Panzerschwein Fechten 2024

Date
April 27
Country
United States
State
Texas
City
Fort Worth

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 134 32
Mixed Steel Any Sword & Buckler 100 24
Mixed Rubber Rondell Dagger 36 9
Mixed Rubber Rondell Dagger 28 8

Fighters in event

NameNationalityClub
Martin Colunga Arena Weapon Arts
Alejandro Anazco All For One Fencing
Aleksandra Shlychkova Arena Weapon Arts
Timothy Ho Accademia del Leone
Eric Shattuck Arena Weapon Arts
Jason Zamora Arena Weapon Arts
Garett Jaeger Arena Weapon Arts
Seneca Savoie Arena Weapon Arts
Jeremy Petersen Arena Weapon Arts
Bryant Coston Arena Weapon Arts
Stephen Heacock Arena Weapon Arts
Beau Hulgan Arena Weapon Arts
Jesse Wilson Arena Weapon Arts
Srikar Bollavaram Arena Weapon Arts
Arturo Melgoza Arena Weapon Arts
Jordan Shearer Arena Weapon Arts
Brandon Nguyen Ars Gladii
Eric Schweinsberg Austin Historical Weapons Guild
Melody Benefield Brandr Combat Academy
Clark Simon Dallas School of Historical Fencing
Bilal Haroon Dallas School of Historical Fencing
Isaac Nesin Dallas School of Historical Fencing
Dylan Cryer Dallas School of Historical Fencing
Josh Saito Dallas School of Historical Fencing
Derrick Berry Dallas School of Historical Fencing
Samuel Umbay Dallas School of Historical Fencing
Zaid Haroon Dallas School of Historical Fencing
Jack Murray Dallas School of Historical Fencing
Jay Ransom Dallas School of Historical Fencing
Jesse Willson Dallas School of Historical Fencing
Kyle Callaway Dallas School of Historical Fencing
Mario Puentes Denver Historical Fencing Academy
Dylan Freeman East Texas Historical Fencing
Beau Jones East Texas Historical Fencing
Charlsie Jacobs East Texas Historical Fencing
Christopher Bohner Guild of the Silent Sword
Hamilton Stone Guild of the Silent Sword
Lauren Henderson Historical Swordfighting Guild of UT Dallas
Nicholas Lozuk Historical Swordfighting Guild of UT Dallas
Mark Saxiones Historical Swordfighting Guild of UT Dallas
Bryce Hattensty Ninheim Viking Fight School
Jason Jenkins Ninheim Viking Fight School
Justin McConnell Ninheim Viking Fight School
Justin Veltman Ninheim Viking Fight School
Ashley Castorena Ninheim Viking Fight School
Will Barlow Ninheim Viking Fight School
Meaghan Haulk Ninheim Viking Fight School
Ronald Stillman Ninheim Viking Fight School
Sheik Bacchus Schola St. George
Collin Cook Wolfpack Sword Guild

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 2 Mark Saxiones Mario Puentes LOSS WIN
Pool Set 2 Zaid Haroon Charlsie Jacobs LOSS WIN
Pool Set 2 Justin Veltman Mario Puentes LOSS WIN
Pool Set 2 Zaid Haroon Mark Saxiones DRAW DRAW
Pool Set 2 Charlsie Jacobs Justin Veltman WIN LOSS
Pool Set 2 Mario Puentes Charlsie Jacobs WIN LOSS
Pool Set 2 Mark Saxiones Justin Veltman WIN LOSS
Pool Set 2 Zaid Haroon Mario Puentes LOSS WIN
Pool Set 2 Charlsie Jacobs Mark Saxiones WIN LOSS
Pool Set 2 Zaid Haroon Justin Veltman LOSS WIN
Pool Set 2 Sheik Bacchus Nicholas Lozuk LOSS WIN
Pool Set 2 Martin Colunga Lauren Henderson LOSS WIN
Pool Set 2 Jason Jenkins Nicholas Lozuk LOSS WIN
Pool Set 2 Martin Colunga Sheik Bacchus WIN LOSS
Pool Set 2 Jason Jenkins Lauren Henderson DRAW DRAW
Pool Set 2 Nicholas Lozuk Lauren Henderson WIN LOSS
Pool Set 2 Sheik Bacchus Jason Jenkins WIN LOSS
Pool Set 2 Martin Colunga Nicholas Lozuk LOSS WIN
Pool Set 2 Sheik Bacchus Lauren Henderson WIN LOSS
Pool Set 2 Martin Colunga Jason Jenkins WIN LOSS
Pool Set 2 Clark Simon Kyle Callaway WIN LOSS
Pool Set 2 Dylan Cryer Bilal Haroon LOSS WIN
Pool Set 2 Garett Jaeger Clark Simon LOSS WIN
Pool Set 2 Kyle Callaway Dylan Cryer WIN LOSS
Pool Set 2 Garett Jaeger Bilal Haroon LOSS WIN
Pool Set 2 Clark Simon Bilal Haroon DRAW DRAW
Pool Set 2 Garett Jaeger Kyle Callaway LOSS WIN
Pool Set 2 Dylan Cryer Clark Simon LOSS WIN
Pool Set 2 Kyle Callaway Bilal Haroon LOSS WIN
Pool Set 2 Garett Jaeger Dylan Cryer WIN LOSS
Pool Set 2 Jay Ransom Hamilton Stone LOSS WIN
Pool Set 2 Jesse Wilson Hamilton Stone WIN LOSS
Pool Set 2 Jay Ransom Collin Cook DRAW DRAW
Pool Set 2 Josh Saito Jesse Wilson WIN LOSS
Pool Set 2 Hamilton Stone Josh Saito WIN LOSS
Pool Set 2 Collin Cook Hamilton Stone LOSS WIN
Pool Set 2 Josh Saito Jay Ransom WIN LOSS
Pool Set 2 Collin Cook Jesse Wilson LOSS WIN
Pool Set 2 Jesse Wilson Jason Zamora WIN LOSS
Pool Set 2 Josh Saito Jason Zamora WIN LOSS
Pool Set 2 Collin Cook Jason Zamora DRAW DRAW
Pool Set 2 Jay Ransom Jason Zamora WIN LOSS
Pool Set 2 Srikar Bollavaram Melody Benefield WIN LOSS
Pool Set 2 Eric Shattuck Melody Benefield WIN LOSS
Pool Set 2 Bryant Coston Eric Shattuck LOSS WIN
Pool Set 2 Srikar Bollavaram Eric Shattuck LOSS WIN
Pool Set 2 Bryant Coston Melody Benefield WIN LOSS
Pool Set 2 Srikar Bollavaram Bryant Coston LOSS WIN
Pool Set 2 Samuel Umbay Srikar Bollavaram WIN LOSS
Pool Set 2 Bryant Coston Samuel Umbay DRAW DRAW
Pool Set 2 Eric Shattuck Samuel Umbay DRAW DRAW
Pool Set 2 Melody Benefield Samuel Umbay LOSS WIN
Pool Set 2 Isaac Nesin Dylan Freeman WIN LOSS
Pool Set 2 Dylan Freeman Timothy Ho DRAW DRAW
Pool Set 2 Timothy Ho Isaac Nesin WIN LOSS
Pool Set 2 Aleksandra Shlychkova Timothy Ho LOSS WIN
Pool Set 2 Dylan Freeman Jack Murray LOSS WIN
Pool Set 2 Isaac Nesin Aleksandra Shlychkova WIN LOSS
Pool Set 2 Jack Murray Timothy Ho WIN LOSS
Pool Set 2 Isaac Nesin Jack Murray WIN LOSS
Pool Set 2 Dylan Freeman Aleksandra Shlychkova WIN LOSS
Pool Set 2 Jack Murray Aleksandra Shlychkova LOSS WIN
Pool Set 1 Garett Jaeger Bryant Coston LOSS WIN
Pool Set 1 Jack Murray Garett Jaeger WIN LOSS
Pool Set 1 Bryant Coston Eric Shattuck LOSS WIN
Pool Set 1 Garett Jaeger Eric Shattuck LOSS WIN
Pool Set 1 Jack Murray Bryant Coston WIN LOSS
Pool Set 1 Eric Shattuck Jack Murray WIN LOSS
Pool Set 1 Jason Jenkins Garett Jaeger DRAW DRAW
Pool Set 1 Bryant Coston Jason Jenkins WIN LOSS
Pool Set 1 Jason Jenkins Jack Murray LOSS WIN
Pool Set 1 Eric Shattuck Jason Jenkins WIN LOSS
Pool Set 1 Srikar Bollavaram Melody Benefield WIN LOSS
Pool Set 1 Josh Saito Sheik Bacchus WIN LOSS
Pool Set 1 Jay Ransom Melody Benefield WIN LOSS
Pool Set 1 Josh Saito Mark Saxiones DRAW DRAW
Pool Set 1 Srikar Bollavaram Sheik Bacchus LOSS WIN
Pool Set 1 Josh Saito Jay Ransom WIN LOSS
Pool Set 1 Sheik Bacchus Melody Benefield WIN LOSS
Pool Set 1 Srikar Bollavaram Mark Saxiones WIN LOSS
Pool Set 1 Sheik Bacchus Jay Ransom LOSS WIN
Pool Set 1 Josh Saito Srikar Bollavaram LOSS WIN
Pool Set 1 Mark Saxiones Melody Benefield DRAW DRAW
Pool Set 1 Jay Ransom Mark Saxiones LOSS WIN
Pool Set 1 Aleksandra Shlychkova Hamilton Stone WIN LOSS
Pool Set 1 Dylan Cryer Timothy Ho LOSS WIN
Pool Set 1 Hamilton Stone Isaac Nesin WIN LOSS
Pool Set 1 Aleksandra Shlychkova Timothy Ho LOSS WIN
Pool Set 1 Dylan Cryer Isaac Nesin LOSS WIN
Pool Set 1 Hamilton Stone Timothy Ho WIN LOSS
Pool Set 1 Isaac Nesin Timothy Ho LOSS WIN
Pool Set 1 Aleksandra Shlychkova Dylan Cryer WIN LOSS
Pool Set 1 Hamilton Stone Dylan Cryer WIN LOSS
Pool Set 1 Aleksandra Shlychkova Isaac Nesin LOSS WIN
Pool Set 1 Lauren Henderson Zaid Haroon WIN LOSS
Pool Set 1 Jesse Willson Jason Zamora WIN LOSS
Pool Set 1 Mario Puentes Lauren Henderson WIN LOSS
Pool Set 1 Jesse Willson Zaid Haroon LOSS WIN
Pool Set 1 Mario Puentes Jason Zamora WIN LOSS
Pool Set 1 Jason Zamora Lauren Henderson DRAW DRAW
Pool Set 1 Mario Puentes Zaid Haroon WIN LOSS
Pool Set 1 Jesse Willson Lauren Henderson DRAW DRAW
Pool Set 1 Jason Zamora Zaid Haroon WIN LOSS
Pool Set 1 Jesse Willson Mario Puentes LOSS WIN
Pool Set 1 Martin Colunga Dylan Freeman LOSS WIN
Pool Set 1 Bilal Haroon Nicholas Lozuk LOSS WIN
Pool Set 1 Collin Cook Dylan Freeman LOSS WIN
Pool Set 1 Kyle Callaway Bilal Haroon LOSS WIN
Pool Set 1 Nicholas Lozuk Martin Colunga WIN LOSS
Pool Set 1 Collin Cook Bilal Haroon LOSS WIN
Pool Set 1 Nicholas Lozuk Dylan Freeman LOSS WIN
Pool Set 1 Martin Colunga Kyle Callaway LOSS WIN
Pool Set 1 Collin Cook Nicholas Lozuk LOSS WIN
Pool Set 1 Bilal Haroon Martin Colunga DRAW DRAW
Pool Set 1 Dylan Freeman Kyle Callaway LOSS WIN
Pool Set 1 Kyle Callaway Collin Cook WIN LOSS
Pool Set 1 Clark Simon Samuel Umbay WIN LOSS
Pool Set 1 Justin Veltman Charlsie Jacobs LOSS WIN
Pool Set 1 Clark Simon Jesse Wilson WIN LOSS
Pool Set 1 Charlsie Jacobs Samuel Umbay LOSS WIN
Pool Set 1 Justin Veltman Jesse Wilson LOSS WIN
Pool Set 1 Clark Simon Justin Veltman WIN LOSS
Pool Set 1 Jesse Wilson Samuel Umbay LOSS WIN
Pool Set 1 Clark Simon Charlsie Jacobs LOSS WIN
Pool Set 1 Justin Veltman Samuel Umbay LOSS WIN
Pool Set 1 Charlsie Jacobs Jesse Wilson WIN LOSS
Quarterfinals Nicholas Lozuk Timothy Ho LOSS WIN
Quarterfinals Hamilton Stone Eric Shattuck WIN LOSS
Quarterfinals Clark Simon Samuel Umbay WIN LOSS
Quarterfinals Bilal Haroon Mario Puentes LOSS WIN
Semifinals Mario Puentes Timothy Ho WIN LOSS
Semifinals Hamilton Stone Clark Simon LOSS WIN
Gold Medal Match Clark Simon Mario Puentes WIN LOSS
Bronze Medal Match Hamilton Stone Timothy Ho LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 2 Jason Zamora Brandon Nguyen LOSS WIN
Pool Set 2 Stephen Heacock Jason Jenkins WIN LOSS
Pool Set 2 Bryce Hattensty Brandon Nguyen WIN LOSS
Pool Set 2 Justin Veltman Stephen Heacock WIN LOSS
Pool Set 2 Jason Zamora Jason Jenkins LOSS WIN
Pool Set 2 Stephen Heacock Bryce Hattensty LOSS WIN
Pool Set 2 Jason Jenkins Brandon Nguyen WIN LOSS
Pool Set 2 Jason Zamora Justin Veltman LOSS WIN
Pool Set 2 Bryce Hattensty Jason Jenkins WIN LOSS
Pool Set 2 Stephen Heacock Jason Zamora DRAW DRAW
Pool Set 2 Justin Veltman Brandon Nguyen WIN LOSS
Pool Set 2 Bryce Hattensty Justin Veltman WIN LOSS
Pool Set 2 Christopher Bohner Srikar Bollavaram LOSS WIN
Pool Set 2 Jeremy Petersen Justin McConnell WIN LOSS
Pool Set 2 Christopher Bohner Martin Colunga LOSS WIN
Pool Set 2 Justin McConnell Ashley Castorena WIN LOSS
Pool Set 2 Srikar Bollavaram Jeremy Petersen LOSS WIN
Pool Set 2 Martin Colunga Justin McConnell WIN LOSS
Pool Set 2 Christopher Bohner Jeremy Petersen LOSS WIN
Pool Set 2 Srikar Bollavaram Ashley Castorena LOSS WIN
Pool Set 2 Martin Colunga Jeremy Petersen WIN LOSS
Pool Set 2 Srikar Bollavaram Justin McConnell LOSS WIN
Pool Set 2 Christopher Bohner Ashley Castorena LOSS WIN
Pool Set 2 Martin Colunga Ashley Castorena WIN LOSS
Pool Set 2 Ronald Stillman Clark Simon WIN LOSS
Pool Set 2 Eric Shattuck Eric Schweinsberg WIN LOSS
Pool Set 2 Hamilton Stone Ronald Stillman WIN LOSS
Pool Set 2 Jordan Shearer Eric Schweinsberg DRAW DRAW
Pool Set 2 Eric Shattuck Clark Simon WIN LOSS
Pool Set 2 Hamilton Stone Eric Schweinsberg WIN LOSS
Pool Set 2 Eric Shattuck Ronald Stillman WIN LOSS
Pool Set 2 Jordan Shearer Clark Simon LOSS WIN
Pool Set 2 Hamilton Stone Eric Shattuck DRAW DRAW
Pool Set 2 Clark Simon Eric Schweinsberg LOSS WIN
Pool Set 2 Ronald Stillman Jordan Shearer WIN LOSS
Pool Set 2 Jordan Shearer Hamilton Stone LOSS WIN
Pool Set 2 Meaghan Haulk Derrick Berry WIN LOSS
Pool Set 2 Beau Hulgan Samuel Umbay WIN LOSS
Pool Set 2 Garett Jaeger Derrick Berry LOSS WIN
Pool Set 2 Beau Hulgan Derrick Berry WIN LOSS
Pool Set 2 Meaghan Haulk Samuel Umbay DRAW DRAW
Pool Set 2 Beau Hulgan Meaghan Haulk WIN LOSS
Pool Set 2 Garett Jaeger Samuel Umbay WIN LOSS
Pool Set 2 Beau Hulgan Garett Jaeger WIN LOSS
Pool Set 2 Meaghan Haulk Garett Jaeger WIN LOSS
Pool Set 2 Derrick Berry Samuel Umbay DRAW DRAW
Pool Set 1 Ronald Stillman Martin Colunga LOSS WIN
Pool Set 1 Srikar Bollavaram Ronald Stillman LOSS WIN
Pool Set 1 Jason Jenkins Clark Simon WIN LOSS
Pool Set 1 Srikar Bollavaram Jason Jenkins LOSS WIN
Pool Set 1 Martin Colunga Clark Simon WIN LOSS
Pool Set 1 Jason Jenkins Martin Colunga LOSS WIN
Pool Set 1 Ronald Stillman Clark Simon WIN LOSS
Pool Set 1 Clark Simon Srikar Bollavaram WIN LOSS
Pool Set 1 Srikar Bollavaram Martin Colunga LOSS WIN
Pool Set 1 Jason Jenkins Ronald Stillman WIN LOSS
Pool Set 1 Justin Veltman Justin McConnell LOSS WIN
Pool Set 1 Eric Schweinsberg Justin McConnell WIN LOSS
Pool Set 1 Justin Veltman Jason Zamora WIN LOSS
Pool Set 1 Justin McConnell Jason Zamora WIN LOSS
Pool Set 1 Justin Veltman Beau Hulgan LOSS WIN
Pool Set 1 Eric Schweinsberg Jason Zamora DRAW DRAW
Pool Set 1 Beau Hulgan Justin McConnell WIN LOSS
Pool Set 1 Eric Schweinsberg Beau Hulgan LOSS WIN
Pool Set 1 Beau Hulgan Jason Zamora WIN LOSS
Pool Set 1 Justin Veltman Eric Schweinsberg WIN LOSS
Pool Set 1 Samuel Umbay Meaghan Haulk LOSS WIN
Pool Set 1 Stephen Heacock Derrick Berry WIN LOSS
Pool Set 1 Meaghan Haulk Jordan Shearer WIN LOSS
Pool Set 1 Samuel Umbay Derrick Berry WIN LOSS
Pool Set 1 Stephen Heacock Jordan Shearer LOSS WIN
Pool Set 1 Meaghan Haulk Stephen Heacock WIN LOSS
Pool Set 1 Samuel Umbay Jordan Shearer WIN LOSS
Pool Set 1 Meaghan Haulk Derrick Berry DRAW DRAW
Pool Set 1 Stephen Heacock Samuel Umbay WIN LOSS
Pool Set 1 Jordan Shearer Derrick Berry LOSS WIN
Pool Set 1 Ashley Castorena Eric Shattuck LOSS WIN
Pool Set 1 Isaac Nesin Hamilton Stone LOSS WIN
Pool Set 1 Ashley Castorena Brandon Nguyen WIN LOSS
Pool Set 1 Eric Shattuck Isaac Nesin WIN LOSS
Pool Set 1 Hamilton Stone Brandon Nguyen WIN LOSS
Pool Set 1 Ashley Castorena Hamilton Stone LOSS WIN
Pool Set 1 Eric Shattuck Brandon Nguyen LOSS WIN
Pool Set 1 Ashley Castorena Isaac Nesin LOSS WIN
Pool Set 1 Eric Shattuck Hamilton Stone WIN LOSS
Pool Set 1 Brandon Nguyen Isaac Nesin WIN LOSS
Pool Set 1 Garett Jaeger Jeremy Petersen LOSS WIN
Pool Set 1 Christopher Bohner Bryce Hattensty LOSS WIN
Pool Set 1 Garett Jaeger Christopher Bohner LOSS WIN
Pool Set 1 Bryce Hattensty Garett Jaeger WIN LOSS
Pool Set 1 Jeremy Petersen Bryce Hattensty LOSS WIN
Pool Set 1 Christopher Bohner Jeremy Petersen LOSS WIN
Quarterfinals Martin Colunga Jason Jenkins WIN LOSS
Quarterfinals Jeremy Petersen Eric Shattuck LOSS WIN
Quarterfinals Hamilton Stone Beau Hulgan LOSS WIN
Quarterfinals Bryce Hattensty Meaghan Haulk WIN LOSS
Semifinals Martin Colunga Bryce Hattensty WIN LOSS
Semifinals Beau Hulgan Eric Shattuck LOSS WIN
Gold Medal Match Martin Colunga Eric Shattuck WIN LOSS
Bronze Medal Match Beau Hulgan Bryce Hattensty WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Justin Veltman Martin Colunga LOSS WIN
Pool Set 1 Martin Colunga Will Barlow LOSS WIN
Pool Set 1 Beau Jones Will Barlow LOSS WIN
Pool Set 1 Justin Veltman Will Barlow LOSS WIN
Pool Set 1 Beau Jones Martin Colunga DRAW DRAW
Pool Set 1 Justin Veltman Beau Jones WIN LOSS
Pool Set 1 Jason Jenkins Justin McConnell WIN LOSS
Pool Set 1 Alejandro Anazco Justin McConnell WIN LOSS
Pool Set 1 Jesse Wilson Alejandro Anazco WIN LOSS
Pool Set 1 Jason Jenkins Alejandro Anazco WIN LOSS
Pool Set 1 Jesse Wilson Justin McConnell LOSS WIN
Pool Set 1 Jason Jenkins Jesse Wilson WIN LOSS
Pool Set 1 Collin Cook Jason Jenkins LOSS WIN
Pool Set 1 Jesse Wilson Collin Cook WIN LOSS
Pool Set 1 Alejandro Anazco Collin Cook DRAW DRAW
Pool Set 1 Justin McConnell Collin Cook DRAW DRAW
Pool Set 2 Collin Cook Justin Veltman LOSS WIN
Pool Set 2 Justin McConnell Alejandro Anazco LOSS WIN
Pool Set 2 Jesse Wilson Collin Cook WIN LOSS
Pool Set 2 Justin Veltman Justin McConnell WIN LOSS
Pool Set 2 Alejandro Anazco Jesse Wilson LOSS WIN
Pool Set 2 Collin Cook Alejandro Anazco LOSS WIN
Pool Set 2 Justin Veltman Jesse Wilson DRAW DRAW
Pool Set 2 Collin Cook Justin McConnell WIN LOSS
Pool Set 2 Justin Veltman Alejandro Anazco LOSS WIN
Pool Set 2 Jesse Wilson Justin McConnell WIN LOSS
Pool Set 2 Jason Jenkins Martin Colunga WIN LOSS
Pool Set 2 Martin Colunga Will Barlow LOSS WIN
Pool Set 2 Will Barlow Beau Jones WIN LOSS
Pool Set 2 Jason Jenkins Will Barlow LOSS WIN
Pool Set 2 Martin Colunga Beau Jones DRAW DRAW
Pool Set 2 Jason Jenkins Beau Jones WIN LOSS
Semifinals Alejandro Anazco Will Barlow LOSS WIN
Semifinals Jason Jenkins Jesse Wilson WIN LOSS
Gold Medal Match Will Barlow Jason Jenkins WIN LOSS
Bronze Medal Match Jesse Wilson Alejandro Anazco WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 2 Arturo Melgoza Seneca Savoie DRAW DRAW
Pool Set 2 Eric Shattuck Kyle Callaway WIN LOSS
Pool Set 2 Seneca Savoie Eric Shattuck WIN LOSS
Pool Set 2 Kyle Callaway Seneca Savoie LOSS WIN
Pool Set 2 Arturo Melgoza Kyle Callaway LOSS WIN
Pool Set 2 Eric Shattuck Arturo Melgoza WIN LOSS
Pool Set 2 Garett Jaeger Bryant Coston LOSS WIN
Pool Set 2 Isaac Nesin Jason Zamora LOSS WIN
Pool Set 2 Bryant Coston Isaac Nesin WIN LOSS
Pool Set 2 Jason Zamora Bryant Coston WIN LOSS
Pool Set 2 Garett Jaeger Jason Zamora LOSS WIN
Pool Set 2 Isaac Nesin Garett Jaeger LOSS WIN
Pool Set 1 Eric Shattuck Kyle Callaway DRAW DRAW
Pool Set 1 Bryant Coston Eric Shattuck DRAW DRAW
Pool Set 1 Garett Jaeger Kyle Callaway DRAW DRAW
Pool Set 1 Bryant Coston Garett Jaeger WIN LOSS
Pool Set 1 Garett Jaeger Eric Shattuck LOSS WIN
Pool Set 1 Bryant Coston Kyle Callaway DRAW DRAW
Pool Set 1 Seneca Savoie Isaac Nesin WIN LOSS
Pool Set 1 Arturo Melgoza Seneca Savoie LOSS WIN
Pool Set 1 Isaac Nesin Jason Zamora WIN LOSS
Pool Set 1 Jason Zamora Seneca Savoie LOSS WIN
Pool Set 1 Isaac Nesin Arturo Melgoza LOSS WIN
Pool Set 1 Jason Zamora Arturo Melgoza WIN LOSS
Semifinals Kyle Callaway Seneca Savoie LOSS WIN
Semifinals Jason Zamora Eric Shattuck LOSS WIN
Gold Medal Match Seneca Savoie Eric Shattuck LOSS WIN
Bronze Medal Match Jason Zamora Kyle Callaway WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Panzerschwein Fechten 2024

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
242 6 Timothy Ho Accademia del Leone 1572.3 1.7
266 46 Clark Simon Dallas School of Historical Fencing 1561 21.9
304 63 Bryant Coston Arena Weapon Arts 1543.8 30.5
435 1464 Mario Puentes Denver Historical Fencing Academy 1491.7 310
575 41 Bilal Haroon Dallas School of Historical Fencing 1453.9 14.9
658 279 Nicholas Lozuk Historical Swordfighting Guild of UT Dallas 1425.3 68.2
666 83 Josh Saito Dallas School of Historical Fencing 1422.9 24.3
702 13 Kyle Callaway Dallas School of Historical Fencing 1411.3 4.3
829 520 Eric Shattuck Arena Weapon Arts 1382.4 109.2
875 335 Isaac Nesin Dallas School of Historical Fencing 1372.3 69
876 Hamilton Stone Guild of the Silent Sword 1371.9
966 289 Samuel Umbay Dallas School of Historical Fencing 1352.4 59.8
1019 721 Charlsie Jacobs East Texas Historical Fencing 1339.5 131.4
1287 722 Jack Murray Dallas School of Historical Fencing 1288.9 125.3
1409 Dylan Freeman East Texas Historical Fencing 1265.2
1414 123 Sheik Bacchus Schola St. George 1264.1 23.5
1579 122 Martin Colunga Arena Weapon Arts 1236.7 15.6
1767 252 Jason Zamora Arena Weapon Arts 1206.3 36.8
1890 Srikar Bollavaram Arena Weapon Arts 1187.8
2075 807 Aleksandra Shlychkova Arena Weapon Arts 1157.3 131
2102 Jesse Wilson Arena Weapon Arts 1154.6
2181 182 Zaid Haroon Dallas School of Historical Fencing 1142.3 22.2
2255 Jay Ransom Dallas School of Historical Fencing 1130.8
2328 Mark Saxiones Historical Swordfighting Guild of UT Dallas 1119
2692 1131 Lauren Henderson Historical Swordfighting Guild of UT Dallas 1062.7 218.1
2785 235 Dylan Cryer Dallas School of Historical Fencing 1049 28.3
3166 170 Garett Jaeger Arena Weapon Arts 981.6 38.8
3346 Justin Veltman Ninheim Viking Fight School 948.4
3450 Jesse Willson Dallas School of Historical Fencing 933.3
3508 36 Collin Cook Wolfpack Sword Guild 922.3 15.7
3633 Melody Benefield Brandr Combat Academy 895.7
3674 Jason Jenkins Ninheim Viking Fight School 888.3