AG 25th Anniversary Tournament 2024

Date
April 20
Country
United States
State
Michigan
City
Detroit

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 11 11
Mixed Steel Longsword 49 22

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Eighth-Finals Malibu Palubicki John Westendorf LOSS WIN
Eighth-Finals Lexy Seiler Terrie Chen WIN LOSS
Eighth-Finals Ian Kaferle Caleb Taylor LOSS WIN
Quarterfinals Charles Griffin Caleb Taylor LOSS WIN
Quarterfinals Katharine Keller Lexy Seiler WIN LOSS
Quarterfinals Blake Schrock John Westendorf WIN LOSS
Quarterfinals Landen Kirkland Christina Tamer LOSS WIN
Semifinals Caleb Taylor Christina Tamer LOSS WIN
Semifinals Blake Schrock Katharine Keller WIN LOSS
Gold Medal Match Christina Tamer Blake Schrock WIN LOSS
Bronze Medal Match Caleb Taylor Katharine Keller LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Nathaniel Tinker Thomas Kesler LOSS WIN
Pool Set 1 Terrie Chen Landen Kirkland LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Kesler Charles Griffin WIN LOSS
Pool Set 1 Landen Kirkland Nathaniel Tinker LOSS WIN
Pool Set 1 Charles Griffin Terrie Chen WIN LOSS
Pool Set 1 Landen Kirkland Thomas Kesler LOSS WIN
Pool Set 1 Nathaniel Tinker Charles Griffin WIN LOSS
Pool Set 1 Terrie Chen Thomas Kesler LOSS WIN
Pool Set 1 Landen Kirkland Charles Griffin LOSS WIN
Pool Set 1 Nathaniel Tinker Terrie Chen WIN LOSS
Pool Set 1 John Westendorf Christopher Yang LOSS WIN
Pool Set 1 Lexy Seiler Christina Tamer WIN LOSS
Pool Set 1 Jason Roggenbuck Christopher Yang LOSS WIN
Pool Set 1 John Westendorf Lexy Seiler WIN LOSS
Pool Set 1 Jason Roggenbuck Christina Tamer WIN LOSS
Pool Set 1 Lexy Seiler Christopher Yang LOSS WIN
Pool Set 1 John Westendorf Jason Roggenbuck LOSS WIN
Pool Set 1 Christina Tamer Christopher Yang LOSS WIN
Pool Set 1 Lexy Seiler Jason Roggenbuck LOSS WIN
Pool Set 1 Christina Tamer John Westendorf WIN LOSS
Pool Set 1 Malibu Palubicki Jack Seyler LOSS WIN
Pool Set 1 Maurice Chojecki Katharine Keller WIN LOSS
Pool Set 1 Jack Seyler Maurice Chojecki WIN LOSS
Pool Set 1 Katharine Keller Jack Seyler LOSS WIN
Pool Set 1 Malibu Palubicki Katharine Keller LOSS WIN
Pool Set 1 Maurice Chojecki Malibu Palubicki WIN LOSS
Pool Set 1 Alex Revels Ian Kaferle WIN LOSS
Pool Set 1 Blake Schrock Michael Nordby LOSS WIN
Pool Set 1 Ian Kaferle Blake Schrock LOSS WIN
Pool Set 1 Ian Kaferle Michael Nordby LOSS WIN
Pool Set 1 Michael Nordby Alex Revels WIN LOSS
Pool Set 1 Alex Revels Blake Schrock WIN LOSS
Pool Set 1 Thayne Alexander Caleb Taylor WIN LOSS
Pool Set 1 Raphael Ku Thayne Alexander WIN LOSS
Pool Set 1 Tyland Steiner Raphael Ku WIN LOSS
Pool Set 1 Caleb Taylor Raphael Ku LOSS WIN
Pool Set 1 Tyland Steiner Thayne Alexander LOSS WIN
Pool Set 1 Caleb Taylor Tyland Steiner LOSS WIN
Eighth-Finals Jason Roggenbuck Raphael Ku LOSS WIN
Eighth-Finals Tyland Steiner Thayne Alexander LOSS WIN
Eighth-Finals Alex Revels Maurice Chojecki WIN LOSS
Quarterfinals Jack Seyler Alex Revels WIN LOSS
Quarterfinals Christopher Yang Thayne Alexander WIN LOSS
Quarterfinals Raphael Ku Thomas Kesler LOSS WIN
Quarterfinals Michael Nordby Nathaniel Tinker WIN LOSS
Semifinals Jack Seyler Michael Nordby LOSS WIN
Semifinals Christopher Yang Thomas Kesler WIN LOSS
Gold Medal Match Michael Nordby Christopher Yang LOSS WIN
Bronze Medal Match Jack Seyler Thomas Kesler LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just AG 25th Anniversary Tournament 2024

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
191 56 Christopher Yang Cymbrogi School of Western Martial Arts 1598.1 29.7
355 75 Michael Nordby Ars Gladii 1520.4 29
433 61 Thomas Kesler Gem City Duelists Society 1492.8 18.1
633 52 Thayne Alexander Lansing Longsword Guild 1432.5 18.1
1296 147 Jack Seyler Ars Gladii 1287 31.3
1436 238 Nathaniel Tinker Ann Arbor Sword Club 1259.3 40.1
1445 153 Christina Tamer Ann Arbor Sword Club 1257.7 25.1
1475 81 Jason Roggenbuck Ars Gladii 1254.4 16.5
2221 Alex Revels Ars Gladii 1136.1
2253 258 Blake Schrock Ann Arbor Sword Club 1130.9 48.4
2342 60 Katharine Keller Ars Gladii 1116.3 15.3
2491 Tyland Steiner Gem City Duelists Society 1092.7
2543 254 Maurice Chojecki Ann Arbor Sword Club 1084 43.7
2830 Charles Griffin Ars Gladii 1042.7
2865 674 Raphael Ku Ann Arbor Sword Club 1037.8 130.3
3014 318 Lexy Seiler Ars Gladii 1008.4 64.8
3116 338 John Westendorf Lansing Longsword Guild 989 64.6
3464 Landen Kirkland Ars Gladii 931
3716 Caleb Taylor Ars Gladii 878.8
4118 Terrie Chen Ars Gladii 782
4176 Ian Kaferle Ars Gladii 755.6
4410 Malibu Palubicki Ars Gladii 544.1