Niederösterreichische Landesmeisterschaft NÖLM18

Date
November 18
Country
Austria
State
Lower Austria
City
St. Pölten

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 45 20

Fighters in event

NameNationalityClub
Anna Till Dreynschlag
Stefan Fried Historisches Fechten Baden
Roman Chvojsik Historisches Fechten Baden
Andreas Klingelmayer Historisches Fechten Baden
Marco Gigacher Historisches Fechten Baden
Doris Hochenauer Historisches Fechten St. Pölten
Klaus Brandfellner Historisches Fechten St. Pölten
Gregor Lucny Historisches Fechten St. Pölten
Peter Grausenburger Historisches Fechten St. Pölten
Ulrich Jakubec Historisches Fechten Waldviertel Nord
Elise Schwarzmann INDES
Georg Mauerhofer INDES Graz
Dorian Walcher INDES Salzburg
Rainer Grabitzer PSV-Graz
Gerhild Grabitzer PSV-Graz
Harald Meindl PSV-Graz
Gernot Froschauer Union Fechtverein Die Lange Schneyd
Ahmad Salem Ahmed WFA
Alexander Rafael WFA
Mahmoud Salem WFA

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Rainer Grabitzer Peter Grausenburger WIN LOSS
Pool 1 Roman Chvojsik Mahmoud Salem LOSS WIN
Pool 1 Rainer Grabitzer Dorian Walcher WIN LOSS
Pool 1 Roman Chvojsik Peter Grausenburger WIN LOSS
Pool 1 Dorian Walcher Mahmoud Salem LOSS WIN
Pool 1 Roman Chvojsik Rainer Grabitzer LOSS WIN
Pool 1 Dorian Walcher Peter Grausenburger WIN LOSS
Pool 1 Rainer Grabitzer Mahmoud Salem WIN LOSS
Pool 1 Roman Chvojsik Dorian Walcher WIN LOSS
Pool 1 Mahmoud Salem Peter Grausenburger WIN LOSS
Pool 2 Andreas Klingelmayer Gregor Lucny WIN LOSS
Pool 2 Ulrich Jakubec Georg Mauerhofer LOSS WIN
Pool 2 Andreas Klingelmayer Gernot Froschauer WIN LOSS
Pool 2 Ulrich Jakubec Gregor Lucny WIN LOSS
Pool 2 Georg Mauerhofer Gernot Froschauer LOSS WIN
Pool 2 Andreas Klingelmayer Ulrich Jakubec WIN LOSS
Pool 2 Gernot Froschauer Gregor Lucny WIN LOSS
Pool 2 Andreas Klingelmayer Georg Mauerhofer WIN LOSS
Pool 2 Ulrich Jakubec Gernot Froschauer LOSS WIN
Pool 2 Georg Mauerhofer Gregor Lucny WIN LOSS
Pool 3 Stefan Fried Gerhild Grabitzer LOSS WIN
Pool 3 Alexander Rafael Klaus Brandfellner WIN LOSS
Pool 3 Stefan Fried Elise Schwarzmann WIN LOSS
Pool 3 Alexander Rafael Gerhild Grabitzer WIN LOSS
Pool 3 Klaus Brandfellner Elise Schwarzmann WIN LOSS
Pool 3 Alexander Rafael Stefan Fried WIN LOSS
Pool 3 Gerhild Grabitzer Elise Schwarzmann WIN LOSS
Pool 3 Stefan Fried Klaus Brandfellner LOSS WIN
Pool 3 Alexander Rafael Elise Schwarzmann WIN LOSS
Pool 3 Gerhild Grabitzer Klaus Brandfellner WIN LOSS
Pool 4 Anna Till Marco Gigacher LOSS WIN
Pool 4 Ahmad Salem Ahmed Harald Meindl WIN LOSS
Pool 4 Doris Hochenauer Marco Gigacher LOSS WIN
Pool 4 Anna Till Harald Meindl LOSS WIN
Pool 4 Ahmad Salem Ahmed Doris Hochenauer WIN LOSS
Pool 4 Marco Gigacher Harald Meindl DRAW DRAW
Pool 4 Anna Till Doris Hochenauer LOSS WIN
Pool 4 Ahmad Salem Ahmed Marco Gigacher LOSS WIN
Pool 4 Doris Hochenauer Harald Meindl LOSS WIN
Pool 4 Anna Till Ahmad Salem Ahmed LOSS WIN
Quarter Final Rainer Grabitzer Harald Meindl WIN LOSS
Quarter Final Gerhild Grabitzer Marco Gigacher DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Quarter Final Alexander Rafael Ahmad Salem Ahmed LOSS WIN
Quarter Final Andreas Klingelmayer Mahmoud Salem WIN LOSS
Semi Final Andreas Klingelmayer Ahmad Salem Ahmed DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS