Sofia CrossSwords 2023

Date
November 4
Country
Bulgaria

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 206 40
Women's Steel Longsword 29 11
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 56 20
Mixed Steel Arming Sword 82 30
Women's Steel Any One-Handed Weapon 20 8

Fighters in event

NameNationalityClub
Bozhidar Lalev Bulgarian School of Ancient Military Arts - Velichie
Seniha Hazim Bulgarian School of Ancient Military Arts - Velichie
Iliyan Stanchev Bulgarian School of Ancient Military Arts - Velichie
Borislav Krustev Fechtschule Sofia
Teodor Petrov Fechtschule Sofia
Pancho Beshkov FORTE - Historical Fencing
Viktor Kachovski FORTE - Historical Fencing
Georgi Dimitrov FORTE - Historical Fencing
Lyubomir Kotov FORTE - Historical Fencing
Marian Manyovski FORTE - Historical Fencing
Mariyana Petrova FORTE - Historical Fencing
Snezha Dzhidrova FORTE - Historical Fencing
Simona Dyankova FORTE - Historical Fencing
Radostin Nanov Freifechter Sofia
Nikola Hristov Historical fencing - Stara Zagora
Stefani Metodieva Historical Swordsmanship - Angel Chernaev
Antoniya Trencheva Historical Swordsmanship - Angel Chernaev
Georgi Georgiev Historical Swordsmanship - Angel Chernaev
Borislav Nikolov Historical Swordsmanship - Angel Chernaev
Angel Chernaev Historical Swordsmanship - Angel Chernaev
Kaloyan Siriyski Historical Swordsmanship - Angel Chernaev
Konstantin Krastev Historical Swordsmanship - Angel Chernaev
Miroslav Aleksandrov Historical Swordsmanship - Angel Chernaev
Stefan Kostadinov Historical Swordsmanship - Angel Chernaev
Dobrina Andreeva Historical Swordsmanship - Angel Chernaev
Aleksandar Dimitrov Historical Swordsmanship - Angel Chernaev
Plamen Milenkov Historical Swordsmanship - Angel Chernaev
Miro Lahtela EHMS
Ville Välimäki EHMS
Iason Arianoutsos Academia da Espada Hellas
Christos Metaxotos Academy of Hoplomachia S.C.
Andreas Pavlidis Academy of Hoplomachia S.C.
Zoe Efstathiou-Kombatsiaris Apocalyptic Knights
George Kotios Apocalyptic Knights
Ioannis Skalkos Coriolanos HEMA Team
Konstantin Kliukach Hema Team
Stylianos Dafnomilis Xiphos Academy of HEMA
Mario Marić Ars Gladiatoria
Richard Bagdi Ars Ensis
Andrei Ciuta 7 Swords Historical Fencing School
Adina Mihăiță 7 Swords Historical Fencing School
Matei Macri 7 Swords Historical Fencing School
Radu Stefan Taunean 7 Swords Historical Fencing School
Alexandru Petcu 7 Swords Historical Fencing School
Mircea Nicolae Ionita 7 Swords Historical Fencing School
Clara Ioana Ionescu 7 Swords Historical Fencing School
Iulian Radu 7 Swords Historical Fencing School
Laurentiu Badea 7 Swords Historical Fencing School
Časlav Pantelić FEATHER - School of fencing
Vukan Truc FEATHER - School of fencing
Jelena Ranđelović Terca - School of Historical European Swordplay
Aleksandar Ristić Terca - School of Historical European Swordplay
Grgur Stojanović Terca - School of Historical European Swordplay
Irena Matović Terca - School of Historical European Swordplay
Adam Milovanović Terca - School of Historical European Swordplay
Marko Skoknić Terca - School of Historical European Swordplay
Barbaros Aytuğ INDES Akademi

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Playoff pools Pancho Beshkov Ville Välimäki LOSS WIN
Playoff pools Konstantin Kliukach Andrei Ciuta LOSS WIN
Playoff pools Pancho Beshkov Andrei Ciuta LOSS WIN
Playoff pools Konstantin Kliukach Pancho Beshkov LOSS WIN
Playoff pools Ville Välimäki Konstantin Kliukach WIN LOSS
Playoff pools Andrei Ciuta Ville Välimäki LOSS WIN
Playoff pools Borislav Krustev Borislav Nikolov WIN LOSS
Playoff pools Radu Stefan Taunean Stylianos Dafnomilis WIN LOSS
Playoff pools Stylianos Dafnomilis Borislav Nikolov LOSS WIN
Playoff pools Radu Stefan Taunean Borislav Nikolov LOSS WIN
Playoff pools Borislav Krustev Radu Stefan Taunean WIN LOSS
Playoff pools Stylianos Dafnomilis Borislav Krustev LOSS WIN
Playoff pools Miro Lahtela Christos Metaxotos WIN LOSS
Playoff pools Mircea Nicolae Ionita Adam Milovanović LOSS WIN
Playoff pools Christos Metaxotos Adam Milovanović WIN LOSS
Playoff pools Mircea Nicolae Ionita Christos Metaxotos LOSS WIN
Playoff pools Miro Lahtela Mircea Nicolae Ionita WIN LOSS
Playoff pools Adam Milovanović Miro Lahtela LOSS WIN
Playoff pools Iason Arianoutsos Angel Chernaev DRAW DRAW
Playoff pools Nikola Hristov Andreas Pavlidis LOSS WIN
Playoff pools Iason Arianoutsos Andreas Pavlidis WIN LOSS
Playoff pools Nikola Hristov Iason Arianoutsos LOSS WIN
Playoff pools Angel Chernaev Nikola Hristov WIN LOSS
Playoff pools Andreas Pavlidis Angel Chernaev LOSS WIN
Semifinals Ville Välimäki Angel Chernaev WIN LOSS
Semifinals Miro Lahtela Borislav Krustev WIN LOSS
Gold Medal Match Ville Välimäki Miro Lahtela LOSS WIN
Bronze Medal Match Angel Chernaev Borislav Krustev LOSS WIN
First phase pools Adam Milovanović Ville Välimäki LOSS WIN
First phase pools Radu Stefan Taunean Iason Arianoutsos LOSS WIN
First phase pools Stefan Kostadinov Časlav Pantelić WIN LOSS
First phase pools Radostin Nanov Kaloyan Siriyski WIN LOSS
First phase pools Radu Stefan Taunean Adam Milovanović LOSS WIN
First phase pools Kaloyan Siriyski Georgi Dimitrov LOSS WIN
First phase pools Radostin Nanov Časlav Pantelić WIN LOSS
First phase pools Stefan Kostadinov Iason Arianoutsos LOSS WIN
First phase pools Georgi Dimitrov Časlav Pantelić WIN LOSS
First phase pools Radu Stefan Taunean Ville Välimäki LOSS WIN
First phase pools Stefan Kostadinov Adam Milovanović LOSS WIN
First phase pools Iason Arianoutsos Radostin Nanov WIN LOSS
First phase pools Georgi Dimitrov Iason Arianoutsos LOSS WIN
First phase pools Adam Milovanović Radostin Nanov WIN LOSS
First phase pools Stefan Kostadinov Radu Stefan Taunean WIN LOSS
First phase pools Ville Välimäki Kaloyan Siriyski WIN LOSS
First phase pools Radostin Nanov Radu Stefan Taunean LOSS WIN
First phase pools Georgi Dimitrov Adam Milovanović WIN LOSS
First phase pools Časlav Pantelić Kaloyan Siriyski WIN LOSS
First phase pools Ville Välimäki Stefan Kostadinov WIN LOSS
First phase pools Časlav Pantelić Ville Välimäki LOSS WIN
First phase pools Iason Arianoutsos Kaloyan Siriyski WIN LOSS
First phase pools Georgi Dimitrov Radu Stefan Taunean LOSS WIN
First phase pools Stefan Kostadinov Radostin Nanov WIN LOSS
First phase pools Ville Välimäki Radostin Nanov WIN LOSS
First phase pools Stefan Kostadinov Georgi Dimitrov LOSS WIN
First phase pools Adam Milovanović Kaloyan Siriyski WIN LOSS
First phase pools Časlav Pantelić Iason Arianoutsos LOSS WIN
First phase pools Radostin Nanov Georgi Dimitrov WIN LOSS
First phase pools Iason Arianoutsos Ville Välimäki LOSS WIN
First phase pools Časlav Pantelić Adam Milovanović LOSS WIN
First phase pools Radu Stefan Taunean Kaloyan Siriyski WIN LOSS
First phase pools Časlav Pantelić Radu Stefan Taunean LOSS WIN
First phase pools Adam Milovanović Iason Arianoutsos LOSS WIN
First phase pools Georgi Dimitrov Ville Välimäki LOSS WIN
First phase pools Stefan Kostadinov Kaloyan Siriyski WIN LOSS
First phase pools Radu Stefan Taunean George Kotios WIN LOSS
First phase pools Stefan Kostadinov George Kotios WIN LOSS
First phase pools Radostin Nanov George Kotios WIN LOSS
First phase pools George Kotios Georgi Dimitrov LOSS WIN
First phase pools Kaloyan Siriyski George Kotios WIN LOSS
First phase pools Časlav Pantelić George Kotios WIN LOSS
First phase pools Iason Arianoutsos George Kotios WIN LOSS
First phase pools George Kotios Ville Välimäki LOSS WIN
First phase pools Adam Milovanović George Kotios WIN LOSS
First phase pools Andrei Ciuta Miro Lahtela LOSS WIN
First phase pools Borislav Nikolov Richard Bagdi WIN LOSS
First phase pools Miroslav Aleksandrov Alexandru Petcu WIN LOSS
First phase pools Teodor Petrov Ioannis Skalkos WIN LOSS
First phase pools Nikola Hristov Andrei Ciuta LOSS WIN
First phase pools Teodor Petrov Miro Lahtela LOSS WIN
First phase pools Miroslav Aleksandrov Ioannis Skalkos LOSS WIN
First phase pools Borislav Nikolov Alexandru Petcu WIN LOSS
First phase pools Ioannis Skalkos Borislav Nikolov LOSS WIN
First phase pools Teodor Petrov Miroslav Aleksandrov WIN LOSS
First phase pools Nikola Hristov Miro Lahtela LOSS WIN
First phase pools Andrei Ciuta Richard Bagdi WIN LOSS
First phase pools Alexandru Petcu Andrei Ciuta LOSS WIN
First phase pools Nikola Hristov Richard Bagdi WIN LOSS
First phase pools Miroslav Aleksandrov Miro Lahtela LOSS WIN
First phase pools Teodor Petrov Borislav Nikolov LOSS WIN
First phase pools Alexandru Petcu Nikola Hristov LOSS WIN
First phase pools Andrei Ciuta Ioannis Skalkos WIN LOSS
First phase pools Miroslav Aleksandrov Borislav Nikolov LOSS WIN
First phase pools Miro Lahtela Richard Bagdi WIN LOSS
First phase pools Borislav Nikolov Miro Lahtela LOSS WIN
First phase pools Andrei Ciuta Teodor Petrov WIN LOSS
First phase pools Ioannis Skalkos Nikola Hristov LOSS WIN
First phase pools Alexandru Petcu Richard Bagdi WIN LOSS
First phase pools Miro Lahtela Alexandru Petcu WIN LOSS
First phase pools Ioannis Skalkos Richard Bagdi LOSS WIN
First phase pools Nikola Hristov Teodor Petrov LOSS WIN
First phase pools Miroslav Aleksandrov Andrei Ciuta LOSS WIN
First phase pools Alexandru Petcu Ioannis Skalkos WIN LOSS
First phase pools Andrei Ciuta Borislav Nikolov LOSS WIN
First phase pools Miroslav Aleksandrov Nikola Hristov LOSS WIN
First phase pools Teodor Petrov Richard Bagdi LOSS WIN
First phase pools Nikola Hristov Borislav Nikolov LOSS WIN
First phase pools Ioannis Skalkos Miro Lahtela LOSS WIN
First phase pools Teodor Petrov Alexandru Petcu WIN LOSS
First phase pools Miroslav Aleksandrov Richard Bagdi LOSS WIN
First phase pools Nikola Hristov Stefani Metodieva WIN LOSS
First phase pools Richard Bagdi Stefani Metodieva LOSS WIN
First phase pools Alexandru Petcu Stefani Metodieva WIN LOSS
First phase pools Ioannis Skalkos Stefani Metodieva WIN LOSS
First phase pools Teodor Petrov Stefani Metodieva WIN LOSS
First phase pools Miroslav Aleksandrov Stefani Metodieva LOSS WIN
First phase pools Borislav Nikolov Stefani Metodieva WIN LOSS
First phase pools Miro Lahtela Stefani Metodieva WIN LOSS
First phase pools Andrei Ciuta Stefani Metodieva WIN LOSS
First phase pools Borislav Krustev Pancho Beshkov WIN LOSS
First phase pools Snezha Dzhidrova Andreas Pavlidis LOSS WIN
First phase pools Mircea Nicolae Ionita Konstantin Krastev LOSS WIN
First phase pools Barbaros Aytuğ Georgi Georgiev LOSS WIN
First phase pools Andreas Pavlidis Pancho Beshkov LOSS WIN
First phase pools Georgi Georgiev Borislav Krustev LOSS WIN
First phase pools Konstantin Krastev Marko Skoknić LOSS WIN
First phase pools Mircea Nicolae Ionita Snezha Dzhidrova WIN LOSS
First phase pools Barbaros Aytuğ Konstantin Krastev WIN LOSS
First phase pools Andreas Pavlidis Borislav Krustev LOSS WIN
First phase pools Mircea Nicolae Ionita Pancho Beshkov LOSS WIN
First phase pools Marko Skoknić Snezha Dzhidrova WIN LOSS
First phase pools Snezha Dzhidrova Barbaros Aytuğ LOSS WIN
First phase pools Pancho Beshkov Marko Skoknić WIN LOSS
First phase pools Mircea Nicolae Ionita Andreas Pavlidis WIN LOSS
First phase pools Georgi Georgiev Konstantin Krastev WIN LOSS
First phase pools Andreas Pavlidis Marko Skoknić WIN LOSS
First phase pools Pancho Beshkov Barbaros Aytuğ WIN LOSS
First phase pools Snezha Dzhidrova Georgi Georgiev LOSS WIN
First phase pools Borislav Krustev Mircea Nicolae Ionita WIN LOSS
First phase pools Konstantin Krastev Borislav Krustev LOSS WIN
First phase pools Pancho Beshkov Georgi Georgiev WIN LOSS
First phase pools Andreas Pavlidis Barbaros Aytuğ WIN LOSS
First phase pools Mircea Nicolae Ionita Marko Skoknić WIN LOSS
First phase pools Borislav Krustev Marko Skoknić WIN LOSS
First phase pools Mircea Nicolae Ionita Barbaros Aytuğ WIN LOSS
First phase pools Andreas Pavlidis Georgi Georgiev WIN LOSS
First phase pools Konstantin Krastev Snezha Dzhidrova LOSS WIN
First phase pools Marko Skoknić Barbaros Aytuğ WIN LOSS
First phase pools Snezha Dzhidrova Borislav Krustev LOSS WIN
First phase pools Pancho Beshkov Konstantin Krastev WIN LOSS
First phase pools Mircea Nicolae Ionita Georgi Georgiev WIN LOSS
First phase pools Andreas Pavlidis Konstantin Krastev WIN LOSS
First phase pools Snezha Dzhidrova Pancho Beshkov LOSS WIN
First phase pools Borislav Krustev Barbaros Aytuğ WIN LOSS
First phase pools Georgi Georgiev Marko Skoknić LOSS WIN
First phase pools Iulian Radu Andreas Pavlidis LOSS WIN
First phase pools Iulian Radu Mircea Nicolae Ionita LOSS WIN
First phase pools Marko Skoknić Iulian Radu LOSS WIN
First phase pools Iulian Radu Barbaros Aytuğ WIN LOSS
First phase pools Georgi Georgiev Iulian Radu LOSS WIN
First phase pools Konstantin Krastev Iulian Radu LOSS WIN
First phase pools Iulian Radu Snezha Dzhidrova WIN LOSS
First phase pools Borislav Krustev Iulian Radu WIN LOSS
First phase pools Iulian Radu Pancho Beshkov LOSS WIN
First phase pools Christos Metaxotos Angel Chernaev LOSS WIN
First phase pools Mario Marić Konstantin Kliukach WIN LOSS
First phase pools Aleksandar Ristić Stylianos Dafnomilis LOSS WIN
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations First phase pools Matei Macri Lyubomir Kotov LOSS WIN
First phase pools Mario Marić Angel Chernaev LOSS WIN
First phase pools Lyubomir Kotov Christos Metaxotos LOSS WIN
First phase pools Laurentiu Badea Stylianos Dafnomilis WIN LOSS
First phase pools Aleksandar Ristić Konstantin Kliukach LOSS WIN
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations First phase pools Matei Macri Stylianos Dafnomilis LOSS WIN
First phase pools Mario Marić Christos Metaxotos LOSS WIN
First phase pools Angel Chernaev Aleksandar Ristić WIN LOSS
First phase pools Laurentiu Badea Konstantin Kliukach LOSS WIN
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations First phase pools Matei Macri Konstantin Kliukach LOSS WIN
First phase pools Laurentiu Badea Angel Chernaev LOSS WIN
First phase pools Aleksandar Ristić Mario Marić WIN LOSS
First phase pools Lyubomir Kotov Stylianos Dafnomilis WIN LOSS
First phase pools Laurentiu Badea Mario Marić DRAW DRAW
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations First phase pools Matei Macri Angel Chernaev LOSS WIN
First phase pools Konstantin Kliukach Lyubomir Kotov WIN LOSS
First phase pools Aleksandar Ristić Christos Metaxotos LOSS WIN
First phase pools Christos Metaxotos Stylianos Dafnomilis WIN LOSS
First phase pools Angel Chernaev Lyubomir Kotov WIN LOSS
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations First phase pools Mario Marić Matei Macri WIN LOSS
First phase pools Aleksandar Ristić Laurentiu Badea WIN LOSS
First phase pools Laurentiu Badea Christos Metaxotos LOSS WIN
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations First phase pools Matei Macri Aleksandar Ristić LOSS WIN
First phase pools Mario Marić Lyubomir Kotov DRAW DRAW
First phase pools Stylianos Dafnomilis Konstantin Kliukach WIN LOSS
First phase pools Konstantin Kliukach Christos Metaxotos LOSS WIN
First phase pools Angel Chernaev Stylianos Dafnomilis WIN LOSS
First phase pools Lyubomir Kotov Aleksandar Ristić WIN LOSS
First phase pools Mario Marić Stylianos Dafnomilis LOSS WIN
First phase pools Angel Chernaev Konstantin Kliukach WIN LOSS
First phase pools Laurentiu Badea Lyubomir Kotov WIN LOSS
First phase pools Vukan Truc Mario Marić LOSS WIN
First phase pools Aleksandar Ristić Vukan Truc WIN LOSS
First phase pools Laurentiu Badea Vukan Truc WIN LOSS
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations First phase pools Matei Macri Vukan Truc WIN LOSS
First phase pools Lyubomir Kotov Vukan Truc WIN LOSS
First phase pools Vukan Truc Stylianos Dafnomilis LOSS WIN
First phase pools Konstantin Kliukach Vukan Truc WIN LOSS
First phase pools Christos Metaxotos Vukan Truc WIN LOSS
First phase pools Vukan Truc Angel Chernaev LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
First phase pools Zoe Efstathiou-Kombatsiaris Adina Mihăiță LOSS WIN
First phase pools Dobrina Andreeva Snezha Dzhidrova LOSS WIN
First phase pools Snezha Dzhidrova Zoe Efstathiou-Kombatsiaris WIN LOSS
First phase pools Dobrina Andreeva Zoe Efstathiou-Kombatsiaris LOSS WIN
First phase pools Adina Mihăiță Dobrina Andreeva LOSS WIN
First phase pools Snezha Dzhidrova Adina Mihăiță LOSS WIN
First phase pools Antoniya Trencheva Irena Matović WIN LOSS
First phase pools Irena Matović Mariyana Petrova LOSS WIN
First phase pools Mariyana Petrova Antoniya Trencheva LOSS WIN
Playoff pools Adina Mihăiță Mariyana Petrova LOSS WIN
Playoff pools Clara Ioana Ionescu Adina Mihăiță LOSS WIN
Playoff pools Mariyana Petrova Clara Ioana Ionescu WIN LOSS
Playoff pools Stefani Metodieva Zoe Efstathiou-Kombatsiaris WIN LOSS
Playoff pools Stefani Metodieva Irena Matović WIN LOSS
Playoff pools Zoe Efstathiou-Kombatsiaris Irena Matović WIN LOSS
Playoff pools Antoniya Trencheva Simona Dyankova WIN LOSS
Playoff pools Dobrina Andreeva Antoniya Trencheva LOSS WIN
Playoff pools Simona Dyankova Dobrina Andreeva LOSS WIN
Playoff pools Seniha Hazim Snezha Dzhidrova WIN LOSS
Semifinals Stefani Metodieva Seniha Hazim LOSS WIN
Semifinals Antoniya Trencheva Mariyana Petrova WIN LOSS
Gold Medal Match Seniha Hazim Antoniya Trencheva WIN LOSS
Bronze Medal Match Mariyana Petrova Stefani Metodieva LOSS WIN
First phase pools Seniha Hazim Stefani Metodieva LOSS WIN
First phase pools Clara Ioana Ionescu Simona Dyankova LOSS WIN
First phase pools Seniha Hazim Clara Ioana Ionescu WIN LOSS
First phase pools Simona Dyankova Seniha Hazim LOSS WIN
First phase pools Stefani Metodieva Simona Dyankova WIN LOSS
First phase pools Clara Ioana Ionescu Stefani Metodieva LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Second phase pools Bozhidar Lalev Teodor Petrov WIN LOSS
Second phase pools Nikola Hristov Bozhidar Lalev LOSS WIN
Second phase pools Teodor Petrov Nikola Hristov LOSS WIN
Second phase pools Stylianos Dafnomilis Borislav Nikolov LOSS WIN
Second phase pools Borislav Nikolov Angel Chernaev WIN LOSS
Second phase pools Stylianos Dafnomilis Angel Chernaev LOSS WIN
Second phase pools Stefani Metodieva Ville Välimäki LOSS WIN
Second phase pools Ville Välimäki Georgi Georgiev WIN LOSS
Second phase pools Georgi Georgiev Stefani Metodieva WIN LOSS
Second phase pools Miro Lahtela Christos Metaxotos WIN LOSS
Second phase pools Viktor Kachovski Miro Lahtela LOSS WIN
Second phase pools Christos Metaxotos Viktor Kachovski WIN LOSS
Semifinals Bozhidar Lalev Borislav Nikolov WIN LOSS
Semifinals Miro Lahtela Ville Välimäki WIN LOSS
Gold Medal Match Bozhidar Lalev Miro Lahtela LOSS WIN
Bronze Medal Match Ville Välimäki Borislav Nikolov LOSS WIN
First phase pools Angel Chernaev Miro Lahtela LOSS WIN
First phase pools Teodor Petrov Vukan Truc WIN LOSS
First phase pools Zoe Efstathiou-Kombatsiaris Miro Lahtela LOSS WIN
First phase pools Teodor Petrov Angel Chernaev LOSS WIN
First phase pools Miro Lahtela Teodor Petrov WIN LOSS
First phase pools Zoe Efstathiou-Kombatsiaris Vukan Truc LOSS WIN
First phase pools Miro Lahtela Vukan Truc WIN LOSS
First phase pools Zoe Efstathiou-Kombatsiaris Angel Chernaev LOSS WIN
First phase pools Vukan Truc Angel Chernaev LOSS WIN
First phase pools Zoe Efstathiou-Kombatsiaris Teodor Petrov LOSS WIN
First phase pools Nikola Hristov Ville Välimäki LOSS WIN
First phase pools Mircea Nicolae Ionita Dobrina Andreeva WIN LOSS
First phase pools Viktor Kachovski Ville Välimäki LOSS WIN
First phase pools Dobrina Andreeva Nikola Hristov LOSS WIN
First phase pools Viktor Kachovski Mircea Nicolae Ionita WIN LOSS
First phase pools Dobrina Andreeva Ville Välimäki LOSS WIN
First phase pools Viktor Kachovski Nikola Hristov LOSS WIN
First phase pools Mircea Nicolae Ionita Ville Välimäki LOSS WIN
First phase pools Viktor Kachovski Dobrina Andreeva WIN LOSS
First phase pools Mircea Nicolae Ionita Nikola Hristov LOSS WIN
First phase pools Stefani Metodieva Jelena Ranđelović WIN LOSS
First phase pools Bozhidar Lalev Alexandru Petcu WIN LOSS
First phase pools Stylianos Dafnomilis Alexandru Petcu WIN LOSS
First phase pools Bozhidar Lalev Jelena Ranđelović WIN LOSS
First phase pools Stefani Metodieva Bozhidar Lalev LOSS WIN
First phase pools Jelena Ranđelović Stylianos Dafnomilis LOSS WIN
First phase pools Jelena Ranđelović Alexandru Petcu LOSS WIN
First phase pools Stefani Metodieva Stylianos Dafnomilis WIN LOSS
First phase pools Bozhidar Lalev Stylianos Dafnomilis WIN LOSS
First phase pools Stefani Metodieva Alexandru Petcu WIN LOSS
First phase pools Christos Metaxotos Georgi Georgiev DRAW DRAW
First phase pools Clara Ioana Ionescu Borislav Nikolov LOSS WIN
First phase pools Georgi Georgiev Borislav Nikolov LOSS WIN
First phase pools Clara Ioana Ionescu Časlav Pantelić LOSS WIN
First phase pools Christos Metaxotos Borislav Nikolov LOSS WIN
First phase pools Časlav Pantelić Georgi Georgiev LOSS WIN
First phase pools Christos Metaxotos Clara Ioana Ionescu WIN LOSS
First phase pools Časlav Pantelić Borislav Nikolov LOSS WIN
First phase pools Christos Metaxotos Časlav Pantelić WIN LOSS
First phase pools Clara Ioana Ionescu Georgi Georgiev LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
First phase pools Konstantin Krastev Pancho Beshkov LOSS WIN
First phase pools Iliyan Stanchev Jelena Ranđelović WIN LOSS
First phase pools Radu Stefan Taunean Pancho Beshkov LOSS WIN
First phase pools Konstantin Krastev Jelena Ranđelović LOSS WIN
First phase pools Iliyan Stanchev Radu Stefan Taunean WIN LOSS
First phase pools Pancho Beshkov Jelena Ranđelović WIN LOSS
First phase pools Konstantin Krastev Radu Stefan Taunean LOSS WIN
First phase pools Iliyan Stanchev Pancho Beshkov LOSS WIN
First phase pools Radu Stefan Taunean Jelena Ranđelović WIN LOSS
First phase pools Iliyan Stanchev Konstantin Krastev WIN LOSS
First phase pools Andrei Ciuta Irena Matović WIN LOSS
First phase pools Aleksandar Dimitrov Kaloyan Siriyski LOSS WIN
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations First phase pools Andrei Ciuta Marian Manyovski WIN LOSS
First phase pools Kaloyan Siriyski Irena Matović LOSS WIN
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations First phase pools Aleksandar Dimitrov Marian Manyovski WIN LOSS
First phase pools Andrei Ciuta Kaloyan Siriyski WIN LOSS
First phase pools Aleksandar Dimitrov Andrei Ciuta LOSS WIN
First phase pools Irena Matović Aleksandar Dimitrov LOSS WIN
First phase pools Barbaros Aytuğ Grgur Stojanović LOSS WIN
First phase pools Lyubomir Kotov Stefani Metodieva WIN LOSS
First phase pools Stefani Metodieva Barbaros Aytuğ LOSS WIN
First phase pools Grgur Stojanović Stefani Metodieva WIN LOSS
First phase pools Lyubomir Kotov Grgur Stojanović LOSS WIN
First phase pools Barbaros Aytuğ Lyubomir Kotov LOSS WIN
First phase pools Grgur Stojanović Ville Välimäki LOSS WIN
First phase pools Lyubomir Kotov Ville Välimäki LOSS WIN
First phase pools Barbaros Aytuğ Ville Välimäki LOSS WIN
First phase pools Stefani Metodieva Ville Välimäki LOSS WIN
First phase pools Viktor Kachovski Mario Marić WIN LOSS
First phase pools Georgi Georgiev Stylianos Dafnomilis LOSS WIN
First phase pools Viktor Kachovski Mariyana Petrova WIN LOSS
First phase pools Georgi Georgiev Mario Marić WIN LOSS
First phase pools Stylianos Dafnomilis Mariyana Petrova WIN LOSS
First phase pools Georgi Georgiev Viktor Kachovski WIN LOSS
First phase pools Mario Marić Mariyana Petrova WIN LOSS
First phase pools Stylianos Dafnomilis Viktor Kachovski LOSS WIN
First phase pools Georgi Georgiev Mariyana Petrova WIN LOSS
First phase pools Stylianos Dafnomilis Mario Marić LOSS WIN
First phase pools Adam Milovanović Radostin Nanov WIN LOSS
First phase pools Teodor Petrov Stefan Kostadinov LOSS WIN
First phase pools Radostin Nanov Stefan Kostadinov LOSS WIN
First phase pools Stefan Kostadinov Adam Milovanović WIN LOSS
First phase pools Adam Milovanović Teodor Petrov WIN LOSS
First phase pools Teodor Petrov Radostin Nanov LOSS WIN
First phase pools Adam Milovanović Miro Lahtela LOSS WIN
First phase pools Teodor Petrov Miro Lahtela LOSS WIN
First phase pools Radostin Nanov Miro Lahtela LOSS WIN
First phase pools Stefan Kostadinov Miro Lahtela LOSS WIN
First phase pools Vukan Truc Georgi Dimitrov LOSS WIN
First phase pools Plamen Milenkov Georgi Dimitrov LOSS WIN
First phase pools Bozhidar Lalev Vukan Truc WIN LOSS
First phase pools Georgi Dimitrov Bozhidar Lalev LOSS WIN
First phase pools Plamen Milenkov Vukan Truc WIN LOSS
First phase pools Bozhidar Lalev Plamen Milenkov WIN LOSS
First phase pools Georgi Dimitrov Konstantin Kliukach WIN LOSS
First phase pools Plamen Milenkov Konstantin Kliukach LOSS WIN
First phase pools Vukan Truc Konstantin Kliukach WIN LOSS
First phase pools Bozhidar Lalev Konstantin Kliukach WIN LOSS
Second phase pools Adam Milovanović Pancho Beshkov LOSS WIN
Second phase pools Pancho Beshkov Konstantin Kliukach WIN LOSS
Second phase pools Adam Milovanović Konstantin Kliukach WIN LOSS
Second phase pools Andrei Ciuta Lyubomir Kotov WIN LOSS
Second phase pools Radu Stefan Taunean Andrei Ciuta LOSS WIN
Second phase pools Lyubomir Kotov Radu Stefan Taunean WIN LOSS
Second phase pools Mario Marić Miro Lahtela LOSS WIN
Second phase pools Miro Lahtela Kaloyan Siriyski WIN LOSS
Second phase pools Kaloyan Siriyski Mario Marić LOSS WIN
Second phase pools Ville Välimäki Georgi Georgiev WIN LOSS
Second phase pools Aleksandar Dimitrov Ville Välimäki LOSS WIN
Second phase pools Georgi Georgiev Aleksandar Dimitrov WIN LOSS
Second phase pools Iliyan Stanchev Bozhidar Lalev LOSS WIN
Second phase pools Stefan Kostadinov Bozhidar Lalev LOSS WIN
Second phase pools Iliyan Stanchev Stefan Kostadinov WIN LOSS
Second phase pools Grgur Stojanović Viktor Kachovski LOSS WIN
Second phase pools Georgi Dimitrov Viktor Kachovski WIN LOSS
Second phase pools Georgi Dimitrov Grgur Stojanović WIN LOSS
Elimination Andrei Ciuta Miro Lahtela LOSS WIN
Elimination Pancho Beshkov Georgi Dimitrov WIN LOSS
Elimination Ville Välimäki Bozhidar Lalev WIN LOSS
Finals pool Miro Lahtela Ville Välimäki WIN LOSS
Finals pool Pancho Beshkov Miro Lahtela LOSS WIN
Finals pool Ville Välimäki Pancho Beshkov LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pools Zoe Efstathiou-Kombatsiaris Irena Matović LOSS WIN
Pools Mariyana Petrova Antoniya Trencheva LOSS WIN
Pools Zoe Efstathiou-Kombatsiaris Mariyana Petrova LOSS WIN
Pools Antoniya Trencheva Zoe Efstathiou-Kombatsiaris DRAW DRAW
Pools Antoniya Trencheva Irena Matović LOSS WIN
Pools Mariyana Petrova Irena Matović LOSS WIN
Pools Stefani Metodieva Seniha Hazim LOSS WIN
Pools Dobrina Andreeva Jelena Ranđelović WIN LOSS
Pools Seniha Hazim Jelena Ranđelović WIN LOSS
Pools Seniha Hazim Dobrina Andreeva WIN LOSS
Pools Stefani Metodieva Dobrina Andreeva WIN LOSS
Pools Stefani Metodieva Jelena Ranđelović WIN LOSS
Quarterfinals Irena Matović Jelena Ranđelović WIN LOSS
Quarterfinals Zoe Efstathiou-Kombatsiaris Seniha Hazim LOSS WIN
Quarterfinals Mariyana Petrova Stefani Metodieva LOSS WIN
Quarterfinals Antoniya Trencheva Dobrina Andreeva LOSS WIN
Semifinals Dobrina Andreeva Irena Matović LOSS WIN
Semifinals Stefani Metodieva Seniha Hazim LOSS WIN
Gold Medal Match Seniha Hazim Irena Matović LOSS WIN
Bronze Medal Match Dobrina Andreeva Stefani Metodieva LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Sofia CrossSwords 2023

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
11 6 Miro Lahtela EHMS 1878.7 35
18 6 Ville Välimäki EHMS 1852.7 30.6
79 36 Borislav Krustev Fechtschule Sofia 1696.3 39
127 16 Christos Metaxotos Academy of Hoplomachia S.C. 1649 20.2
170 58 Angel Chernaev Historical Swordsmanship - Angel Chernaev 1607.4 39.2
200 Iason Arianoutsos Academia da Espada Hellas 1585.4
279 91 Pancho Beshkov FORTE - Historical Fencing 1549.9 41.1
376 130 Andrei Ciuta 7 Swords Historical Fencing School 1508.1 51.2
393 Borislav Nikolov Historical Swordsmanship - Angel Chernaev 1498.4
603 103 Adam Milovanović Terca - School of Historical European Swordplay 1429.1 32.9
775 84 Andreas Pavlidis Academy of Hoplomachia S.C. 1383.6 27.7
1044 117 Radu Stefan Taunean 7 Swords Historical Fencing School 1320.8 33.9
1081 370 Stefan Kostadinov Historical Swordsmanship - Angel Chernaev 1312.8 83.7
1146 485 Mircea Nicolae Ionita 7 Swords Historical Fencing School 1300.7 104.8
1154 152 Mario Marić Ars Gladiatoria 1299 21.1
1221 28 Nikola Hristov Historical fencing - Stara Zagora 1284.1 19.9
1282 34 Aleksandar Ristić Terca - School of Historical European Swordplay 1270.8 6.5
1365 711 Georgi Dimitrov FORTE - Historical Fencing 1252.4 138.7
1598 41 Richard Bagdi Ars Ensis 1209.8 1.6
1710 162 Laurentiu Badea 7 Swords Historical Fencing School 1192.2 39.5
1744 69 Alexandru Petcu 7 Swords Historical Fencing School 1185.7 2.6
1759 171 Radostin Nanov Freifechter Sofia 1183.3 41.7
1798 Konstantin Kliukach Hema Team 1176.9
1813 1314 Teodor Petrov Fechtschule Sofia 1174.5 256.1
1827 1025 Lyubomir Kotov FORTE - Historical Fencing 1170.8 196.5
2099 149 Marko Skoknić Terca - School of Historical European Swordplay 1120.8 37.8
2298 1579 Stylianos Dafnomilis Xiphos Academy of HEMA 1088.2 458.6
2450 344 Barbaros Aytuğ INDES Akademi 1064.3 44.8
2563 313 Ioannis Skalkos Coriolanos HEMA Team 1046.1 36.5
2726 1063 Iulian Radu 7 Swords Historical Fencing School 1014.3 292.2
2782 315 Stefani Metodieva Historical Swordsmanship - Angel Chernaev 1003.7 77.8
2834 263 Matei Macri 7 Swords Historical Fencing School 993.6 33
2946 Časlav Pantelić FEATHER - School of fencing 975.6
3153 515 Georgi Georgiev Historical Swordsmanship - Angel Chernaev 937.2 165.2
3301 82 Miroslav Aleksandrov Historical Swordsmanship - Angel Chernaev 905.4 45
3304 Kaloyan Siriyski Historical Swordsmanship - Angel Chernaev 904.8
3616 George Kotios Apocalyptic Knights 834
3721 Konstantin Krastev Historical Swordsmanship - Angel Chernaev 806.1
3789 Snezha Dzhidrova FORTE - Historical Fencing 779.3
3918 228 Vukan Truc FEATHER - School of fencing 726.7 35.1