Lovestruck for Longsword 2024

Date
March 3
Country
Canada
State
British Columbia
City
Coombs

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 68 28

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Nolan Cummings Scott Macgregor WIN LOSS
Pool 1 Roland Cooper Scott Macgregor WIN LOSS
Pool 1 Nolan Cummings Robert Balchunas LOSS WIN
Pool 1 Roland Cooper Kaleb Mantha-Rensi WIN LOSS
Pool 1 Nolan Cummings Kaleb Mantha-Rensi WIN LOSS
Pool 1 Roland Cooper Robert Balchunas LOSS WIN
Pool 1 Kaleb Mantha-Rensi Scott Macgregor LOSS WIN
Pool 1 Robert Balchunas Kaleb Mantha-Rensi WIN LOSS
Pool 1 Nolan Cummings Roland Cooper WIN LOSS
Pool 1 Scott Macgregor Robert Balchunas LOSS WIN
Pool 2 Adam Ritz Isaiah Harris WIN LOSS
Pool 2 Austin Huang Isaiah Harris WIN LOSS
Pool 2 Adam Ritz Griffin Wolf WIN LOSS
Pool 2 Hadyn Sorensen Austin Huang WIN LOSS
Pool 2 Adam Ritz Hadyn Sorensen WIN LOSS
Pool 2 Austin Huang Griffin Wolf LOSS WIN
Pool 2 Isaiah Harris Hadyn Sorensen LOSS WIN
Pool 2 Hadyn Sorensen Griffin Wolf DRAW DRAW
Pool 2 Adam Ritz Austin Huang WIN LOSS
Pool 2 Griffin Wolf Isaiah Harris WIN LOSS
Pool 3 Cole Cyre Naseeb Hussain LOSS WIN
Pool 3 Derek Usher Naseeb Hussain LOSS WIN
Pool 3 Reese Pollock Cole Cyre WIN LOSS
Pool 3 Derek Usher Sean Wiseman WIN LOSS
Pool 3 Cole Cyre Sean Wiseman WIN LOSS
Pool 3 Derek Usher Reese Pollock LOSS WIN
Pool 3 Naseeb Hussain Sean Wiseman WIN LOSS
Pool 3 Sean Wiseman Reese Pollock LOSS WIN
Pool 3 Cole Cyre Derek Usher DRAW DRAW
Pool 3 Naseeb Hussain Reese Pollock LOSS WIN
Pool 4 Torben Schau Genevieve Gagne WIN LOSS
Pool 4 Aaron Schroeder Genevieve Gagne WIN LOSS
Pool 4 Torben Schau Paul Jensen WIN LOSS
Pool 4 Aaron Schroeder Benjamin Davis LOSS WIN
Pool 4 Torben Schau Benjamin Davis LOSS WIN
Pool 4 Paul Jensen Aaron Schroeder LOSS WIN
Pool 4 Benjamin Davis Genevieve Gagne WIN LOSS
Pool 4 Paul Jensen Benjamin Davis LOSS WIN
Pool 4 Torben Schau Aaron Schroeder WIN LOSS
Pool 4 Paul Jensen Genevieve Gagne WIN LOSS
Pool 5 Ryan Lewis David Draper LOSS WIN
Pool 5 Ashlan Rigets Ryan Lewis LOSS WIN
Pool 5 Kristian Tessier David Draper LOSS WIN
Pool 5 Ashlan Rigets Kristian Tessier LOSS WIN
Pool 5 David Draper Ashlan Rigets WIN LOSS
Pool 5 Ryan Lewis Kristian Tessier DRAW DRAW
Pool 6 Thomas Del Motte Collin Bishop WIN LOSS
Pool 6 Philippe Parenteau Thomas Del Motte LOSS WIN
Pool 6 Vitali Junca Collin Bishop LOSS WIN
Pool 6 Philippe Parenteau Vitali Junca LOSS WIN
Pool 6 Collin Bishop Philippe Parenteau WIN LOSS
Pool 6 Vitali Junca Thomas Del Motte WIN LOSS
Round of 16 Cole Cyre Robert Balchunas LOSS WIN
Round of 16 Ryan Lewis Adam Ritz LOSS WIN
Round of 16 Roland Cooper David Draper WIN LOSS
Round of 16 Kristian Tessier Benjamin Davis LOSS WIN
Round of 16 Reese Pollock Naseeb Hussain WIN LOSS
Round of 16 Griffin Wolf Thomas Del Motte WIN LOSS
Round of 16 Nolan Cummings Hadyn Sorensen WIN LOSS
Round of 16 Torben Schau Aaron Schroeder LOSS WIN
Quarter Final Roland Cooper Robert Balchunas LOSS WIN
Quarter Final Nolan Cummings Adam Ritz LOSS WIN
Quarter Final Benjamin Davis Aaron Schroeder WIN LOSS
Quarter Final Reese Pollock Griffin Wolf WIN LOSS
Semi Final Robert Balchunas Reese Pollock WIN LOSS
Semi Final Benjamin Davis Adam Ritz WIN LOSS
Bronze Final Reese Pollock Adam Ritz LOSS WIN
Final Benjamin Davis Robert Balchunas LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Lovestruck for Longsword 2024

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
162 494 Robert Balchunas The Historical Combat Collective 1611.1 197
389 329 Benjamin Davis Academie Duello 1497.8 100.1
440 1436 Adam Ritz Okanagan Combat Guild 1481.8 309.8
609 106 Reese Pollock Comox Valley Combat Guild 1433.5 35
1415 David Draper Okanagan Combat Guild 1248.2
1505 Nolan Cummings Okanagan Combat Guild 1235.3
1528 174 Paul Jensen Comox Valley Combat Guild 1231.2 29.4
1682 315 Philippe Parenteau Comox Valley Combat Guild 1204.1 54.6
1719 1500 Torben Schau The Historical Combat Collective 1197.7 258
1854 Aaron Schroeder The Historical Combat Collective 1176.4
1887 110 Derek Usher The Historical Combat Collective 1170.3 19.3
1989 Vitali Junca Comox Valley Combat Guild 1155.2
2012 Roland Cooper The Historical Combat Collective 1150.6
2064 1219 Griffin Wolf The Historical Combat Collective 1141.8 213.8
2281 414 Cole Cyre Okanagan Combat Guild 1105.4 69
2346 381 Kristian Tessier Comox Valley Combat Guild 1094.7 62.1
2360 Collin Bishop Okanagan Combat Guild 1091.5
2482 407 Thomas Del Motte The Historical Combat Collective 1072.6 74.3
2602 787 Hadyn Sorensen Comox Valley Combat Guild 1052.5 147.5
2789 Ryan Lewis The Historical Combat Collective 1018.9
2841 1188 Naseeb Hussain The Historical Combat Collective 1008.4 291.8
3050 188 Scott Macgregor The Historical Combat Collective 971.3 33.9
3729 Genevieve Gagne Comox Valley Combat Guild 830.2
3805 143 Isaiah Harris The Historical Combat Collective 810.1 32.8
3825 Austin Huang The Historical Combat Collective 804
3918 184 Sean Wiseman Academie Duello 770.1 55.5
3954 60 Kaleb Mantha-Rensi Comox Valley Combat Guild 750.8 24.7
4017 Ashlan Rigets Comox Valley Combat Guild 734.3