Mid Atlantic Rookie Tournament: Fighty McFightface

Date
September 15
Country
United States
State
Pennsylvania
City
Kutztown

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 142 60

Fighters in event

NameNationalityClub
Ashley Vogt Bucks Historical Longsword
Elena Hutchinson Capital Kunst des Fechtens
John Thompson NEMESIS Historical Fencing
Todd Rooney Broken Plow Western Martial Arts
Madeline Corsaro Broken Plow Western Martial Arts
Marc Fox Broken Plow Western Martial Arts
Chuck Gross Broken Plow Western Martial Arts
Denise Gross Broken Plow Western Martial Arts
Tyler Liick Bucks Historical Longsword
Luke Hendrix Capital Kunst des Fechtens
Random Allen Gem City Duelists Society
Thomas Kesler Gem City Duelists Society
Chad Stewart Halfmoon Hema
James Carlton Halfmoon Hema
John Armitage Halfmoon Hema
Kevin Leighton Halfmoon Hema
Kent Leighton Halfmoon Hema
Rob Sims Harrisburg Longsword
James Reed Harrisburg Longsword
Christopher Shenk Historical Fencing of York
Devvin Earnest Historical Fencing of York
Erric Higley Historical Fencing of York
Bryan Ezawa L'Arte Della Bellica
Brad Lynn L'Arte Della Bellica
Anthony Laurence L'Arte Della Bellica
Jacob Silfies L'Arte NYC Lehigh Valley
Timothy Patterson L'Arte NYC Lehigh Valley
Lucas Marra Laurel City Historical Fencing
Christian Buettner Maryland Kunst des Fechtens
Stephen Dougherty Medieval European Martial Arts Guild
Laurie Murphy Medieval European Martial Arts Guild
Elijah Wilcox Men At Arms Martial Arts
Sydney Wilcox Men At Arms Martial Arts
William Gollatz Men At Arms Martial Arts
Constance Burns New Jersey Kloppfechters
Harley Jelis New York Historical Fencing Association
Leanne Gonzalez-Singer New York Historical Fencing Association
Jose Neves New York Historical Fencing Association
Ashanti Ziths New York Historical Fencing Association
Khalil Huey New York Historical Fencing Association
Katherine Hamilton New York Historical Fencing Association
Jared Fischer New York Historical Fencing Association
Matthew Pon New York Historical Fencing Association
Kris Kelly Pennsylvania Klopffechters
Benjamin Allen Philadelphia Common Fencers Guild
Abeer Ahmed Philadelphia Common Fencers Guild
Jonathan Paulino Philadelphia Common Fencers Guild
Valera Velez Philadelphia Common Fencers Guild
Kevin Lin Rogue Fencing
Lauren Comito Rogue Fencing
Yevgeniy Grigoryev Rogue Fencing
Cody Collins Royal Arts Fencing Academy
Ethan Minogue Steel City Historical Fencing
Melody Miller Steel City Historical Fencing
Steve Blass Steel City Historical Fencing
Allison Shafer Steel City Historical Fencing
Joseph Stoffey Tri-State Historical Fencing Club
Joseph Michel Tri-State Historical Fencing Club
Matthew Daitsman Tri-State Historical Fencing Club
Allyson Deitrick Virginia Academy of Fencing

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Matches Joseph Stoffey Chuck Gross DRAW DRAW
Pool Matches Chuck Gross John Armitage LOSS WIN
Pool Matches Joseph Stoffey Allyson Deitrick WIN LOSS
Pool Matches Chuck Gross Allyson Deitrick WIN LOSS
Pool Matches John Armitage Joseph Stoffey WIN LOSS
Pool Matches Allyson Deitrick John Armitage LOSS WIN
Pool Matches Jose Neves Chuck Gross WIN LOSS
Pool Matches John Armitage Jose Neves WIN LOSS
Pool Matches Jose Neves Joseph Stoffey LOSS WIN
Pool Matches Allyson Deitrick Jose Neves LOSS WIN
Pool Matches Lucas Marra Anthony Laurence LOSS WIN
Pool Matches Allison Shafer Joseph Michel LOSS WIN
Pool Matches Lucas Marra James Reed LOSS WIN
Pool Matches Allison Shafer Anthony Laurence LOSS WIN
Pool Matches Joseph Michel James Reed LOSS WIN
Pool Matches Lucas Marra Allison Shafer DRAW DRAW
Pool Matches James Reed Anthony Laurence WIN LOSS
Pool Matches Lucas Marra Joseph Michel LOSS WIN
Pool Matches James Reed Allison Shafer WIN LOSS
Pool Matches Anthony Laurence Joseph Michel LOSS WIN
Pool Matches Todd Rooney Devvin Earnest LOSS WIN
Pool Matches Chad Stewart Benjamin Allen LOSS WIN
Pool Matches Todd Rooney Ethan Minogue WIN LOSS
Pool Matches Devvin Earnest Benjamin Allen LOSS WIN
Pool Matches Chad Stewart Ethan Minogue WIN LOSS
Pool Matches Todd Rooney Benjamin Allen DRAW DRAW
Pool Matches Devvin Earnest Ethan Minogue WIN LOSS
Pool Matches Chad Stewart Todd Rooney WIN LOSS
Pool Matches Ethan Minogue Benjamin Allen LOSS WIN
Pool Matches Chad Stewart Devvin Earnest LOSS WIN
Pool Matches Lauren Comito Tyler Liick LOSS WIN
Pool Matches Thomas Kesler Kevin Leighton WIN LOSS
Pool Matches Matthew Pon Tyler Liick WIN LOSS
Pool Matches Thomas Kesler Lauren Comito WIN LOSS
Pool Matches Kevin Leighton Matthew Pon LOSS WIN
Pool Matches Tyler Liick Thomas Kesler LOSS WIN
Pool Matches Lauren Comito Matthew Pon LOSS WIN
Pool Matches Tyler Liick Kevin Leighton LOSS WIN
Pool Matches Matthew Pon Thomas Kesler WIN LOSS
Pool Matches Kevin Leighton Lauren Comito WIN LOSS
Pool Matches Valera Velez James Carlton LOSS WIN
Pool Matches Constance Burns Valera Velez WIN LOSS
Pool Matches Erric Higley Constance Burns DRAW DRAW
Pool Matches Constance Burns James Carlton DRAW DRAW
Pool Matches Valera Velez Erric Higley WIN LOSS
Pool Matches James Carlton Erric Higley WIN LOSS
Pool Matches Ashley Vogt Valera Velez WIN LOSS
Pool Matches Constance Burns Ashley Vogt LOSS WIN
Pool Matches James Carlton Ashley Vogt DRAW DRAW
Pool Matches Ashley Vogt Erric Higley WIN LOSS
Pool Matches John Thompson Elijah Wilcox WIN LOSS
Pool Matches Kent Leighton Madeline Corsaro WIN LOSS
Pool Matches Random Allen Elijah Wilcox WIN LOSS
Pool Matches Kent Leighton John Thompson WIN LOSS
Pool Matches Random Allen Madeline Corsaro WIN LOSS
Pool Matches Kent Leighton Elijah Wilcox LOSS WIN
Pool Matches John Thompson Random Allen LOSS WIN
Pool Matches Elijah Wilcox Madeline Corsaro WIN LOSS
Pool Matches Kent Leighton Random Allen LOSS WIN
Pool Matches John Thompson Madeline Corsaro WIN LOSS
Pool Matches William Gollatz Leanne Gonzalez-Singer LOSS WIN
Pool Matches Matthew Daitsman Jacob Silfies LOSS WIN
Pool Matches William Gollatz Matthew Daitsman LOSS WIN
Pool Matches Leanne Gonzalez-Singer Matthew Daitsman LOSS WIN
Pool Matches Leanne Gonzalez-Singer Jacob Silfies WIN LOSS
Pool Matches William Gollatz Jacob Silfies LOSS WIN
Pool Matches Ashanti Ziths Leanne Gonzalez-Singer WIN LOSS
Pool Matches Jacob Silfies Ashanti Ziths DRAW DRAW
Pool Matches William Gollatz Ashanti Ziths LOSS WIN
Pool Matches Matthew Daitsman Ashanti Ziths WIN LOSS
Pool Matches Kris Kelly Laurie Murphy WIN LOSS
Pool Matches Laurie Murphy Jared Fischer LOSS WIN
Pool Matches Kris Kelly Yevgeniy Grigoryev LOSS WIN
Pool Matches Laurie Murphy Yevgeniy Grigoryev LOSS WIN
Pool Matches Jared Fischer Kris Kelly WIN LOSS
Pool Matches Yevgeniy Grigoryev Jared Fischer LOSS WIN
Pool Matches Sydney Wilcox Laurie Murphy LOSS WIN
Pool Matches Jared Fischer Sydney Wilcox WIN LOSS
Pool Matches Sydney Wilcox Kris Kelly WIN LOSS
Pool Matches Yevgeniy Grigoryev Sydney Wilcox WIN LOSS
Pool Matches Luke Hendrix Abeer Ahmed WIN LOSS
Pool Matches Khalil Huey Melody Miller WIN LOSS
Pool Matches Marc Fox Luke Hendrix LOSS WIN
Pool Matches Abeer Ahmed Melody Miller LOSS WIN
Pool Matches Marc Fox Khalil Huey LOSS WIN
Pool Matches Melody Miller Luke Hendrix LOSS WIN
Pool Matches Marc Fox Abeer Ahmed LOSS WIN
Pool Matches Khalil Huey Luke Hendrix LOSS WIN
Pool Matches Marc Fox Melody Miller WIN LOSS
Pool Matches Khalil Huey Abeer Ahmed WIN LOSS
Pool Matches Denise Gross Christopher Shenk DRAW DRAW
Pool Matches Jonathan Paulino Christian Buettner WIN LOSS
Pool Matches Elena Hutchinson Denise Gross WIN LOSS
Pool Matches Christopher Shenk Jonathan Paulino LOSS WIN
Pool Matches Elena Hutchinson Christian Buettner DRAW DRAW
Pool Matches Jonathan Paulino Denise Gross WIN LOSS
Pool Matches Elena Hutchinson Christopher Shenk LOSS WIN
Pool Matches Christian Buettner Denise Gross WIN LOSS
Pool Matches Elena Hutchinson Jonathan Paulino LOSS WIN
Pool Matches Christopher Shenk Christian Buettner WIN LOSS
Pool Matches Cody Collins Katherine Hamilton WIN LOSS
Pool Matches Harley Jelis Cody Collins WIN LOSS
Pool Matches Kevin Lin Katherine Hamilton WIN LOSS
Pool Matches Cody Collins Kevin Lin LOSS WIN
Pool Matches Katherine Hamilton Harley Jelis LOSS WIN
Pool Matches Harley Jelis Kevin Lin WIN LOSS
Pool Matches Bryan Ezawa Cody Collins WIN LOSS
Pool Matches Harley Jelis Bryan Ezawa WIN LOSS
Pool Matches Katherine Hamilton Bryan Ezawa LOSS WIN
Pool Matches Kevin Lin Bryan Ezawa LOSS WIN
Pool Matches Stephen Dougherty Steve Blass WIN LOSS
Pool Matches Brad Lynn Steve Blass WIN LOSS
Pool Matches Stephen Dougherty Brad Lynn WIN LOSS
Pool Matches Timothy Patterson Steve Blass LOSS WIN
Pool Matches Rob Sims Stephen Dougherty LOSS WIN
Pool Matches Timothy Patterson Rob Sims WIN LOSS
Pool Matches Rob Sims Brad Lynn LOSS WIN
Pool Matches Steve Blass Rob Sims WIN LOSS
Elimination Bracket Benjamin Allen Joseph Stoffey WIN LOSS
Elimination Bracket Yevgeniy Grigoryev Matthew Daitsman LOSS WIN
Elimination Bracket Brad Lynn Bryan Ezawa LOSS WIN
Elimination Bracket Thomas Kesler Christopher Shenk WIN LOSS
Elimination Bracket Joseph Michel Jacob Silfies LOSS WIN
Elimination Bracket Devvin Earnest Ashanti Ziths WIN LOSS
Elimination Bracket Khalil Huey James Carlton LOSS WIN
Elimination Bracket Ashley Vogt Kevin Lin LOSS WIN
Eighth-Finals Kevin Lin Harley Jelis LOSS WIN
Eighth-Finals James Carlton Jonathan Paulino LOSS WIN
Eighth-Finals James Reed Devvin Earnest WIN LOSS
Eighth-Finals Jared Fischer Jacob Silfies WIN LOSS
Eighth-Finals Thomas Kesler Stephen Dougherty WIN LOSS
Eighth-Finals Bryan Ezawa Matthew Pon LOSS WIN
Eighth-Finals Matthew Daitsman John Armitage LOSS WIN
Eighth-Finals Benjamin Allen Luke Hendrix WIN LOSS
Quarterfinals Harley Jelis Benjamin Allen LOSS WIN
Quarterfinals Jonathan Paulino John Armitage WIN LOSS
Quarterfinals James Reed Matthew Pon WIN LOSS
Quarterfinals Jared Fischer Thomas Kesler WIN LOSS
Semifinals Benjamin Allen Jared Fischer WIN LOSS
Semifinals Jonathan Paulino James Reed WIN LOSS
Gold Medal Match Benjamin Allen Jonathan Paulino LOSS WIN
Bronze Medal Match Jared Fischer James Reed LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Mid Atlantic Rookie Tournament: Fighty McFightface

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
174 Jonathan Paulino Philadelphia Common Fencers Guild 1560.9
547 481 James Reed Harrisburg Longsword 1384.9 158.7
626 Matthew Pon New York Historical Fencing Association 1361.3
730 1002 Benjamin Allen Philadelphia Common Fencers Guild 1326.7 266.6
732 Thomas Kesler Gem City Duelists Society 1325.7
849 John Armitage Halfmoon Hema 1294.3
915 591 Harley Jelis New York Historical Fencing Association 1275 167.2
927 Jared Fischer New York Historical Fencing Association 1271
933 Luke Hendrix Capital Kunst des Fechtens 1270.2
1061 89 Stephen Dougherty Medieval European Martial Arts Guild 1235.3 43.6
1078 Bryan Ezawa L'Arte Della Bellica 1230.8
1183 James Carlton Halfmoon Hema 1203.5
1229 Devvin Earnest Historical Fencing of York 1192.7
1257 Khalil Huey New York Historical Fencing Association 1185.1
1458 636 Random Allen Gem City Duelists Society 1138.3 163.5
1485 145 Matthew Daitsman Tri-State Historical Fencing Club 1130 51
1502 115 Chuck Gross Broken Plow Western Martial Arts 1126.1 9
1519 117 Jacob Silfies L'Arte NYC Lehigh Valley 1122.3 44.5
1571 Christopher Shenk Historical Fencing of York 1112.9
1575 39 Ashanti Ziths New York Historical Fencing Association 1112.4 12.5
1635 Constance Burns New Jersey Kloppfechters 1098.4
1677 282 Ashley Vogt Bucks Historical Longsword 1088.1 85.8
1693 61 Joseph Michel Tri-State Historical Fencing Club 1085.3 30.7
1702 Kevin Leighton Halfmoon Hema 1082.9
1718 127 Jose Neves New York Historical Fencing Association 1079.8 49
1759 112 Todd Rooney Broken Plow Western Martial Arts 1073.5 49.5
1785 Kevin Lin Rogue Fencing 1068.3
1894 Chad Stewart Halfmoon Hema 1042.9
1951 Yevgeniy Grigoryev Rogue Fencing 1027.8
2066 Joseph Stoffey Tri-State Historical Fencing Club 1001.3
2079 Christian Buettner Maryland Kunst des Fechtens 999.1
2078 Elena Hutchinson Capital Kunst des Fechtens 999.1
2161 Brad Lynn L'Arte Della Bellica 982.6
2160 Steve Blass Steel City Historical Fencing 982.6
2460 Melody Miller Steel City Historical Fencing 915.4
2459 Abeer Ahmed Philadelphia Common Fencers Guild 915.4
2462 Marc Fox Broken Plow Western Martial Arts 915.4
2461 Tyler Liick Bucks Historical Longsword 915.4
2475 John Thompson NEMESIS Historical Fencing 913.1
2497 Cody Collins Royal Arts Fencing Academy 906.2
2508 166 Elijah Wilcox Men At Arms Martial Arts 905 86.1
2532 Anthony Laurence L'Arte Della Bellica 896.9
2558 Timothy Patterson L'Arte NYC Lehigh Valley 892.2
2677 66 Leanne Gonzalez-Singer New York Historical Fencing Association 858.9 62.6
2706 162 Rob Sims Harrisburg Longsword 851.2 5
2711 Kent Leighton Halfmoon Hema 849.3
2779 Denise Gross Broken Plow Western Martial Arts 831.6
2823 Laurie Murphy Medieval European Martial Arts Guild 815.4
2858 Valera Velez Philadelphia Common Fencers Guild 804.8
2865 51 Sydney Wilcox Men At Arms Martial Arts 802.8 44.9
2938 241 Allyson Deitrick Virginia Academy of Fencing 774.7 37
2976 Katherine Hamilton New York Historical Fencing Association 756.1
3001 Kris Kelly Pennsylvania Klopffechters 748.9
3005 Lauren Comito Rogue Fencing 747.8
3061 Erric Higley Historical Fencing of York 722.2
3076 Ethan Minogue Steel City Historical Fencing 712
3120 152 Allison Shafer Steel City Historical Fencing 655.3 37.1
3127 Lucas Marra Laurel City Historical Fencing 643.1
3147 Madeline Corsaro Broken Plow Western Martial Arts 508.2
3150 William Gollatz Men At Arms Martial Arts 404.7