8. Dresdner Fechtschul

Date
September 29
Country
Germany
State
Saxony
City
Dresden

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 46 20
Mixed Steel Rapier & Dagger 20 9

Fighters in event

NameNationalityClub
Martin Gläser Chemnitzer Polizeisportverein
Thomas Bögle Freyfechter Augustini
Thomas Flossmann Gladiatores München
Björn Rüther Hammaborg
Flora von Steimker Historisches Schwertfechten Nordhessen
Heiko Schwartz Historisches Schwertfechten Nordhessen
Heiko Meckbach Historisches Schwertfechten Nordhessen
Marco Vaupel Historisches Schwertfechten Nordhessen
Jörn Range Historisches Schwertfechten Nordhessen
Michael Fath Historisches Schwertfechten Nordhessen
Peter Klatte Historisches Schwertfechten Nordhessen
Simon Berg Krifon
Johannes Hlawon Ochs Bamberg
Marcus Schulze PSV Cottbus
Eva Reinhardt Schwert und Bogen
Bastian Tilgner Schwert und Bogen
Michael Sprenger Schwertspiel Dresden
Arthur Herbst Schwertspiel Dresden
Theresa Haugk Schwertspiel Dresden
Jan Schäfer Schwertspiel Dresden
Jörg Wlosnewski Schwertspiel Dresden
Fritz Karl Schwertspiel Dresden
André Tabor Schwertspiel Dresden
Benjamin Bott Scuola di Scherma
Cornelius Tschiersich Stahlakademie
Tom Tempel Twerchhau e. V. Berlin

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Thomas Bögle Arthur Herbst WIN LOSS
Pool 1 Bastian Tilgner Theresa Haugk WIN LOSS
Pool 1 Arthur Herbst Marcus Schulze WIN LOSS
Pool 1 Thomas Bögle Bastian Tilgner LOSS WIN
Pool 1 Theresa Haugk Marcus Schulze LOSS WIN
Pool 1 Thomas Bögle Marcus Schulze WIN LOSS
Pool 1 Bastian Tilgner Marcus Schulze WIN LOSS
Pool 1 Thomas Bögle Theresa Haugk WIN LOSS
Pool 2 Marco Vaupel Thomas Flossmann LOSS WIN
Pool 2 Eva Reinhardt André Tabor LOSS WIN
Pool 2 Thomas Flossmann Fritz Karl WIN LOSS
Pool 2 Marco Vaupel André Tabor WIN LOSS
Pool 2 Eva Reinhardt Fritz Karl LOSS WIN
Pool 2 Thomas Flossmann André Tabor WIN LOSS
Pool 2 Marco Vaupel Fritz Karl WIN LOSS
Pool 2 Eva Reinhardt Thomas Flossmann LOSS WIN
Pool 2 Fritz Karl André Tabor WIN LOSS
Pool 2 Marco Vaupel Eva Reinhardt WIN LOSS
Pool 3 Björn Rüther Cornelius Tschiersich LOSS WIN
Pool 3 Johannes Hlawon Anonymous fighter LOSS WIN
Pool 3 Björn Rüther Simon Berg LOSS WIN
Pool 3 Cornelius Tschiersich Johannes Hlawon LOSS WIN
Pool 3 Anonymous fighter Simon Berg WIN LOSS
Pool 3 Björn Rüther Johannes Hlawon LOSS WIN
Pool 3 Cornelius Tschiersich Simon Berg WIN LOSS
Pool 3 Björn Rüther Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 3 Johannes Hlawon Simon Berg WIN LOSS
Pool 3 Cornelius Tschiersich Anonymous fighter LOSS WIN
Pool 4 Michael Sprenger Tom Tempel WIN LOSS
Pool 4 Michael Fath Martin Gläser WIN LOSS
Pool 4 Tom Tempel Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 4 Michael Sprenger Michael Fath WIN LOSS
Pool 4 Anonymous fighter Martin Gläser LOSS WIN
Pool 4 Michael Fath Tom Tempel LOSS WIN
Pool 4 Michael Sprenger Anonymous fighter LOSS WIN
Pool 4 Tom Tempel Martin Gläser WIN LOSS
Pool 4 Michael Fath Anonymous fighter LOSS WIN
Pool 4 Michael Sprenger Martin Gläser WIN LOSS
quarter finals Bastian Tilgner Marco Vaupel WIN LOSS
quarter finals Thomas Flossmann Anonymous fighter WIN LOSS
quarter finals Michael Sprenger Johannes Hlawon WIN LOSS
quarter finals Thomas Bögle Tom Tempel LOSS WIN
semi finals Bastian Tilgner Thomas Flossmann LOSS WIN
semi finals Michael Sprenger Tom Tempel LOSS WIN
bronze final Michael Sprenger Bastian Tilgner LOSS WIN
final Thomas Flossmann Tom Tempel WIN LOSS

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Benjamin Bott Heiko Meckbach LOSS WIN
Pool 1 Peter Klatte Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 1 Heiko Meckbach Jörg Wlosnewski WIN LOSS
Pool 1 Peter Klatte Benjamin Bott LOSS WIN
Pool 1 Anonymous fighter Jörg Wlosnewski WIN LOSS
Pool 1 Peter Klatte Heiko Meckbach LOSS WIN
Pool 1 Benjamin Bott Jörg Wlosnewski WIN LOSS
Pool 1 Heiko Meckbach Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 1 Peter Klatte Jörg Wlosnewski WIN LOSS
Pool 1 Benjamin Bott Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 2 Heiko Schwartz Flora von Steimker WIN LOSS
Pool 2 Jörn Range Jan Schäfer LOSS WIN
Pool 2 Jörn Range Heiko Schwartz LOSS WIN
Pool 2 Jan Schäfer Flora von Steimker WIN LOSS
Pool 2 Jörn Range Flora von Steimker LOSS WIN
Pool 2 Jan Schäfer Heiko Schwartz LOSS WIN
semi finals Jan Schäfer Heiko Meckbach LOSS WIN
semi finals Heiko Schwartz Benjamin Bott LOSS WIN
bronze final Jan Schäfer Heiko Schwartz LOSS WIN
final Benjamin Bott Heiko Meckbach LOSS WIN