Bellum Vitudurum 2021

Date
August 28
Country
Switzerland
State
Zürich
City
Winterthur

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 68 28
Women's Steel Longsword 19 6

Fighters in event

NameNationalityClub
Andrea Molino Compagnia del Corvo Grigio
Stephan Wullschleger Die Baskerhunde
Patrik Baumann Die Baskerhunde
Benedict Häfeli Die Baskerhunde
Christian Jakob Die Baskerhunde
Patrick Müller Die Baskerhunde
Nikolas Epp Die Baskerhunde
Philipp Wyss Gladius et Codex
Yannic Müller Gladius et Codex
Ann-Sophie Vogel Gladius et Codex
Lars Waldvogel Gladius et Codex
Riccardo Kratter Gladius et Codex
Silke Seyock Gladius et Codex
Tony Simion Historische Kampfkunst Luzern
Alexander Fernandez Liberi Ensis
Daniel Olivier Sutter Reisläufer Bern
Ferdinand Hutter Säbelrassler
Nathalie Strassmann Säbelrassler
Christoph Stutz Säbelrassler
Leon Vollenweider Säbelrassler
Marco Müller Säbelrassler
Martin Kämpf Säbelrassler
Dominic Frei Säbelrassler
Judith Braun Säbelrassler
Sandro Kämpf Säbelrassler
Flora von Steimker Historisches Schwertfechten Nordhessen
Paul Hofmann Saalefechter
Michael Hein Schwabenfedern
Harald Zikeli Schwabenfedern
Andreas Weiß Schwabenfedern
Saskia Eisenbach Schwabenfedern

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Benedict Häfeli Dominic Frei LOSS WIN
Pool Set 1 Marco Müller Riccardo Kratter WIN LOSS
Pool Set 1 Benedict Häfeli Andrea Molino LOSS WIN
Pool Set 1 Dominic Frei Riccardo Kratter LOSS WIN
Pool Set 1 Andrea Molino Marco Müller WIN LOSS
Pool Set 1 Benedict Häfeli Riccardo Kratter WIN LOSS
Pool Set 1 Andrea Molino Dominic Frei WIN LOSS
Pool Set 1 Benedict Häfeli Marco Müller LOSS WIN
Pool Set 1 Andrea Molino Riccardo Kratter DRAW DRAW
Pool Set 1 Marco Müller Dominic Frei WIN LOSS
Pool Set 1 Sandro Kämpf Yannic Müller WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Hein Christian Jakob LOSS WIN
Pool Set 1 Christian Jakob Sandro Kämpf LOSS WIN
Pool Set 1 Christian Jakob Yannic Müller WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Hein Yannic Müller LOSS WIN
Pool Set 1 Michael Hein Sandro Kämpf LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Olivier Sutter Martin Kämpf WIN LOSS
Pool Set 1 Tony Simion Nikolas Epp LOSS WIN
Pool Set 1 Christoph Stutz Martin Kämpf WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Olivier Sutter Tony Simion WIN LOSS
Pool Set 1 Christoph Stutz Nikolas Epp WIN LOSS
Pool Set 1 Tony Simion Martin Kämpf LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Olivier Sutter Christoph Stutz WIN LOSS
Pool Set 1 Nikolas Epp Martin Kämpf WIN LOSS
Pool Set 1 Christoph Stutz Tony Simion WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Olivier Sutter Nikolas Epp WIN LOSS
Pool Set 1 Paul Hofmann Andreas Weiß WIN LOSS
Pool Set 1 Nathalie Strassmann Lars Waldvogel WIN LOSS
Pool Set 1 Paul Hofmann Patrik Baumann LOSS WIN
Pool Set 1 Nathalie Strassmann Andreas Weiß LOSS WIN
Pool Set 1 Patrik Baumann Lars Waldvogel WIN LOSS
Pool Set 1 Paul Hofmann Nathalie Strassmann WIN LOSS
Pool Set 1 Patrik Baumann Andreas Weiß WIN LOSS
Pool Set 1 Paul Hofmann Lars Waldvogel WIN LOSS
Pool Set 1 Patrik Baumann Nathalie Strassmann WIN LOSS
Pool Set 1 Andreas Weiß Lars Waldvogel LOSS WIN
Pool Set 1 Stephan Wullschleger Ferdinand Hutter LOSS WIN
Pool Set 1 Alexander Fernandez Anonymous fighter WIN LOSS
Pool Set 1 Ferdinand Hutter Ann-Sophie Vogel WIN LOSS
Pool Set 1 Stephan Wullschleger Anonymous fighter LOSS WIN
Pool Set 1 Alexander Fernandez Ann-Sophie Vogel WIN LOSS
Pool Set 1 Ferdinand Hutter Anonymous fighter WIN LOSS
Pool Set 1 Stephan Wullschleger Ann-Sophie Vogel LOSS WIN
Pool Set 1 Ferdinand Hutter Alexander Fernandez LOSS WIN
Pool Set 1 Anonymous fighter Ann-Sophie Vogel WIN LOSS
Pool Set 1 Stephan Wullschleger Alexander Fernandez LOSS WIN
Pool Set 1 Philipp Wyss Leon Vollenweider WIN LOSS
Pool Set 1 Harald Zikeli Patrick Müller LOSS WIN
Pool Set 1 Harald Zikeli Philipp Wyss WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick Müller Leon Vollenweider WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick Müller Philipp Wyss LOSS WIN
Pool Set 1 Harald Zikeli Leon Vollenweider WIN LOSS
Eighth-Finals Daniel Olivier Sutter Yannic Müller WIN LOSS
Eighth-Finals Patrik Baumann Anonymous fighter WIN LOSS
Eighth-Finals Sandro Kämpf Nikolas Epp LOSS WIN
Eighth-Finals Patrick Müller Alexander Fernandez LOSS WIN
Eighth-Finals Harald Zikeli Paul Hofmann LOSS WIN
Eighth-Finals Christian Jakob Andrea Molino LOSS WIN
Eighth-Finals Philipp Wyss Christoph Stutz LOSS WIN
Eighth-Finals Ferdinand Hutter Marco Müller WIN LOSS
Quarterfinals Daniel Olivier Sutter Ferdinand Hutter LOSS WIN
Quarterfinals Patrik Baumann Christoph Stutz LOSS WIN
Quarterfinals Andrea Molino Nikolas Epp WIN LOSS
Quarterfinals Paul Hofmann Alexander Fernandez WIN LOSS
Semifinals Paul Hofmann Ferdinand Hutter LOSS WIN
Semifinals Andrea Molino Christoph Stutz LOSS WIN
Gold Medal Match Ferdinand Hutter Christoph Stutz WIN LOSS
Bronze Medal Match Paul Hofmann Andrea Molino WIN LOSS

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Semifinals Nathalie Strassmann Ann-Sophie Vogel WIN LOSS
Semifinals Flora von Steimker Saskia Eisenbach LOSS WIN
Gold Medal Match Nathalie Strassmann Saskia Eisenbach WIN LOSS
Bronze Medal Match Flora von Steimker Ann-Sophie Vogel WIN LOSS
Pool Set 1 Nathalie Strassmann Silke Seyock WIN LOSS
Pool Set 1 Flora von Steimker Saskia Eisenbach WIN LOSS
Pool Set 1 Ann-Sophie Vogel Judith Braun WIN LOSS
Pool Set 1 Flora von Steimker Silke Seyock WIN LOSS
Pool Set 1 Nathalie Strassmann Ann-Sophie Vogel WIN LOSS
Pool Set 1 Saskia Eisenbach Judith Braun WIN LOSS
Pool Set 1 Ann-Sophie Vogel Silke Seyock WIN LOSS
Pool Set 1 Flora von Steimker Judith Braun WIN LOSS
Pool Set 1 Nathalie Strassmann Saskia Eisenbach DRAW DRAW
Pool Set 1 Judith Braun Silke Seyock LOSS WIN
Pool Set 1 Saskia Eisenbach Ann-Sophie Vogel WIN LOSS
Pool Set 1 Flora von Steimker Nathalie Strassmann LOSS WIN
Pool Set 1 Saskia Eisenbach Silke Seyock WIN LOSS
Pool Set 1 Nathalie Strassmann Judith Braun WIN LOSS
Pool Set 1 Flora von Steimker Ann-Sophie Vogel WIN LOSS