Swordsquatch 2023

Date
September 8
Country
United States
State
Washington
City
Seattle

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 66 27
Underrepresented Genders Steel Longsword 12 5

Fighters in event

NameNationalityClub
Stacy Stocki Tosetti Institute of MMA and Fitness
Jan Deneke Tosetti Institute of MMA and Fitness
Anthony Buonomo Austin Historical Weapons Guild
Matthew Ciarvella Eastside Fechtverein HEMA
Matias Quaranta Eastside Fechtverein HEMA
Steph Brown Eastside Fechtverein HEMA
Cameron Rasmussen F3 Sword Academy
Richard Chelminski F3 Sword Academy
Joseph Colistro Indes Ferox Gladio
Elliot Cosgrove Indes Ferox Gladio
Erik Von Essen Lonin League
Jon Chouinard Lonin League
Calum Clark Lonin League
Joshua Ames Lonin League
Justin Reimer Lonin League
Brandon Burt Lonin League
Eric Christensen Lonin League
Geoffrey Campbell Lonin League
Maeve Walls Lonin League
Nicky Sayah Sina Lonin League
Jae Easley Lonin League
Frank Torkel Masterless Fencing
Cody Shepherd Masterless Fencing
Mathurin Fogg Northwest Fencing Academy
Kyler Jocleyn Northwest Fencing Academy
Christian Collis Northwest Fencing Academy
Chad Marsellis Seven Swords Academy
Ryan Kolick Seven Swords Academy
Abigail Yang Seven Swords Academy
Jason Smith Valley's heart HEMA

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Calum Clark Jan Deneke WIN LOSS
Pool 1 Elliot Cosgrove Frank Torkel WIN LOSS
Pool 1 Anthony Buonomo Jan Deneke WIN LOSS
Pool 1 Elliot Cosgrove Calum Clark LOSS WIN
Pool 1 Anthony Buonomo Frank Torkel WIN LOSS
Pool 1 Elliot Cosgrove Jan Deneke LOSS WIN
Pool 1 Calum Clark Anthony Buonomo LOSS WIN
Pool 1 Frank Torkel Jan Deneke WIN LOSS
Pool 1 Anthony Buonomo Elliot Cosgrove WIN LOSS
Pool 1 Frank Torkel Calum Clark LOSS WIN
Pool 2 Joshua Ames Maeve Walls WIN LOSS
Pool 2 Ryan Kolick Jason Smith LOSS WIN
Pool 2 Matias Quaranta Maeve Walls LOSS WIN
Pool 2 Joshua Ames Jason Smith WIN LOSS
Pool 2 Matias Quaranta Ryan Kolick LOSS WIN
Pool 2 Jason Smith Maeve Walls WIN LOSS
Pool 2 Matias Quaranta Joshua Ames LOSS WIN
Pool 2 Ryan Kolick Maeve Walls WIN LOSS
Pool 2 Matias Quaranta Jason Smith LOSS WIN
Pool 2 Ryan Kolick Joshua Ames LOSS WIN
Pool 3 Matthew Ciarvella Stacy Stocki DRAW DRAW
Pool 3 Nicky Sayah Sina Eric Christensen WIN LOSS
Pool 3 Matthew Ciarvella Christian Collis WIN LOSS
Pool 3 Stacy Stocki Nicky Sayah Sina LOSS WIN
Pool 3 Eric Christensen Christian Collis WIN LOSS
Pool 3 Nicky Sayah Sina Matthew Ciarvella WIN LOSS
Pool 3 Stacy Stocki Christian Collis LOSS WIN
Pool 3 Eric Christensen Matthew Ciarvella WIN LOSS
Pool 3 Christian Collis Nicky Sayah Sina LOSS WIN
Pool 3 Stacy Stocki Eric Christensen LOSS WIN
Pool 4 Geoffrey Campbell Jon Chouinard LOSS WIN
Pool 4 Joseph Colistro Chad Marsellis WIN LOSS
Pool 4 Geoffrey Campbell Joseph Colistro LOSS WIN
Pool 4 Jon Chouinard Chad Marsellis WIN LOSS
Pool 4 Geoffrey Campbell Chad Marsellis WIN LOSS
Pool 4 Joseph Colistro Jon Chouinard WIN LOSS
Pool 5 Brandon Burt Cameron Rasmussen LOSS WIN
Pool 5 Erik Von Essen Cody Shepherd WIN LOSS
Pool 5 Cameron Rasmussen Cody Shepherd WIN LOSS
Pool 5 Erik Von Essen Brandon Burt WIN LOSS
Pool 5 Cameron Rasmussen Erik Von Essen LOSS WIN
Pool 5 Brandon Burt Cody Shepherd WIN LOSS
Pool 6 Richard Chelminski Justin Reimer LOSS WIN
Pool 6 Mathurin Fogg Kyler Jocleyn LOSS WIN
Pool 6 Justin Reimer Kyler Jocleyn WIN LOSS
Pool 6 Mathurin Fogg Richard Chelminski LOSS WIN
Pool 6 Justin Reimer Mathurin Fogg WIN LOSS
Pool 6 Kyler Jocleyn Richard Chelminski LOSS WIN
Buy-in Round Geoffrey Campbell Brandon Burt LOSS WIN
Buy-in Round Jan Deneke Frank Torkel WIN LOSS
Eighth-Finals Brandon Burt Anthony Buonomo LOSS WIN
Eighth-Finals Cameron Rasmussen Nicky Sayah Sina LOSS WIN
Eighth-Finals Ryan Kolick Justin Reimer LOSS WIN
Eighth-Finals Jason Smith Jon Chouinard WIN LOSS
Eighth-Finals Matthew Ciarvella Joshua Ames LOSS WIN
Eighth-Finals Joseph Colistro Eric Christensen WIN LOSS
Eighth-Finals Jan Deneke Erik Von Essen LOSS WIN
Eighth-Finals Richard Chelminski Calum Clark WIN LOSS
Quarterfinals Nicky Sayah Sina Anthony Buonomo WIN LOSS
Quarterfinals Justin Reimer Jason Smith WIN LOSS
Quarterfinals Joseph Colistro Joshua Ames WIN LOSS
Quarterfinals Richard Chelminski Erik Von Essen WIN LOSS
Semifinals Nicky Sayah Sina Justin Reimer LOSS WIN
Semifinals Joseph Colistro Richard Chelminski WIN LOSS
Bronze Medal Match Nicky Sayah Sina Richard Chelminski LOSS WIN
Gold Medal Match Joseph Colistro Justin Reimer LOSS WIN

Underrepresented Genders Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Steph Brown Jae Easley LOSS WIN
Pool Abigail Yang Stacy Stocki WIN LOSS
Pool Steph Brown Stacy Stocki WIN LOSS
Pool Jae Easley Maeve Walls LOSS WIN
Pool Stacy Stocki Maeve Walls LOSS WIN
Pool Steph Brown Abigail Yang WIN LOSS
Pool Maeve Walls Abigail Yang WIN LOSS
Pool Stacy Stocki Jae Easley LOSS WIN
Pool Jae Easley Abigail Yang WIN LOSS
Pool Maeve Walls Steph Brown WIN LOSS
Finals - Bronze Steph Brown Abigail Yang WIN LOSS
Finals - Gold Maeve Walls Jae Easley WIN LOSS