Unicorn Cup 2024

Date
January 20
Country
United States
State
Pennsylvania
City
Pittsburgh

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 61 15
Mixed Steel Longsword 83 29
Underrepresented Genders Steel Longsword 27 7

Fighters in event

NameNationalityClub
Eric McChesney
Edward Flagg Black Bear Historical Fencing
Jason Littleton Black Bear Historical Fencing
Cole Henderson Black Bear Historical Fencing
Simon Dalton Black Bear Historical Fencing
Jeffrey Cole Broken Plow Western Martial Arts
Peter Sugg Broken Plow Western Martial Arts
Gaia Ferrency Broken Plow Western Martial Arts
Gwen Crew Broken Plow Western Martial Arts
Anthony Ciamacco Broken Plow Western Martial Arts
Joshua Megahan Broken Plow Western Martial Arts
Rich Washabaugh Broken Plow Western Martial Arts
Nate Dolphin Hilt and Helm Pittsburgh Fencing Club
Phillip Clark Hilt and Helm Pittsburgh Fencing Club
Jesse May Hilt and Helm Pittsburgh Fencing Club
Chris Setlock Hilt and Helm Pittsburgh Fencing Club
Auren Hilt and Helm Pittsburgh Fencing Club
Benjamin Orr Hilt and Helm Pittsburgh Fencing Club
Pete May Hilt and Helm Pittsburgh Fencing Club
Tony Cavalline Hilt and Helm Pittsburgh Fencing Club
Kaleigh Kessler Hudson Valley Fencing
Morgan Bridi Maryland Kunst des Fechtens
Stephen Dougherty Medieval European Martial Arts Guild
Kari Thomas Medieval European Martial Arts Guild
Ben Adiletto Medieval European Martial Arts Guild
Harley Jelis New York Historical Fencing Association
Dave Larabee Philadelphia Common Fencers Guild
Malin Grant Pittsburgh Fighters Guild
Matthew Melonuk Pittsburgh Fighters Guild
Joshua Derby Pittsburgh Fighters Guild
Daniel Evans Ram's Head Fencing
Tanya Smith Rogue Fencing
Branden Zipplinger Royal Arts Fencing Academy
Mary McConnell Steel City Historical Fencing
Joseph Castellano Steel City Historical Fencing
Marilyn Smith Steel City Historical Fencing
Wesley Halstead Steel City Historical Fencing
Kevin Brough Steel City Historical Fencing
Rhys Grayson Steel City Historical Fencing
Ryan Leonard Steel City Historical Fencing
Dale Winchell Steelhead Western Martial Arts
Nick Chiappazzi Steelhead Western Martial Arts
Brian Thiessen Steelhead Western Martial Arts
Patrick Chick Two Ravens Fencing School
AJ Trefney Two Ravens Fencing School
Kathryn Dunn Two Ravens Fencing School
Forrest Paige Two Ravens Fencing School

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Marilyn Smith Stephen Dougherty LOSS WIN
Pool Daniel Evans Rhys Grayson WIN LOSS
Pool Pete May Malin Grant LOSS WIN
Pool Marilyn Smith AJ Trefney LOSS WIN
Pool Stephen Dougherty Rhys Grayson LOSS WIN
Pool Malin Grant Daniel Evans LOSS WIN
Pool AJ Trefney Pete May WIN LOSS
Pool Rhys Grayson Marilyn Smith WIN LOSS
Pool Stephen Dougherty Malin Grant WIN LOSS
Pool Daniel Evans Pete May WIN LOSS
Pool AJ Trefney Rhys Grayson WIN LOSS
Pool Marilyn Smith Malin Grant WIN LOSS
Pool Stephen Dougherty Pete May WIN LOSS
Pool Daniel Evans AJ Trefney LOSS WIN
Pool Malin Grant Rhys Grayson LOSS WIN
Pool Marilyn Smith Pete May WIN LOSS
Pool Stephen Dougherty Daniel Evans LOSS WIN
Pool Malin Grant AJ Trefney LOSS WIN
Pool Rhys Grayson Pete May WIN LOSS
Pool Daniel Evans Marilyn Smith WIN LOSS
Pool AJ Trefney Stephen Dougherty LOSS WIN
Pool Matthew Melonuk Joseph Castellano WIN LOSS
Pool Edward Flagg Harley Jelis LOSS WIN
Pool Wesley Halstead Branden Zipplinger LOSS WIN
Pool Ben Adiletto Kevin Brough LOSS WIN
Pool Harley Jelis Matthew Melonuk WIN LOSS
Pool Joseph Castellano Wesley Halstead LOSS WIN
Pool Ben Adiletto Edward Flagg LOSS WIN
Pool Kevin Brough Branden Zipplinger LOSS WIN
Pool Harley Jelis Wesley Halstead WIN LOSS
Pool Edward Flagg Matthew Melonuk WIN LOSS
Pool Kevin Brough Joseph Castellano WIN LOSS
Pool Branden Zipplinger Ben Adiletto WIN LOSS
Pool Wesley Halstead Matthew Melonuk WIN LOSS
Pool Kevin Brough Harley Jelis LOSS WIN
Pool Edward Flagg Branden Zipplinger LOSS WIN
Pool Joseph Castellano Ben Adiletto WIN LOSS
Pool Kevin Brough Matthew Melonuk WIN LOSS
Pool Edward Flagg Wesley Halstead LOSS WIN
Pool Harley Jelis Ben Adiletto WIN LOSS
Pool Branden Zipplinger Joseph Castellano WIN LOSS
Pool Wesley Halstead Kevin Brough WIN LOSS
Pool Ben Adiletto Matthew Melonuk LOSS WIN
Pool Joseph Castellano Edward Flagg WIN LOSS
Pool Branden Zipplinger Harley Jelis WIN LOSS
Pool Wesley Halstead Ben Adiletto WIN LOSS
Pool Branden Zipplinger Matthew Melonuk WIN LOSS
Pool Harley Jelis Joseph Castellano WIN LOSS
Table of 16 Marilyn Smith Kevin Brough LOSS WIN
Table of 16 Wesley Halstead Malin Grant WIN LOSS
Table of 16 Ben Adiletto Daniel Evans LOSS WIN
Table of 16 AJ Trefney Pete May WIN LOSS
Table of 16 Stephen Dougherty Joseph Castellano WIN LOSS
Table of 16 Rhys Grayson Matthew Melonuk WIN LOSS
Quarters Kevin Brough Branden Zipplinger LOSS WIN
Quarters Daniel Evans Wesley Halstead LOSS WIN
Quarters AJ Trefney Stephen Dougherty WIN LOSS
Quarters Rhys Grayson Harley Jelis LOSS WIN
Semi Wesley Halstead Branden Zipplinger LOSS WIN
Semi AJ Trefney Harley Jelis WIN LOSS
Final Branden Zipplinger AJ Trefney LOSS WIN

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Patrick Chick Kari Thomas LOSS WIN
Pool Nate Dolphin Joshua Derby LOSS WIN
Pool Patrick Chick Brian Thiessen WIN LOSS
Pool Nate Dolphin Kari Thomas WIN LOSS
Pool Joshua Derby Brian Thiessen WIN LOSS
Pool Nate Dolphin Patrick Chick WIN LOSS
Pool Kari Thomas Brian Thiessen LOSS WIN
Pool Joshua Derby Patrick Chick WIN LOSS
Pool Nate Dolphin Brian Thiessen LOSS WIN
Pool Joshua Derby Kari Thomas WIN LOSS
Pool Jason Littleton Tony Cavalline LOSS WIN
Pool Mary McConnell Dale Winchell WIN LOSS
Pool Joshua Megahan Tony Cavalline LOSS WIN
Pool Dale Winchell Jason Littleton LOSS WIN
Pool Mary McConnell Joshua Megahan WIN LOSS
Pool Dale Winchell Tony Cavalline LOSS WIN
Pool Jason Littleton Joshua Megahan WIN LOSS
Pool Mary McConnell Tony Cavalline WIN LOSS
Pool Dale Winchell Joshua Megahan LOSS WIN
Pool Mary McConnell Jason Littleton WIN LOSS
Pool Nick Chiappazzi Peter Sugg WIN LOSS
Pool Chris Setlock Tanya Smith WIN LOSS
Pool Nick Chiappazzi Chris Setlock WIN LOSS
Pool Peter Sugg Tanya Smith WIN LOSS
Pool Chris Setlock Peter Sugg WIN LOSS
Pool Tanya Smith Nick Chiappazzi LOSS WIN
Pool Rich Washabaugh Kaleigh Kessler LOSS WIN
Pool Dave Larabee Simon Dalton LOSS WIN
Pool Benjamin Orr Kaleigh Kessler WIN LOSS
Pool Rich Washabaugh Dave Larabee LOSS WIN
Pool Benjamin Orr Simon Dalton WIN LOSS
Pool Kaleigh Kessler Dave Larabee LOSS WIN
Pool Rich Washabaugh Benjamin Orr LOSS WIN
Pool Kaleigh Kessler Simon Dalton LOSS WIN
Pool Benjamin Orr Dave Larabee WIN LOSS
Pool Rich Washabaugh Simon Dalton LOSS WIN
Pool Ryan Leonard Anthony Ciamacco WIN LOSS
Pool Phillip Clark Morgan Bridi LOSS WIN
Pool Forrest Paige Anthony Ciamacco WIN LOSS
Pool Phillip Clark Ryan Leonard WIN LOSS
Pool Forrest Paige Morgan Bridi WIN LOSS
Pool Phillip Clark Anthony Ciamacco WIN LOSS
Pool Ryan Leonard Forrest Paige LOSS WIN
Pool Anthony Ciamacco Morgan Bridi LOSS WIN
Pool Phillip Clark Forrest Paige WIN LOSS
Pool Ryan Leonard Morgan Bridi WIN LOSS
Pool Gaia Ferrency Jesse May LOSS WIN
Pool Jeffrey Cole Cole Henderson LOSS WIN
Pool Gaia Ferrency Eric McChesney WIN LOSS
Pool Jesse May Cole Henderson LOSS WIN
Pool Jeffrey Cole Eric McChesney LOSS WIN
Pool Gaia Ferrency Cole Henderson LOSS WIN
Pool Eric McChesney Jesse May WIN LOSS
Pool Gaia Ferrency Jeffrey Cole WIN LOSS
Pool Eric McChesney Cole Henderson WIN LOSS
Pool Jeffrey Cole Jesse May LOSS WIN
Table of 32 Nate Dolphin Morgan Bridi LOSS WIN
Table of 32 Tony Cavalline Joshua Megahan WIN LOSS
Table of 32 Phillip Clark Jeffrey Cole WIN LOSS
Table of 32 Dale Winchell Eric McChesney LOSS WIN
Table of 32 Kari Thomas Jason Littleton LOSS WIN
Table of 32 Peter Sugg Dave Larabee LOSS WIN
Table of 32 Rich Washabaugh Nick Chiappazzi LOSS WIN
Table of 32 Brian Thiessen Gaia Ferrency LOSS WIN
Table of 32 Kaleigh Kessler Chris Setlock LOSS WIN
Table of 32 Cole Henderson Tanya Smith WIN LOSS
Table of 32 Simon Dalton Anthony Ciamacco WIN LOSS
Table of 32 Forrest Paige Patrick Chick WIN LOSS
Table of 32 Jesse May Ryan Leonard WIN LOSS
Table of 16 Morgan Bridi Joshua Derby LOSS WIN
Table of 16 Phillip Clark Tony Cavalline LOSS WIN
Table of 16 Dave Larabee Nick Chiappazzi WIN LOSS
Table of 16 Gaia Ferrency Mary McConnell LOSS WIN
Table of 16 Cole Henderson Chris Setlock WIN LOSS
Table of 16 Simon Dalton Forrest Paige WIN LOSS
Table of 16 Jesse May Benjamin Orr WIN LOSS
Quarters Tony Cavalline Joshua Derby LOSS WIN
Quarters Dave Larabee Eric McChesney LOSS WIN
Quarters Cole Henderson Mary McConnell WIN LOSS
Quarters Simon Dalton Jesse May WIN LOSS
Semi Eric McChesney Joshua Derby LOSS WIN
Semi Simon Dalton Cole Henderson WIN LOSS
Final Joshua Derby Simon Dalton WIN LOSS

Underrepresented Genders Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Auren Kaleigh Kessler WIN LOSS
Pool Gwen Crew Kari Thomas LOSS WIN
Pool Kathryn Dunn Gaia Ferrency WIN LOSS
Pool Tanya Smith Auren LOSS WIN
Pool Kari Thomas Kaleigh Kessler WIN LOSS
Pool Gaia Ferrency Gwen Crew WIN LOSS
Pool Tanya Smith Kathryn Dunn LOSS WIN
Pool Auren Kari Thomas WIN LOSS
Pool Gaia Ferrency Kaleigh Kessler WIN LOSS
Pool Kathryn Dunn Gwen Crew WIN LOSS
Pool Tanya Smith Kari Thomas WIN LOSS
Pool Gaia Ferrency Auren WIN LOSS
Pool Kathryn Dunn Kaleigh Kessler WIN LOSS
Pool Gwen Crew Tanya Smith WIN LOSS
Pool Kari Thomas Gaia Ferrency WIN LOSS
Pool Kathryn Dunn Auren WIN LOSS
Pool Gwen Crew Kaleigh Kessler WIN LOSS
Pool Tanya Smith Gaia Ferrency LOSS WIN
Pool Kari Thomas Kathryn Dunn LOSS WIN
Pool Gwen Crew Auren LOSS WIN
Pool Tanya Smith Kaleigh Kessler WIN LOSS
Quarters Gwen Crew Kari Thomas LOSS WIN
Quarters Tanya Smith Gaia Ferrency WIN LOSS
Quarters Auren Kaleigh Kessler WIN LOSS
Semi Kari Thomas Kathryn Dunn LOSS WIN
Semi Tanya Smith Auren WIN LOSS
Final Kathryn Dunn Tanya Smith WIN LOSS