Glasgow HEMA Open 2018

Date
December 8
Country
United Kingdom
City
Glasgow

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 62 23
Mixed Singlestick 68 24

Fighters in event

NameNationalityClub
Jan Pavelka Glasgow University Historical Swordsmanship
Roger Siu Hang Lam The Vanguard Centre
Alice Casagrande Moretti The Institute for Historical Arts
Annemiek Van de Steeg Glasgow University Historical Swordsmanship
Dmitry Sokolov Glasgow Historical Fencing Society
Scott Thomson Cowal Historical Fencing Club
Scott Gallacher Glasgow HEMA
Finn Rhys Davies Glasgow University Historical Swordsmanship
Cailean MacLennan Glasgow University Historical Swordsmanship
Cameron East Glasgow University Historical Swordsmanship
Reuben Joseph Mowbray Hotspur School of Defence
Robert Stephen Mowbray Hotspur School of Defence
James Dougherty KdF Manchester
Owen Wright Renaissance Martial Arts Society
Jaime White Schola Gladiatoria
Neil Donald The Institute for Historical Arts
Luke Michael Brocklehurst The Institute for Historical Arts
James MacGilp The Institute for Historical Arts
Mark Wilkie The Institute for Historical Arts
Jonathan Spouge The Vanguard Centre
Gavin Thomson The Vanguard Centre
Benjamin Hamilton The Vanguard Centre
Stuart Beattie The Vanguard Centre
Chris Scott Tree of Shields
Thomas Ive Tree of Shields
Sarah Edwards Tree of Shields

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool A Scott Thomson Thomas Ive LOSS WIN
Pool A Reuben Joseph Mowbray Dmitry Sokolov WIN LOSS
Pool A Mark Wilkie Thomas Ive LOSS WIN
Pool A Scott Thomson Reuben Joseph Mowbray WIN LOSS
Pool A Mark Wilkie Dmitry Sokolov WIN LOSS
Pool A Thomas Ive Reuben Joseph Mowbray WIN LOSS
Pool A Mark Wilkie Reuben Joseph Mowbray WIN LOSS
Pool A Scott Thomson Dmitry Sokolov WIN LOSS
Pool A Mark Wilkie Scott Thomson WIN LOSS
Pool A Thomas Ive Dmitry Sokolov WIN LOSS
Pool B James MacGilp Scott Gallacher WIN LOSS
Pool B Jaime White Cameron East LOSS WIN
Pool B Chris Scott Alice Casagrande Moretti WIN LOSS
Pool B James MacGilp Cameron East WIN LOSS
Pool B Chris Scott Scott Gallacher WIN LOSS
Pool B Jaime White Alice Casagrande Moretti WIN LOSS
Pool B James MacGilp Chris Scott WIN LOSS
Pool B Alice Casagrande Moretti Cameron East LOSS WIN
Pool B Jaime White Scott Gallacher LOSS WIN
Pool B James MacGilp Alice Casagrande Moretti WIN LOSS
Pool B Chris Scott Jaime White LOSS WIN
Pool B Cameron East Scott Gallacher LOSS WIN
Pool B James MacGilp Jaime White WIN LOSS
Pool B Alice Casagrande Moretti Scott Gallacher LOSS WIN
Pool B Chris Scott Cameron East LOSS WIN
Pool C James Dougherty Annemiek Van de Steeg WIN LOSS
Pool C Jonathan Spouge Jan Pavelka DRAW DRAW
Pool C Owen Wright Robert Stephen Mowbray WIN LOSS
Pool C James Dougherty Jan Pavelka WIN LOSS
Pool C Owen Wright Annemiek Van de Steeg WIN LOSS
Pool C Jonathan Spouge Robert Stephen Mowbray LOSS WIN
Pool C James Dougherty Owen Wright LOSS WIN
Pool C Robert Stephen Mowbray Jan Pavelka WIN LOSS
Pool C Jonathan Spouge Annemiek Van de Steeg WIN LOSS
Pool C James Dougherty Robert Stephen Mowbray WIN LOSS
Pool C Jonathan Spouge Owen Wright WIN LOSS
Pool C Annemiek Van de Steeg Jan Pavelka LOSS WIN
Pool C Jonathan Spouge James Dougherty LOSS WIN
Pool C Robert Stephen Mowbray Annemiek Van de Steeg WIN LOSS
Pool D Neil Donald Luke Michael Brocklehurst LOSS WIN
Pool D Benjamin Hamilton Finn Rhys Davies WIN LOSS
Pool D Sarah Edwards Roger Siu Hang Lam LOSS WIN
Pool D Neil Donald Finn Rhys Davies WIN LOSS
Pool D Luke Michael Brocklehurst Sarah Edwards WIN LOSS
Pool D Benjamin Hamilton Roger Siu Hang Lam WIN LOSS
Pool D Neil Donald Sarah Edwards LOSS WIN
Pool D Roger Siu Hang Lam Finn Rhys Davies LOSS WIN
Pool D Benjamin Hamilton Luke Michael Brocklehurst WIN LOSS
Pool D Neil Donald Roger Siu Hang Lam WIN LOSS
Pool D Benjamin Hamilton Sarah Edwards WIN LOSS
Pool D Luke Michael Brocklehurst Finn Rhys Davies WIN LOSS
Pool D Benjamin Hamilton Neil Donald LOSS WIN
Pool D Luke Michael Brocklehurst Roger Siu Hang Lam WIN LOSS
Pool D Sarah Edwards Finn Rhys Davies WIN LOSS
Quarter Finals James MacGilp Luke Michael Brocklehurst WIN LOSS
Quarter Finals Thomas Ive Neil Donald LOSS WIN
Quarter Finals Benjamin Hamilton James Dougherty LOSS WIN
Quarter Finals Mark Wilkie Cameron East WIN LOSS
Semi Finals James MacGilp James Dougherty LOSS WIN
Semi Finals Mark Wilkie Neil Donald WIN LOSS
Bronze Finals James MacGilp Neil Donald WIN LOSS
Finals Mark Wilkie James Dougherty WIN LOSS

Mixed Singlestick

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool A Benjamin Hamilton Jan Pavelka LOSS WIN
Pool A Thomas Ive Annemiek Van de Steeg WIN LOSS
Pool A Alice Casagrande Moretti Reuben Joseph Mowbray LOSS WIN
Pool A Benjamin Hamilton Annemiek Van de Steeg WIN LOSS
Pool A Reuben Joseph Mowbray Jan Pavelka LOSS WIN
Pool A Thomas Ive Alice Casagrande Moretti WIN LOSS
Pool A Benjamin Hamilton Reuben Joseph Mowbray WIN LOSS
Pool A Alice Casagrande Moretti Annemiek Van de Steeg WIN LOSS
Pool A Thomas Ive Jan Pavelka WIN LOSS
Pool A Benjamin Hamilton Alice Casagrande Moretti WIN LOSS
Pool A Thomas Ive Reuben Joseph Mowbray WIN LOSS
Pool A Annemiek Van de Steeg Jan Pavelka LOSS WIN
Pool A Benjamin Hamilton Thomas Ive WIN LOSS
Pool A Alice Casagrande Moretti Jan Pavelka LOSS WIN
Pool A Reuben Joseph Mowbray Annemiek Van de Steeg WIN LOSS
Pool B James MacGilp Scott Gallacher WIN LOSS
Pool B Jonathan Spouge Roger Siu Hang Lam WIN LOSS
Pool B James Dougherty Neil Donald WIN LOSS
Pool B James MacGilp Roger Siu Hang Lam WIN LOSS
Pool B Neil Donald Scott Gallacher LOSS WIN
Pool B Jonathan Spouge James Dougherty LOSS WIN
Pool B James MacGilp Neil Donald WIN LOSS
Pool B James Dougherty Roger Siu Hang Lam WIN LOSS
Pool B Jonathan Spouge Scott Gallacher WIN LOSS
Pool B James MacGilp James Dougherty LOSS WIN
Pool B Jonathan Spouge Neil Donald WIN LOSS
Pool B Roger Siu Hang Lam Scott Gallacher LOSS WIN
Pool B Jonathan Spouge James MacGilp LOSS WIN
Pool B James Dougherty Scott Gallacher WIN LOSS
Pool B Neil Donald Roger Siu Hang Lam WIN LOSS
Pool C Mark Wilkie Cameron East WIN LOSS
Pool C Stuart Beattie Finn Rhys Davies LOSS WIN
Pool C Chris Scott Jaime White LOSS WIN
Pool C Mark Wilkie Finn Rhys Davies WIN LOSS
Pool C Chris Scott Cameron East WIN LOSS
Pool C Stuart Beattie Jaime White LOSS WIN
Pool C Mark Wilkie Chris Scott WIN LOSS
Pool C Jaime White Finn Rhys Davies WIN LOSS
Pool C Stuart Beattie Cameron East WIN LOSS
Pool C Mark Wilkie Jaime White WIN LOSS
Pool C Stuart Beattie Chris Scott WIN LOSS
Pool C Cameron East Finn Rhys Davies WIN LOSS
Pool C Mark Wilkie Stuart Beattie WIN LOSS
Pool C Jaime White Cameron East WIN LOSS
Pool C Chris Scott Finn Rhys Davies WIN LOSS
Pool D Cailean MacLennan Gavin Thomson LOSS WIN
Pool D Luke Michael Brocklehurst Robert Stephen Mowbray LOSS WIN
Pool D Scott Thomson Owen Wright WIN LOSS
Pool D Cailean MacLennan Luke Michael Brocklehurst LOSS WIN
Pool D Scott Thomson Gavin Thomson LOSS WIN
Pool D Owen Wright Robert Stephen Mowbray WIN LOSS
Pool D Cailean MacLennan Scott Thomson LOSS WIN
Pool D Luke Michael Brocklehurst Owen Wright WIN LOSS
Pool D Gavin Thomson Robert Stephen Mowbray WIN LOSS
Pool D Cailean MacLennan Owen Wright WIN LOSS
Pool D Scott Thomson Robert Stephen Mowbray LOSS WIN
Pool D Luke Michael Brocklehurst Gavin Thomson LOSS WIN
Pool D Cailean MacLennan Robert Stephen Mowbray LOSS WIN
Pool D Owen Wright Gavin Thomson LOSS WIN
Pool D Scott Thomson Luke Michael Brocklehurst LOSS WIN
Quarter Finals Thomas Ive James Dougherty LOSS WIN
Quarter Finals Mark Wilkie Jan Pavelka WIN LOSS
Quarter Finals James MacGilp Gavin Thomson WIN LOSS
Quarter Finals Benjamin Hamilton Jaime White WIN LOSS
Semi Finals James MacGilp James Dougherty WIN LOSS
Semi Finals Mark Wilkie Benjamin Hamilton WIN LOSS
Bronze Final Benjamin Hamilton James Dougherty WIN LOSS
Final Mark Wilkie James MacGilp WIN LOSS