AFO Tournament of Defense 2023

Date
November 4
Country
United States
State
Texas
City
Bellville

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Rapier And Any Sidearm 25 15
Mixed Steel Single Rapier 170 26

Fighters in event

NameNationalityClub
Jonathan Carr Victorian Historical Combat Academy
Kimberly Schaeffer Victorian Historical Combat Academy
Alejandro Anazco All For One Fencing
Ernesto Maldonado
Levi Fontaine
Eric Weiss Accademia del Leone
Charles Swieczkowski Accademia del Leone
Vincent Dominic All For One Fencing
John Brown All For One Fencing
Alexander Cocke All For One Fencing
Olga Rubio All For One Fencing
Ralph Compton All For One Fencing
Juan Rubio All For One Fencing
Sharon Buczko All For One Fencing
Jeremiah De Clemente All For One Fencing
Beau Hulgan Arena Weapon Arts
Sage Nagai Association for Renaissance Martial Arts - Las Vegas
Charles Turner East Texas Historical Fencing
Duncan Stephenson East Texas Historical Fencing
Damian Ruiz Fireblood Combat
David Miller Nachreisen Historical Fencing
Brian Kolden Phoenix Society of Historical Swordsmanship
Zachary Boyd Second Intent Fencing
Kevin Kuhn Sword to Sword
Colin Whitfill Sword to Sword
Morgan Flowers Tattershall School of Defense
Derek Gilboe Valiant: School Of Arms

Tournaments

Mixed Steel Rapier And Any Sidearm

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Morgan Flowers Alejandro Anazco LOSS WIN
Pool Set 1 Sage Nagai Zachary Boyd WIN LOSS
Pool Set 1 Morgan Flowers Zachary Boyd DRAW DRAW
Pool Set 1 Sage Nagai Morgan Flowers WIN LOSS
Pool Set 1 Alejandro Anazco Sage Nagai DRAW DRAW
Pool Set 1 Zachary Boyd Alejandro Anazco WIN LOSS
Pool Set 1 Duncan Stephenson Beau Hulgan LOSS WIN
Pool Set 1 Beau Hulgan Sharon Buczko WIN LOSS
Pool Set 1 Duncan Stephenson Sharon Buczko WIN LOSS
Pool Set 1 Brian Kolden Sharon Buczko WIN LOSS
Pool Set 1 Beau Hulgan Brian Kolden WIN LOSS
Pool Set 1 Duncan Stephenson Brian Kolden LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathan Carr Charles Turner WIN LOSS
Pool Set 1 Eric Weiss Damian Ruiz WIN LOSS
Pool Set 1 Charles Turner Damian Ruiz WIN LOSS
Pool Set 1 Eric Weiss Charles Turner WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathan Carr Eric Weiss WIN LOSS
Pool Set 1 Damian Ruiz Jonathan Carr LOSS WIN
Pool Set 1 Jeremiah De Clemente Colin Whitfill WIN LOSS
Pool Set 1 Vincent Dominic Jeremiah De Clemente WIN LOSS
Pool Set 1 Colin Whitfill Vincent Dominic LOSS WIN
Semifinals Sage Nagai Vincent Dominic LOSS WIN
Semifinals Jonathan Carr Beau Hulgan LOSS WIN
Gold Medal Match Vincent Dominic Beau Hulgan WIN LOSS
Bronze Medal Match Jonathan Carr Sage Nagai DRAW DRAW

Mixed Steel Single Rapier

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Olga Rubio Charles Swieczkowski LOSS WIN
Pool Set 1 Kevin Kuhn Duncan Stephenson WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Cocke Levi Fontaine LOSS WIN
Pool Set 1 Olga Rubio Kevin Kuhn LOSS WIN
Pool Set 1 Charles Swieczkowski Alexander Cocke LOSS WIN
Pool Set 1 Ernesto Maldonado Duncan Stephenson LOSS WIN
Pool Set 1 Alexander Cocke Kevin Kuhn WIN LOSS
Pool Set 1 Olga Rubio Ernesto Maldonado LOSS WIN
Pool Set 1 Charles Swieczkowski Levi Fontaine LOSS WIN
Pool Set 1 Ernesto Maldonado Alexander Cocke WIN LOSS
Pool Set 1 Kevin Kuhn Levi Fontaine LOSS WIN
Pool Set 1 Olga Rubio Duncan Stephenson LOSS WIN
Pool Set 1 Ernesto Maldonado Levi Fontaine LOSS WIN
Pool Set 1 Alexander Cocke Duncan Stephenson LOSS WIN
Pool Set 1 Kevin Kuhn Charles Swieczkowski LOSS WIN
Pool Set 1 Duncan Stephenson Levi Fontaine LOSS WIN
Pool Set 1 Ernesto Maldonado Charles Swieczkowski DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Olga Rubio Alexander Cocke LOSS WIN
Pool Set 1 Duncan Stephenson Charles Swieczkowski WIN LOSS
Pool Set 1 Olga Rubio Levi Fontaine LOSS WIN
Pool Set 1 Ernesto Maldonado Kevin Kuhn WIN LOSS
Pool Set 1 Colin Whitfill Brian Kolden LOSS WIN
Pool Set 1 Ralph Compton Vincent Dominic LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathan Carr David Miller WIN LOSS
Pool Set 1 Ralph Compton Colin Whitfill DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 David Miller Brian Kolden LOSS WIN
Pool Set 1 Beau Hulgan Vincent Dominic DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Ralph Compton David Miller LOSS WIN
Pool Set 1 Colin Whitfill Beau Hulgan WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathan Carr Brian Kolden LOSS WIN
Pool Set 1 Beau Hulgan David Miller LOSS WIN
Pool Set 1 Ralph Compton Jonathan Carr DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Colin Whitfill Vincent Dominic LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathan Carr Beau Hulgan LOSS WIN
Pool Set 1 David Miller Vincent Dominic LOSS WIN
Pool Set 1 Ralph Compton Brian Kolden LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathan Carr Vincent Dominic LOSS WIN
Pool Set 1 Beau Hulgan Brian Kolden LOSS WIN
Pool Set 1 David Miller Colin Whitfill WIN LOSS
Pool Set 1 Brian Kolden Vincent Dominic WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathan Carr Colin Whitfill LOSS WIN
Pool Set 1 Ralph Compton Beau Hulgan WIN LOSS
Pool Set 1 Damian Ruiz Jeremiah De Clemente LOSS WIN
Pool Set 1 Eric Weiss Zachary Boyd LOSS WIN
Pool Set 1 Damian Ruiz Zachary Boyd LOSS WIN
Pool Set 1 Kimberly Schaeffer Eric Weiss LOSS WIN
Pool Set 1 Damian Ruiz Kimberly Schaeffer LOSS WIN
Pool Set 1 Eric Weiss Damian Ruiz LOSS WIN
Pool Set 1 Jeremiah De Clemente Zachary Boyd WIN LOSS
Pool Set 1 Kimberly Schaeffer Jeremiah De Clemente DRAW DRAW
Pool Set 1 Eric Weiss Jeremiah De Clemente LOSS WIN
Pool Set 1 Kimberly Schaeffer Zachary Boyd LOSS WIN
Pool Set 1 Juan Rubio Morgan Flowers LOSS WIN
Pool Set 1 Sage Nagai Derek Gilboe LOSS WIN
Pool Set 1 Alejandro Anazco Charles Turner WIN LOSS
Pool Set 1 Morgan Flowers Sage Nagai DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Alejandro Anazco Juan Rubio WIN LOSS
Pool Set 1 John Brown Derek Gilboe DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Sage Nagai Alejandro Anazco LOSS WIN
Pool Set 1 Morgan Flowers John Brown DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Charles Turner Juan Rubio LOSS WIN
Pool Set 1 John Brown Alejandro Anazco DRAW DRAW
Pool Set 1 Sage Nagai Charles Turner WIN LOSS
Pool Set 1 Morgan Flowers Derek Gilboe DRAW DRAW
Pool Set 1 Charles Turner John Brown LOSS WIN
Pool Set 1 Derek Gilboe Alejandro Anazco DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Sage Nagai Juan Rubio WIN LOSS
Pool Set 1 Derek Gilboe Charles Turner WIN LOSS
Pool Set 1 Juan Rubio John Brown LOSS WIN
Pool Set 1 Morgan Flowers Alejandro Anazco WIN LOSS
Pool Set 1 Derek Gilboe Juan Rubio LOSS WIN
Pool Set 1 Charles Turner Morgan Flowers LOSS WIN
Pool Set 1 John Brown Sage Nagai WIN LOSS
Pool Set 2 Charles Turner Jonathan Carr DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 2 Kimberly Schaeffer Levi Fontaine LOSS WIN
Pool Set 2 Alexander Cocke John Brown WIN LOSS
Pool Set 2 Kimberly Schaeffer Jonathan Carr LOSS WIN
Pool Set 2 Charles Turner John Brown WIN LOSS
Pool Set 2 David Miller Levi Fontaine LOSS WIN
Pool Set 2 Kimberly Schaeffer John Brown DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 2 Jonathan Carr David Miller LOSS WIN
Pool Set 2 Charles Turner Alexander Cocke WIN LOSS
Pool Set 2 David Miller John Brown WIN LOSS
Pool Set 2 Kimberly Schaeffer Alexander Cocke LOSS WIN
Pool Set 2 Levi Fontaine Jonathan Carr WIN LOSS
Pool Set 2 David Miller Alexander Cocke WIN LOSS
Pool Set 2 Levi Fontaine John Brown WIN LOSS
Pool Set 2 Kimberly Schaeffer Charles Turner LOSS WIN
Pool Set 2 Alexander Cocke Levi Fontaine LOSS WIN
Pool Set 2 Charles Turner David Miller WIN LOSS
Pool Set 2 Jonathan Carr John Brown LOSS WIN
Pool Set 2 Levi Fontaine Charles Turner WIN LOSS
Pool Set 2 Alexander Cocke Jonathan Carr WIN LOSS
Pool Set 2 Kimberly Schaeffer David Miller LOSS WIN
Pool Set 2 Beau Hulgan Olga Rubio WIN LOSS
Pool Set 2 Charles Swieczkowski Brian Kolden LOSS WIN
Pool Set 2 Derek Gilboe Duncan Stephenson DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 2 Beau Hulgan Charles Swieczkowski WIN LOSS
Pool Set 2 Olga Rubio Derek Gilboe DRAW DRAW
Pool Set 2 Brian Kolden Ernesto Maldonado LOSS WIN
Pool Set 2 Charles Swieczkowski Derek Gilboe WIN LOSS
Pool Set 2 Beau Hulgan Ernesto Maldonado LOSS WIN
Pool Set 2 Olga Rubio Duncan Stephenson LOSS WIN
Pool Set 2 Ernesto Maldonado Derek Gilboe LOSS WIN
Pool Set 2 Charles Swieczkowski Duncan Stephenson WIN LOSS
Pool Set 2 Beau Hulgan Brian Kolden LOSS WIN
Pool Set 2 Duncan Stephenson Ernesto Maldonado LOSS WIN
Pool Set 2 Brian Kolden Derek Gilboe WIN LOSS
Pool Set 2 Olga Rubio Charles Swieczkowski WIN LOSS
Pool Set 2 Brian Kolden Duncan Stephenson WIN LOSS
Pool Set 2 Olga Rubio Ernesto Maldonado LOSS WIN
Pool Set 2 Derek Gilboe Beau Hulgan LOSS WIN
Pool Set 2 Olga Rubio Brian Kolden LOSS WIN
Pool Set 2 Duncan Stephenson Beau Hulgan DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 2 Ernesto Maldonado Charles Swieczkowski WIN LOSS
Pool Set 2 Morgan Flowers Jeremiah De Clemente LOSS WIN
Pool Set 2 Ralph Compton Alejandro Anazco LOSS WIN
Pool Set 2 Eric Weiss Colin Whitfill LOSS WIN
Pool Set 2 Ralph Compton Jeremiah De Clemente LOSS WIN
Pool Set 2 Morgan Flowers Eric Weiss WIN LOSS
Pool Set 2 Colin Whitfill Alejandro Anazco WIN LOSS
Pool Set 2 Eric Weiss Jeremiah De Clemente LOSS WIN
Pool Set 2 Ralph Compton Colin Whitfill LOSS WIN
Pool Set 2 Morgan Flowers Alejandro Anazco LOSS WIN
Pool Set 2 Colin Whitfill Jeremiah De Clemente LOSS WIN
Pool Set 2 Alejandro Anazco Eric Weiss DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 2 Ralph Compton Morgan Flowers LOSS WIN
Pool Set 2 Alejandro Anazco Jeremiah De Clemente LOSS WIN
Pool Set 2 Morgan Flowers Colin Whitfill LOSS WIN
Pool Set 2 Ralph Compton Eric Weiss LOSS WIN
Pool Set 2 Vincent Dominic Zachary Boyd WIN LOSS
Pool Set 2 Kevin Kuhn Damian Ruiz LOSS WIN
Pool Set 2 Juan Rubio Sage Nagai LOSS WIN
Pool Set 2 Vincent Dominic Damian Ruiz LOSS WIN
Pool Set 2 Juan Rubio Zachary Boyd LOSS WIN
Pool Set 2 Kevin Kuhn Sage Nagai LOSS WIN
Pool Set 2 Juan Rubio Vincent Dominic LOSS WIN
Pool Set 2 Sage Nagai Damian Ruiz WIN LOSS
Pool Set 2 Zachary Boyd Kevin Kuhn WIN LOSS
Pool Set 2 Vincent Dominic Sage Nagai WIN LOSS
Pool Set 2 Juan Rubio Kevin Kuhn LOSS WIN
Pool Set 2 Damian Ruiz Zachary Boyd WIN LOSS
Pool Set 2 Kevin Kuhn Vincent Dominic LOSS WIN
Pool Set 2 Zachary Boyd Sage Nagai DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 2 Juan Rubio Damian Ruiz LOSS WIN
Elimination Bracket Alexander Cocke Ralph Compton WIN LOSS
Elimination Bracket Olga Rubio Zachary Boyd LOSS WIN
Elimination Bracket Jonathan Carr Colin Whitfill LOSS WIN
Elimination Bracket Juan Rubio Morgan Flowers LOSS WIN
Elimination Bracket Sage Nagai Kimberly Schaeffer WIN LOSS
Elimination Bracket John Brown Alejandro Anazco LOSS WIN
Elimination Bracket Derek Gilboe Damian Ruiz WIN LOSS
Elimination Bracket Eric Weiss Duncan Stephenson LOSS WIN
Elimination Bracket Charles Swieczkowski Charles Turner LOSS WIN
Elimination Bracket Beau Hulgan Kevin Kuhn WIN LOSS
Eighth-Finals Levi Fontaine Beau Hulgan WIN LOSS
Eighth-Finals Jeremiah De Clemente Charles Turner LOSS WIN
Eighth-Finals Duncan Stephenson Brian Kolden LOSS WIN
Eighth-Finals Vincent Dominic Derek Gilboe WIN LOSS
Eighth-Finals Alejandro Anazco David Miller LOSS WIN
Eighth-Finals Ernesto Maldonado Sage Nagai WIN LOSS
Eighth-Finals Morgan Flowers Alexander Cocke LOSS WIN
Eighth-Finals Colin Whitfill Zachary Boyd LOSS WIN
Quarterfinals Levi Fontaine Zachary Boyd WIN LOSS
Quarterfinals Alexander Cocke Charles Turner LOSS WIN
Quarterfinals Brian Kolden Ernesto Maldonado WIN LOSS
Quarterfinals Vincent Dominic David Miller WIN LOSS
Semifinals Levi Fontaine Vincent Dominic DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Finals Charles Turner Brian Kolden LOSS WIN
Bronze Medal Match Vincent Dominic Levi Fontaine WIN LOSS