SoCal Swordfight 2018

Date
February 16
Country
United States
State
California
City
Huntington Beach

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 34 12
Mixed Steel Longsword 72 34
Women's Steel Longsword 18 8
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 32 16
Mixed Nylon Longsword 66 30
Mixed Singlestick 66 30
Mixed Steel Rapier & Optional Dagger 46 21

Fighters in event

NameNationalityClub
Jacob Allen Ulmer
Charlton Jackson Schola San Marco
Justin Weeks Schola San Marco
Rick Silver Stirling Mercenaries
Par Parmar Blood and Iron Martial Arts
Tyler Corston-Oliver Blood and Iron Martial Arts
Tony Huang Blood and Iron Martial Arts
Julian Schuetze Blood and Iron Martial Arts
Lianna Teeter Blood and Iron Martial Arts
Brittany Reeves Mordhau Historical Combat
Javier Cabrera Ferrero Vancouver Historical Fencing
Francisco Javier Gil Sandoval Ritterschaft HEMA
Omar Alonso Macias Ortiz Ritterschaft HEMA
Victor Cobian Ritterschaft HEMA
Matthew Cowan Academy of Arms
Dean Flagg Academy of Arms
Matthew Roop-Kharasch Academy of Arms
Devin McCarthy Academy of Arms
Paul Barolet Academy of Arms
Shaun Butler Academy of Arms
Lynne Hackert Black Tigers
Robert Childs Black Tigers
Skye Hilton Davenriche European Martial Artes School
Thomas Levine Davenriche European Martial Artes School
Jarrett Ebersberger Denver Historical Fencing Academy
John Paul Masters Fighters Guild Historical Combat
Kevyn Beltran Fighters Guild Historical Combat
Ian McLean Iron Gate Swordfighting
Ramon Santos Iron Gate Swordfighting
Tracy Mellow Iron Gate Swordfighting
Tabitha Halverson Kron Martial Arts
Sylvia Lee Kron Martial Arts
Lacey Cupp Kron Martial Arts
Chandler Ryder Kron Martial Arts
Clare Lahey Kron Martial Arts
Elizabeth Wheeler Kron Martial Arts
Haesung Kim Kron Martial Arts
Michael Metz Kron Martial Arts
Wesley Koswara Kron Martial Arts
Nathan Rowe Kron Martial Arts
Dylan Labbie Kron Martial Arts
Alex Jackson Kron Martial Arts
Jay Fonacier Kron Martial Arts
James White Kron Martial Arts
Jesus Mendez Kron Martial Arts
Sigmund Werndorf Kron Martial Arts
John Knoch Kron Martial Arts
Christopher Yang Kron Martial Arts
Allan Sherlock Kron Martial Arts
Gary Ledford Kron Martial Arts
Philip Wheeler Kron Martial Arts
Tyler Smith Kron Martial Arts
Jon Breshears Kron Martial Arts
Andrew Hall Kron Martial Arts
Mick Yanko Kron Martial Arts
Peter Irving Kron Martial Arts
John Zemanek Kron Martial Arts
Timothy Leonard Kron Martial Arts
Randy Reyes Phoenix Society of Historical Swordsmanship
Michael Woodford Phoenix Society of Historical Swordsmanship
Shane Gibson Phoenix Society of Historical Swordsmanship
Christopher Nelson Phoenix Society of Historical Swordsmanship
John Patterson Phoenix Society of Historical Swordsmanship
Adam Simmons Phoenix Society of Historical Swordsmanship
James Harvey Grant Phoenix Society of Historical Swordsmanship
Brian Stokes Schola San Marco
Alan West Scholars of Alcala
Christopher Ponzillo South Coast Swords
David Suh South Coast Swords
Rachel Van Dyke South Coast Swords
Dylan Smith South Coast Swords
Myles Cupp South Coast Swords
Jonathan Clyde Ying South Coast Swords
Eric Hardeman South Coast Swords
Nolan Duino South Coast Swords
Darien Miles South Coast Swords
Angel Uribe South Coast Swords
Michael Badulak South Coast Swords
Jeff Jacobson Tattershall School of Defense
Ryan Shapiro Tattershall School of Defense
Michael Schachtner Tattershall School of Defense
Carl Peterson Tattershall School of Defense
Jack Stewart United Clans Swordsman Association
Jordan Hinckley United Clans Swordsman Association

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Matches Jonathan Clyde Ying Randy Reyes WIN LOSS
Pool Matches Christopher Yang Christopher Ponzillo WIN LOSS
Pool Matches Randy Reyes Christopher Ponzillo LOSS WIN
Pool Matches Christopher Yang Randy Reyes WIN LOSS
Pool Matches Jonathan Clyde Ying Christopher Yang LOSS WIN
Pool Matches Jonathan Clyde Ying Christopher Ponzillo LOSS WIN
Pool Matches Tracy Mellow Christopher Ponzillo DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Matches Tracy Mellow Randy Reyes LOSS WIN
Pool Matches Christopher Yang Tracy Mellow LOSS WIN
Pool Matches Jonathan Clyde Ying Tracy Mellow WIN LOSS
Pool Matches John Patterson Christopher Ponzillo WIN LOSS
Pool Matches John Patterson Jonathan Clyde Ying WIN LOSS
Pool Matches John Patterson Christopher Yang WIN LOSS
Pool Matches John Patterson Randy Reyes WIN LOSS
Pool Matches John Patterson Tracy Mellow WIN LOSS
Pool Matches Myles Cupp Shane Gibson LOSS WIN
Pool Matches Myles Cupp Eric Hardeman LOSS WIN
Pool Matches Shane Gibson Eric Hardeman LOSS WIN
Pool Matches Eric Hardeman Omar Alonso Macias Ortiz WIN LOSS
Pool Matches Shane Gibson Omar Alonso Macias Ortiz WIN LOSS
Pool Matches Myles Cupp Omar Alonso Macias Ortiz WIN LOSS
Pool Matches Sigmund Werndorf Eric Hardeman LOSS WIN
Pool Matches Sigmund Werndorf Shane Gibson LOSS WIN
Pool Matches Sigmund Werndorf Omar Alonso Macias Ortiz LOSS WIN
Pool Matches Myles Cupp Sigmund Werndorf WIN LOSS
Pool Matches Jeff Jacobson Eric Hardeman LOSS WIN
Pool Matches Myles Cupp Jeff Jacobson WIN LOSS
Pool Matches Jeff Jacobson Omar Alonso Macias Ortiz WIN LOSS
Pool Matches Shane Gibson Jeff Jacobson WIN LOSS
Pool Matches Sigmund Werndorf Jeff Jacobson LOSS WIN
Semifinals Myles Cupp Eric Hardeman WIN LOSS
Semifinals John Patterson Shane Gibson WIN LOSS
Gold Medal Match Myles Cupp John Patterson WIN LOSS
Bronze Medal Match Shane Gibson Eric Hardeman WIN LOSS

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Matches Jordan Hinckley Allan Sherlock LOSS WIN
Pool Matches Allan Sherlock Andrew Hall LOSS WIN
Pool Matches Jordan Hinckley Andrew Hall LOSS WIN
Pool Matches Andrew Hall Lacey Cupp WIN LOSS
Pool Matches Jordan Hinckley Lacey Cupp WIN LOSS
Pool Matches Allan Sherlock Lacey Cupp DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Matches Tony Huang Dean Flagg WIN LOSS
Pool Matches Tony Huang Nolan Duino WIN LOSS
Pool Matches Dean Flagg Nolan Duino WIN LOSS
Pool Matches John Knoch Nolan Duino WIN LOSS
Pool Matches John Knoch Dean Flagg LOSS WIN
Pool Matches Tony Huang John Knoch WIN LOSS
Pool Matches Robert Childs Skye Hilton WIN LOSS
Pool Matches Robert Childs Michael Metz WIN LOSS
Pool Matches Skye Hilton Michael Metz WIN LOSS
Pool Matches Michael Metz Matthew Roop-Kharasch WIN LOSS
Pool Matches Skye Hilton Matthew Roop-Kharasch LOSS WIN
Pool Matches Robert Childs Matthew Roop-Kharasch WIN LOSS
Pool Matches Christopher Nelson Nathan Rowe LOSS WIN
Pool Matches Christopher Nelson Ian McLean WIN LOSS
Pool Matches Ian McLean Nathan Rowe WIN LOSS
Pool Matches Ian McLean Tyler Smith WIN LOSS
Pool Matches Tyler Smith Nathan Rowe LOSS WIN
Pool Matches Christopher Nelson Tyler Smith WIN LOSS
Pool Matches Dylan Smith Jon Breshears WIN LOSS
Pool Matches Dylan Smith Shaun Butler WIN LOSS
Pool Matches Jon Breshears Shaun Butler WIN LOSS
Pool Matches Shaun Butler Jacob Allen Ulmer WIN LOSS
Pool Matches Jon Breshears Jacob Allen Ulmer LOSS WIN
Pool Matches Dylan Smith Jacob Allen Ulmer LOSS WIN
Pool Matches David Suh Shaun Butler WIN LOSS
Pool Matches Jon Breshears David Suh LOSS WIN
Pool Matches David Suh Jacob Allen Ulmer LOSS WIN
Pool Matches Dylan Smith David Suh LOSS WIN
Pool Matches Jack Stewart James Harvey Grant WIN LOSS
Pool Matches Rachel Van Dyke James Harvey Grant LOSS WIN
Pool Matches Jack Stewart Rachel Van Dyke WIN LOSS
Pool Matches Rachel Van Dyke Wesley Koswara LOSS WIN
Pool Matches Jack Stewart Wesley Koswara WIN LOSS
Pool Matches Wesley Koswara James Harvey Grant LOSS WIN
Pool Matches Brittany Reeves Gary Ledford LOSS WIN
Pool Matches Gary Ledford Jarrett Ebersberger WIN LOSS
Pool Matches Brittany Reeves Jarrett Ebersberger WIN LOSS
Pool Matches Dylan Labbie Jarrett Ebersberger LOSS WIN
Pool Matches Brittany Reeves Dylan Labbie WIN LOSS
Pool Matches Gary Ledford Dylan Labbie WIN LOSS
Pool Matches Ramon Santos John Paul Masters WIN LOSS
Pool Matches Ramon Santos Lianna Teeter WIN LOSS
Pool Matches Lianna Teeter John Paul Masters LOSS WIN
Pool Matches Philip Wheeler Lianna Teeter WIN LOSS
Pool Matches Philip Wheeler John Paul Masters LOSS WIN
Pool Matches Philip Wheeler Ramon Santos LOSS WIN
Pool Matches Thomas Levine Lianna Teeter WIN LOSS
Pool Matches Thomas Levine John Paul Masters LOSS WIN
Pool Matches Thomas Levine Philip Wheeler DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Matches Thomas Levine Ramon Santos DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Eighth-Finals Robert Childs Nathan Rowe WIN LOSS
Eighth-Finals Tony Huang Ian McLean WIN LOSS
Eighth-Finals Andrew Hall Jacob Allen Ulmer WIN LOSS
Eighth-Finals Jack Stewart John Paul Masters WIN LOSS
Eighth-Finals Gary Ledford James Harvey Grant WIN LOSS
Eighth-Finals Brittany Reeves Ramon Santos LOSS WIN
Eighth-Finals Christopher Nelson Dylan Smith LOSS WIN
Eighth-Finals Dean Flagg David Suh LOSS WIN
Quarterfinals Robert Childs David Suh WIN LOSS
Quarterfinals Tony Huang Dylan Smith WIN LOSS
Quarterfinals Andrew Hall Ramon Santos LOSS WIN
Quarterfinals Jack Stewart Gary Ledford LOSS WIN
Semifinals Gary Ledford Robert Childs LOSS WIN
Semifinals Tony Huang Ramon Santos WIN LOSS
Gold Medal Match Tony Huang Robert Childs LOSS WIN
Bronze Medal Match Gary Ledford Ramon Santos LOSS WIN

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Matches Brittany Reeves Skye Hilton LOSS WIN
Pool Matches Brittany Reeves Lacey Cupp WIN LOSS
Pool Matches Skye Hilton Lacey Cupp WIN LOSS
Pool Matches Lacey Cupp Elizabeth Wheeler WIN LOSS
Pool Matches Skye Hilton Elizabeth Wheeler WIN LOSS
Pool Matches Brittany Reeves Elizabeth Wheeler WIN LOSS
Pool Matches Rachel Van Dyke Lianna Teeter WIN LOSS
Pool Matches Sylvia Lee Clare Lahey LOSS WIN
Pool Matches Rachel Van Dyke Clare Lahey WIN LOSS
Pool Matches Rachel Van Dyke Sylvia Lee WIN LOSS
Pool Matches Lianna Teeter Sylvia Lee WIN LOSS
Pool Matches Lianna Teeter Clare Lahey WIN LOSS
Quarterfinals Brittany Reeves Lacey Cupp WIN LOSS
Quarterfinals Lianna Teeter Clare Lahey WIN LOSS
Semifinals Lianna Teeter Skye Hilton WIN LOSS
Semifinals Brittany Reeves Rachel Van Dyke WIN LOSS
Gold Medal Match Brittany Reeves Lianna Teeter WIN LOSS
Bronze Medal Match Rachel Van Dyke Skye Hilton WIN LOSS

Mixed Steel Arming Sword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Matches Shane Gibson Christopher Yang WIN LOSS
Pool Matches Allan Sherlock Paul Barolet WIN LOSS
Pool Matches Christopher Yang Paul Barolet WIN LOSS
Pool Matches Christopher Yang Allan Sherlock LOSS WIN
Pool Matches Shane Gibson Allan Sherlock WIN LOSS
Pool Matches Shane Gibson Paul Barolet WIN LOSS
Pool Matches Christopher Ponzillo Adam Simmons LOSS WIN
Pool Matches Gary Ledford Adam Simmons LOSS WIN
Pool Matches Gary Ledford Christopher Ponzillo WIN LOSS
Pool Matches Gary Ledford Matthew Roop-Kharasch WIN LOSS
Pool Matches Christopher Ponzillo Matthew Roop-Kharasch WIN LOSS
Pool Matches Matthew Roop-Kharasch Adam Simmons LOSS WIN
Pool Matches Brittany Reeves Jonathan Clyde Ying WIN LOSS
Pool Matches Jonathan Clyde Ying John Zemanek WIN LOSS
Pool Matches Brittany Reeves John Zemanek LOSS WIN
Pool Matches Shaun Butler John Zemanek LOSS WIN
Pool Matches Brittany Reeves Shaun Butler WIN LOSS
Pool Matches Jonathan Clyde Ying Shaun Butler WIN LOSS
Pool Matches Eric Hardeman John Paul Masters WIN LOSS
Pool Matches Eric Hardeman Nathan Rowe WIN LOSS
Pool Matches Nathan Rowe John Paul Masters LOSS WIN
Pool Matches Nathan Rowe Rick Silver LOSS WIN
Pool Matches John Paul Masters Rick Silver WIN LOSS
Pool Matches Eric Hardeman Rick Silver WIN LOSS
Quarterfinals Adam Simmons John Zemanek WIN LOSS
Quarterfinals Gary Ledford John Paul Masters WIN LOSS
Quarterfinals Brittany Reeves Shane Gibson LOSS WIN
Quarterfinals Jonathan Clyde Ying Eric Hardeman LOSS WIN
Semifinals Eric Hardeman Adam Simmons LOSS WIN
Semifinals Brittany Reeves Gary Ledford WIN LOSS
Gold Medal Match Shane Gibson Adam Simmons WIN LOSS
Bronze Medal Match Gary Ledford Eric Hardeman LOSS WIN

Mixed Nylon Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Matches Alex Jackson Alan West WIN LOSS
Pool Matches Alan West Kevyn Beltran LOSS WIN
Pool Matches Alex Jackson Kevyn Beltran WIN LOSS
Pool Matches Francisco Javier Gil Sandoval Kevyn Beltran LOSS WIN
Pool Matches Alan West Francisco Javier Gil Sandoval LOSS WIN
Pool Matches Alex Jackson Francisco Javier Gil Sandoval WIN LOSS
Pool Matches Chandler Ryder Javier Cabrera Ferrero LOSS WIN
Pool Matches Angel Uribe Javier Cabrera Ferrero WIN LOSS
Pool Matches Angel Uribe Chandler Ryder WIN LOSS
Pool Matches Angel Uribe Peter Irving WIN LOSS
Pool Matches Chandler Ryder Peter Irving LOSS WIN
Pool Matches Javier Cabrera Ferrero Peter Irving WIN LOSS
Pool Matches Par Parmar Elizabeth Wheeler WIN LOSS
Pool Matches Par Parmar Carl Peterson WIN LOSS
Pool Matches Carl Peterson Elizabeth Wheeler WIN LOSS
Pool Matches Paul Barolet Carl Peterson LOSS WIN
Pool Matches Paul Barolet Elizabeth Wheeler WIN LOSS
Pool Matches Par Parmar Paul Barolet WIN LOSS
Pool Matches Jesus Mendez Carl Peterson LOSS WIN
Pool Matches Jesus Mendez Elizabeth Wheeler WIN LOSS
Pool Matches Jesus Mendez Paul Barolet LOSS WIN
Pool Matches Par Parmar Jesus Mendez WIN LOSS
Pool Matches Haesung Kim Matthew Cowan LOSS WIN
Pool Matches Charlton Jackson Haesung Kim LOSS WIN
Pool Matches Charlton Jackson Matthew Cowan LOSS WIN
Pool Matches Charlton Jackson Tyler Corston-Oliver LOSS WIN
Pool Matches Tyler Corston-Oliver Haesung Kim LOSS WIN
Pool Matches Tyler Corston-Oliver Matthew Cowan LOSS WIN
Pool Matches Charlton Jackson Rick Silver LOSS WIN
Pool Matches Haesung Kim Rick Silver LOSS WIN
Pool Matches Tyler Corston-Oliver Rick Silver LOSS WIN
Pool Matches Matthew Cowan Rick Silver LOSS WIN
Pool Matches Darien Miles Clare Lahey LOSS WIN
Pool Matches Darien Miles Timothy Leonard LOSS WIN
Pool Matches Clare Lahey Timothy Leonard LOSS WIN
Pool Matches Justin Weeks Timothy Leonard WIN LOSS
Pool Matches Justin Weeks Clare Lahey WIN LOSS
Pool Matches Justin Weeks Darien Miles WIN LOSS
Pool Matches Devin McCarthy Jay Fonacier WIN LOSS
Pool Matches Devin McCarthy Michael Schachtner WIN LOSS
Pool Matches Michael Schachtner Jay Fonacier LOSS WIN
Pool Matches Michael Schachtner Sylvia Lee WIN LOSS
Pool Matches Jay Fonacier Sylvia Lee WIN LOSS
Pool Matches Devin McCarthy Sylvia Lee WIN LOSS
Pool Matches Michael Badulak John Zemanek LOSS WIN
Pool Matches Michael Badulak Mick Yanko WIN LOSS
Pool Matches Mick Yanko John Zemanek LOSS WIN
Pool Matches Mick Yanko Victor Cobian LOSS WIN
Pool Matches Victor Cobian John Zemanek WIN LOSS
Pool Matches Michael Badulak Victor Cobian LOSS WIN
Eighth-Finals Devin McCarthy John Zemanek WIN LOSS
Eighth-Finals Angel Uribe Javier Cabrera Ferrero LOSS WIN
Eighth-Finals Justin Weeks Paul Barolet LOSS WIN
Eighth-Finals Par Parmar Haesung Kim WIN LOSS
Eighth-Finals Kevyn Beltran Rick Silver LOSS WIN
Eighth-Finals Alex Jackson Jay Fonacier WIN LOSS
Eighth-Finals Matthew Cowan Victor Cobian WIN LOSS
Eighth-Finals Carl Peterson Timothy Leonard WIN LOSS
Quarterfinals Devin McCarthy Carl Peterson WIN LOSS
Quarterfinals Javier Cabrera Ferrero Matthew Cowan WIN LOSS
Quarterfinals Alex Jackson Paul Barolet LOSS WIN
Quarterfinals Par Parmar Rick Silver WIN LOSS
Semifinals Par Parmar Devin McCarthy LOSS WIN
Semifinals Paul Barolet Javier Cabrera Ferrero LOSS WIN
Gold Medal Match Devin McCarthy Javier Cabrera Ferrero WIN LOSS
Bronze Medal Match Par Parmar Carl Peterson LOSS WIN

Mixed Singlestick

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Matches Brittany Reeves Robert Childs LOSS WIN
Pool Matches Robert Childs Alex Jackson WIN LOSS
Pool Matches Brittany Reeves Alex Jackson LOSS WIN
Pool Matches Alex Jackson Darien Miles WIN LOSS
Pool Matches Brittany Reeves Darien Miles WIN LOSS
Pool Matches Robert Childs Darien Miles WIN LOSS
Pool Matches Jonathan Clyde Ying Michael Metz WIN LOSS
Pool Matches Jonathan Clyde Ying Tyler Corston-Oliver WIN LOSS
Pool Matches Tyler Corston-Oliver Michael Metz LOSS WIN
Pool Matches Jordan Hinckley Tyler Corston-Oliver WIN LOSS
Pool Matches Jordan Hinckley Michael Metz LOSS WIN
Pool Matches Jonathan Clyde Ying Jordan Hinckley WIN LOSS
Pool Matches Tyler Corston-Oliver Alan West LOSS WIN
Pool Matches Michael Metz Alan West LOSS WIN
Pool Matches Jordan Hinckley Alan West WIN LOSS
Pool Matches Jonathan Clyde Ying Alan West WIN LOSS
Pool Matches Christopher Nelson Eric Hardeman LOSS WIN
Pool Matches Christopher Nelson Lianna Teeter WIN LOSS
Pool Matches Lianna Teeter Eric Hardeman LOSS WIN
Pool Matches Lianna Teeter Sylvia Lee WIN LOSS
Pool Matches Christopher Nelson Sylvia Lee WIN LOSS
Pool Matches Eric Hardeman Sylvia Lee WIN LOSS
Pool Matches Christopher Yang Allan Sherlock WIN LOSS
Pool Matches Christopher Yang Par Parmar WIN LOSS
Pool Matches Allan Sherlock Par Parmar LOSS WIN
Pool Matches Par Parmar Nolan Duino WIN LOSS
Pool Matches Allan Sherlock Nolan Duino LOSS WIN
Pool Matches Christopher Yang Nolan Duino WIN LOSS
Pool Matches Par Parmar Tabitha Halverson WIN LOSS
Pool Matches Allan Sherlock Tabitha Halverson WIN LOSS
Pool Matches Nolan Duino Tabitha Halverson WIN LOSS
Pool Matches Christopher Yang Tabitha Halverson WIN LOSS
Pool Matches Tony Huang John Paul Masters WIN LOSS
Pool Matches Tony Huang Chandler Ryder WIN LOSS
Pool Matches John Paul Masters Chandler Ryder WIN LOSS
Pool Matches Rachel Van Dyke Chandler Ryder LOSS WIN
Pool Matches Rachel Van Dyke John Paul Masters LOSS WIN
Pool Matches Tony Huang Rachel Van Dyke WIN LOSS
Pool Matches Julian Schuetze Gary Ledford WIN LOSS
Pool Matches Julian Schuetze James White WIN LOSS
Pool Matches Gary Ledford James White WIN LOSS
Pool Matches Jack Stewart James White WIN LOSS
Pool Matches Jack Stewart Gary Ledford LOSS WIN
Pool Matches Julian Schuetze Jack Stewart WIN LOSS
Pool Matches Christopher Ponzillo Jay Fonacier WIN LOSS
Pool Matches Ryan Shapiro Jay Fonacier WIN LOSS
Pool Matches Ryan Shapiro Christopher Ponzillo LOSS WIN
Pool Matches Ryan Shapiro Javier Cabrera Ferrero WIN LOSS
Pool Matches Jay Fonacier Javier Cabrera Ferrero WIN LOSS
Pool Matches Christopher Ponzillo Javier Cabrera Ferrero WIN LOSS
Eighth-Finals Robert Childs Lianna Teeter WIN LOSS
Eighth-Finals Julian Schuetze Nolan Duino WIN LOSS
Eighth-Finals Eric Hardeman Alex Jackson WIN LOSS
Eighth-Finals Christopher Yang Michael Metz WIN LOSS
Eighth-Finals Christopher Nelson Jonathan Clyde Ying LOSS WIN
Eighth-Finals Tony Huang Par Parmar LOSS WIN
Eighth-Finals Ryan Shapiro Christopher Ponzillo LOSS WIN
Eighth-Finals Gary Ledford John Paul Masters WIN LOSS
Quarterfinals Gary Ledford Robert Childs LOSS WIN
Quarterfinals Julian Schuetze Christopher Ponzillo LOSS WIN
Quarterfinals Par Parmar Eric Hardeman LOSS WIN
Quarterfinals Jonathan Clyde Ying Christopher Yang WIN LOSS
Semifinals Jonathan Clyde Ying Robert Childs LOSS WIN
Semifinals Christopher Ponzillo Eric Hardeman LOSS WIN
Gold Medal Match Robert Childs Eric Hardeman WIN LOSS
Bronze Medal Match Jonathan Clyde Ying Christopher Ponzillo LOSS WIN

Mixed Steel Rapier & Optional Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Matches Robert Childs James Harvey Grant WIN LOSS
Pool Matches Robert Childs Charlton Jackson WIN LOSS
Pool Matches Charlton Jackson James Harvey Grant LOSS WIN
Pool Matches Charlton Jackson Angel Uribe LOSS WIN
Pool Matches Angel Uribe James Harvey Grant LOSS WIN
Pool Matches Robert Childs Angel Uribe WIN LOSS
Pool Matches Eric Hardeman Lynne Hackert WIN LOSS
Pool Matches Michael Schachtner Lynne Hackert WIN LOSS
Pool Matches Eric Hardeman Michael Schachtner WIN LOSS
Pool Matches John Patterson Michael Schachtner WIN LOSS
Pool Matches John Patterson Lynne Hackert WIN LOSS
Pool Matches John Patterson Eric Hardeman WIN LOSS
Pool Matches Randy Reyes Christopher Ponzillo WIN LOSS
Pool Matches John Knoch Randy Reyes LOSS WIN
Pool Matches John Knoch Christopher Ponzillo WIN LOSS
Pool Matches John Knoch Ian McLean LOSS WIN
Pool Matches Ian McLean Christopher Ponzillo LOSS WIN
Pool Matches Ian McLean Randy Reyes LOSS WIN
Pool Matches John Knoch Adam Simmons LOSS WIN
Pool Matches Christopher Ponzillo Adam Simmons LOSS WIN
Pool Matches Ian McLean Adam Simmons LOSS WIN
Pool Matches Randy Reyes Adam Simmons LOSS WIN
Pool Matches Shane Gibson Jeff Jacobson LOSS WIN
Pool Matches Jeff Jacobson Brian Stokes WIN LOSS
Pool Matches Shane Gibson Brian Stokes WIN LOSS
Pool Matches Dean Flagg Brian Stokes LOSS WIN
Pool Matches Shane Gibson Dean Flagg WIN LOSS
Pool Matches Jeff Jacobson Dean Flagg WIN LOSS
Pool Matches Myles Cupp Ryan Shapiro LOSS WIN
Pool Matches Michael Woodford Ryan Shapiro LOSS WIN
Pool Matches Myles Cupp Michael Woodford WIN LOSS
Pool Matches Michael Woodford Dylan Labbie LOSS WIN
Pool Matches Myles Cupp Dylan Labbie WIN LOSS
Pool Matches Ryan Shapiro Dylan Labbie WIN LOSS
Eighth-Finals Ian McLean Jeff Jacobson LOSS WIN
Eighth-Finals Randy Reyes Michael Schachtner WIN LOSS
Eighth-Finals Shane Gibson James Harvey Grant WIN LOSS
Eighth-Finals Myles Cupp Eric Hardeman WIN LOSS
Quarterfinals Myles Cupp John Patterson LOSS WIN
Quarterfinals Shane Gibson Robert Childs LOSS WIN
Quarterfinals Randy Reyes Adam Simmons LOSS WIN
Quarterfinals Jeff Jacobson Ryan Shapiro WIN LOSS
Semifinals John Patterson Jeff Jacobson WIN LOSS
Semifinals Robert Childs Adam Simmons WIN LOSS
Gold Medal Match John Patterson Robert Childs LOSS WIN
Bronze Medal Match Jeff Jacobson Adam Simmons LOSS WIN