Heffac 2018

Date
October 20
Country
Belgium
City
Antwerp

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 81 31

Fighters in event

NameNationalityClub
Jos Baars Zwaard & Steen
Samuel Huyghe De Hallebardiers
Robbe D'Hondt De Hallebardiers
Nick Desmet De Hallebardiers
Tom Truyens Invirtus
Andrew Neale Invirtus
Nils Goovaerts Invirtus
Janik Puttemans Sumus Soldani
Kris Pelser SwArta
Sam Goethals SwArta
Marcos Ariño Historisch Vrijvechten Nederland
Yaniv Oren Historisch Vrijvechten Nederland
Erik de Man De Zwaardkring
Sylvia Veldkamp De Zwaardkring
Peregrijn van den Berg De Zwaardkring
Jerze de Reus De Zwaardkring
Cynthia Kop De Zwaardkring
Martijn van Best De Zwaardkring
Bram Kuijpers De Zwaardkring
Jasper Verstappen De Zwaardkring
Tim Beerens Historisch Vrijvechten Nederland
Joost Rutger Meijering Historisch Vrijvechten Nederland
Ashley Wrede Historisch Vrijvechten Nederland
Pim Baeten Historisch Vrijvechten Nederland
Stefan Brunner Historisch Vrijvechten Nederland
Jochem Rolvink Zwaard & Steen
Lucia Kulhavy Zwaard & Steen
Izabele Aparecida Saorin Zwaard & Steen
Sacha de Wind Zwaard & Steen
Brian van Nunen Zwaard & Steen
Maciej Jakub Kubik Historisch Vrijvechten Nederland

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Tom Truyens Stefan Brunner LOSS WIN
Pool 1 Ashley Wrede Jerze de Reus LOSS WIN
Pool 1 Jochem Rolvink Kris Pelser LOSS WIN
Pool 1 Stefan Brunner Jerze de Reus WIN LOSS
Pool 1 Kris Pelser Tom Truyens LOSS WIN
Pool 1 Ashley Wrede Jochem Rolvink LOSS WIN
Pool 1 Kris Pelser Stefan Brunner DRAW DRAW
Pool 1 Jerze de Reus Tom Truyens LOSS WIN
Pool 1 Stefan Brunner Ashley Wrede WIN LOSS
Pool 1 Jochem Rolvink Tom Truyens LOSS WIN
Pool 1 Jerze de Reus Kris Pelser LOSS WIN
Pool 1 Jochem Rolvink Stefan Brunner LOSS WIN
Pool 1 Ashley Wrede Tom Truyens LOSS WIN
Pool 1 Jochem Rolvink Jerze de Reus LOSS WIN
Pool 1 Ashley Wrede Kris Pelser LOSS WIN
Pool 2 Marcos Ariño Jos Baars LOSS WIN
Pool 2 Cynthia Kop Nick Desmet LOSS WIN
Pool 2 Marcos Ariño Martijn van Best WIN LOSS
Pool 2 Jos Baars Nick Desmet WIN LOSS
Pool 2 Cynthia Kop Martijn van Best WIN LOSS
Pool 2 Nick Desmet Marcos Ariño WIN LOSS
Pool 2 Jos Baars Cynthia Kop WIN LOSS
Pool 2 Nick Desmet Martijn van Best WIN LOSS
Pool 2 Cynthia Kop Marcos Ariño LOSS WIN
Pool 2 Jos Baars Martijn van Best WIN LOSS
Pool 3 Brian van Nunen Tim Beerens WIN LOSS
Pool 3 Jasper Verstappen Janik Puttemans LOSS WIN
Pool 3 Brian van Nunen Bram Kuijpers WIN LOSS
Pool 3 Tim Beerens Janik Puttemans LOSS WIN
Pool 3 Jasper Verstappen Bram Kuijpers LOSS WIN
Pool 3 Brian van Nunen Janik Puttemans DRAW DRAW
Pool 3 Tim Beerens Jasper Verstappen WIN LOSS
Pool 3 Janik Puttemans Bram Kuijpers WIN LOSS
Pool 3 Jasper Verstappen Brian van Nunen LOSS WIN
Pool 3 Tim Beerens Bram Kuijpers WIN LOSS
Pool 4 Maciej Jakub Kubik Sacha de Wind WIN LOSS
Pool 4 Andrew Neale Peregrijn van den Berg LOSS WIN
Pool 4 Sam Goethals Sacha de Wind LOSS WIN
Pool 4 Maciej Jakub Kubik Peregrijn van den Berg WIN LOSS
Pool 4 Sam Goethals Andrew Neale LOSS WIN
Pool 4 Peregrijn van den Berg Sacha de Wind LOSS WIN
Pool 4 Andrew Neale Maciej Jakub Kubik LOSS WIN
Pool 4 Sam Goethals Peregrijn van den Berg WIN LOSS
Pool 4 Andrew Neale Sacha de Wind LOSS WIN
Pool 4 Sam Goethals Maciej Jakub Kubik DRAW DRAW
Pool 5 Joost Rutger Meijering Robbe D'Hondt WIN LOSS
Pool 5 Sylvia Veldkamp Izabele Aparecida Saorin LOSS WIN
Pool 5 Nils Goovaerts Joost Rutger Meijering LOSS WIN
Pool 5 Robbe D'Hondt Izabele Aparecida Saorin WIN LOSS
Pool 5 Nils Goovaerts Sylvia Veldkamp WIN LOSS
Pool 5 Joost Rutger Meijering Izabele Aparecida Saorin LOSS WIN
Pool 5 Robbe D'Hondt Sylvia Veldkamp WIN LOSS
Pool 5 Nils Goovaerts Izabele Aparecida Saorin LOSS WIN
Pool 5 Sylvia Veldkamp Joost Rutger Meijering LOSS WIN
Pool 5 Nils Goovaerts Robbe D'Hondt LOSS WIN
Pool 6 Yaniv Oren Erik de Man DRAW DRAW
Pool 6 Pim Baeten Samuel Huyghe LOSS WIN
Pool 6 Erik de Man Lucia Kulhavy WIN LOSS
Pool 6 Pim Baeten Yaniv Oren LOSS WIN
Pool 6 Samuel Huyghe Lucia Kulhavy WIN LOSS
Pool 6 Erik de Man Pim Baeten WIN LOSS
Pool 6 Samuel Huyghe Yaniv Oren LOSS WIN
Pool 6 Pim Baeten Lucia Kulhavy WIN LOSS
Pool 6 Erik de Man Samuel Huyghe LOSS WIN
Pool 6 Lucia Kulhavy Yaniv Oren LOSS WIN
8th Final Jos Baars Tim Beerens LOSS WIN
8th Final Sacha de Wind Robbe D'Hondt WIN LOSS
8th Final Yaniv Oren Nick Desmet WIN LOSS
8th Final Kris Pelser Janik Puttemans WIN LOSS
8th Final Samuel Huyghe Brian van Nunen LOSS WIN
8th Final Tom Truyens Joost Rutger Meijering LOSS WIN
8th Final Izabele Aparecida Saorin Maciej Jakub Kubik WIN LOSS
8th Final Erik de Man Stefan Brunner LOSS WIN
Quarterfinal Tim Beerens Sacha de Wind LOSS WIN
Quarterfinal Kris Pelser Yaniv Oren LOSS WIN
Quarterfinal Joost Rutger Meijering Brian van Nunen WIN LOSS
Quarterfinal Stefan Brunner Izabele Aparecida Saorin WIN LOSS
Semifinal Sacha de Wind Yaniv Oren LOSS WIN
Semifinal Joost Rutger Meijering Stefan Brunner WIN LOSS
Small Final (3th - 4th place) Sacha de Wind Stefan Brunner LOSS WIN
Final Joost Rutger Meijering Yaniv Oren WIN LOSS