Tempest 2018

Date
November 2
Country
Ireland
City
Feakle

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 48 20
Mixed Steel Sabre 36 12

Fighters in event

NameNationalityClub
Jiri Jansa Gaillimh Gallóglaigh
Andrzej Rozycki Cork Blademasters
Joseph Hooton Cork Blademasters
Brian Moloney Cork Blademasters
Martin Buckley Cork Blademasters
Gavin McGinley Gaillimh Gallóglaigh
Jerard Hexxus Comerford Gaillimh Gallóglaigh
Emmet Quinn Knights of Fergus
Denis Moran Knights of Fergus
Cormac Walsh Knights of Fergus
Eoin Mc Bride Knights of Fergus
Piotr Szymanski Leitrim Longswords
Matthew O'Connor SCA Dun in Mara
Joey Corbett The Irish School of Historical Combat
Freddie Thomas The Wrathful Peasants
Ishka Colhoun The Wrathful Peasants
Kevin O'Brien Turun Historiallisen Miekkailun Seura
Lisa Vitolo SCA Dun in Mara
Tomasz Raczka Gaillimh Gallóglaigh
Tomas Srnec The Wrathful Peasants
Sandy Robinson The Wrathful Peasants

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
POOL1 Sandy Robinson Eoin Mc Bride WIN LOSS
POOL1 Jerard Hexxus Comerford Martin Buckley LOSS WIN
POOL1 Martin Buckley Eoin Mc Bride WIN LOSS
POOL1 Sandy Robinson Lisa Vitolo WIN LOSS
POOL1 Martin Buckley Lisa Vitolo WIN LOSS
POOL1 Jerard Hexxus Comerford Eoin Mc Bride WIN LOSS
POOL1 Jerard Hexxus Comerford Lisa Vitolo WIN LOSS
POOL1 Sandy Robinson Martin Buckley WIN LOSS
POOL1 Sandy Robinson Jerard Hexxus Comerford LOSS WIN
POOL1 Lisa Vitolo Eoin Mc Bride LOSS WIN
POOL 2 Matthew O'Connor Denis Moran WIN LOSS
POOL 2 Kevin O'Brien Andrzej Rozycki LOSS WIN
POOL 2 Kevin O'Brien Denis Moran LOSS WIN
POOL 2 Tomas Srnec Matthew O'Connor WIN LOSS
POOL 2 Kevin O'Brien Tomas Srnec WIN LOSS
POOL 2 Andrzej Rozycki Denis Moran WIN LOSS
POOL 2 Andrzej Rozycki Tomas Srnec WIN LOSS
POOL 2 Kevin O'Brien Matthew O'Connor WIN LOSS
POOL 2 Andrzej Rozycki Matthew O'Connor WIN LOSS
POOL 2 Tomas Srnec Denis Moran LOSS WIN
POOL 3 Joseph Hooton Gavin McGinley WIN LOSS
POOL 3 Joey Corbett Emmet Quinn LOSS WIN
POOL 3 Joseph Hooton Emmet Quinn LOSS WIN
POOL 3 Ishka Colhoun Gavin McGinley WIN LOSS
POOL 3 Ishka Colhoun Emmet Quinn WIN LOSS
POOL 3 Joseph Hooton Joey Corbett WIN LOSS
POOL 3 Ishka Colhoun Joey Corbett WIN LOSS
POOL 3 Gavin McGinley Emmet Quinn WIN LOSS
POOL 3 Gavin McGinley Joey Corbett WIN LOSS
POOL 3 Joseph Hooton Ishka Colhoun WIN LOSS
POOL 4 Piotr Szymanski Freddie Thomas DRAW DRAW
POOL 4 Jiri Jansa Brian Moloney DRAW DRAW
POOL 4 Piotr Szymanski Brian Moloney WIN LOSS
POOL 4 Freddie Thomas Cormac Walsh WIN LOSS
POOL 4 Brian Moloney Cormac Walsh WIN LOSS
POOL 4 Jiri Jansa Piotr Szymanski LOSS WIN
POOL 4 Jiri Jansa Cormac Walsh WIN LOSS
POOL 4 Brian Moloney Freddie Thomas WIN LOSS
POOL 4 Jiri Jansa Freddie Thomas WIN LOSS
POOL 4 Piotr Szymanski Cormac Walsh WIN LOSS
round 1 Kevin O'Brien Joseph Hooton LOSS WIN
round 1 Piotr Szymanski Martin Buckley WIN LOSS
round 1 Andrzej Rozycki Ishka Colhoun WIN LOSS
round 1 Brian Moloney Jerard Hexxus Comerford WIN LOSS
semi finals Joseph Hooton Piotr Szymanski WIN LOSS
semi finals Andrzej Rozycki Brian Moloney WIN LOSS
FINAL Andrzej Rozycki Joseph Hooton WIN LOSS
BRONZE MATCH Piotr Szymanski Brian Moloney WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
POOL1 Tomas Srnec Cormac Walsh WIN LOSS
POOL1 Jerard Hexxus Comerford Emmet Quinn WIN LOSS
POOL1 Jiri Jansa Freddie Thomas WIN LOSS
POOL1 Jiri Jansa Emmet Quinn WIN LOSS
POOL1 Tomas Srnec Freddie Thomas WIN LOSS
POOL1 Jerard Hexxus Comerford Cormac Walsh WIN LOSS
POOL1 Freddie Thomas Emmet Quinn LOSS WIN
POOL1 Jiri Jansa Cormac Walsh WIN LOSS
POOL1 Jerard Hexxus Comerford Tomas Srnec WIN LOSS
POOL1 Jiri Jansa Jerard Hexxus Comerford LOSS WIN
POOL1 Freddie Thomas Cormac Walsh LOSS WIN
POOL1 Tomas Srnec Emmet Quinn WIN LOSS
POOL1 Jerard Hexxus Comerford Freddie Thomas WIN LOSS
POOL1 Jiri Jansa Tomas Srnec WIN LOSS
POOL1 Emmet Quinn Cormac Walsh LOSS WIN
POOL2 Sandy Robinson Denis Moran WIN LOSS
POOL2 Tomasz Raczka Joey Corbett LOSS WIN
POOL2 Piotr Szymanski Ishka Colhoun WIN LOSS
POOL2 Piotr Szymanski Joey Corbett DRAW DRAW
POOL2 Ishka Colhoun Denis Moran WIN LOSS
POOL2 Tomasz Raczka Sandy Robinson LOSS WIN
POOL2 Ishka Colhoun Joey Corbett WIN LOSS
POOL2 Piotr Szymanski Sandy Robinson WIN LOSS
POOL2 Tomasz Raczka Denis Moran WIN LOSS
POOL2 Tomasz Raczka Piotr Szymanski LOSS WIN
POOL2 Ishka Colhoun Sandy Robinson WIN LOSS
POOL2 Joey Corbett Denis Moran LOSS WIN
POOL2 Tomasz Raczka Ishka Colhoun WIN LOSS
POOL2 Piotr Szymanski Denis Moran WIN LOSS
POOL2 Sandy Robinson Joey Corbett WIN LOSS
round 1 Jiri Jansa Tomas Srnec LOSS WIN
round 1 Piotr Szymanski Jerard Hexxus Comerford WIN LOSS
semi finals Sandy Robinson Tomas Srnec LOSS WIN
semi finals Piotr Szymanski Ishka Colhoun WIN LOSS
FINAL Piotr Szymanski Tomas Srnec LOSS WIN
BRONZE MATCH Ishka Colhoun Sandy Robinson LOSS WIN