The Winter’s Flail 2022

Date
May 7
Country
United Kingdom
City
Southampton

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 55 22
Mixed Steel Single Sidesword 29 15
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler 20 8

Fighters in event

NameNationalityClub
Jarek Chrzanowski Smart HEMA Clubs
Elliott Gould Basingstoke HEMA
Jonathan Timm Basingstoke HEMA
Mike Pearce Basingstoke HEMA
Cameron Smillie Bath Historical Martial Arts
Patrick Lawton London Historical Fencing Club
Kacper Pietrzyk London Historical Fencing Club
Gideon Reed London Historical Fencing Club
Guy Cullum London Historical Fencing Club
Jojo Florendo London Historical Fencing Club
Neo Au New Cross Historical Fencing
Andrew Clarkson Smart HEMA Clubs
Tom Crickmore Smart HEMA Clubs
Thomas Walkeden Smart HEMA Clubs
Steven Gallagher Smart HEMA Clubs
Alfie Smith Smart HEMA Clubs
Ted Smith Smart HEMA Clubs
Adam Smith Smart HEMA Clubs
Michael Stachowicz Southampton Historical Fencing
Sundy Lau Southampton Historical Fencing
Regan Yuill Southampton Historical Fencing
Chris Jullian Southampton Historical Fencing
Sven Meier Southampton Historical Fencing
Andrew Thomas Southampton Historical Fencing
Yihang Mung Tempus Fugitives
Shadow Hibbert Tempus Fugitives

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Quarterfinals Adam Smith Shadow Hibbert LOSS WIN
Quarterfinals Michael Stachowicz Ted Smith LOSS WIN
Quarterfinals Sundy Lau Cameron Smillie WIN LOSS
Quarterfinals Tom Crickmore Thomas Walkeden LOSS WIN
Semifinals Shadow Hibbert Thomas Walkeden LOSS WIN
Gold Medal Match Sundy Lau Thomas Walkeden WIN LOSS
Bronze Medal Match Shadow Hibbert Ted Smith LOSS WIN
Pool Set 1 Chris Jullian Tom Crickmore LOSS WIN
Pool Set 1 Neo Au Cameron Smillie WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick Lawton Alfie Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Neo Au Tom Crickmore LOSS WIN
Pool Set 1 Patrick Lawton Chris Jullian LOSS WIN
Pool Set 1 Cameron Smillie Alfie Smith DRAW DRAW
Pool Set 1 Patrick Lawton Tom Crickmore LOSS WIN
Pool Set 1 Neo Au Alfie Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Chris Jullian Cameron Smillie LOSS WIN
Pool Set 1 Tom Crickmore Alfie Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick Lawton Cameron Smillie WIN LOSS
Pool Set 1 Tom Crickmore Cameron Smillie LOSS WIN
Pool Set 1 Chris Jullian Alfie Smith LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathan Timm Steven Gallagher LOSS WIN
Pool Set 1 Gideon Reed Regan Yuill LOSS WIN
Pool Set 1 Shadow Hibbert Jonathan Timm WIN LOSS
Pool Set 1 Regan Yuill Steven Gallagher WIN LOSS
Pool Set 1 Shadow Hibbert Gideon Reed LOSS WIN
Pool Set 1 Regan Yuill Jonathan Timm LOSS WIN
Pool Set 1 Shadow Hibbert Steven Gallagher DRAW DRAW
Pool Set 1 Gideon Reed Jonathan Timm DRAW DRAW
Pool Set 1 Shadow Hibbert Regan Yuill WIN LOSS
Pool Set 1 Gideon Reed Steven Gallagher WIN LOSS
Pool Set 1 Regan Yuill Ted Smith LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathan Timm Ted Smith LOSS WIN
Pool Set 1 Gideon Reed Ted Smith DRAW DRAW
Pool Set 1 Steven Gallagher Ted Smith LOSS WIN
Pool Set 1 Shadow Hibbert Ted Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Mike Pearce Guy Cullum LOSS WIN
Pool Set 1 Adam Smith Michael Stachowicz WIN LOSS
Pool Set 1 Mike Pearce Jojo Florendo LOSS WIN
Pool Set 1 Michael Stachowicz Guy Cullum WIN LOSS
Pool Set 1 Adam Smith Jojo Florendo WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Stachowicz Mike Pearce WIN LOSS
Pool Set 1 Guy Cullum Jojo Florendo WIN LOSS
Pool Set 1 Adam Smith Mike Pearce WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Stachowicz Jojo Florendo WIN LOSS
Pool Set 1 Adam Smith Guy Cullum WIN LOSS
Pool Set 1 Kacper Pietrzyk Sundy Lau LOSS WIN
Pool Set 1 Andrew Clarkson Thomas Walkeden LOSS WIN
Pool Set 1 Kacper Pietrzyk Elliott Gould DRAW DRAW
Pool Set 1 Sundy Lau Thomas Walkeden LOSS WIN
Pool Set 1 Andrew Clarkson Elliott Gould LOSS WIN
Pool Set 1 Kacper Pietrzyk Thomas Walkeden LOSS WIN
Pool Set 1 Sundy Lau Elliott Gould WIN LOSS
Pool Set 1 Kacper Pietrzyk Andrew Clarkson LOSS WIN
Pool Set 1 Elliott Gould Thomas Walkeden LOSS WIN
Pool Set 1 Andrew Clarkson Sundy Lau LOSS WIN

Mixed Steel Single Sidesword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Quarterfinals Sundy Lau Yihang Mung WIN LOSS
Quarterfinals Kacper Pietrzyk Shadow Hibbert WIN LOSS
Quarterfinals Jarek Chrzanowski Alfie Smith DRAW DRAW
Quarterfinals Andrew Clarkson Thomas Walkeden LOSS WIN
Semifinals Sundy Lau Thomas Walkeden WIN LOSS
Semifinals Kacper Pietrzyk Alfie Smith LOSS WIN
Gold Medal Match Sundy Lau Alfie Smith LOSS WIN
Bronze Medal Match Kacper Pietrzyk Thomas Walkeden LOSS WIN
Pool Set 1 Regan Yuill Thomas Walkeden LOSS WIN
Pool Set 1 Kacper Pietrzyk Sundy Lau LOSS WIN
Pool Set 1 Kacper Pietrzyk Thomas Walkeden DRAW DRAW
Pool Set 1 Sundy Lau Thomas Walkeden LOSS WIN
Pool Set 1 Sundy Lau Regan Yuill WIN LOSS
Pool Set 1 Kacper Pietrzyk Regan Yuill WIN LOSS
Pool Set 1 Chris Jullian Alfie Smith LOSS WIN
Pool Set 1 Alfie Smith Sven Meier WIN LOSS
Pool Set 1 Chris Jullian Sven Meier LOSS WIN
Pool Set 1 Cameron Smillie Sven Meier WIN LOSS
Pool Set 1 Chris Jullian Cameron Smillie DRAW DRAW
Pool Set 1 Cameron Smillie Alfie Smith LOSS WIN
Pool Set 1 Andrew Clarkson Yihang Mung WIN LOSS
Pool Set 1 Andrew Clarkson Andrew Thomas WIN LOSS
Pool Set 1 Andrew Thomas Yihang Mung LOSS WIN
Pool Set 1 Patrick Lawton Shadow Hibbert LOSS WIN
Pool Set 1 Jarek Chrzanowski Michael Stachowicz WIN LOSS
Pool Set 1 Shadow Hibbert Jarek Chrzanowski WIN LOSS
Pool Set 1 Shadow Hibbert Michael Stachowicz WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick Lawton Michael Stachowicz LOSS WIN
Pool Set 1 Patrick Lawton Jarek Chrzanowski LOSS WIN

Mixed Nylon Arming Sword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Mike Pearce Steven Gallagher LOSS WIN
Pool Set 1 Mike Pearce Andrew Thomas DRAW DRAW
Pool Set 1 Gideon Reed Steven Gallagher LOSS WIN
Pool Set 1 Gideon Reed Mike Pearce WIN LOSS
Pool Set 1 Steven Gallagher Andrew Thomas LOSS WIN
Pool Set 1 Gideon Reed Andrew Thomas LOSS WIN
Pool Set 1 Elliott Gould Sven Meier LOSS WIN
Pool Set 1 Adam Smith Jonathan Timm WIN LOSS
Pool Set 1 Elliott Gould Jonathan Timm DRAW DRAW
Pool Set 1 Adam Smith Sven Meier WIN LOSS
Pool Set 1 Adam Smith Elliott Gould WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathan Timm Sven Meier LOSS WIN
Quarterfinals Adam Smith Mike Pearce WIN LOSS
Quarterfinals Gideon Reed Andrew Thomas LOSS WIN
Quarterfinals Jonathan Timm Sven Meier WIN LOSS
Quarterfinals Elliott Gould Steven Gallagher LOSS WIN
Semifinals Adam Smith Elliott Gould WIN LOSS
Semifinals Jonathan Timm Andrew Thomas DRAW DRAW
Gold Medal Match Adam Smith Andrew Thomas WIN LOSS
Bronze Medal Match Elliott Gould Jonathan Timm DRAW DRAW