The Goose Strikes Back 2024

Date
March 2
Country
Canada
State
Alberta
City
Edmonton

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 64 27
Underrepresented Genders Steel Longsword 19 5

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Sol Ballester Cale Rainkie WIN LOSS
Pool Set 1 Lexa Giguère Grey Wallerstrum LOSS WIN
Pool Set 1 Jason LaCroix Cale Rainkie LOSS WIN
Pool Set 1 Lexa Giguère Sol Ballester LOSS WIN
Pool Set 1 Jason LaCroix Grey Wallerstrum WIN LOSS
Pool Set 1 Cale Rainkie Lexa Giguère WIN LOSS
Pool Set 1 Sol Ballester Jason LaCroix WIN LOSS
Pool Set 1 Cale Rainkie Grey Wallerstrum WIN LOSS
Pool Set 1 Jason LaCroix Lexa Giguère LOSS WIN
Pool Set 1 Sol Ballester Grey Wallerstrum WIN LOSS
Pool Set 1 Stephen Briggs Alex Williamson LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathan Cann Regan Rempel LOSS WIN
Pool Set 1 Stephen Briggs Regan Rempel WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathan Cann Stephen Briggs LOSS WIN
Pool Set 1 Alex Williamson Jonathan Cann WIN LOSS
Pool Set 1 Regan Rempel Alex Williamson LOSS WIN
Pool Set 1 Alex Williamson Lacey Hadford WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathan Cann Lacey Hadford LOSS WIN
Pool Set 1 Stephen Briggs Lacey Hadford WIN LOSS
Pool Set 1 Regan Rempel Lacey Hadford WIN LOSS
Pool Set 1 Tavis McKee Eric Dalshaug LOSS WIN
Pool Set 1 August Sieben Tavis McKee LOSS WIN
Pool Set 1 Eric Dalshaug August Sieben WIN LOSS
Pool Set 1 John Ming Ngo August Sieben LOSS WIN
Pool Set 1 Tavis McKee John Ming Ngo WIN LOSS
Pool Set 1 John Ming Ngo Eric Dalshaug LOSS WIN
Pool Set 1 Adam Andrews Matthew Thompson WIN LOSS
Pool Set 1 Alex Komar Darren Paetz WIN LOSS
Pool Set 1 Adam Andrews Alex Komar WIN LOSS
Pool Set 1 Darren Paetz Adam Andrews LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Thompson Darren Paetz WIN LOSS
Pool Set 1 Alex Komar Matthew Thompson LOSS WIN
Pool Set 1 Josh Furrate Laury Plant WIN LOSS
Pool Set 1 Selena Cline Nicholas Morrish LOSS WIN
Pool Set 1 Josh Furrate Brett Gattinger WIN LOSS
Pool Set 1 Laury Plant Nicholas Morrish WIN LOSS
Pool Set 1 Selena Cline Brett Gattinger LOSS WIN
Pool Set 1 Josh Furrate Nicholas Morrish WIN LOSS
Pool Set 1 Brett Gattinger Laury Plant LOSS WIN
Pool Set 1 Josh Furrate Selena Cline WIN LOSS
Pool Set 1 Brett Gattinger Nicholas Morrish LOSS WIN
Pool Set 1 Laury Plant Selena Cline WIN LOSS
Eighth-Finals Regan Rempel Josh Furrate LOSS WIN
Eighth-Finals Alex Williamson Alex Komar WIN LOSS
Eighth-Finals Eric Dalshaug Nicholas Morrish WIN LOSS
Eighth-Finals Adam Andrews August Sieben WIN LOSS
Eighth-Finals Cale Rainkie Tavis McKee WIN LOSS
Eighth-Finals Laury Plant Stephen Briggs LOSS WIN
Eighth-Finals Sol Ballester Jason Baldwin LOSS WIN
Eighth-Finals David Kenyon Matthew Thompson WIN LOSS
Quarterfinals Josh Furrate David Kenyon WIN LOSS
Quarterfinals Jason Baldwin Alex Williamson WIN LOSS
Quarterfinals Eric Dalshaug Stephen Briggs WIN LOSS
Quarterfinals Adam Andrews Cale Rainkie LOSS WIN
Semifinals Josh Furrate Cale Rainkie LOSS WIN
Semifinals Jason Baldwin Eric Dalshaug LOSS WIN
Gold Medal Match Cale Rainkie Eric Dalshaug LOSS WIN
Bronze Medal Match Jason Baldwin Josh Furrate LOSS WIN
Pool Set 1 David Kenyon Jason Baldwin LOSS WIN
Pool Set 1 Jereme Wilson Jason Baldwin LOSS WIN
Pool Set 1 David Kenyon Jereme Wilson WIN LOSS
Pool Set 1 Lucie Love Jereme Wilson WIN LOSS
Pool Set 1 Jason Baldwin Lucie Love WIN LOSS
Pool Set 1 David Kenyon Lucie Love WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Selena Cline Lexa Giguère LOSS WIN
Pool Set 1 Selena Cline Alexa LaCroix WIN LOSS
Pool Set 1 Lexa Giguère Alexa LaCroix WIN LOSS
Pool Set 1 Lucie Love Lexa Giguère LOSS WIN
Pool Set 1 Lucie Love Selena Cline WIN LOSS
Pool Set 1 Alexa LaCroix Lucie Love LOSS WIN
Pool Set 1 Lacey Hadford Lexa Giguère LOSS WIN
Pool Set 1 Lacey Hadford Lucie Love LOSS WIN
Pool Set 1 Selena Cline Lacey Hadford WIN LOSS
Pool Set 1 Alexa LaCroix Lacey Hadford WIN LOSS
Pool Set 2 Lexa Giguère Selena Cline WIN LOSS
Pool Set 2 Lucie Love Alexa LaCroix LOSS WIN
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations Pool Set 2 Lexa Giguère Lacey Hadford WIN LOSS
Pool Set 2 Selena Cline Alexa LaCroix WIN LOSS
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations Pool Set 2 Lucie Love Lacey Hadford WIN LOSS
Pool Set 2 Lexa Giguère Alexa LaCroix WIN LOSS
Pool Set 2 Lucie Love Lexa Giguère WIN LOSS
Pool Set 2 Lucie Love Selena Cline LOSS WIN
Pool Set 3 Selena Cline Lexa Giguère LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just The Goose Strikes Back 2024

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
129 9 Alex Williamson Bighorn Historical Combat 1637.1 5.5
189 29 Josh Furrate Nachreisen Historical Fencing 1591.5 18.6
241 165 Eric Dalshaug Edmonton Historical Martial Arts 1560.1 69.7
275 47 Matthew Thompson The Forge: Western Martial Arts 1546.3 20.4
409 610 Jason Baldwin The Academy of European Swordsmanship 1489.3 159.7
459 235 Cale Rainkie Edmonton Historical Martial Arts 1475.8 71.2
554 30 Tavis McKee The Forge: Western Martial Arts 1451.4 7.3
578 408 Sol Ballester Edmonton German Fencing Guild 1444.2 106.7
663 246 David Kenyon Edmonton German Fencing Guild 1412.9 57.3
819 439 Adam Andrews Edmonton German Fencing Guild 1374.8 90.5
955 206 Stephen Briggs Edmonton Historical Martial Arts 1343.7 38.7
1900 1 August Sieben Edmonton Historical Martial Arts 1168.3 1.1
1905 464 Laury Plant Edmonton Historical Martial Arts 1167.1 77.8
1938 128 Lexa Giguère The Forge: Western Martial Arts 1162.1 21.9
2055 138 Nicholas Morrish The Academy of European Swordsmanship 1143.4 25
2588 779 Regan Rempel Edmonton German Fencing Guild 1053.6 143.3
2977 314 Alex Komar Edmonton Historical Martial Arts 984.3 57.4
3051 Lucie Love The Forge: Western Martial Arts 970.9
3149 Jason LaCroix Calgary Fellowship of the Sword 952
3235 517 Grey Wallerstrum Edmonton Historical Martial Arts 938.7 117.6
3298 Lacey Hadford N/A 927.2
3373 John Ming Ngo Edmonton German Fencing Guild 911.8
3551 Brett Gattinger The Forge: Western Martial Arts 867.7
3832 105 Selena Cline Edmonton Historical Martial Arts 801.7 25.2
3853 Jonathan Cann Edmonton Historical Martial Arts 794.4
3861 Darren Paetz Edmonton Historical Martial Arts 789.9
3927 41 Jereme Wilson Edmonton Historical Martial Arts 766.1 11
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
28 79 Lexa Giguère The Forge: Western Martial Arts 1603.5 247
110 Lucie Love The Forge: Western Martial Arts 1353.6
173 Selena Cline Edmonton Historical Martial Arts 1255
345 Alexa LaCroix Calgary Fellowship of the Sword 1043.2
491 Lacey Hadford N/A 813.9