Tasmanian Swordplay Symposium 2018

Date
December 1
Country
Australia
State
Tasmania
City
Hobart

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 27 16
Mixed Steel Basket-Hilted Broadsword 45 10

Fighters in event

NameNationalityClub
Chaz Elms
Ronald Chin Big Tree Combat Club
Bao Huynh Fechtschule Victoria
Courtney Lane Fechtschule Victoria
James Buchanan Fechtschule Victoria
Timothy Harris Glen Lachlann Estate College of Arms
Bennet McComish Historical European Fighting Tasmania
Iain Stein Historical European Fighting Tasmania
Romain Forestier Historical European Fighting Tasmania
Rhys Griffiths Historical European Fighting Tasmania
Nick Dennis Historical European Fighting Tasmania
Andrew Undy Historical European Fighting Tasmania
Harrison Ridgeway Melbourne Fencing Society
Paul Wagner Stoccata School of Defence
Damon Young Stoccata School of Defence
Peter Radvan Stoccata School of Defence
Lewis Hand Stoccata School of Defence
Matthew Boyd Stoccata School of Defence
Roland Dennis Stoccata School of Defence
Joseph Gora Stoccata School of Defence
Stuart McDermid Stoccata School of Defence

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
First Stuart McDermid Andrew Undy WIN LOSS
First Bao Huynh Iain Stein WIN LOSS
First Harrison Ridgeway Roland Dennis LOSS WIN
First Timothy Harris Ronald Chin LOSS WIN
First Lewis Hand Courtney Lane LOSS WIN
First Anonymous fighter Nick Dennis WIN LOSS
First Bennet McComish Rhys Griffiths WIN LOSS
First Romain Forestier James Buchanan WIN LOSS
First Iain Stein Andrew Undy LOSS WIN
First Harrison Ridgeway Timothy Harris WIN LOSS
First Lewis Hand Nick Dennis LOSS WIN
First Rhys Griffiths James Buchanan LOSS WIN
Second Bao Huynh Stuart McDermid WIN LOSS
Second Roland Dennis Ronald Chin LOSS WIN
Second Anonymous fighter Courtney Lane WIN LOSS
Second Bennet McComish Romain Forestier LOSS WIN
Second Bennet McComish Andrew Undy WIN LOSS
Second Harrison Ridgeway Courtney Lane WIN LOSS
Second Roland Dennis Nick Dennis WIN LOSS
Second Stuart McDermid James Buchanan WIN LOSS
Third Bao Huynh Ronald Chin LOSS WIN
Third Anonymous fighter Romain Forestier LOSS WIN
Third Harrison Ridgeway Bao Huynh LOSS WIN
Third Anonymous fighter Stuart McDermid LOSS WIN
Finals Bao Huynh Stuart McDermid LOSS WIN
Finals Romain Forestier Stuart McDermid LOSS WIN
Grand Final Ronald Chin Stuart McDermid WIN LOSS

Mixed Steel Basket-Hilted Broadsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Bao Huynh Chaz Elms WIN LOSS
Bao Huynh Peter Radvan LOSS WIN
Bao Huynh Lewis Hand LOSS WIN
Bao Huynh Matthew Boyd WIN LOSS
Paul Wagner Bao Huynh LOSS WIN
Bao Huynh Bennet McComish LOSS WIN
Bao Huynh Damon Young DRAW DRAW
Timothy Harris Bao Huynh WIN LOSS
Bao Huynh Joseph Gora LOSS WIN
Peter Radvan Chaz Elms WIN LOSS
Lewis Hand Chaz Elms WIN LOSS
Matthew Boyd Chaz Elms WIN LOSS
Paul Wagner Chaz Elms WIN LOSS
Bennet McComish Chaz Elms LOSS WIN
Chaz Elms Damon Young LOSS WIN
Timothy Harris Chaz Elms WIN LOSS
Joseph Gora Chaz Elms LOSS WIN
Peter Radvan Lewis Hand WIN LOSS
Peter Radvan Matthew Boyd WIN LOSS
Paul Wagner Peter Radvan LOSS WIN
Peter Radvan Bennet McComish DRAW DRAW
Peter Radvan Damon Young WIN LOSS
Timothy Harris Peter Radvan LOSS WIN
Peter Radvan Joseph Gora WIN LOSS
Lewis Hand Matthew Boyd LOSS WIN
Paul Wagner Lewis Hand WIN LOSS
Lewis Hand Bennet McComish LOSS WIN
Lewis Hand Damon Young WIN LOSS
Timothy Harris Lewis Hand WIN LOSS
Lewis Hand Joseph Gora WIN LOSS
Paul Wagner Matthew Boyd WIN LOSS
Matthew Boyd Bennet McComish WIN LOSS
Matthew Boyd Damon Young WIN LOSS
Timothy Harris Matthew Boyd LOSS WIN
Matthew Boyd Joseph Gora LOSS WIN
Paul Wagner Bennet McComish LOSS WIN
Paul Wagner Damon Young WIN LOSS
Paul Wagner Timothy Harris WIN LOSS
Paul Wagner Joseph Gora WIN LOSS
Bennet McComish Damon Young WIN LOSS
Timothy Harris Bennet McComish WIN LOSS
Joseph Gora Bennet McComish WIN LOSS
Timothy Harris Damon Young DRAW DRAW
Joseph Gora Damon Young LOSS WIN
Timothy Harris Joseph Gora LOSS WIN