Rocky Mountain Krieg

Date
April 22
Country
United States
State
Colorado
City
Denver

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 88 30
Mixed Steel Rapier & Dagger 43 15
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 40 17

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Sigmund Werndorf Andrew Weems LOSS WIN
Tom Matthews Tim Davis LOSS WIN
Jayson Barrons Toby Hall WIN LOSS
Artur Augustyniak Aaron Karnuta WIN LOSS
David Gorlow Cody Fox LOSS WIN
Michaelangelo Reina Douglas Bostic LOSS WIN
Ismail Uluturk Minhduc Kenny Phan WIN LOSS
Scarlett Wren Ord Gary Hendrick WIN LOSS
Tom Matthews Sigmund Werndorf WIN LOSS
Toby Hall Aaron Karnuta WIN LOSS
David Gorlow Michaelangelo Reina LOSS WIN
Minhduc Kenny Phan Gary Hendrick LOSS WIN
Andrew Weems Tim Davis WIN LOSS
Artur Augustyniak Jayson Barrons WIN LOSS
Douglas Bostic Cody Fox WIN LOSS
Ismail Uluturk Scarlett Wren Ord LOSS WIN
Tom Matthews Ismail Uluturk WIN LOSS
Cody Fox Toby Hall LOSS WIN
Michaelangelo Reina Jayson Barrons LOSS WIN
Gary Hendrick Tim Davis WIN LOSS
Andrew Weems Artur Augustyniak LOSS WIN
Douglas Bostic Scarlett Wren Ord LOSS WIN
Tom Matthews Toby Hall LOSS WIN
Gary Hendrick Jayson Barrons WIN LOSS
Scarlett Wren Ord Artur Augustyniak LOSS WIN
Douglas Bostic Toby Hall LOSS WIN
Andrew Weems Gary Hendrick WIN LOSS
Toby Hall Andrew Weems LOSS WIN
Scarlett Wren Ord Andrew Weems WIN LOSS
Artur Augustyniak Scarlett Wren Ord LOSS WIN
Scarlett Wren Ord Artur Augustyniak LOSS WIN
Isaac Gary Meg Piekarska LOSS WIN
Minhduc Kenny Phan Tim Davis LOSS WIN
Cody Fox Isaac Gary WIN LOSS
Meg Piekarska Tim Davis LOSS WIN
Isaac Gary Minhduc Kenny Phan LOSS WIN
Meg Piekarska Cody Fox LOSS WIN
Isaac Gary Tim Davis LOSS WIN
Meg Piekarska Minhduc Kenny Phan LOSS WIN
Cody Fox Tim Davis WIN LOSS
Minhduc Kenny Phan Cody Fox WIN LOSS
Aindreas Dounyng Andrew Weems LOSS WIN
Tony Hillerson Bas Hamer LOSS WIN
Michaelangelo Reina Aindreas Dounyng WIN LOSS
Tony Hillerson Andrew Weems LOSS WIN
Aindreas Dounyng Bas Hamer WIN LOSS
Michaelangelo Reina Andrew Weems LOSS WIN
Tony Hillerson Aindreas Dounyng LOSS WIN
Andrew Weems Bas Hamer WIN LOSS
Tony Hillerson Michaelangelo Reina LOSS WIN
Michaelangelo Reina Bas Hamer WIN LOSS
Ruston Aaker Toby Hall LOSS WIN
Sam Beardsley Aaron Karnuta LOSS WIN
Ruston Aaker Joshua Gilbrech LOSS WIN
Toby Hall Aaron Karnuta DRAW DRAW
Ruston Aaker Sam Beardsley LOSS WIN
Toby Hall Joshua Gilbrech LOSS WIN
Ruston Aaker Aaron Karnuta LOSS WIN
Sam Beardsley Toby Hall LOSS WIN
Aaron Karnuta Joshua Gilbrech WIN LOSS
Sam Beardsley Joshua Gilbrech WIN LOSS
Zachary Austin Scarlett Wren Ord LOSS WIN
Christopher Nelson Douglas Bostic LOSS WIN
Scarlett Wren Ord Christopher Nelson WIN LOSS
Zachary Austin Douglas Bostic LOSS WIN
Scarlett Wren Ord Rick Long WIN LOSS
Zachary Austin Christopher Nelson LOSS WIN
Scarlett Wren Ord Douglas Bostic WIN LOSS
David Gorlow Jayson Barrons DRAW DRAW
Alaa Bartley Gaelen Cox WIN LOSS
Jayson Barrons Ismail Uluturk WIN LOSS
Alaa Bartley David Gorlow LOSS WIN
Jayson Barrons Gaelen Cox WIN LOSS
Ismail Uluturk David Gorlow WIN LOSS
Jayson Barrons Alaa Bartley WIN LOSS
Gaelen Cox David Gorlow LOSS WIN
Ismail Uluturk Alaa Bartley WIN LOSS
Gaelen Cox Ismail Uluturk LOSS WIN
Kenneth Zech Gary Hendrick LOSS WIN
Artur Augustyniak Tom Matthews LOSS WIN
Kenneth Zech Sigmund Werndorf LOSS WIN
Gary Hendrick Tom Matthews WIN LOSS
Kenneth Zech Artur Augustyniak LOSS WIN
Gary Hendrick Sigmund Werndorf DRAW DRAW
Tom Matthews Kenneth Zech WIN LOSS
Artur Augustyniak Gary Hendrick WIN LOSS
Tom Matthews Sigmund Werndorf WIN LOSS
Sigmund Werndorf Artur Augustyniak WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Tom Matthews Tom Karnuta WIN LOSS
Joshua Gilbrech Christopher Nelson LOSS WIN
Tim Davis Artur Augustyniak WIN LOSS
Toby Hall Aaron Karnuta WIN LOSS
Artur Augustyniak Aaron Karnuta WIN LOSS
Tom Matthews Christopher Nelson WIN LOSS
Tim Davis Toby Hall LOSS WIN
Tom Matthews Toby Hall LOSS WIN
Tim Davis Tom Karnuta WIN LOSS
Artur Augustyniak Christopher Nelson WIN LOSS
Tim Davis Artur Augustyniak WIN LOSS
Tom Matthews Tim Davis WIN LOSS
Toby Hall Tom Matthews WIN LOSS
Michaelangelo Reina Tim Davis LOSS WIN
Alaa Bartley Toby Hall LOSS WIN
Aaron Karnuta Tim Davis LOSS WIN
Toby Hall Michaelangelo Reina WIN LOSS
Alaa Bartley Tim Davis LOSS WIN
Aaron Karnuta Michaelangelo Reina WIN LOSS
Tim Davis Toby Hall LOSS WIN
Alaa Bartley Michaelangelo Reina LOSS WIN
Toby Hall Aaron Karnuta DRAW DRAW
Alaa Bartley Aaron Karnuta LOSS WIN
Tony Hillerson Meg Piekarska WIN LOSS
Artur Augustyniak Rick Long WIN LOSS
Tom Matthews Meg Piekarska WIN LOSS
Artur Augustyniak Tony Hillerson WIN LOSS
Rick Long Meg Piekarska WIN LOSS
Tom Matthews Tony Hillerson WIN LOSS
Artur Augustyniak Meg Piekarska WIN LOSS
Rick Long Tony Hillerson LOSS WIN
Artur Augustyniak Tom Matthews LOSS WIN
Tom Matthews Rick Long WIN LOSS
Joshua Gilbrech Christopher Nelson WIN LOSS
Tom Karnuta Sam Beardsley WIN LOSS
Gaelen Cox Joshua Gilbrech LOSS WIN
Tom Karnuta Christopher Nelson LOSS WIN
Joshua Gilbrech Sam Beardsley LOSS WIN
Gaelen Cox Christopher Nelson LOSS WIN
Tom Karnuta Joshua Gilbrech LOSS WIN
Christopher Nelson Sam Beardsley WIN LOSS
Tom Karnuta Gaelen Cox WIN LOSS
Sam Beardsley Gaelen Cox WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Tom Matthews Andrew Weems LOSS WIN
Tim Davis Christopher Nelson LOSS WIN
Tony Hillerson Scarlett Wren Ord LOSS WIN
Toby Hall Andrew Weems LOSS WIN
Christopher Nelson Scarlett Wren Ord LOSS WIN
Tony Hillerson Tim Davis LOSS WIN
Andrew Weems Scarlett Wren Ord WIN LOSS
Tom Matthews Christopher Nelson WIN LOSS
Toby Hall Tim Davis WIN LOSS
Tom Matthews Toby Hall LOSS WIN
Toby Hall Scarlett Wren Ord LOSS WIN
Andrew Weems Scarlett Wren Ord WIN LOSS
Tom Matthews Douglas Bostic WIN LOSS
Sam Beardsley Sigmund Werndorf WIN LOSS
Sam Beardsley Douglas Bostic LOSS WIN
Tom Matthews Sigmund Werndorf WIN LOSS
Douglas Bostic Sigmund Werndorf DRAW DRAW
Tom Matthews Sam Beardsley WIN LOSS
Toby Hall Gary Hendrick WIN LOSS
Alaa Bartley Aaron Karnuta LOSS WIN
Andrew Weems Toby Hall LOSS WIN
Gary Hendrick Aaron Karnuta WIN LOSS
Toby Hall Alaa Bartley WIN LOSS
Andrew Weems Gary Hendrick WIN LOSS
Toby Hall Aaron Karnuta WIN LOSS
Alaa Bartley Gary Hendrick LOSS WIN
Aaron Karnuta Andrew Weems LOSS WIN
Andrew Weems Alaa Bartley WIN LOSS
Tony Hillerson Tim Davis LOSS WIN
Artur Augustyniak Tony Hillerson LOSS WIN
Minhduc Kenny Phan Tim Davis LOSS WIN
Artur Augustyniak Tim Davis LOSS WIN
Tony Hillerson Minhduc Kenny Phan WIN LOSS
Artur Augustyniak Minhduc Kenny Phan WIN LOSS
Scarlett Wren Ord Christopher Nelson WIN LOSS
Ismail Uluturk Tom Karnuta WIN LOSS
Ismail Uluturk Scarlett Wren Ord LOSS WIN
Tom Karnuta Christopher Nelson LOSS WIN
Scarlett Wren Ord Tom Karnuta WIN LOSS
Ismail Uluturk Christopher Nelson LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Rocky Mountain Krieg

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
17 6 Scarlett Wren Ord Krieg School 1622.2 50.5
47 17 Toby Hall New York Historical Fencing Association 1531.6 21
57 76 Andrew Weems Dallas School of Historical Fencing 1501.7 160.1
75 199 Artur Augustyniak Academy of Historical Fencing 1464 281.1
105 191 Jayson Barrons Denver Historical Fencing Academy 1402.1 240.3
187 Tom Matthews Krieg School 1289.3
197 Gary Hendrick Krieg School 1274.5
212 300 Douglas Bostic Tucson Historic Fencing Club 1261.2 302.8
228 89 Aaron Karnuta Salida Historical Fencing Academy 1250.3 108.8
262 85 Michaelangelo Reina Mountain Run Kunst des Fechtens 1214 99.3
306 Ismail Uluturk Krieg School 1180.4
311 26 Christopher Nelson Phoenix Society of Historical Swordsmanship 1175.5 1.1
317 77 Sigmund Werndorf Los Angeles Historical Martial Arts Society 1169.1 99.2
343 125 Tim Davis Krieg School 1145.4 149.7
349 Joshua Gilbrech Albuquerque Sword Labs 1141.6
361 112 Sam Beardsley Cymbrogi School of Western Martial Arts 1132.7 141.2
385 Cody Fox Krieg School 1105.7
410 Aindreas Dounyng The Guild Academy 1085.3
437 David Gorlow Krieg School 1058.8
497 157 Minhduc Kenny Phan Maryland Kunst des Fechtens 999.6 186.1
562 Bas Hamer Krieg School 949.3
626 Alaa Bartley Phoenix Society of Historical Swordsmanship 898.3
661 Rick Long Omaha Kunst des Fechtens 866.5
700 Zachary Austin The Guild Academy 828.5
711 Ruston Aaker The Guild Academy 814.4
714 Tony Hillerson Krieg School 813.2
723 38 Meg Piekarska Gentleman's Dueling Society 804.9 29
743 Kenneth Zech The Guild Academy 786
762 Gaelen Cox Krieg School 750.1
817 Isaac Gary Denver Historical Fencing Academy 467.9