Schwertkampf 2018

Date
March 29
Country
Mexico
State
México
City
Atizapan de Zaragoza

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 20 12
Mixed Steel Rapier & Dagger 16 8

Fighters in event

NameNationalityClub
André Hajjar Sesé La Compagnie Médiévale
Luis Felipe del Castillo Toro Caballeros de Ebano
Jesus Gerardo Agustin Ortega Tellez Elite Fencing Club
Mario Eduardo García Torres Elite Fencing Club
Luis Eduardo Preciado Gómez Elite Fencing Club
Roberto Martinez-Loyo Elite Fencing Club
Eduardo San German Nuñez Esgrima Histórica Marte
Luis Francisco Rodríguez Blake Krigerskole
Luis Manuel Rodriguez Blake Krigerskole
Francisco Hernández Guarneros Krigerskole
Leon Felipe Banegas Ruiz Maza de Plata
Pablo Barrera Maza de Plata
Josh Furrate Ordo Procinctus
Brian Stokes Schola San Marco
Aaron Shober Sword Carolina

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Luis Manuel Rodriguez Blake Pablo Barrera WIN LOSS
Pool 1 Luis Manuel Rodriguez Blake Mario Eduardo García Torres WIN LOSS
Pool 1 Pablo Barrera Mario Eduardo García Torres WIN LOSS
Pool 2 Aaron Shober Luis Eduardo Preciado Gómez WIN LOSS
Pool 2 Luis Eduardo Preciado Gómez Eduardo San German Nuñez WIN LOSS
Pool 2 Aaron Shober Eduardo San German Nuñez WIN LOSS
Pool 3 Josh Furrate Luis Felipe del Castillo Toro WIN LOSS
Pool 3 Josh Furrate Roberto Martinez-Loyo WIN LOSS
Pool 3 Roberto Martinez-Loyo Luis Felipe del Castillo Toro WIN LOSS
Pool 4 Luis Francisco Rodríguez Blake Francisco Hernández Guarneros WIN LOSS
Pool 4 Jesus Gerardo Agustin Ortega Tellez Francisco Hernández Guarneros WIN LOSS
Pool 4 Luis Francisco Rodríguez Blake Jesus Gerardo Agustin Ortega Tellez WIN LOSS
Quarter Final Jesus Gerardo Agustin Ortega Tellez Luis Manuel Rodriguez Blake LOSS WIN
Quarter Final Roberto Martinez-Loyo Aaron Shober LOSS WIN
Quarter Final Luis Francisco Rodríguez Blake Pablo Barrera LOSS WIN
Quarter Final Josh Furrate Luis Eduardo Preciado Gómez WIN LOSS
Semi Final Aaron Shober Luis Manuel Rodriguez Blake WIN LOSS
Semi Final Josh Furrate Pablo Barrera WIN LOSS
Bronze Final Luis Manuel Rodriguez Blake Pablo Barrera LOSS WIN
Final Josh Furrate Aaron Shober LOSS WIN

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Brian Stokes Mario Eduardo García Torres LOSS WIN
Pool 1 Luis Felipe del Castillo Toro Leon Felipe Banegas Ruiz LOSS WIN
Pool 1 Luis Felipe del Castillo Toro Mario Eduardo García Torres WIN LOSS
Pool 1 Luis Felipe del Castillo Toro Brian Stokes LOSS WIN
Pool 1 Mario Eduardo García Torres Leon Felipe Banegas Ruiz LOSS WIN
Pool 1 Brian Stokes Leon Felipe Banegas Ruiz LOSS WIN
Pool 2 Aaron Shober Pablo Barrera WIN LOSS
Pool 2 André Hajjar Sesé Josh Furrate WIN LOSS
Pool 2 Josh Furrate Pablo Barrera LOSS WIN
Pool 2 Josh Furrate Aaron Shober LOSS WIN
Pool 2 André Hajjar Sesé Pablo Barrera WIN LOSS
Pool 2 André Hajjar Sesé Aaron Shober WIN LOSS
Semi Final Aaron Shober Leon Felipe Banegas Ruiz WIN LOSS
Semi Final André Hajjar Sesé Mario Eduardo García Torres WIN LOSS
Bronze Final Mario Eduardo García Torres Leon Felipe Banegas Ruiz LOSS WIN
Final André Hajjar Sesé Aaron Shober WIN LOSS