Keppinautur 2024

Date
March 22
Country
Iceland
City
Hella

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 54 22
Mixed Steel Sabre 50 14
Mixed Steel Single Rapier 30 13

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Hákon Klaus Haraldsson Jieyu Wu LOSS WIN
Pool Set 1 Aron Steinssen Jónsson Miro Lahtela LOSS WIN
Pool Set 1 Jieyu Wu Miro Lahtela LOSS WIN
Pool Set 1 Aron Steinssen Jónsson Hákon Klaus Haraldsson LOSS WIN
Pool Set 1 Jieyu Wu Aron Steinssen Jónsson WIN LOSS
Pool Set 1 Miro Lahtela Hákon Klaus Haraldsson WIN LOSS
Pool Set 1 Einar Sciöth Sam O'Donnell WIN LOSS
Pool Set 1 Jesper Krogh Lindhardtsen Bjarni Pálsson DRAW DRAW
Pool Set 1 Sam O'Donnell Nikos Kyriakopoulos LOSS WIN
Pool Set 1 Einar Sciöth Bjarni Pálsson LOSS WIN
Pool Set 1 Jesper Krogh Lindhardtsen Nikos Kyriakopoulos LOSS WIN
Pool Set 1 Bjarni Pálsson Sam O'Donnell WIN LOSS
Pool Set 1 Einar Sciöth Nikos Kyriakopoulos LOSS WIN
Pool Set 1 Sam O'Donnell Jesper Krogh Lindhardtsen LOSS WIN
Pool Set 1 Nikos Kyriakopoulos Bjarni Pálsson WIN LOSS
Pool Set 1 Einar Sciöth Jesper Krogh Lindhardtsen LOSS WIN
Pool Set 1 Ólafur Gunnar Steen Bjarnason Freyja Grétarsdóttir WIN LOSS
Pool Set 1 Johan Frederik Beichmann Jakub Dobi LOSS WIN
Pool Set 1 Freyja Grétarsdóttir Jakub Dobi LOSS WIN
Pool Set 1 Jakub Dobi Ólafur Gunnar Steen Bjarnason WIN LOSS
Pool Set 1 Ólafur Gunnar Steen Bjarnason Johan Frederik Beichmann LOSS WIN
Pool Set 1 Johan Frederik Beichmann Freyja Grétarsdóttir WIN LOSS
Pool Set 1 Haukur Möller Ólafur Gunnar Steen Bjarnason LOSS WIN
Pool Set 1 Haukur Möller Johan Frederik Beichmann LOSS WIN
Pool Set 1 Freyja Grétarsdóttir Haukur Möller LOSS WIN
Pool Set 1 Jakub Dobi Haukur Möller WIN LOSS
Pool Set 1 Catherine Magnúsdóttir Engilbert Haukur Kolbeinsson LOSS WIN
Pool Set 1 Huginn Aðils Joonas Järvi WIN LOSS
Pool Set 1 Catherine Magnúsdóttir Huginn Aðils LOSS WIN
Pool Set 1 Joonas Järvi Catherine Magnúsdóttir WIN LOSS
Pool Set 1 Engilbert Haukur Kolbeinsson Joonas Järvi LOSS WIN
Pool Set 1 Huginn Aðils Engilbert Haukur Kolbeinsson WIN LOSS
Pool Set 1 Birgir Sig. Gulli Daníelss WIN LOSS
Pool Set 1 Jan Jodas Mika Koskimies WIN LOSS
Pool Set 1 Gulli Daníelss Jan Jodas LOSS WIN
Pool Set 1 Gulli Daníelss Mika Koskimies LOSS WIN
Pool Set 1 Birgir Sig. Mika Koskimies LOSS WIN
Pool Set 1 Jan Jodas Birgir Sig. WIN LOSS
Eighth-Finals Haukur Möller Jakub Dobi LOSS WIN
Eighth-Finals Jan Jodas Birgir Sig. WIN LOSS
Eighth-Finals Miro Lahtela Hákon Klaus Haraldsson WIN LOSS
Eighth-Finals Engilbert Haukur Kolbeinsson Nikos Kyriakopoulos LOSS WIN
Eighth-Finals Ólafur Gunnar Steen Bjarnason Huginn Aðils LOSS WIN
Eighth-Finals Johan Frederik Beichmann Bjarni Pálsson LOSS WIN
Eighth-Finals Joonas Järvi Jesper Krogh Lindhardtsen LOSS WIN
Eighth-Finals Jieyu Wu Mika Koskimies WIN LOSS
Quarterfinals Jakub Dobi Jieyu Wu WIN LOSS
Quarterfinals Jan Jodas Jesper Krogh Lindhardtsen LOSS WIN
Quarterfinals Miro Lahtela Bjarni Pálsson WIN LOSS
Quarterfinals Huginn Aðils Nikos Kyriakopoulos WIN LOSS
Semifinals Jakub Dobi Huginn Aðils WIN LOSS
Semifinals Miro Lahtela Jesper Krogh Lindhardtsen WIN LOSS
Gold Medal Match Jakub Dobi Miro Lahtela LOSS WIN
Bronze Medal Match Huginn Aðils Jesper Krogh Lindhardtsen LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Einar Sciöth Sam O'Donnell LOSS WIN
Pool Set 1 Ólafur Gunnar Steen Bjarnason Nikos Kyriakopoulos LOSS WIN
Pool Set 1 Sam O'Donnell Nikos Kyriakopoulos LOSS WIN
Pool Set 1 Ólafur Gunnar Steen Bjarnason Einar Sciöth DRAW DRAW
Pool Set 1 Sam O'Donnell Ólafur Gunnar Steen Bjarnason WIN LOSS
Pool Set 1 Nikos Kyriakopoulos Einar Sciöth WIN LOSS
Pool Set 1 Ólafur Gunnar Steen Bjarnason Hákon Klaus Haraldsson DRAW DRAW
Pool Set 1 Nikos Kyriakopoulos Hákon Klaus Haraldsson LOSS WIN
Pool Set 1 Einar Sciöth Hákon Klaus Haraldsson LOSS WIN
Pool Set 1 Hákon Klaus Haraldsson Sam O'Donnell LOSS WIN
Pool Set 1 Freyja Grétarsdóttir Miro Lahtela LOSS WIN
Pool Set 1 Hákon Klaus Haraldsson Freyja Grétarsdóttir WIN LOSS
Pool Set 1 Nikos Kyriakopoulos Miro Lahtela LOSS WIN
Pool Set 1 Freyja Grétarsdóttir Sam O'Donnell LOSS WIN
Pool Set 1 Miro Lahtela Einar Sciöth WIN LOSS
Pool Set 1 Freyja Grétarsdóttir Ólafur Gunnar Steen Bjarnason LOSS WIN
Pool Set 1 Hákon Klaus Haraldsson Miro Lahtela LOSS WIN
Pool Set 1 Sam O'Donnell Miro Lahtela LOSS WIN
Pool Set 1 Freyja Grétarsdóttir Nikos Kyriakopoulos LOSS WIN
Pool Set 1 Miro Lahtela Ólafur Gunnar Steen Bjarnason WIN LOSS
Pool Set 1 Einar Sciöth Freyja Grétarsdóttir WIN LOSS
Pool Set 1 Engilbert Haukur Kolbeinsson Johan Frederik Beichmann LOSS WIN
Pool Set 1 Gulli Daníelss Johan Frederik Beichmann LOSS WIN
Pool Set 1 Engilbert Haukur Kolbeinsson Gulli Daníelss WIN LOSS
Pool Set 1 Mika Koskimies Haukur Möller WIN LOSS
Pool Set 1 Johan Frederik Beichmann Bjarni Pálsson DRAW DRAW
Pool Set 1 Birgir Sig. Engilbert Haukur Kolbeinsson DRAW DRAW
Pool Set 1 Haukur Möller Bjarni Pálsson LOSS WIN
Pool Set 1 Mika Koskimies Birgir Sig. WIN LOSS
Pool Set 1 Bjarni Pálsson Birgir Sig. LOSS WIN
Pool Set 1 Gulli Daníelss Haukur Möller WIN LOSS
Pool Set 1 Engilbert Haukur Kolbeinsson Mika Koskimies DRAW DRAW
Pool Set 1 Birgir Sig. Gulli Daníelss LOSS WIN
Pool Set 1 Engilbert Haukur Kolbeinsson Bjarni Pálsson WIN LOSS
Pool Set 1 Johan Frederik Beichmann Haukur Möller WIN LOSS
Pool Set 1 Birgir Sig. Johan Frederik Beichmann LOSS WIN
Pool Set 1 Bjarni Pálsson Mika Koskimies WIN LOSS
Pool Set 1 Mika Koskimies Gulli Daníelss WIN LOSS
Pool Set 1 Haukur Möller Birgir Sig. LOSS WIN
Pool Set 1 Mika Koskimies Johan Frederik Beichmann LOSS WIN
Pool Set 1 Engilbert Haukur Kolbeinsson Haukur Möller WIN LOSS
Pool Set 1 Gulli Daníelss Bjarni Pálsson LOSS WIN
Quarterfinals Engilbert Haukur Kolbeinsson Miro Lahtela LOSS WIN
Quarterfinals Mika Koskimies Johan Frederik Beichmann LOSS WIN
Quarterfinals Bjarni Pálsson Nikos Kyriakopoulos WIN LOSS
Quarterfinals Hákon Klaus Haraldsson Sam O'Donnell WIN LOSS
Semifinals Miro Lahtela Hákon Klaus Haraldsson WIN LOSS
Semifinals Bjarni Pálsson Johan Frederik Beichmann WIN LOSS
Gold Medal Match Miro Lahtela Bjarni Pálsson WIN LOSS
Bronze Medal Match Hákon Klaus Haraldsson Johan Frederik Beichmann LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Ólafur Gunnar Steen Bjarnason Miro Lahtela LOSS WIN
Pool Set 1 Sam O'Donnell Hákon Klaus Haraldsson LOSS WIN
Pool Set 1 Ólafur Gunnar Steen Bjarnason Hákon Klaus Haraldsson LOSS WIN
Pool Set 1 Sam O'Donnell Ólafur Gunnar Steen Bjarnason LOSS WIN
Pool Set 1 Miro Lahtela Sam O'Donnell WIN LOSS
Pool Set 1 Hákon Klaus Haraldsson Miro Lahtela LOSS WIN
Pool Set 1 Huginn Aðils Jakub Dobi LOSS WIN
Pool Set 1 Aron Steinssen Jónsson Jan Jodas LOSS WIN
Pool Set 1 Jakub Dobi Jan Jodas LOSS WIN
Pool Set 1 Aron Steinssen Jónsson Jakub Dobi LOSS WIN
Pool Set 1 Huginn Aðils Aron Steinssen Jónsson WIN LOSS
Pool Set 1 Jan Jodas Huginn Aðils WIN LOSS
Pool Set 1 Guy Stewart Huginn Aðils DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Aron Steinssen Jónsson Guy Stewart WIN LOSS
Pool Set 1 Jakub Dobi Guy Stewart WIN LOSS
Pool Set 1 Guy Stewart Jan Jodas LOSS WIN
Pool Set 1 Bjarni Pálsson Catherine Magnúsdóttir WIN LOSS
Pool Set 1 Mika Koskimies Gulli Daníelss WIN LOSS
Pool Set 1 Catherine Magnúsdóttir Mika Koskimies LOSS WIN
Pool Set 1 Gulli Daníelss Catherine Magnúsdóttir WIN LOSS
Pool Set 1 Bjarni Pálsson Gulli Daníelss WIN LOSS
Pool Set 1 Mika Koskimies Bjarni Pálsson WIN LOSS
Quarterfinals Jan Jodas Gulli Daníelss WIN LOSS
Quarterfinals Ólafur Gunnar Steen Bjarnason Mika Koskimies LOSS WIN
Quarterfinals Miro Lahtela Hákon Klaus Haraldsson WIN LOSS
Quarterfinals Bjarni Pálsson Jakub Dobi LOSS WIN
Semifinals Jan Jodas Jakub Dobi WIN LOSS
Semifinals Mika Koskimies Miro Lahtela LOSS WIN
Gold Medal Match Jan Jodas Miro Lahtela LOSS WIN
Bronze Medal Match Mika Koskimies Jakub Dobi LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Keppinautur 2024

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
5 1 Miro Lahtela EHMS 1950.3 8.5
98 1 Jieyu Wu Sword Inquisition 1676.4 4.7
139 6 Nikos Kyriakopoulos EHMS 1636 3.9
183 83 Jakub Dobi EHMS 1604.7 47
348 50 Jesper Krogh Lindhardtsen Hafnia Longsword Akademi 1520.2 19.1
649 171 Jan Jodas Reykjavik HEMA Club 1428 48.3
783 931 Huginn Aðils Reykjavik HEMA Club 1390.2 183.6
1127 145 Bjarni Pálsson Reykjavik HEMA Club 1317.7 33
1354 120 Engilbert Haukur Kolbeinsson Akureyri HEMA Club 1271.8 22.3
1481 115 Hákon Klaus Haraldsson Reykjavik HEMA Club 1247.3 21.2
1496 144 Joonas Järvi EHMS 1246.1 27.6
1887 3 Ólafur Gunnar Steen Bjarnason Reykjavik HEMA Club 1182.8 5.1
1932 109 Mika Koskimies EHMS 1175.9 24.3
2796 480 Haukur Möller Akureyri HEMA Club 1039.6 68.1
3084 192 Sam O'Donnell Reykjavik HEMA Club 985.3 25.8
3161 66 Einar Sciöth Akureyri HEMA Club 972.8 24.6
3191 980 Johan Frederik Beichmann Fekteklubben Frie Duellister 967 279.4
3572 132 Gulli Daníelss Akureyri HEMA Club 896.7 13
3588 Birgir Sig. Reykjavik HEMA Club 894.4
3717 Aron Steinssen Jónsson Reykjavik HEMA Club 864.1
4084 99 Catherine Magnúsdóttir Reykjavik HEMA Club 765.6 8.1
4243 Freyja Grétarsdóttir Reykjavik HEMA Club 695.9