigo B. Ortiz WIN LOSS
Pool 3 Hsin han Chu Michael Guevarra Bugnosen LOSS WIN
Pool 3 Pin Cheng Haung Hsin han Chu WIN LOSS
Pool 3 Rafael Iñigo B. Ortiz Pin Cheng Haung WIN LOSS
Pool 4 Yi Tian Liu Wei Ting Syu LOSS WIN
Pool 4 Kinya Akiyama Sheng hsia Hsu WIN LOSS
Pool 4 Wei Ting Syu Sheng hsia Hsu WIN LOSS
Pool 4 Kinya Akiyama Wei Ting Syu LOSS WIN
Pool 4 Yi Tian Liu Kinya Akiyama WIN LOSS
Pool 4 Sheng hsia Hsu Yi Tian Liu LOSS WIN
Pool 5 Fu Tsung Hsiao Shin Shaung Tung LOSS WIN
Pool 5 Katsumi Tanaka Chih Yuan Hsu WIN LOSS
Pool 5 Fu Tsung Hsiao Chih Yuan Hsu LOSS WIN
Pool 5 Katsumi Tanaka Fu Tsung Hsiao LOSS WIN
Pool 5 Shin Shaung Tung Katsumi Tanaka LOSS WIN
Pool 5 Chih Yuan Hsu Shin Shaung Tung WIN LOSS
Pool 6 Robert delos Reyes Li You Chu DRAW DRAW
Pool 6 Chun Kai Lin Carlo Daogas LOSS WIN
Pool 6 Robert delos Reyes Carlo Daogas WIN LOSS
Pool 6 Chun Kai Lin Robert delos Reyes LOSS WIN
Pool 6 Li You Chu Chun Kai Lin LOSS WIN
Pool 6 Carlo Daogas Li You Chu WIN LOSS
Pool 7 Tsung En Liou Yu Wen Ou WIN LOSS
Pool 7 John Marc Fernandez Yu Wen Ou LOSS WIN
Pool 7 Tsung En Liou John Marc Fernandez WIN LOSS
Pool 8 Chin Fung Lau Da Cheng Luo DRAW DRAW
Pool 8 Yao Jia Guo Lok Yin Wai LOSS WIN
Pool 8 Da Cheng Luo Lok Yin Wai WIN LOSS
Pool 8 Yao Jia Guo Da Cheng Luo LOSS WIN
Pool 8 Chin Fung Lau Yao Jia Guo WIN LOSS
Pool 8 Lok Yin Wai Chin Fung Lau LOSS WIN
Elim1 Da Cheng Luo Rafael Iñigo B. Ortiz WIN LOSS
Elim2 Jay Eric Noyes Yu Wen Ou WIN LOSS
Elim3 Titus Frederick Tajonera Michael Guevarra Bugnosen WIN LOSS
Elim4 Chin Fung Lau Katsumi Tanaka LOSS WIN
Elim5 Tsung En Liou Yi Tian Liu WIN LOSS
Elim6 Carlo Daogas Pin Cheng Haung WIN LOSS
Elim7 Robert delos Reyes Chih Yuan Hsu LOSS WIN
Elim8 Vincent Martin Ham Wei Ting Syu WIN LOSS
Quarter Final1 Titus Frederick Tajonera Da Cheng Luo WIN LOSS
Quarter Final2 Jay Eric Noyes Katsumi Tanaka LOSS WIN
Quarter Final3 Chih Yuan Hsu Tsung En Liou LOSS WIN
Quarter Final4 Carlo Daogas Vincent Martin Ham LOSS WIN
Semi Final1 Titus Frederick Tajonera Tsung En Liou LOSS WIN
Semi Final2 Vincent Martin Ham Katsumi Tanaka LOSS WIN
Bronze Final Titus Frederick Tajonera Vincent Martin Ham LOSS WIN
Final Tsung En Liou Katsumi Tanaka LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Tzu Chi Lin Wei Ting Syu LOSS WIN
Pool 1 Chun Kai Lin Jay Eric Noyes WIN LOSS
Pool 1 Tzu Chi Lin Chun Kai Lin WIN LOSS
Pool 1 Jay Eric Noyes Tzu Chi Lin WIN LOSS
Pool 1 Wei Ting Syu Jay Eric Noyes LOSS WIN
Pool 1 Chun Kai Lin Wei Ting Syu LOSS WIN
Pool 2 Chen Qing Hong Fu Tsung Hsiao LOSS WIN
Pool 2 Sheng hsia Hsu Titus Frederick Tajonera LOSS WIN
Pool 2 Chen Qing Hong Titus Frederick Tajonera LOSS WIN
Pool 2 Sheng hsia Hsu Chen Qing Hong DRAW DRAW
Pool 2 Fu Tsung Hsiao Sheng hsia Hsu WIN LOSS
Pool 2 Titus Frederick Tajonera Fu Tsung Hsiao LOSS WIN
Pool 3 Chin Fung Lau Hao Wang WIN LOSS
Pool 3 Kinya Akiyama Da Cheng Luo DRAW DRAW
Pool 3 Chin Fung Lau Kinya Akiyama LOSS WIN
Pool 3 Chin Fung Lau Da Cheng Luo WIN LOSS
Pool 3 Da Cheng Luo Hao Wang DRAW DRAW
Pool 3 Kinya Akiyama Hao Wang LOSS WIN
Pool 4 Tzu Ping Fang Yi Tian Liu LOSS WIN
Pool 4 John Marc Fernandez Rafael Iñigo B. Ortiz WIN LOSS
Pool 4 Tzu Ping Fang John Marc Fernandez DRAW DRAW
Pool 4 Rafael Iñigo B. Ortiz Tzu Ping Fang LOSS WIN
Pool 4 Yi Tian Liu Rafael Iñigo B. Ortiz WIN LOSS
Pool 4 John Marc Fernandez Yi Tian Liu LOSS WIN
Elim1 Yi Tian Liu Kinya Akiyama WIN LOSS
Elim2 Jay Eric Noyes Chin Fung Lau WIN LOSS
Elim3 Fu Tsung Hsiao Titus Frederick Tajonera WIN LOSS
Elim4 Tzu Chi Lin Hao Wang LOSS WIN
Semi Final1 Fu Tsung Hsiao Yi Tian Liu LOSS WIN
Semi Final2 Jay Eric Noyes Hao Wang WIN LOSS
Bronze Final Fu Tsung Hsiao Hao Wang WIN LOSS
Final Jay Eric Noyes Yi Tian Liu LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Clash of Steel 2023

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
184 299 Tsung En Liou Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts 1585.6 146.2
364 Katsumi Tanaka Castle Tintagel 1494.4
543 78 Chih Yuan Hsu Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts 1425.6 33
612 208 Yi Tian Liu Lionheart Historical European Swordsmanship Club 1403.4 66.1
821 Jay Eric Noyes Castle Tintagel 1346
871 Titus Frederick Tajonera Forge Pioneer: Historical Fencing 1332.2
926 411 Wei Ting Syu Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts 1318.7 111.5
949 1057 Vincent Martin Ham Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts 1316 246.2
1186 171 Hao Wang Lionheart Historical European Swordsmanship Club 1253.3 50.4
1254 Robert delos Reyes Forge Pioneer: Historical Fencing 1241.5
1266 1168 Da Cheng Luo Truth Exploring 1237.8 259.4
1357 Carlo Daogas True Edge HEMA Guild 1215.9
1427 1 Chun Kai Lin Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts 1201.6 10.7
1561 25 Fu Tsung Hsiao Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts 1177.5 10.3
1576 150 Shin Shaung Tung Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts 1173.5 49.6
1596 713 Chin Fung Lau Fu Jen University European Medieval Swordsmanship 1169.5 165.5
1737 120 Ming Lung Lin Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts 1140.3 8.6
1806 Michael Guevarra Bugnosen True Edge HEMA Guild 1126.9
2048 113 Pin Cheng Haung Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts 1082.1 43.2
2157 Rafael Iñigo B. Ortiz Forge Pioneer: Historical Fencing 1062
2392 250 Li You Chu Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts 1013.3 27.9
2402 Kinya Akiyama Castle Tintagel 1010.4
2454 Yu Wen Ou Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts 998.3
2705 Quintin Tanseco True Edge HEMA Guild 945.4
2836 Lok Yin Wai Fu Jen University European Medieval Swordsmanship 918.8
2851 274 Sheng hsia Hsu The Chinese Academy of Chang Chuan and Hong Chuan 916.3 28.3
3190 John Marc Fernandez Forge Pioneer: Historical Fencing 822.2
3254 247 Hsin han Chu Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts 797.6 33.6
3285 Titus Romulus L. Villanueva III Forge Pioneer: Historical Fencing 783.7
3310 Chen Chien Wang Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts 775.1
3356 Yao Jia Guo Vor & Nach Society of Historical European Martial Arts 749.4