Danish National Championship 2020

Date
October 3
Country
Denmark
City
Odense

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 29 15

Fighters in event

NameNationalityClub
Benjamin Lentz Olesen Aros Historical Fencing Guild
William Lentz Olesen HEMA Esbjerg
Jan Mose Andersen HEMA Esbjerg
Jesper Lentz Olesen HEMA Esbjerg
Nicolej Nysom Flohr HEMA Hobro
Hugo Kerdoncuff Københavns Historiske Fægteklub
Alex Rymark Vorm Københavns Historiske Fægteklub
Michael Pieper Københavns Historiske Fægteklub
Frederik Neess Engsig Københavns Historiske Fægteklub
Jesper Krogh Lindhardtsen Københavns Historiske Fægteklub
Christoffer Kierpaul Københavns Historiske Fægteklub
Freja Strandlod Københavns Historiske Fægteklub
Cornelia Eisen Københavns Historiske Fægteklub
Mathias Gormsen Hansen Københavns Historiske Fægteklub
Cameron Hunt Københavns Historiske Fægteklub

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Jan Mose Andersen Nicolej Nysom Flohr WIN LOSS
Pool 1 Michael Pieper Cornelia Eisen WIN LOSS
Pool 1 Michael Pieper Jan Mose Andersen WIN LOSS
Pool 1 Nicolej Nysom Flohr Cornelia Eisen LOSS WIN
Pool 1 Jan Mose Andersen Cornelia Eisen WIN LOSS
Pool 1 Michael Pieper Nicolej Nysom Flohr WIN LOSS
Pool 2 Jesper Krogh Lindhardtsen Jesper Lentz Olesen WIN LOSS
Pool 2 Frederik Neess Engsig Freja Strandlod DRAW DRAW
Pool 2 Freja Strandlod Jesper Lentz Olesen WIN LOSS
Pool 2 Frederik Neess Engsig Jesper Krogh Lindhardtsen DRAW DRAW
Pool 2 Frederik Neess Engsig Jesper Lentz Olesen WIN LOSS
Pool 2 Jesper Krogh Lindhardtsen Freja Strandlod WIN LOSS
Pool 3 Christoffer Kierpaul Benjamin Lentz Olesen LOSS WIN
Pool 3 Alex Rymark Vorm Benjamin Lentz Olesen WIN LOSS
Pool 3 Alex Rymark Vorm Christoffer Kierpaul WIN LOSS
Pool 4 Hugo Kerdoncuff William Lentz Olesen WIN LOSS
Pool 4 Mathias Gormsen Hansen Cameron Hunt WIN LOSS
Pool 4 Cameron Hunt William Lentz Olesen WIN LOSS
Pool 4 Hugo Kerdoncuff Mathias Gormsen Hansen LOSS WIN
Pool 4 Mathias Gormsen Hansen William Lentz Olesen WIN LOSS
Pool 4 Hugo Kerdoncuff Cameron Hunt WIN LOSS
Quarter Final Michael Pieper Frederik Neess Engsig WIN LOSS
Quarter Final Jesper Krogh Lindhardtsen Jan Mose Andersen WIN LOSS
Quarter Final Hugo Kerdoncuff Alex Rymark Vorm LOSS WIN
Quarter Final Benjamin Lentz Olesen Mathias Gormsen Hansen WIN LOSS
Semi Final Michael Pieper Jesper Krogh Lindhardtsen LOSS WIN
Semi Final Alex Rymark Vorm Benjamin Lentz Olesen WIN LOSS
Bronze Final Michael Pieper Benjamin Lentz Olesen WIN LOSS
Final Alex Rymark Vorm Jesper Krogh Lindhardtsen WIN LOSS