Anvil 2022

Date
June 25
Country
Canada
State
Alberta
City
Calgary

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 68 24
Mixed Steel Messer 68 24

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool A Stephen Briggs Thomas Del Motte WIN LOSS
Pool A Lexa Giguère Mark Winkelman LOSS WIN
Pool A Codi Ervin Daniel Lenfest-Jameson DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool A Stephen Briggs Mark Winkelman LOSS WIN
Pool A Codi Ervin Thomas Del Motte WIN LOSS
Pool A Lexa Giguère Daniel Lenfest-Jameson WIN LOSS
Pool A Codi Ervin Stephen Briggs LOSS WIN
Pool A Daniel Lenfest-Jameson Mark Winkelman WIN LOSS
Pool A Thomas Del Motte Lexa Giguère LOSS WIN
Pool A Daniel Lenfest-Jameson Stephen Briggs LOSS WIN
Pool A Codi Ervin Lexa Giguère WIN LOSS
Pool A Mark Winkelman Thomas Del Motte WIN LOSS
Pool A Lexa Giguère Stephen Briggs LOSS WIN
Pool A Thomas Del Motte Daniel Lenfest-Jameson DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool A Codi Ervin Mark Winkelman LOSS WIN
Pool B Michael Miller Andrew Rodriguez WIN LOSS
Pool B Thora Jensdottir Ashley Coe LOSS WIN
Pool B Tavis McKee Nicolas Kou WIN LOSS
Pool B Michael Miller Ashley Coe WIN LOSS
Pool B Andrew Rodriguez Nicolas Kou LOSS WIN
Pool B Thora Jensdottir Tavis McKee LOSS WIN
Pool B Nicolas Kou Michael Miller LOSS WIN
Pool B Ashley Coe Tavis McKee LOSS WIN
Pool B Andrew Rodriguez Thora Jensdottir WIN LOSS
Pool B Michael Miller Tavis McKee LOSS WIN
Pool B Nicolas Kou Thora Jensdottir LOSS WIN
Pool B Andrew Rodriguez Ashley Coe LOSS WIN
Pool B Michael Miller Thora Jensdottir WIN LOSS
Pool B Tavis McKee Andrew Rodriguez WIN LOSS
Pool B Nicolas Kou Ashley Coe WIN LOSS
Pool C Cale Rainkie Andy Campbell LOSS WIN
Pool C Nathan Wellsman Aaron Babb LOSS WIN
Pool C Colton Strohschein Naseeb Hussain WIN LOSS
Pool C Cale Rainkie Aaron Babb WIN LOSS
Pool C Naseeb Hussain Andy Campbell LOSS WIN
Pool C Nathan Wellsman Colton Strohschein LOSS WIN
Pool C Cale Rainkie Naseeb Hussain WIN LOSS
Pool C Colton Strohschein Aaron Babb WIN LOSS
Pool C Andy Campbell Nathan Wellsman WIN LOSS
Pool C Colton Strohschein Cale Rainkie LOSS WIN
Pool C Nathan Wellsman Naseeb Hussain WIN LOSS
Pool C Andy Campbell Aaron Babb LOSS WIN
Pool C Nathan Wellsman Cale Rainkie DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool C Andy Campbell Colton Strohschein WIN LOSS
Pool C Naseeb Hussain Aaron Babb LOSS WIN
Pool D Julian Schuetze Alex Williamson WIN LOSS
Pool D Laury Plant Ksenia Kozhevnikova WIN LOSS
Pool D Matthew Thompson Sancho Hernandez Arriaga WIN LOSS
Pool D Ksenia Kozhevnikova Alex Williamson LOSS WIN
Pool D Matthew Thompson Julian Schuetze WIN LOSS
Pool D Sancho Hernandez Arriaga Laury Plant WIN LOSS
Pool D Matthew Thompson Alex Williamson LOSS WIN
Pool D Ksenia Kozhevnikova Sancho Hernandez Arriaga LOSS WIN
Pool D Laury Plant Julian Schuetze LOSS WIN
Pool D Alex Williamson Sancho Hernandez Arriaga WIN LOSS
Pool D Matthew Thompson Laury Plant WIN LOSS
Pool D Julian Schuetze Ksenia Kozhevnikova WIN LOSS
Pool D Alex Williamson Laury Plant WIN LOSS
Pool D Julian Schuetze Sancho Hernandez Arriaga LOSS WIN
Pool D Matthew Thompson Ksenia Kozhevnikova WIN LOSS
Quarterfinals Stephen Briggs Tavis McKee LOSS WIN
Quarterfinals Alex Williamson Matthew Thompson LOSS WIN
Quarterfinals Mark Winkelman Aaron Babb WIN LOSS
Quarterfinals Andy Campbell Michael Miller LOSS WIN
Semifinals Tavis McKee Michael Miller LOSS WIN
Semifinals Mark Winkelman Matthew Thompson LOSS WIN
Bronze Medal Match Tavis McKee Mark Winkelman WIN LOSS
Gold Medal Match Michael Miller Matthew Thompson LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool A Nathan Wellsman Tavis McKee LOSS WIN
Pool A Ashley Coe Aaron Babb WIN LOSS
Pool A Ksenia Kozhevnikova Michael Miller LOSS WIN
Pool A Tavis McKee Ashley Coe LOSS WIN
Pool A Michael Miller Nathan Wellsman WIN LOSS
Pool A Aaron Babb Ksenia Kozhevnikova WIN LOSS
Pool A Michael Miller Tavis McKee WIN LOSS
Pool A Ksenia Kozhevnikova Ashley Coe LOSS WIN
Pool A Aaron Babb Nathan Wellsman DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool A Ksenia Kozhevnikova Tavis McKee LOSS WIN
Pool A Aaron Babb Michael Miller WIN LOSS
Pool A Ashley Coe Nathan Wellsman WIN LOSS
Pool A Aaron Babb Tavis McKee DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool A Ksenia Kozhevnikova Nathan Wellsman WIN LOSS
Pool A Michael Miller Ashley Coe LOSS WIN
Pool B Julian Schuetze Stephen Briggs WIN LOSS
Pool B Alex Williamson Lexa Giguère WIN LOSS
Pool B Cale Rainkie Thomas Del Motte WIN LOSS
Pool B Lexa Giguère Stephen Briggs LOSS WIN
Pool B Julian Schuetze Cale Rainkie DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool B Alex Williamson Thomas Del Motte WIN LOSS
Pool B Cale Rainkie Stephen Briggs LOSS WIN
Pool B Lexa Giguère Thomas Del Motte LOSS WIN
Pool B Julian Schuetze Alex Williamson LOSS WIN
Pool B Stephen Briggs Thomas Del Motte LOSS WIN
Pool B Alex Williamson Cale Rainkie WIN LOSS
Pool B Lexa Giguère Julian Schuetze LOSS WIN
Pool B Alex Williamson Stephen Briggs WIN LOSS
Pool B Julian Schuetze Thomas Del Motte WIN LOSS
Pool B Lexa Giguère Cale Rainkie LOSS WIN
Pool C Roman Frolov Andy Campbell WIN LOSS
Pool C Colton Strohschein Sancho Hernandez Arriaga WIN LOSS
Pool C Thora Jensdottir Daniel Lenfest-Jameson LOSS WIN
Pool C Sancho Hernandez Arriaga Roman Frolov LOSS WIN
Pool C Andy Campbell Daniel Lenfest-Jameson WIN LOSS
Pool C Colton Strohschein Thora Jensdottir LOSS WIN
Pool C Roman Frolov Daniel Lenfest-Jameson WIN LOSS
Pool C Sancho Hernandez Arriaga Thora Jensdottir LOSS WIN
Pool C Andy Campbell Colton Strohschein WIN LOSS
Pool C Roman Frolov Thora Jensdottir WIN LOSS
Pool C Colton Strohschein Daniel Lenfest-Jameson WIN LOSS
Pool C Andy Campbell Sancho Hernandez Arriaga WIN LOSS
Pool C Colton Strohschein Roman Frolov LOSS WIN
Pool C Thora Jensdottir Andy Campbell WIN LOSS
Pool C Sancho Hernandez Arriaga Daniel Lenfest-Jameson LOSS WIN
Pool D Mark Winkelman Codi Ervin DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool D Naseeb Hussain Sheena Haug WIN LOSS
Pool D Matthew Thompson Laury Plant DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool D Mark Winkelman Naseeb Hussain WIN LOSS
Pool D Codi Ervin Laury Plant WIN LOSS
Pool D Sheena Haug Matthew Thompson LOSS WIN
Pool D Laury Plant Mark Winkelman LOSS WIN
Pool D Matthew Thompson Naseeb Hussain WIN LOSS
Pool D Sheena Haug Codi Ervin LOSS WIN
Pool D Matthew Thompson Mark Winkelman WIN LOSS
Pool D Sheena Haug Laury Plant LOSS WIN
Pool D Codi Ervin Naseeb Hussain WIN LOSS
Pool D Mark Winkelman Sheena Haug WIN LOSS
Pool D Matthew Thompson Codi Ervin WIN LOSS
Pool D Laury Plant Naseeb Hussain DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Quarterfinals Roman Frolov Thora Jensdottir WIN LOSS
Quarterfinals Alex Williamson Michael Miller WIN LOSS
Quarterfinals Julian Schuetze Matthew Thompson LOSS WIN
Quarterfinals Ashley Coe Mark Winkelman LOSS WIN
Semifinals Mark Winkelman Roman Frolov LOSS WIN
Semifinals Alex Williamson Matthew Thompson WIN LOSS
Bronze Medal Match Mark Winkelman Matthew Thompson WIN LOSS
Gold Medal Match Alex Williamson Roman Frolov WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Anvil 2022

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
150 5 Michael Miller Edmonton Historical Martial Arts 1547.4 13.3
163 393 Matthew Thompson The Forge: Western Martial Arts 1537 235.5
239 25 Julian Schuetze The Historical Combat Collective 1497.7 2.1
262 838 Tavis McKee The Forge: Western Martial Arts 1482.8 413.1
272 125 Mark Winkelman The Forge: Western Martial Arts 1475.5 64.1
347 165 Ashley Coe The Forge: Western Martial Arts 1430.8 87.3
521 221 Alex Williamson Bighorn Historical Combat 1340.5 127.2
573 44 Stephen Briggs Edmonton Historical Martial Arts 1315.9 48
700 78 Andy Campbell The Historical Combat Collective 1257.2 55.2
708 Sancho Hernandez Arriaga The Academy of European Swordsmanship 1253.4
949 59 Codi Ervin Edmonton German Fencing Guild 1157.5 54.8
1050 339 Cale Rainkie Edmonton Historical Martial Arts 1116.7 168.4
1090 132 Aaron Babb Edmonton German Fencing Guild 1104.3 79.3
1324 277 Nicolas Kou The Historical Combat Collective 1027.1 174.2
1351 409 Colton Strohschein The Academy of European Swordsmanship 1015.7 317.5
1437 Laury Plant Edmonton Historical Martial Arts 984
1474 64 Daniel Lenfest-Jameson The Forge: Western Martial Arts 970 29.8
1509 37 Thora Jensdottir The Forge: Western Martial Arts 956.5 39.7
1638 Andrew Rodriguez Edmonton Historical Martial Arts 904.9
1714 Ksenia Kozhevnikova The Historical Combat Collective 872.7
1766 4 Lexa Giguère The Forge: Western Martial Arts 849.7 162.9
1869 Nathan Wellsman The Forge: Western Martial Arts 777.2
1877 309 Thomas Del Motte The Historical Combat Collective 770.4 98.6
1957 Naseeb Hussain The Historical Combat Collective 623.1