UISP 2014

Date
May 24
Country
Italy
City
Rome

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Rapier & Dagger 58 28
Mixed Steel Single Sidesword 16 16
Mixed Steel Single Rapier 16 16

Fighters in event

NameNationalityClub
Silvia Tomassetti Accademia Romana d'Armi
Riccardo Quirico Accademia Romana d'Armi
Dario De Judicibus Accademia Romana d'Armi
Daniele Romeo Accademia Romana d'Armi
Silvio Ciri Accademia Romana d'Armi
Emanuele Fichera Accademia Romana d'Armi
Paolo Gianni Accademia Romana d'Armi
Gabriele Testa Accademia Romana d'Armi
Federica Carfagna Accademia Romana d'Armi
Agostino Punturi Accademia Romana d'Armi
Simone Campi Accademia Romana d'Armi
Raffaele Ventura Accademia Romana d'Armi
Alessio Turci Accademia Romana d'Armi
Matteo D'Uffizi Accademia Romana d'Armi
Gabriele Giagnoli Accademia Romana d'Armi
Chiara Fiumi Accademia Romana d'Armi
Giulia Del Vecchio Accademia Romana d'Armi
Tommaso Jacchia Accademia Romana d'Armi
Alessandro Ricci Accademia Romana d'Armi
Matteo Riviello Accademia Romana d'Armi
Marco Gianfranceschi Accademia Romana d'Armi
Calogero Gullotti Accademia Romana d'Armi
Daniele Pirozzi Accademia Romana d'Armi
Laura Ciorba Accademia Romana d'Armi
Marco Zaccari Accademia Romana d'Armi
Vittorio Fichera Accademia Romana d'Armi
Fabrizio Smith Accademia Romana d'Armi
Francesco Padovani Accademia Romana d'Armi
Matteo Pietropaoli Accademia Romana d'Armi
Dalmazio Rustia Accademia Romana d'Armi
Francesco Cecconata Accademia Romana d'Armi
Stefano Tesini Ordine delle Lame Scaligere
Emanuele Viotti Sala d'Arme Achille Marozzo
Michele Zanella Sala d'Arme Achille Marozzo
Riccardo Rudilosso Sala d'Arme Achille Marozzo
Andrea Morini Sala d'Arme Achille Marozzo
Massimiliano Moscatelli Sala d'Armi Guardia di Croce Rome
Andrea Conti Scuola d'Arme Fiore dei Liberi

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pools Tommaso Jacchia Riccardo Rudilosso LOSS WIN
Pools Vittorio Fichera Massimiliano Moscatelli LOSS WIN
Pools Tommaso Jacchia Vittorio Fichera WIN LOSS
Pools Riccardo Rudilosso Massimiliano Moscatelli WIN LOSS
Pools Vittorio Fichera Riccardo Rudilosso LOSS WIN
Pools Tommaso Jacchia Massimiliano Moscatelli WIN LOSS
Pools Silvio Ciri Gabriele Testa DRAW DRAW
Pools Emanuele Viotti Michele Zanella WIN LOSS
Pools Gabriele Testa Michele Zanella LOSS WIN
Pools Emanuele Viotti Silvio Ciri LOSS WIN
Pools Michele Zanella Silvio Ciri LOSS WIN
Pools Emanuele Viotti Gabriele Testa LOSS WIN
Pools Andrea Morini Calogero Gullotti LOSS WIN
Pools Giulia Del Vecchio Gabriele Giagnoli LOSS WIN
Pools Calogero Gullotti Giulia Del Vecchio WIN LOSS
Pools Andrea Morini Gabriele Giagnoli WIN LOSS
Pools Giulia Del Vecchio Andrea Morini LOSS WIN
Pools Calogero Gullotti Gabriele Giagnoli LOSS WIN
Pools Federica Carfagna Alessandro Ricci LOSS WIN
Pools Laura Ciorba Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Pools Federica Carfagna Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Pools Alessandro Ricci Laura Ciorba WIN LOSS
Pools Matteo D'Uffizi Alessandro Ricci LOSS WIN
Pools Laura Ciorba Federica Carfagna WIN LOSS
Pools Emanuele Fichera Daniele Pirozzi WIN LOSS
Pools Chiara Fiumi Dario De Judicibus WIN LOSS
Pools Emanuele Fichera Chiara Fiumi WIN LOSS
Pools Daniele Pirozzi Dario De Judicibus WIN LOSS
Pools Chiara Fiumi Daniele Pirozzi LOSS WIN
Pools Dario De Judicibus Emanuele Fichera LOSS WIN
Pools Matteo Riviello Marco Zaccari LOSS WIN
Pools Silvia Tomassetti Marco Gianfranceschi LOSS WIN
Pools Matteo Riviello Silvia Tomassetti WIN LOSS
Pools Marco Zaccari Marco Gianfranceschi LOSS WIN
Pools Silvia Tomassetti Marco Zaccari LOSS WIN
Pools Matteo Riviello Marco Gianfranceschi LOSS WIN
Pools Stefano Tesini Daniele Romeo WIN LOSS
Pools Fabrizio Smith Paolo Gianni WIN LOSS
Pools Stefano Tesini Fabrizio Smith WIN LOSS
Pools Daniele Romeo Paolo Gianni LOSS WIN
Pools Fabrizio Smith Daniele Romeo WIN LOSS
Pools Stefano Tesini Paolo Gianni WIN LOSS
Eliminatories Emanuele Viotti Riccardo Rudilosso WIN LOSS
Eliminatories Andrea Morini Daniele Pirozzi WIN LOSS
Eliminatories Marco Zaccari Alessandro Ricci WIN LOSS
Eliminatories Tommaso Jacchia Marco Gianfranceschi WIN LOSS
Eliminatories Calogero Gullotti Matteo D'Uffizi WIN LOSS
Eliminatories Emanuele Fichera Michele Zanella WIN LOSS
Eliminatories Fabrizio Smith Silvio Ciri WIN LOSS
Eliminatories Gabriele Giagnoli Stefano Tesini LOSS WIN
Quarter final Emanuele Viotti Andrea Morini LOSS WIN
Quarter final Tommaso Jacchia Marco Zaccari WIN LOSS
Quarter final Calogero Gullotti Emanuele Fichera LOSS WIN
Quarter final Stefano Tesini Fabrizio Smith WIN LOSS
Semifinal Andrea Morini Tommaso Jacchia LOSS WIN
Semifinal Stefano Tesini Emanuele Fichera LOSS WIN
Final Emanuele Fichera Tommaso Jacchia WIN LOSS
Bronze Final Stefano Tesini Andrea Morini WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Eliminatories Matteo Riviello Matteo D'Uffizi WIN LOSS
Eliminatories Raffaele Ventura Tommaso Jacchia WIN LOSS
Eliminatories Paolo Gianni Alessandro Ricci LOSS WIN
Eliminatories Dalmazio Rustia Matteo Pietropaoli WIN LOSS
Eliminatories Gabriele Giagnoli Agostino Punturi LOSS WIN
Eliminatories Calogero Gullotti Riccardo Quirico LOSS WIN
Eliminatories Emanuele Fichera Silvio Ciri LOSS WIN
Eliminatories Francesco Cecconata Marco Zaccari LOSS WIN
Quarter final Raffaele Ventura Matteo Riviello WIN LOSS
Quarter final Dalmazio Rustia Alessandro Ricci LOSS WIN
Quarter final Riccardo Quirico Agostino Punturi LOSS WIN
Quarter final Marco Zaccari Silvio Ciri LOSS WIN
Semifinal Raffaele Ventura Alessandro Ricci LOSS WIN
Semifinal Agostino Punturi Silvio Ciri LOSS WIN
Bronze Final Raffaele Ventura Agostino Punturi LOSS WIN
Final Alessandro Ricci Silvio Ciri LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Eliminatories Marco Zaccari Marco Gianfranceschi WIN LOSS
Eliminatories Gabriele Testa Daniele Romeo WIN LOSS
Eliminatories Laura Ciorba Raffaele Ventura LOSS WIN
Eliminatories Silvio Ciri Alessio Turci LOSS WIN
Eliminatories Daniele Pirozzi Simone Campi WIN LOSS
Eliminatories Riccardo Quirico Francesco Padovani WIN LOSS
Eliminatories Calogero Gullotti Tommaso Jacchia LOSS WIN
Eliminatories Massimiliano Moscatelli Andrea Conti LOSS WIN
Quarter final Marco Zaccari Gabriele Testa WIN LOSS
Quarter final Raffaele Ventura Alessio Turci WIN LOSS
Quarter final Daniele Pirozzi Riccardo Quirico LOSS WIN
Quarter final Tommaso Jacchia Andrea Conti WIN LOSS
Semifinal Marco Zaccari Raffaele Ventura LOSS WIN
Semifinal Riccardo Quirico Tommaso Jacchia WIN LOSS
Final Raffaele Ventura Riccardo Quirico WIN LOSS
Bronze final Marco Zaccari Tommaso Jacchia DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just UISP 2014

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
3 Emanuele Fichera Accademia Romana d'Armi 1552.7
6 Stefano Tesini Ordine delle Lame Scaligere 1425
11 Tommaso Jacchia Accademia Romana d'Armi 1326.9
14 Marco Gianfranceschi Accademia Romana d'Armi 1266.8
15 Riccardo Rudilosso Sala d'Arme Achille Marozzo 1250.4
16 Alessandro Ricci Accademia Romana d'Armi 1250
20 Andrea Morini Sala d'Arme Achille Marozzo 1214
23 Marco Zaccari Accademia Romana d'Armi 1206.6
26 Calogero Gullotti Accademia Romana d'Armi 1185.1
27 Fabrizio Smith Accademia Romana d'Armi 1183.5
28 Silvio Ciri Accademia Romana d'Armi 1176.9
30 2 Gabriele Testa Accademia Romana d'Armi 1152.5 78.4
37 Matteo D'Uffizi Accademia Romana d'Armi 1096.9
39 Gabriele Giagnoli Accademia Romana d'Armi 1082.9
40 Daniele Pirozzi Accademia Romana d'Armi 1082.9
42 12 Paolo Gianni Accademia Romana d'Armi 1075.4 22.5
44 21 Silvia Tomassetti Accademia Romana d'Armi 1052.9 68.6
45 Emanuele Viotti Sala d'Arme Achille Marozzo 1043.4
47 Matteo Riviello Accademia Romana d'Armi 999.3
48 17 Federica Carfagna Accademia Romana d'Armi 984.8 58.4
49 Laura Ciorba Accademia Romana d'Armi 973.4
50 Michele Zanella Sala d'Arme Achille Marozzo 963.9
52 Chiara Fiumi Accademia Romana d'Armi 944.7
53 Massimiliano Moscatelli Sala d'Armi Guardia di Croce Rome 944.7
66 Dario De Judicibus Accademia Romana d'Armi 744.9
64 Vittorio Fichera Accademia Romana d'Armi 744.9
65 Giulia Del Vecchio Accademia Romana d'Armi 744.9
71 Daniele Romeo Accademia Romana d'Armi 719.3