AHMA Cub 2024

Date
May 25
Country
Finland
City
Jyväskylä

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 106 45
Mixed Steel Single Rapier 35 15

Fighters in event

NameNationalityClub
Katriin Vannik Lappeenrannan Historiallisen Miekkailun Seura
Heikki Kerkkänen EHMS
Antti Lehto EHMS
Joonas Järvi EHMS
Mika Koskimies EHMS
Joonas Rajatalo EHMS
Eetu Sipilä EHMS
Jesse Nukarinen EHMS
Jere Suontausta EHMS
Ami Viholainen EHMS
Ida Paavoseppä EHMS
Christoffer Warelius EHMS
Toni Kristian Heikura EHMS
Anayte Delahay Grieswartt
Zoltán Nemes Jakobstads Historiska Fäktningssällskap
Jaakko Haapoja Jakobstads Historiska Fäktningssällskap
Jouko Haapoja Jakobstads Historiska Fäktningssällskap
Antti Hurme Joensuun Historiallisen Miekkailun Seura
Erkka Nurmi Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts
Viljami Hammarberg Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts
Ville Rissanen Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts
Juhana Itkonen Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts
Jaakko Sukuvaara Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts
Minna Laakso Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts
Jussi Hurtta Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts
Joonas Komulainen Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts
Joonas Peltokorpi Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts
Isto Sipilä Lappeenrannan Historiallisen Miekkailun Seura
Simo Sairanen Lappeenrannan Historiallisen Miekkailun Seura
Antti Heitto Oulun Miekkailuseura
Sallamaari Syrjä Oulun Miekkailuseura
Pirkko Mustamo Oulun Miekkailuseura
Juho Naumanen Oulun Miekkailuseura
Aino Pöykkö Oulun Miekkailuseura
Marius Aho Oulun Miekkailuseura
Samy Kurppa Oulun Miekkailuseura
Viljami Leskelä Oulun Miekkailuseura
Ilmari Haapola Oulun Miekkailuseura
Jani Syrjä Oulun Miekkailuseura
Emil Lehmusterä Tampere HEMA
Arttu Sulkanen Tampere HEMA
Mikko Riippi Tampere HEMA
Tommi Koskinen Turun Historiallisen Miekkailun Seura
Niko Tanhuanpää Turun Historiallisen Miekkailun Seura
Tuomas Tähtinen Turun Historiallisen Miekkailun Seura
Iiro Rantanen Turun Historiallisen Miekkailun Seura
Mikael Löfbacka Vaasan Miekkailijat
Mathieu Morin Tampere HEMA
Nikos Kyriakopoulos EHMS
Jakub Dobi EHMS
Yigit Firatli Turun Historiallisen Miekkailun Seura

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Emil Lehmusterä Joonas Komulainen WIN LOSS
Pool 1 Tommi Koskinen Antti Lehto WIN LOSS
Pool 1 Emil Lehmusterä Aino Pöykkö WIN LOSS
Pool 1 Joonas Komulainen Tommi Koskinen WIN LOSS
Pool 1 Antti Lehto Aino Pöykkö LOSS WIN
Pool 1 Emil Lehmusterä Tommi Koskinen WIN LOSS
Pool 1 Joonas Komulainen Aino Pöykkö WIN LOSS
Pool 1 Emil Lehmusterä Antti Lehto WIN LOSS
Pool 1 Tommi Koskinen Aino Pöykkö WIN LOSS
Pool 1 Joonas Komulainen Antti Lehto WIN LOSS
Pool 2 Juhana Itkonen Juho Naumanen LOSS WIN
Pool 2 Toni Kristian Heikura Iiro Rantanen LOSS WIN
Pool 2 Katriin Vannik Juho Naumanen LOSS WIN
Pool 2 Iiro Rantanen Juhana Itkonen LOSS WIN
Pool 2 Toni Kristian Heikura Katriin Vannik WIN LOSS
Pool 2 Iiro Rantanen Juho Naumanen LOSS WIN
Pool 2 Juhana Itkonen Katriin Vannik WIN LOSS
Pool 2 Toni Kristian Heikura Juho Naumanen LOSS WIN
Pool 2 Katriin Vannik Iiro Rantanen LOSS WIN
Pool 2 Toni Kristian Heikura Juhana Itkonen LOSS WIN
Pool 3 Joonas Järvi Simo Sairanen DRAW DRAW
Pool 3 Tuomas Tähtinen Jussi Hurtta WIN LOSS
Pool 3 Ilmari Haapola Simo Sairanen LOSS WIN
Pool 3 Joonas Järvi Tuomas Tähtinen LOSS WIN
Pool 3 Ilmari Haapola Jussi Hurtta WIN LOSS
Pool 3 Simo Sairanen Tuomas Tähtinen LOSS WIN
Pool 3 Ilmari Haapola Joonas Järvi LOSS WIN
Pool 3 Simo Sairanen Jussi Hurtta WIN LOSS
Pool 3 Ilmari Haapola Tuomas Tähtinen LOSS WIN
Pool 3 Jussi Hurtta Joonas Järvi LOSS WIN
Pool 4 Joonas Peltokorpi Zoltán Nemes WIN LOSS
Pool 4 Mika Koskimies Mikko Riippi WIN LOSS
Pool 4 Joonas Peltokorpi Marius Aho WIN LOSS
Pool 4 Mika Koskimies Zoltán Nemes WIN LOSS
Pool 4 Mikko Riippi Marius Aho WIN LOSS
Pool 4 Mika Koskimies Joonas Peltokorpi LOSS WIN
Pool 4 Zoltán Nemes Marius Aho WIN LOSS
Pool 4 Joonas Peltokorpi Mikko Riippi WIN LOSS
Pool 4 Mika Koskimies Marius Aho WIN LOSS
Pool 4 Zoltán Nemes Mikko Riippi LOSS WIN
Pool 5 Antti Hurme Antti Heitto LOSS WIN
Pool 5 Jaakko Haapoja Christoffer Warelius LOSS WIN
Pool 5 Minna Laakso Antti Heitto LOSS WIN
Pool 5 Antti Hurme Christoffer Warelius WIN LOSS
Pool 5 Jaakko Haapoja Minna Laakso WIN LOSS
Pool 5 Christoffer Warelius Antti Heitto LOSS WIN
Pool 5 Minna Laakso Antti Hurme LOSS WIN
Pool 5 Jaakko Haapoja Antti Heitto LOSS WIN
Pool 5 Christoffer Warelius Minna Laakso WIN LOSS
Pool 5 Jaakko Haapoja Antti Hurme LOSS WIN
Pool 6 Samy Kurppa Jakub Dobi LOSS WIN
Pool 6 Jaakko Sukuvaara Mathieu Morin WIN LOSS
Pool 6 Ida Paavoseppä Jakub Dobi LOSS WIN
Pool 6 Samy Kurppa Mathieu Morin LOSS WIN
Pool 6 Ida Paavoseppä Jaakko Sukuvaara LOSS WIN
Pool 6 Mathieu Morin Jakub Dobi LOSS WIN
Pool 6 Samy Kurppa Ida Paavoseppä LOSS WIN
Pool 6 Jaakko Sukuvaara Jakub Dobi LOSS WIN
Pool 6 Ida Paavoseppä Mathieu Morin LOSS WIN
Pool 6 Samy Kurppa Jaakko Sukuvaara LOSS WIN
Pool 7 Sallamaari Syrjä Heikki Kerkkänen LOSS WIN
Pool 7 Anonymous fighter Jouko Haapoja LOSS WIN
Pool 7 Niko Tanhuanpää Heikki Kerkkänen DRAW DRAW
Pool 7 Sallamaari Syrjä Jouko Haapoja LOSS WIN
Pool 7 Anonymous fighter Niko Tanhuanpää DRAW DRAW
Pool 7 Jouko Haapoja Heikki Kerkkänen LOSS WIN
Pool 7 Niko Tanhuanpää Sallamaari Syrjä WIN LOSS
Pool 7 Anonymous fighter Heikki Kerkkänen LOSS WIN
Pool 7 Jouko Haapoja Niko Tanhuanpää LOSS WIN
Pool 7 Anonymous fighter Sallamaari Syrjä LOSS WIN
Pool 8 Jere Suontausta Viljami Leskelä WIN LOSS
Pool 8 Yigit Firatli Jesse Nukarinen WIN LOSS
Pool 8 Arttu Sulkanen Jere Suontausta LOSS WIN
Pool 8 Viljami Leskelä Yigit Firatli LOSS WIN
Pool 8 Arttu Sulkanen Jesse Nukarinen WIN LOSS
Pool 8 Yigit Firatli Jere Suontausta LOSS WIN
Pool 8 Arttu Sulkanen Viljami Leskelä WIN LOSS
Pool 8 Jesse Nukarinen Jere Suontausta LOSS WIN
Pool 8 Arttu Sulkanen Yigit Firatli WIN LOSS
Pool 8 Viljami Leskelä Jesse Nukarinen WIN LOSS
Pool 9 Nikos Kyriakopoulos Isto Sipilä WIN LOSS
Pool 9 Eetu Sipilä Mikael Löfbacka DRAW DRAW
Pool 9 Isto Sipilä Jani Syrjä DRAW DRAW
Pool 9 Mikael Löfbacka Nikos Kyriakopoulos LOSS WIN
Pool 9 Eetu Sipilä Jani Syrjä WIN LOSS
Pool 9 Isto Sipilä Mikael Löfbacka WIN LOSS
Pool 9 Jani Syrjä Nikos Kyriakopoulos LOSS WIN
Pool 9 Isto Sipilä Eetu Sipilä LOSS WIN
Pool 9 Jani Syrjä Mikael Löfbacka WIN LOSS
Pool 9 Nikos Kyriakopoulos Eetu Sipilä WIN LOSS
Eliminators Joonas Peltokorpi Niko Tanhuanpää WIN LOSS
Eliminators Jaakko Sukuvaara Jakub Dobi LOSS WIN
Eliminators Juhana Itkonen Jere Suontausta LOSS WIN
Eliminators Joonas Komulainen Emil Lehmusterä WIN LOSS
Eliminators Mika Koskimies Tuomas Tähtinen LOSS WIN
Eliminators Juho Naumanen Arttu Sulkanen WIN LOSS
Eliminators Antti Hurme Antti Heitto WIN LOSS
Eliminators Heikki Kerkkänen Nikos Kyriakopoulos LOSS WIN
Eliminators Joonas Peltokorpi Tuomas Tähtinen WIN LOSS
Eliminators Juho Naumanen Jakub Dobi LOSS WIN
Eliminators Jere Suontausta Antti Hurme WIN LOSS
Eliminators Joonas Komulainen Nikos Kyriakopoulos WIN LOSS
Semi Finals Jere Suontausta Joonas Peltokorpi LOSS WIN
Semi Finals Jakub Dobi Joonas Komulainen WIN LOSS
Bronze Final Jere Suontausta Joonas Komulainen WIN LOSS
Gold Final Joonas Peltokorpi Jakub Dobi LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool1 Erkka Nurmi Mika Koskimies LOSS WIN
Pool1 Viljami Hammarberg Anayte Delahay LOSS WIN
Pool1 Joonas Rajatalo Mika Koskimies LOSS WIN
Pool1 Anayte Delahay Joonas Rajatalo LOSS WIN
Pool1 Erkka Nurmi Joonas Rajatalo LOSS WIN
Pool1 Anayte Delahay Mika Koskimies LOSS WIN
Pool1 Erkka Nurmi Anayte Delahay WIN LOSS
Pool2 Simo Sairanen Joonas Järvi WIN LOSS
Pool2 Ville Rissanen Jere Suontausta LOSS WIN
Pool2 Joonas Järvi Antti Hurme LOSS WIN
Pool2 Jere Suontausta Simo Sairanen WIN LOSS
Pool2 Ville Rissanen Antti Hurme LOSS WIN
Pool2 Jere Suontausta Joonas Järvi WIN LOSS
Pool2 Antti Hurme Simo Sairanen LOSS WIN
Pool2 Ville Rissanen Joonas Järvi LOSS WIN
Pool2 Jere Suontausta Antti Hurme WIN LOSS
Pool2 Ville Rissanen Simo Sairanen LOSS WIN
Pool3 Katriin Vannik Eetu Sipilä LOSS WIN
Pool3 Joonas Peltokorpi Pirkko Mustamo WIN LOSS
Pool3 Eetu Sipilä Ami Viholainen DRAW DRAW
Pool3 Pirkko Mustamo Katriin Vannik WIN LOSS
Pool3 Joonas Peltokorpi Ami Viholainen LOSS WIN
Pool3 Eetu Sipilä Pirkko Mustamo WIN LOSS
Pool3 Ami Viholainen Katriin Vannik WIN LOSS
Pool3 Eetu Sipilä Joonas Peltokorpi WIN LOSS
Pool3 Pirkko Mustamo Ami Viholainen LOSS WIN
Pool3 Katriin Vannik Joonas Peltokorpi LOSS WIN
Quaterfinals Antti Hurme Jere Suontausta LOSS WIN
Quaterfinals Mika Koskimies Joonas Peltokorpi WIN LOSS
Quaterfinals Ami Viholainen Joonas Rajatalo WIN LOSS
Quaterfinals Eetu Sipilä Simo Sairanen WIN LOSS
Semifinals Jere Suontausta Ami Viholainen LOSS WIN
Semifinals Mika Koskimies Eetu Sipilä LOSS WIN
Bronze Match Jere Suontausta Mika Koskimies LOSS WIN
Gold Match Eetu Sipilä Ami Viholainen LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just AHMA Cub 2024

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
128 85 Joonas Peltokorpi Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts 1646 56.2
131 56 Jakub Dobi EHMS 1645 42
142 1 Nikos Kyriakopoulos EHMS 1634.1 0.3
172 46 Jere Suontausta EHMS 1615.8 32
702 307 Juho Naumanen Oulun Miekkailuseura 1415.5 73.2
716 2 Niko Tanhuanpää Turun Historiallisen Miekkailun Seura 1410.1 3.1
732 230 Emil Lehmusterä Tampere HEMA 1405.3 51.8
794 90 Antti Heitto Oulun Miekkailuseura 1391.9 21.6
802 473 Joonas Komulainen Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts 1389.5 97.7
957 1380 Tuomas Tähtinen Turun Historiallisen Miekkailun Seura 1357.3 240.1
1014 200 Antti Hurme Joensuun Historiallisen Miekkailun Seura 1342.9 37.5
1020 14 Simo Sairanen Lappeenrannan Historiallisen Miekkailun Seura 1341.9 4.7
1047 89 Arttu Sulkanen Tampere HEMA 1336 16.8
1215 151 Juhana Itkonen Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts 1306.8 33.9
1366 161 Joonas Järvi EHMS 1273.1 27.9
1630 217 Heikki Kerkkänen EHMS 1230.1 36.2
1677 249 Mika Koskimies EHMS 1222.8 40.5
1841 136 Zoltán Nemes Jakobstads Historiska Fäktningssällskap 1195.7 21.5
1965 180 Sallamaari Syrjä Oulun Miekkailuseura 1177.7 25.2
2064 226 Tommi Koskinen Turun Historiallisen Miekkailun Seura 1160.5 35
2076 Eetu Sipilä EHMS 1158.4
2154 176 Isto Sipilä Lappeenrannan Historiallisen Miekkailun Seura 1148.6 30.1
2168 280 Iiro Rantanen Turun Historiallisen Miekkailun Seura 1145.6 46.6
2174 64 Christoffer Warelius EHMS 1144.5 11.7
2208 104 Toni Kristian Heikura EHMS 1140.2 14.3
2300 263 Mathieu Morin Tampere HEMA 1125.6 43.9
2331 285 Mikko Riippi Tampere HEMA 1120.5 46.6
2541 292 Antti Lehto EHMS 1086.8 44.6
2544 847 Jaakko Sukuvaara Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts 1086.7 144.9
2879 318 Jouko Haapoja Jakobstads Historiska Fäktningssällskap 1038.3 63
2972 Jani Syrjä Oulun Miekkailuseura 1022.1
3109 615 Yigit Firatli Turun Historiallisen Miekkailun Seura 996.6 119.1
3143 6 Jaakko Haapoja Jakobstads Historiska Fäktningssällskap 989.3 3.7
3179 45 Mikael Löfbacka Vaasan Miekkailijat 983.8 2
3500 38 Ida Paavoseppä EHMS 928.3 13.2
3561 Ilmari Haapola Oulun Miekkailuseura 914.6
3658 Viljami Leskelä Oulun Miekkailuseura 894.4
3856 114 Jussi Hurtta Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts 852.3 21.2
4145 196 Aino Pöykkö Oulun Miekkailuseura 778.7 101.9
4188 Jesse Nukarinen EHMS 760.9
4291 86 Minna Laakso Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts 724.5 20.4
4297 Marius Aho Oulun Miekkailuseura 721.4
4350 Samy Kurppa Oulun Miekkailuseura 686.9
4422 27 Katriin Vannik Lappeenrannan Historiallisen Miekkailun Seura 575 3.3