HVN Singlestick Charity Tournament 2019

Date
December 7
Country
Netherlands
City
Oegstgeest

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Singlestick 200 63

Fighters in event

NameNationalityClub
Yannick Goossens
Matthijs de Mink
Arno Willaert Des Keysers Ghesellen
Jeroen de Roeck Des Keysers Ghesellen
Thomas Cuypers Des Keysers Ghesellen
Ismaël Yahyaoui Idrissi Sint Michielsgilde Antwerpen
Jan Boddaert Sint Michielsgilde Antwerpen
Lieven Francois Sint Michielsgilde Antwerpen
Alan Spaenjaers Sint-Michielsgilde Antwerpen
Frederick Switsers Sumus Soldani
Marik Schoenke Bellum Nobile
Michael Kassner Bellum Nobile
Peter Frank Die Freifechter - Gesellschaft für historische Fechtkunst e.V.
Larissa Loska Grün-Weiß Holten
Carla Huvermann Grün-Weiß Holten
Gerrit Barz Grün-Weiß Holten
Marcos Ariño Historisch Vrijvechten Nederland
Paul Chereau La Salle d'Armes Escrime Ancienne
Louis Lebeau La Salle d'Armes Escrime Ancienne
Andrei Bruma De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten
Lotte van Mierlo De Zwaardkring
Jerze de Reus De Zwaardkring Breda
Sjaak Thijssen De Zwaardkring Eindhoven
Robin Verhoef De Zwaardkring Tilburg
Bor Jaspers Historisch Schermgilde Limburg
Oskar ter Mors Historisch Vrijvechten Nederland
Imke Smeets Historisch Vrijvechten Nederland
Mart van den Burg Historisch Vrijvechten Nederland
Cor van Haastregt Historisch Vrijvechten Nederland
Quincy Chin-Chan-Sen Historisch Vrijvechten Nederland
Joris Roebroeks Historisch Vrijvechten Nederland
Bas van Haastregt Historisch Vrijvechten Nederland
Esther van Haastregt Historisch Vrijvechten Nederland
Marianne Pinckaers Historisch Vrijvechten Nederland
Peter Meijering Historisch Vrijvechten Nederland
Robert Ooijendijk Historisch Vrijvechten Nederland
Tim Beerens Historisch Vrijvechten Nederland
Siegfried Daal Historisch Vrijvechten Nederland
Ashley Wrede Historisch Vrijvechten Nederland
Pim Baeten Historisch Vrijvechten Nederland
Bart Jongsma Historisch Vrijvechten Nederland
Berend Kruijt Historisch Vrijvechten Nederland
Martin de Jong Historisch Vrijvechten Nederland
Stefan Brunner Historisch Vrijvechten Nederland
Henric Jansen Historisch Vrijvechten Nederland
Hans Teigeler Historisch Vrijvechten Nederland
Yannick Bosma Historisch Vrijvechten Nederland
Matthew Conway HSSV Ludolph Van Ceulen
Eline Luschen HSSV Ludolph Van Ceulen
Peter Zweistra HSSV Ludolph Van Ceulen
Teun Lubbers MARS
Pim van hoeve MARS
Rolf Kramer MARS
Daan Vos MARS
David van der Laan MARS
Quentijn de Jongh MARS
Michel Rensen Zwaard & Steen
Izabele Aparecida Saorin Zwaard & Steen
Wouter Florusse Zwaard & Steen
Marlies Moltmaker Zwaard & Steen
Gianni Groot Zwaard & Steen
Maciej Jakub Kubik Historisch Vrijvechten Nederland
Caius Ehmke Historisch Vrijvechten Nederland

Tournaments

Mixed Singlestick

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 3 Wouter Florusse Paul Chereau LOSS WIN
Pool 3 Martin de Jong Peter Frank LOSS WIN
Pool 3 Sjaak Thijssen Ismaël Yahyaoui Idrissi WIN LOSS
Pool 3 Wouter Florusse Andrei Bruma LOSS WIN
Pool 3 Peter Frank Sjaak Thijssen WIN LOSS
Pool 3 Paul Chereau Ismaël Yahyaoui Idrissi WIN LOSS
Pool 3 Martin de Jong Andrei Bruma WIN LOSS
Pool 3 Wouter Florusse Peter Frank WIN LOSS
Pool 3 Paul Chereau Sjaak Thijssen WIN LOSS
Pool 3 Ismaël Yahyaoui Idrissi Andrei Bruma DRAW DRAW
Pool 3 Martin de Jong Wouter Florusse WIN LOSS
Pool 3 Peter Frank Paul Chereau LOSS WIN
Pool 3 Sjaak Thijssen Andrei Bruma LOSS WIN
Pool 3 Martin de Jong Ismaël Yahyaoui Idrissi WIN LOSS
Pool 3 Peter Frank Andrei Bruma WIN LOSS
Pool 3 Martin de Jong Paul Chereau LOSS WIN
Pool 3 Wouter Florusse Sjaak Thijssen WIN LOSS
Pool 3 Peter Frank Ismaël Yahyaoui Idrissi WIN LOSS
Pool 3 Martin de Jong Sjaak Thijssen WIN LOSS
Pool 3 Wouter Florusse Ismaël Yahyaoui Idrissi WIN LOSS
Pool 3 Paul Chereau Andrei Bruma WIN LOSS
Pool 1 Michael Kassner Ashley Wrede WIN LOSS
Pool 1 Stefan Brunner Alan Spaenjaers WIN LOSS
Pool 1 Lieven Francois Larissa Loska WIN LOSS
Pool 1 Stefan Brunner Michael Kassner WIN LOSS
Pool 1 Ashley Wrede Larissa Loska WIN LOSS
Pool 1 Alan Spaenjaers Lieven Francois WIN LOSS
Pool 1 Stefan Brunner Larissa Loska WIN LOSS
Pool 1 Ashley Wrede Lieven Francois WIN LOSS
Pool 1 Michael Kassner Alan Spaenjaers WIN LOSS
Pool 1 Stefan Brunner Ashley Wrede WIN LOSS
Pool 1 Alan Spaenjaers Larissa Loska WIN LOSS
Pool 1 Michael Kassner Lieven Francois WIN LOSS
Pool 1 Alan Spaenjaers Ashley Wrede WIN LOSS
Pool 1 Michael Kassner Larissa Loska WIN LOSS
Pool 1 Stefan Brunner Lieven Francois WIN LOSS
Pool 4 Mart van den Burg Quincy Chin-Chan-Sen WIN LOSS
Pool 4 Yannick Goossens Bas van Haastregt WIN LOSS
Pool 4 Oskar ter Mors Hans Teigeler WIN LOSS
Pool 4 Yannick Bosma Quincy Chin-Chan-Sen LOSS WIN
Pool 4 Oskar ter Mors Yannick Goossens WIN LOSS
Pool 4 Hans Teigeler Mart van den Burg WIN LOSS
Pool 4 Yannick Bosma Bas van Haastregt WIN LOSS
Pool 4 Yannick Goossens Quincy Chin-Chan-Sen LOSS WIN
Pool 4 Oskar ter Mors Mart van den Burg LOSS WIN
Pool 4 Hans Teigeler Yannick Bosma WIN LOSS
Pool 4 Quincy Chin-Chan-Sen Bas van Haastregt WIN LOSS
Pool 4 Yannick Goossens Mart van den Burg LOSS WIN
Pool 4 Oskar ter Mors Yannick Bosma WIN LOSS
Pool 4 Hans Teigeler Bas van Haastregt WIN LOSS
Pool 4 Yannick Bosma Yannick Goossens DRAW DRAW
Pool 4 Mart van den Burg Bas van Haastregt WIN LOSS
Pool 4 Oskar ter Mors Quincy Chin-Chan-Sen WIN LOSS
Pool 4 Hans Teigeler Yannick Goossens WIN LOSS
Pool 4 Oskar ter Mors Bas van Haastregt WIN LOSS
Pool 4 Hans Teigeler Quincy Chin-Chan-Sen LOSS WIN
Pool 4 Yannick Bosma Mart van den Burg LOSS WIN
Pool 2 Rolf Kramer Louis Lebeau LOSS WIN
Pool 2 Marlies Moltmaker Lotte van Mierlo WIN LOSS
Pool 2 Frederick Switsers Peter Zweistra WIN LOSS
Pool 2 Siegfried Daal Louis Lebeau WIN LOSS
Pool 2 Frederick Switsers Lotte van Mierlo WIN LOSS
Pool 2 Peter Zweistra Rolf Kramer DRAW DRAW
Pool 2 Siegfried Daal Marlies Moltmaker WIN LOSS
Pool 2 Louis Lebeau Lotte van Mierlo WIN LOSS
Pool 2 Frederick Switsers Rolf Kramer WIN LOSS
Pool 2 Peter Zweistra Siegfried Daal LOSS WIN
Pool 2 Marlies Moltmaker Louis Lebeau LOSS WIN
Pool 2 Rolf Kramer Lotte van Mierlo WIN LOSS
Pool 2 Frederick Switsers Siegfried Daal LOSS WIN
Pool 2 Peter Zweistra Marlies Moltmaker LOSS WIN
Pool 2 Siegfried Daal Lotte van Mierlo WIN LOSS
Pool 2 Rolf Kramer Marlies Moltmaker LOSS WIN
Pool 2 Frederick Switsers Louis Lebeau LOSS WIN
Pool 2 Peter Zweistra Lotte van Mierlo WIN LOSS
Pool 2 Frederick Switsers Marlies Moltmaker WIN LOSS
Pool 2 Peter Zweistra Louis Lebeau LOSS WIN
Pool 2 Siegfried Daal Rolf Kramer WIN LOSS
Pool 7 Eline Luschen Daan Vos WIN LOSS
Pool 7 Pim Baeten Joris Roebroeks LOSS WIN
Pool 7 Henric Jansen Marianne Pinckaers WIN LOSS
Pool 7 Pim Baeten Eline Luschen WIN LOSS
Pool 7 Marianne Pinckaers Daan Vos WIN LOSS
Pool 7 Henric Jansen Joris Roebroeks WIN LOSS
Pool 7 Pim Baeten Marianne Pinckaers WIN LOSS
Pool 7 Henric Jansen Daan Vos WIN LOSS
Pool 7 Eline Luschen Joris Roebroeks LOSS WIN
Pool 7 Pim Baeten Daan Vos WIN LOSS
Pool 7 Joris Roebroeks Marianne Pinckaers WIN LOSS
Pool 7 Henric Jansen Eline Luschen WIN LOSS
Pool 7 Joris Roebroeks Daan Vos WIN LOSS
Pool 7 Eline Luschen Marianne Pinckaers LOSS WIN
Pool 7 Henric Jansen Pim Baeten WIN LOSS
Pool 5 Imke Smeets Quentijn de Jongh LOSS WIN
Pool 5 Gerrit Barz Matthijs de Mink WIN LOSS
Pool 5 Tim Beerens Teun Lubbers WIN LOSS
Pool 5 Gerrit Barz Quentijn de Jongh LOSS WIN
Pool 5 Imke Smeets Teun Lubbers LOSS WIN
Pool 5 Tim Beerens Matthijs de Mink WIN LOSS
Pool 5 Gerrit Barz Teun Lubbers WIN LOSS
Pool 5 Tim Beerens Imke Smeets WIN LOSS
Pool 5 Matthijs de Mink Quentijn de Jongh WIN LOSS
Pool 5 Gerrit Barz Imke Smeets DRAW DRAW
Pool 5 Teun Lubbers Matthijs de Mink WIN LOSS
Pool 5 Tim Beerens Quentijn de Jongh WIN LOSS
Pool 5 Imke Smeets Matthijs de Mink LOSS WIN
Pool 5 Teun Lubbers Quentijn de Jongh LOSS WIN
Pool 5 Gerrit Barz Tim Beerens LOSS WIN
Pool 6 Marik Schoenke Robert Ooijendijk WIN LOSS
Pool 6 Jeroen de Roeck Gianni Groot LOSS WIN
Pool 6 Michel Rensen David van der Laan WIN LOSS
Pool 6 Robert Ooijendijk Gianni Groot WIN LOSS
Pool 6 Michel Rensen Marik Schoenke WIN LOSS
Pool 6 Jeroen de Roeck David van der Laan WIN LOSS
Pool 6 Michel Rensen Gianni Groot WIN LOSS
Pool 6 Marik Schoenke David van der Laan WIN LOSS
Pool 6 Jeroen de Roeck Robert Ooijendijk WIN LOSS
Pool 6 Marik Schoenke Gianni Groot WIN LOSS
Pool 6 Michel Rensen Jeroen de Roeck WIN LOSS
Pool 6 Robert Ooijendijk David van der Laan WIN LOSS
Pool 6 Marik Schoenke Jeroen de Roeck WIN LOSS
Pool 6 Michel Rensen Robert Ooijendijk WIN LOSS
Pool 6 David van der Laan Gianni Groot WIN LOSS
Pool 8 Arno Willaert Cor van Haastregt WIN LOSS
Pool 8 Marcos Ariño Berend Kruijt WIN LOSS
Pool 8 Pim van hoeve Jan Boddaert WIN LOSS
Pool 8 Marcos Ariño Cor van Haastregt WIN LOSS
Pool 8 Arno Willaert Pim van hoeve WIN LOSS
Pool 8 Berend Kruijt Jan Boddaert WIN LOSS
Pool 8 Marcos Ariño Pim van hoeve WIN LOSS
Pool 8 Arno Willaert Jan Boddaert WIN LOSS
Pool 8 Berend Kruijt Cor van Haastregt WIN LOSS
Pool 8 Marcos Ariño Arno Willaert WIN LOSS
Pool 8 Berend Kruijt Pim van hoeve WIN LOSS
Pool 8 Cor van Haastregt Jan Boddaert WIN LOSS
Pool 8 Berend Kruijt Arno Willaert WIN LOSS
Pool 8 Pim van hoeve Cor van Haastregt WIN LOSS
Pool 8 Marcos Ariño Jan Boddaert WIN LOSS
Pool 9 Bart Jongsma Robin Verhoef WIN LOSS
Pool 9 Izabele Aparecida Saorin Thomas Cuypers WIN LOSS
Pool 9 Jerze de Reus Bor Jaspers LOSS WIN
Pool 9 Bart Jongsma Thomas Cuypers WIN LOSS
Pool 9 Robin Verhoef Jerze de Reus LOSS WIN
Pool 9 Bor Jaspers Izabele Aparecida Saorin WIN LOSS
Pool 9 Jerze de Reus Thomas Cuypers WIN LOSS
Pool 9 Robin Verhoef Bor Jaspers LOSS WIN
Pool 9 Bart Jongsma Izabele Aparecida Saorin WIN LOSS
Pool 9 Robin Verhoef Thomas Cuypers WIN LOSS
Pool 9 Jerze de Reus Izabele Aparecida Saorin LOSS WIN
Pool 9 Bart Jongsma Bor Jaspers WIN LOSS
Pool 9 Robin Verhoef Izabele Aparecida Saorin WIN LOSS
Pool 9 Bart Jongsma Jerze de Reus WIN LOSS
Pool 9 Bor Jaspers Thomas Cuypers WIN LOSS
Pool 10 Esther van Haastregt Peter Meijering LOSS WIN
Pool 10 Maciej Jakub Kubik Matthew Conway WIN LOSS
Pool 10 Caius Ehmke Carla Huvermann WIN LOSS
Pool 10 Matthew Conway Esther van Haastregt WIN LOSS
Pool 10 Carla Huvermann Peter Meijering WIN LOSS
Pool 10 Caius Ehmke Maciej Jakub Kubik LOSS WIN
Pool 10 Carla Huvermann Matthew Conway WIN LOSS
Pool 10 Caius Ehmke Peter Meijering LOSS WIN
Pool 10 Maciej Jakub Kubik Esther van Haastregt WIN LOSS
Pool 10 Matthew Conway Peter Meijering WIN LOSS
Pool 10 Carla Huvermann Maciej Jakub Kubik LOSS WIN
Pool 10 Caius Ehmke Esther van Haastregt WIN LOSS
Pool 10 Maciej Jakub Kubik Peter Meijering WIN LOSS
Pool 10 Carla Huvermann Esther van Haastregt WIN LOSS
Pool 10 Caius Ehmke Matthew Conway LOSS WIN
Sixteenthfinal 1 Bart Jongsma Andrei Bruma WIN LOSS
Sixteenthfinal 2 Michael Kassner Bor Jaspers LOSS WIN
Sixteenthfinal 3 Carla Huvermann Maciej Jakub Kubik WIN LOSS
Sixteenthfinal 4 Alan Spaenjaers Siegfried Daal LOSS WIN
Sixteenthfinal 5 Tim Beerens Quentijn de Jongh WIN LOSS
Sixteenthfinal 6 Martin de Jong Mart van den Burg WIN LOSS
Sixteenthfinal 7 Frederick Switsers Joris Roebroeks WIN LOSS
Sixteenthfinal 8 Gerrit Barz Stefan Brunner LOSS WIN
Sixteenthfinal 9 Paul Chereau Marlies Moltmaker WIN LOSS
Sixteenthfinal 10 Marik Schoenke Quincy Chin-Chan-Sen LOSS WIN
Sixteenthfinal 11 Hans Teigeler Louis Lebeau LOSS WIN
Sixteenthfinal 12 Michel Rensen Matthew Conway WIN LOSS
Sixteenthfinal 13 Marcos Ariño Arno Willaert WIN LOSS
Sixteenthfinal 14 Oskar ter Mors Pim Baeten WIN LOSS
Sixteenthfinal 15 Berend Kruijt Peter Frank WIN LOSS
Sixteenthfinal 16 Henric Jansen Wouter Florusse WIN LOSS
Eighthfinal 1 Bart Jongsma Bor Jaspers WIN LOSS
Eighthfinal 2 Carla Huvermann Siegfried Daal LOSS WIN
Eighthfinal 3 Martin de Jong Tim Beerens LOSS WIN
Eighthfinal 4 Frederick Switsers Stefan Brunner LOSS WIN
Eighthfinal 5 Paul Chereau Quincy Chin-Chan-Sen LOSS WIN
Eighthfinal 6 Michel Rensen Louis Lebeau WIN LOSS
Eighthfinal 7 Marcos Ariño Oskar ter Mors LOSS WIN
Eighthfinal 8 Berend Kruijt Henric Jansen LOSS WIN
Quarterfinal 1 Bart Jongsma Siegfried Daal WIN LOSS
Quarterfinal 2 Stefan Brunner Tim Beerens WIN LOSS
Quarterfinal 3 Michel Rensen Quincy Chin-Chan-Sen LOSS WIN
Quarterfinal 4 Oskar ter Mors Henric Jansen WIN LOSS
Semifinal 1 Bart Jongsma Stefan Brunner WIN LOSS
Semifinal 2 Oskar ter Mors Quincy Chin-Chan-Sen WIN LOSS
Final Oskar ter Mors Bart Jongsma LOSS WIN
Third place Stefan Brunner Quincy Chin-Chan-Sen LOSS WIN