Edgebana 2018

Date
September 22
Country
United Kingdom
City
Dundee

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 58 23
Mixed Singlestick 43 16

Fighters in event

NameNationalityClub
Thomas Kronberg The Institute for Historical Arts
Benjamin Szewczuk La Salle d'Armes Escrime Ancienne
Frederic David La Salle d'Armes Escrime Ancienne
Roger Siu Hang Lam The Vanguard Centre
Federico Dall'Olio La Salle d'Armes Escrime Ancienne
Anezka Havlikova Glasgow HEMA
Scott Thomson Cowal Historical Fencing Club
Jack Fraser Dawn Duellists Society
Jason Hughes-White Dawn Duellists Society
Alexander Bourdas Glasgow HEMA
Reuben Joseph Mowbray Hotspur School of Defence
Robert Stephen Mowbray Hotspur School of Defence
Owen Wright Renaissance Martial Arts Society
Paul Johnson SPADA
Adam McDicken The Institute for Historical Arts
James MacGilp The Institute for Historical Arts
Lewis Whyte The Institute for Historical Arts
Alex Tawns The Institute for Historical Arts
Neil Donald The Institute for Historical Arts
Roberto Fontana The Institute for Historical Arts
Luke Michael Brocklehurst The Institute for Historical Arts
Ciaran O'Sullivan The Institute for Historical Arts
Jonathan Spouge The Vanguard Centre
Benjamin Hamilton The Vanguard Centre
Rowan Skilbeck Waterloo Sparring Group

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Jack Fraser Owen Wright WIN LOSS
Pool 1 Benjamin Szewczuk Roger Siu Hang Lam WIN LOSS
Pool 1 Neil Donald Owen Wright WIN LOSS
Pool 1 Jack Fraser Roger Siu Hang Lam WIN LOSS
Pool 1 Benjamin Szewczuk Neil Donald WIN LOSS
Pool 1 Owen Wright Roger Siu Hang Lam LOSS WIN
Pool 1 Neil Donald Jack Fraser LOSS WIN
Pool 1 Benjamin Szewczuk Owen Wright WIN LOSS
Pool 1 Neil Donald Roger Siu Hang Lam WIN LOSS
Pool 1 Benjamin Szewczuk Jack Fraser LOSS WIN
Pool 2 Ciaran O'Sullivan Roberto Fontana WIN LOSS
Pool 2 Rowan Skilbeck Robert Stephen Mowbray WIN LOSS
Pool 2 Luke Michael Brocklehurst Roberto Fontana LOSS WIN
Pool 2 Ciaran O'Sullivan Robert Stephen Mowbray WIN LOSS
Pool 2 Luke Michael Brocklehurst Rowan Skilbeck LOSS WIN
Pool 2 Robert Stephen Mowbray Roberto Fontana WIN LOSS
Pool 2 Ciaran O'Sullivan Luke Michael Brocklehurst WIN LOSS
Pool 2 Rowan Skilbeck Roberto Fontana WIN LOSS
Pool 2 Luke Michael Brocklehurst Robert Stephen Mowbray WIN LOSS
Pool 2 Ciaran O'Sullivan Rowan Skilbeck LOSS WIN
Pool 3 Thomas Kronberg Anezka Havlikova WIN LOSS
Pool 3 Jonathan Spouge Federico Dall'Olio LOSS WIN
Pool 3 Jonathan Spouge Thomas Kronberg WIN LOSS
Pool 3 Federico Dall'Olio Anezka Havlikova WIN LOSS
Pool 3 Jonathan Spouge Anezka Havlikova WIN LOSS
Pool 3 Federico Dall'Olio Thomas Kronberg WIN LOSS
Pool 4 Adam McDicken Reuben Joseph Mowbray WIN LOSS
Pool 4 Frederic David Alex Tawns WIN LOSS
Pool 4 Scott Thomson Reuben Joseph Mowbray LOSS WIN
Pool 4 Adam McDicken Alex Tawns LOSS WIN
Pool 4 Frederic David Scott Thomson WIN LOSS
Pool 4 Alex Tawns Reuben Joseph Mowbray WIN LOSS
Pool 4 Adam McDicken Scott Thomson LOSS WIN
Pool 4 Frederic David Reuben Joseph Mowbray WIN LOSS
Pool 4 Scott Thomson Alex Tawns WIN LOSS
Pool 4 Frederic David Adam McDicken DRAW DRAW
Pool 5 Alexander Bourdas Lewis Whyte LOSS WIN
Pool 5 James MacGilp Jason Hughes-White WIN LOSS
Pool 5 Alexander Bourdas Jason Hughes-White WIN LOSS
Pool 5 James MacGilp Lewis Whyte WIN LOSS
Pool 5 Jason Hughes-White Lewis Whyte WIN LOSS
Pool 5 Alexander Bourdas James MacGilp LOSS WIN
Eighthfinal 1 Alexander Bourdas James MacGilp LOSS WIN
Eighthfinal 2 Jonathan Spouge Alex Tawns WIN LOSS
Eighthfinal 3 Frederic David Adam McDicken WIN LOSS
Eighthfinal 4 Federico Dall'Olio Thomas Kronberg WIN LOSS
Eighthfinal 5 Lewis Whyte Jack Fraser LOSS WIN
Eighthfinal 6 Scott Thomson Benjamin Szewczuk LOSS WIN
Eighthfinal 7 Ciaran O'Sullivan Neil Donald LOSS WIN
Eighthfinal 8 Jason Hughes-White Rowan Skilbeck LOSS WIN
Quarterfinal 1 Jonathan Spouge James MacGilp LOSS WIN
Quarterfinal 2 Frederic David Federico Dall'Olio LOSS WIN
Quarterfinal 3 Benjamin Szewczuk Jack Fraser WIN LOSS
Quarterfinal 4 Neil Donald Rowan Skilbeck LOSS WIN
Semifinal 1 Federico Dall'Olio James MacGilp WIN LOSS
Semifinal 2 Benjamin Szewczuk Rowan Skilbeck LOSS WIN
Final Federico Dall'Olio Rowan Skilbeck LOSS WIN
Third place James MacGilp Benjamin Szewczuk WIN LOSS

Mixed Singlestick

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Frederic David Lewis Whyte LOSS WIN
Pool 1 Paul Johnson Jack Fraser WIN LOSS
Pool 1 Frederic David Robert Stephen Mowbray WIN LOSS
Pool 1 Lewis Whyte Jack Fraser WIN LOSS
Pool 1 Paul Johnson Robert Stephen Mowbray WIN LOSS
Pool 1 Frederic David Jack Fraser WIN LOSS
Pool 1 Lewis Whyte Robert Stephen Mowbray WIN LOSS
Pool 1 Frederic David Paul Johnson WIN LOSS
Pool 1 Jack Fraser Robert Stephen Mowbray WIN LOSS
Pool 1 Paul Johnson Lewis Whyte WIN LOSS
Pool 2 Adam McDicken Benjamin Szewczuk WIN LOSS
Pool 2 James MacGilp Reuben Joseph Mowbray WIN LOSS
Pool 2 Jason Hughes-White Neil Donald WIN LOSS
Pool 2 James MacGilp Benjamin Szewczuk WIN LOSS
Pool 2 Adam McDicken Jason Hughes-White DRAW DRAW
Pool 2 Neil Donald Reuben Joseph Mowbray WIN LOSS
Pool 2 James MacGilp Jason Hughes-White WIN LOSS
Pool 2 Adam McDicken Neil Donald WIN LOSS
Pool 2 Benjamin Szewczuk Reuben Joseph Mowbray LOSS WIN
Pool 2 Adam McDicken James MacGilp LOSS WIN
Pool 2 Jason Hughes-White Reuben Joseph Mowbray WIN LOSS
Pool 2 Benjamin Szewczuk Neil Donald WIN LOSS
Pool 2 Adam McDicken Reuben Joseph Mowbray WIN LOSS
Pool 2 Jason Hughes-White Benjamin Szewczuk WIN LOSS
Pool 2 James MacGilp Neil Donald WIN LOSS
Pool 3 Thomas Kronberg Owen Wright WIN LOSS
Pool 3 Jonathan Spouge Benjamin Hamilton LOSS WIN
Pool 3 Federico Dall'Olio Owen Wright WIN LOSS
Pool 3 Jonathan Spouge Thomas Kronberg WIN LOSS
Pool 3 Federico Dall'Olio Benjamin Hamilton LOSS WIN
Pool 3 Jonathan Spouge Owen Wright WIN LOSS
Pool 3 Federico Dall'Olio Thomas Kronberg WIN LOSS
Pool 3 Benjamin Hamilton Owen Wright WIN LOSS
Pool 3 Jonathan Spouge Federico Dall'Olio LOSS WIN
Pool 3 Thomas Kronberg Benjamin Hamilton LOSS WIN
Quarterfinal 1 James MacGilp Jason Hughes-White WIN LOSS
Quarterfinal 2 Federico Dall'Olio Lewis Whyte LOSS WIN
Quarterfinal 3 Frederic David Paul Johnson WIN LOSS
Quarterfinal 4 Adam McDicken Benjamin Hamilton LOSS WIN
Semifinal 1 James MacGilp Lewis Whyte WIN LOSS
Semifinal 2 Frederic David Benjamin Hamilton LOSS WIN
Final James MacGilp Benjamin Hamilton LOSS WIN
Third place Frederic David Lewis Whyte LOSS WIN