La Fosse aux Lions 2024

Date
April 6
Country
France
City
Lyon

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 143 47
Mixed Steel Single Sidesword 56 20

Fighters in event

NameNationalityClub
Klara Balic INDES Graz
Maxime Bertrand AURA Combat Historique
Jason Huleux Cercle d’Escrime du Lac d’Annecy
Jérémie Haesslein Cercle d'Armes du Dauphiné
Benjamin Perez Cercle d'Armes du Dauphiné
Damien Camors Cercle d'Armes du Dauphiné
Emmanuel Benoit Cercle d'Arts Martiaux Historiques Européens de Metz
Etienne Fustier Compagnie d'Armes de Lyon
Pierre-Antoine Thevenin Compagnie d'Armes de Lyon
Jordan Garnier Compagnie d'Armes de Lyon
Kouzma Petoukhov Compagnie d'Armes de Lyon
Thomas Pelosse Compagnie d'Armes de Lyon
Fabien Goury Compagnie d'Armes de Lyon
Charles Biron Compagnie Excallibur Yvellines
Ludovic Cayla De Feu et d'Acier
Nam Merlin De Feu et d'Acier
Loïc Blazy De Feu et d'Acier
Gabriel Tardio De Feu et d'Acier
Dorian Canham De Feu et d'Acier
Mathieu Croze De Feu et d'Acier
Alexandre Cornede Eveil de Lame
Tiphaine Vialle Frères d'AMHE
Adrien Ala Frères d'AMHE
Olivier Rossi Frères d'AMHE
Anna Sophie Pöggeler Frères d'AMHE
Valentin Rossi Frères d'AMHE
Titouan Le Bussy La Maisnie du Chevalier Bragon
Anne-Eva Cucciniello La Maisnie du Chevalier Bragon
Quentin Chevillot La Maisnie du Chevalier Bragon
Fabien Douvre La Maisnie du Chevalier Bragon de Bourg en Bresse
Gabriel Riou La Salle d'Armes Escrime Ancienne
Quentin Lacroix La Salle d'Armes Escrime Ancienne
Damase Michaud Lugdunenses
Romain Gudet Lyon AMHE
Aleksandr Ermolov Lyon AMHE
Theophile Przybylak Lyon AMHE
Emmanuel Maitrehenry Lyon AMHE
Florian Gonnet Lyon AMHE
Jean-Albert Rubod Lyon AMHE
Matthieu Fabritius Lyon AMHE
Marco Eusebio Lyon AMHE
Maxime Deman Lyon AMHE
Maxime Denis Lyon AMHE
Pierre Defois Lyon AMHE
Romain Gaborieau Lyon AMHE
Tim Hog Lyon AMHE
David Perchais Lyon AMHE
Lénaïc Frey Lyon AMHE
Louis Charentus Lyon AMHE
François Bois Ost du Griffon Noir
Mathieu Prost Recherche et Expérimentation du Geste Historique et Technique

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Mathieu Croze Fabien Goury LOSS WIN
Pool Set 1 Louis Charentus Jean-Albert Rubod WIN LOSS
Pool Set 1 Mathieu Croze Jean-Albert Rubod WIN LOSS
Pool Set 1 Jean-Albert Rubod Fabien Goury WIN LOSS
Pool Set 1 Louis Charentus Mathieu Croze LOSS WIN
Pool Set 1 Fabien Goury Louis Charentus WIN LOSS
Pool Set 1 Louis Charentus Tiphaine Vialle DRAW DRAW
Pool Set 1 Mathieu Croze Tiphaine Vialle WIN LOSS
Pool Set 1 Fabien Goury Tiphaine Vialle WIN LOSS
Pool Set 1 Jean-Albert Rubod Tiphaine Vialle DRAW DRAW
Pool Set 1 Jérémie Haesslein Louis Charentus LOSS WIN
Pool Set 1 Mathieu Croze Jérémie Haesslein WIN LOSS
Pool Set 1 Jérémie Haesslein Fabien Goury LOSS WIN
Pool Set 1 Jean-Albert Rubod Jérémie Haesslein WIN LOSS
Pool Set 1 Jérémie Haesslein Tiphaine Vialle LOSS WIN
Pool Set 1 Quentin Chevillot Benjamin Perez WIN LOSS
Pool Set 1 Anna Sophie Pöggeler Quentin Chevillot WIN LOSS
Pool Set 1 Benjamin Perez Anna Sophie Pöggeler LOSS WIN
Pool Set 1 Gabriel Tardio Anna Sophie Pöggeler WIN LOSS
Pool Set 1 Quentin Chevillot Gabriel Tardio LOSS WIN
Pool Set 1 Gabriel Tardio Benjamin Perez WIN LOSS
Pool Set 1 Benjamin Perez Gabriel Riou LOSS WIN
Pool Set 1 Gabriel Riou Quentin Chevillot WIN LOSS
Pool Set 1 Gabriel Tardio Gabriel Riou LOSS WIN
Pool Set 1 Anna Sophie Pöggeler Gabriel Riou LOSS WIN
Pool Set 1 Marco Eusebio Benjamin Perez LOSS WIN
Pool Set 1 Quentin Chevillot Marco Eusebio LOSS WIN
Pool Set 1 Gabriel Tardio Marco Eusebio WIN LOSS
Pool Set 1 Anna Sophie Pöggeler Marco Eusebio WIN LOSS
Pool Set 1 Gabriel Riou Marco Eusebio WIN LOSS
Pool Set 1 Titouan Le Bussy Thomas Pelosse LOSS WIN
Pool Set 1 Ludovic Cayla Titouan Le Bussy LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Pelosse Ludovic Cayla WIN LOSS
Pool Set 1 Jason Huleux Titouan Le Bussy LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Pelosse Jason Huleux LOSS WIN
Pool Set 1 Ludovic Cayla Jason Huleux LOSS WIN
Pool Set 1 Aleksandr Ermolov Thomas Pelosse WIN LOSS
Pool Set 1 Ludovic Cayla Aleksandr Ermolov LOSS WIN
Pool Set 1 Aleksandr Ermolov Jason Huleux WIN LOSS
Pool Set 1 Titouan Le Bussy Aleksandr Ermolov LOSS WIN
Pool Set 1 David Perchais Thomas Pelosse LOSS WIN
Pool Set 1 Ludovic Cayla David Perchais LOSS WIN
Pool Set 1 David Perchais Jason Huleux LOSS WIN
Pool Set 1 Titouan Le Bussy David Perchais LOSS WIN
Pool Set 1 David Perchais Aleksandr Ermolov LOSS WIN
Pool Set 1 Kouzma Petoukhov Quentin Lacroix LOSS WIN
Pool Set 1 Romain Gaborieau Loïc Blazy LOSS WIN
Pool Set 1 Kouzma Petoukhov Romain Gaborieau WIN LOSS
Pool Set 1 Quentin Lacroix Loïc Blazy WIN LOSS
Pool Set 1 Romain Gaborieau Quentin Lacroix LOSS WIN
Pool Set 1 Kouzma Petoukhov Loïc Blazy DRAW DRAW
Pool Set 1 Adrien Ala Romain Gaborieau WIN LOSS
Pool Set 1 Quentin Lacroix Adrien Ala DRAW DRAW
Pool Set 1 Adrien Ala Loïc Blazy WIN LOSS
Pool Set 1 Kouzma Petoukhov Adrien Ala LOSS WIN
Pool Set 1 Florian Gonnet Romain Gaborieau WIN LOSS
Pool Set 1 Quentin Lacroix Florian Gonnet LOSS WIN
Pool Set 1 Florian Gonnet Loïc Blazy WIN LOSS
Pool Set 1 Kouzma Petoukhov Florian Gonnet LOSS WIN
Pool Set 1 Adrien Ala Florian Gonnet WIN LOSS
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations Pool Set 1 Emmanuel Benoit Romain Gudet LOSS WIN
Pool Set 1 Theophile Przybylak Romain Gudet WIN LOSS
Pool Set 1 Nam Merlin Romain Gudet LOSS WIN
Pool Set 1 Theophile Przybylak Nam Merlin WIN LOSS
Pool Set 1 Valentin Rossi Theophile Przybylak LOSS WIN
Pool Set 1 Romain Gudet Valentin Rossi DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Nam Merlin Valentin Rossi LOSS WIN
Pool Set 1 Theophile Przybylak Etienne Fustier WIN LOSS
Pool Set 1 Nam Merlin Etienne Fustier WIN LOSS
Pool Set 1 Romain Gudet Etienne Fustier WIN LOSS
Pool Set 1 Valentin Rossi Etienne Fustier WIN LOSS
Pool Set 1 Fabien Douvre Charles Biron WIN LOSS
Pool Set 1 Pierre Defois Alexandre Cornede LOSS WIN
Pool Set 1 Charles Biron Pierre Defois WIN LOSS
Pool Set 1 Maxime Denis Alexandre Cornede DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Pierre Defois Maxime Denis LOSS WIN
Pool Set 1 Fabien Douvre Alexandre Cornede WIN LOSS
Pool Set 1 Maxime Denis Charles Biron LOSS WIN
Pool Set 1 Fabien Douvre Pierre Defois WIN LOSS
Pool Set 1 Alexandre Cornede Charles Biron LOSS WIN
Pool Set 1 Fabien Douvre Maxime Denis WIN LOSS
Pool Set 1 Damase Michaud Emmanuel Maitrehenry LOSS WIN
Pool Set 1 Pierre-Antoine Thevenin Emmanuel Maitrehenry WIN LOSS
Pool Set 1 Damase Michaud Pierre-Antoine Thevenin LOSS WIN
Pool Set 1 Anne-Eva Cucciniello Emmanuel Maitrehenry LOSS WIN
Pool Set 1 Damase Michaud Anne-Eva Cucciniello WIN LOSS
Pool Set 1 Pierre-Antoine Thevenin Anne-Eva Cucciniello WIN LOSS
Pool Set 1 Damien Camors Emmanuel Maitrehenry LOSS WIN
Pool Set 1 Pierre-Antoine Thevenin Damien Camors WIN LOSS
Pool Set 1 Damase Michaud Damien Camors LOSS WIN
Pool Set 1 Anne-Eva Cucciniello Damien Camors LOSS WIN
Pool Set 1 Matthieu Fabritius Pierre-Antoine Thevenin LOSS WIN
Pool Set 1 Damase Michaud Matthieu Fabritius WIN LOSS
Pool Set 1 Anne-Eva Cucciniello Matthieu Fabritius WIN LOSS
Pool Set 1 Matthieu Fabritius Emmanuel Maitrehenry LOSS WIN
Pool Set 1 Damien Camors Matthieu Fabritius WIN LOSS
Pool Set 1 Lénaïc Frey Jordan Garnier LOSS WIN
Pool Set 1 Olivier Rossi Lénaïc Frey WIN LOSS
Pool Set 1 Olivier Rossi Jordan Garnier LOSS WIN
Pool Set 1 Tim Hog Lénaïc Frey WIN LOSS
Pool Set 1 Jordan Garnier Tim Hog WIN LOSS
Pool Set 1 Tim Hog Olivier Rossi LOSS WIN
Pool Set 1 François Bois Jordan Garnier LOSS WIN
Pool Set 1 Lénaïc Frey François Bois LOSS WIN
Pool Set 1 François Bois Olivier Rossi WIN LOSS
Pool Set 1 Tim Hog François Bois LOSS WIN
Pool Set 1 Mathieu Prost Olivier Rossi WIN LOSS
Pool Set 1 Lénaïc Frey Mathieu Prost LOSS WIN
Pool Set 1 Mathieu Prost Tim Hog WIN LOSS
Pool Set 1 Jordan Garnier Mathieu Prost WIN LOSS
Pool Set 1 François Bois Mathieu Prost DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Elimination Bracket Marco Eusebio Pierre-Antoine Thevenin LOSS WIN
Elimination Bracket Jérémie Haesslein Theophile Przybylak LOSS WIN
Elimination Bracket Adrien Ala Louis Charentus WIN LOSS
Elimination Bracket Benjamin Perez Aleksandr Ermolov LOSS WIN
Elimination Bracket Gabriel Riou Nam Merlin WIN LOSS
Elimination Bracket Emmanuel Maitrehenry Thomas Pelosse LOSS WIN
Elimination Bracket Damien Camors Olivier Rossi LOSS WIN
Elimination Bracket Titouan Le Bussy Florian Gonnet LOSS WIN
Elimination Bracket Fabien Goury François Bois WIN LOSS
Elimination Bracket Romain Gudet Gabriel Tardio WIN LOSS
Elimination Bracket Quentin Lacroix Loïc Blazy WIN LOSS
Elimination Bracket Fabien Douvre Jordan Garnier LOSS WIN
Elimination Bracket Charles Biron Jean-Albert Rubod LOSS WIN
Elimination Bracket Mathieu Prost Damase Michaud WIN LOSS
Elimination Bracket Mathieu Croze Tiphaine Vialle WIN LOSS
Elimination Bracket Anna Sophie Pöggeler David Perchais LOSS WIN
Eighth-Finals Pierre-Antoine Thevenin David Perchais WIN LOSS
Eighth-Finals Theophile Przybylak Mathieu Croze WIN LOSS
Eighth-Finals Adrien Ala Mathieu Prost WIN LOSS
Eighth-Finals Jean-Albert Rubod Aleksandr Ermolov LOSS WIN
Eighth-Finals Gabriel Riou Jordan Garnier WIN LOSS
Eighth-Finals Quentin Lacroix Thomas Pelosse WIN LOSS
Eighth-Finals Romain Gudet Olivier Rossi WIN LOSS
Eighth-Finals Fabien Goury Florian Gonnet LOSS WIN
Quarterfinals Pierre-Antoine Thevenin Florian Gonnet LOSS WIN
Quarterfinals Theophile Przybylak Romain Gudet WIN LOSS
Quarterfinals Quentin Lacroix Adrien Ala LOSS WIN
Quarterfinals Gabriel Riou Aleksandr Ermolov WIN LOSS
Semifinals Florian Gonnet Gabriel Riou LOSS WIN
Semifinals Adrien Ala Theophile Przybylak WIN LOSS
Gold Medal Match Gabriel Riou Adrien Ala LOSS WIN
Bronze Medal Match Florian Gonnet Theophile Przybylak LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Thomas Pelosse Adrien Ala DRAW DRAW
Pool Set 1 Romain Gudet Thomas Pelosse LOSS WIN
Pool Set 1 Adrien Ala Romain Gudet WIN LOSS
Pool Set 1 Jean-Albert Rubod Adrien Ala DRAW DRAW
Pool Set 1 Thomas Pelosse Jean-Albert Rubod WIN LOSS
Pool Set 1 Jean-Albert Rubod Romain Gudet LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Pelosse Valentin Rossi WIN LOSS
Pool Set 1 Jean-Albert Rubod Valentin Rossi LOSS WIN
Pool Set 1 Romain Gudet Valentin Rossi WIN LOSS
Pool Set 1 Valentin Rossi Adrien Ala DRAW DRAW
Pool Set 1 Theophile Przybylak Mathieu Croze WIN LOSS
Pool Set 1 Marco Eusebio Kouzma Petoukhov DRAW DRAW
Pool Set 1 Theophile Przybylak Kouzma Petoukhov WIN LOSS
Pool Set 1 Charles Biron Marco Eusebio DRAW DRAW
Pool Set 1 Mathieu Croze Kouzma Petoukhov DRAW DRAW
Pool Set 1 Charles Biron Theophile Przybylak LOSS WIN
Pool Set 1 Mathieu Croze Marco Eusebio WIN LOSS
Pool Set 1 Charles Biron Kouzma Petoukhov WIN LOSS
Pool Set 1 Mathieu Croze Charles Biron WIN LOSS
Pool Set 1 Marco Eusebio Theophile Przybylak LOSS WIN
Pool Set 1 Gabriel Riou Maxime Deman WIN LOSS
Pool Set 1 Anna Sophie Pöggeler Maxime Deman LOSS WIN
Pool Set 1 Gabriel Riou Anna Sophie Pöggeler WIN LOSS
Pool Set 1 Emmanuel Maitrehenry Anna Sophie Pöggeler DRAW DRAW
Pool Set 1 Gabriel Riou Emmanuel Maitrehenry DRAW DRAW
Pool Set 1 Maxime Deman Emmanuel Maitrehenry WIN LOSS
Pool Set 1 Anna Sophie Pöggeler Jordan Garnier LOSS WIN
Pool Set 1 Emmanuel Maitrehenry Jordan Garnier LOSS WIN
Pool Set 1 Gabriel Riou Jordan Garnier DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Maxime Deman Jordan Garnier LOSS WIN
Eighth-Finals Theophile Przybylak Maxime Bertrand WIN LOSS
Eighth-Finals Jean-Albert Rubod François Bois LOSS WIN
Eighth-Finals Dorian Canham Charles Biron WIN LOSS
Eighth-Finals Emmanuel Maitrehenry Adrien Ala WIN LOSS
Eighth-Finals Aleksandr Ermolov Jordan Garnier WIN LOSS
Eighth-Finals Gabriel Riou Mathieu Croze WIN LOSS
Eighth-Finals Valentin Rossi Thomas Pelosse LOSS WIN
Eighth-Finals Romain Gudet Maxime Deman WIN LOSS
Quarterfinals Theophile Przybylak Romain Gudet WIN LOSS
Quarterfinals Thomas Pelosse François Bois LOSS WIN
Quarterfinals Dorian Canham Gabriel Riou WIN LOSS
Quarterfinals Emmanuel Maitrehenry Aleksandr Ermolov LOSS WIN
Semifinals Theophile Przybylak Aleksandr Ermolov WIN LOSS
Semifinals Dorian Canham François Bois WIN LOSS
Gold Medal Match Theophile Przybylak Dorian Canham WIN LOSS
Bronze Medal Match Aleksandr Ermolov François Bois LOSS WIN
Pool Set 1 Dorian Canham Aleksandr Ermolov WIN LOSS
Pool Set 1 François Bois Maxime Bertrand WIN LOSS
Pool Set 1 François Bois Dorian Canham WIN LOSS
Pool Set 1 Maxime Bertrand Dorian Canham LOSS WIN
Pool Set 1 Aleksandr Ermolov Maxime Bertrand WIN LOSS
Pool Set 1 François Bois Aleksandr Ermolov WIN LOSS
Pool Set 1 Aleksandr Ermolov Klara Balic WIN LOSS
Pool Set 1 Klara Balic Maxime Bertrand DRAW DRAW
Pool Set 1 Klara Balic Dorian Canham LOSS WIN
Pool Set 1 François Bois Klara Balic WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just La Fosse aux Lions 2024

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
56 39 Gabriel Riou La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1725.7 43.4
147 23 François Bois Ost du Griffon Noir 1631.2 19.8
160 122 Theophile Przybylak Lyon AMHE 1621.3 66.9
166 210 Adrien Ala Frères d'AMHE 1617.9 108
223 15 Quentin Lacroix La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1579.1 10.9
227 116 Aleksandr Ermolov Lyon AMHE 1577.9 53.9
258 367 Florian Gonnet Lyon AMHE 1565.3 130
296 30 Gabriel Tardio De Feu et d'Acier 1548.8 11
297 18 Fabien Goury Compagnie d'Armes de Lyon 1548 11.6
374 67 Thomas Pelosse Compagnie d'Armes de Lyon 1511.1 21.6
411 1373 Jordan Garnier Compagnie d'Armes de Lyon 1499.4 299.8
425 354 Pierre-Antoine Thevenin Compagnie d'Armes de Lyon 1495.6 103
490 27 Emmanuel Maitrehenry Lyon AMHE 1474.9 7.9
614 75 Valentin Rossi Frères d'AMHE 1440.3 25.4
889 422 Romain Gudet Lyon AMHE 1369.5 88.7
986 20 Charles Biron Compagnie Excallibur Yvellines 1347.3 2.1
1018 103 David Perchais Lyon AMHE 1339.7 22.4
1158 487 Fabien Douvre La Maisnie du Chevalier Bragon de Bourg en Bresse 1314.8 90.2
1324 673 Mathieu Croze De Feu et d'Acier 1281.1 116.5
1338 Jason Huleux Cercle d’Escrime du Lac d’Annecy 1279.5
1485 1971 Mathieu Prost Recherche et Expérimentation du Geste Historique et Technique 1252.7 328.6
1660 635 Jean-Albert Rubod Lyon AMHE 1224.2 106.4
1738 74 Loïc Blazy De Feu et d'Acier 1211.5 15.9
1989 350 Tim Hog Lyon AMHE 1173.1 52.6
2027 12 Alexandre Cornede Eveil de Lame 1165.3 2.2
2163 Olivier Rossi Frères d'AMHE 1144.8
2242 42 Tiphaine Vialle Frères d'AMHE 1132.5 12.8
2421 504 Titouan Le Bussy La Maisnie du Chevalier Bragon 1104.3 86.8
2466 Damien Camors Cercle d'Armes du Dauphiné 1096.7
2498 Louis Charentus Lyon AMHE 1091.7
2524 584 Kouzma Petoukhov Compagnie d'Armes de Lyon 1087.6 103.3
2539 198 Nam Merlin De Feu et d'Acier 1084.5 35.1
2555 911 Anna Sophie Pöggeler Frères d'AMHE 1082.2 160.5
3091 8 Benjamin Perez Cercle d'Armes du Dauphiné 993.7 6.8
3218 Maxime Denis Lyon AMHE 972.1
3269 Damase Michaud Lugdunenses 962.3
3458 17 Marco Eusebio Lyon AMHE 932 11.9
3676 297 Jérémie Haesslein Cercle d'Armes du Dauphiné 887.9 50.2
3734 Ludovic Cayla De Feu et d'Acier 875.4
3736 Etienne Fustier Compagnie d'Armes de Lyon 875.3
3746 Romain Gaborieau Lyon AMHE 873.1
3765 Quentin Chevillot La Maisnie du Chevalier Bragon 867.8
3871 Lénaïc Frey Lyon AMHE 845.8
3955 Pierre Defois Lyon AMHE 828.1
4014 197 Anne-Eva Cucciniello La Maisnie du Chevalier Bragon 812.4 86.4
4062 Emmanuel Benoit Cercle d'Arts Martiaux Historiques Européens de Metz 800
4183 191 Matthieu Fabritius Lyon AMHE 753.6 52.6