Green Chapel Tourney 2021

Date
May 1
Country
United States
State
Nebraska
City
Papillion

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 38 15
Mixed Steel Sabre 36 15
Mixed Steel Rapier And Any Sidearm 34 14
Mixed Steel Smallsword 16 9

Fighters in event

NameNationalityClub
Jay Johnson Baerswords School of Western Martial Arts
Robert Ault Baerswords School of Western Martial Arts
Roy Murray Baerswords School of Western Martial Arts
Christopher Preyer Baerswords School of Western Martial Arts
Wyatt Meriwether Baerswords School of Western Martial Arts
Michael Stack Baerswords School of Western Martial Arts
Luke Albrech Heartland HEMA Historical Fencing Club
Mason Luttrell Heartland HEMA Historical Fencing Club
Scott Bradley Heartland HEMA Historical Fencing Club
Tommy Bertkin Heartland HEMA Historical Fencing Club
David Steel Heartland HEMA Historical Fencing Club
James Glackin Heartland HEMA Historical Fencing Club
Joshua Dale Heartland HEMA Historical Fencing Club
Harrison Cratty Heartland HEMA Historical Fencing Club
Michael Roth Heartland HEMA Historical Fencing Club
James Sechser Omaha Kunst des Fechtens
Tyler Sigman Omaha Kunst des Fechtens
Ramsey Young Omaha-Metro Armed Combat Academy
Tyler Larson Omaha-Metro Armed Combat Academy
Zachary Boyd Second Intent Fencing
Nicholas Manning Springfield Historical Fencing Guild
Dustin Whittaker Springfield Historical Fencing Guild
Suzanne Schmitz Springfield Historical Fencing Guild
Sebastian Adams Springfield Historical Fencing Guild
Daniel Rauens Wisconsin Historical Fencing Association
Lucas Olson Wisconsin Historical Fencing Association

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Dustin Whittaker Zachary Boyd WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Preyer Dustin Whittaker WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Preyer Zachary Boyd WIN LOSS
Pool Set 1 Harrison Cratty Christopher Preyer LOSS WIN
Pool Set 1 Harrison Cratty Zachary Boyd LOSS WIN
Pool Set 1 Harrison Cratty Dustin Whittaker LOSS WIN
Pool Set 1 Zachary Boyd Scott Bradley WIN LOSS
Pool Set 1 Harrison Cratty Scott Bradley LOSS WIN
Pool Set 1 Dustin Whittaker Scott Bradley LOSS WIN
Pool Set 1 Christopher Preyer Scott Bradley WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Rauens Joshua Dale DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Wyatt Meriwether Sebastian Adams WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Dale Sebastian Adams WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Rauens James Sechser WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Dale James Sechser WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Rauens Wyatt Meriwether WIN LOSS
Pool Set 1 Wyatt Meriwether James Sechser LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Rauens Sebastian Adams WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Dale Wyatt Meriwether WIN LOSS
Pool Set 1 James Sechser Sebastian Adams WIN LOSS
Pool Set 1 Tyler Sigman Michael Stack DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Michael Stack Suzanne Schmitz WIN LOSS
Pool Set 1 Tyler Sigman Suzanne Schmitz WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson Suzanne Schmitz WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson Michael Stack LOSS WIN
Pool Set 1 Lucas Olson Tyler Sigman WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Roth Suzanne Schmitz WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson Michael Roth LOSS WIN
Pool Set 1 Michael Roth Michael Stack WIN LOSS
Pool Set 1 Tyler Sigman Michael Roth LOSS WIN
Quarterfinals Lucas Olson Michael Roth LOSS WIN
Quarterfinals Christopher Preyer Dustin Whittaker WIN LOSS
Quarterfinals Daniel Rauens Michael Stack WIN LOSS
Quarterfinals Joshua Dale James Sechser LOSS WIN
Semifinals Michael Roth James Sechser WIN LOSS
Semifinals Daniel Rauens Christopher Preyer LOSS WIN
Gold Medal Match Michael Roth Christopher Preyer LOSS WIN
Bronze Medal Match Daniel Rauens James Sechser LOSS WIN

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Daniel Rauens Joshua Dale WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Rauens Michael Roth LOSS WIN
Pool Set 1 Michael Roth Robert Ault WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Roth Joshua Dale WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Rauens Robert Ault WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Dale Robert Ault DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Daniel Rauens Ramsey Young WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Roth Ramsey Young WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Dale Ramsey Young DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Ramsey Young Robert Ault WIN LOSS
Pool Set 1 Tyler Larson David Steel LOSS WIN
Pool Set 1 Christopher Preyer Mason Luttrell WIN LOSS
Pool Set 1 James Glackin David Steel WIN LOSS
Pool Set 1 Tyler Larson Mason Luttrell LOSS WIN
Pool Set 1 Christopher Preyer James Glackin WIN LOSS
Pool Set 1 Mason Luttrell David Steel WIN LOSS
Pool Set 1 Tyler Larson James Glackin LOSS WIN
Pool Set 1 Christopher Preyer David Steel WIN LOSS
Pool Set 1 James Glackin Mason Luttrell WIN LOSS
Pool Set 1 Tyler Larson Christopher Preyer LOSS WIN
Pool Set 1 Nicholas Manning Tommy Bertkin LOSS WIN
Pool Set 1 Harrison Cratty Tommy Bertkin LOSS WIN
Pool Set 1 Harrison Cratty Nicholas Manning WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson Tommy Bertkin LOSS WIN
Pool Set 1 Lucas Olson Harrison Cratty WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson Nicholas Manning WIN LOSS
Pool Set 1 Tommy Bertkin Luke Albrech WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson Luke Albrech WIN LOSS
Pool Set 1 Nicholas Manning Luke Albrech WIN LOSS
Pool Set 1 Harrison Cratty Luke Albrech WIN LOSS
Quarterfinals Harrison Cratty Christopher Preyer LOSS WIN
Quarterfinals Michael Roth Mason Luttrell WIN LOSS
Quarterfinals Lucas Olson Daniel Rauens LOSS WIN
Semifinals Daniel Rauens Christopher Preyer LOSS WIN
Semifinals Michael Roth Tommy Bertkin LOSS WIN
Gold Medal Match Christopher Preyer Tommy Bertkin LOSS WIN

Mixed Steel Rapier And Any Sidearm

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Mason Luttrell Tommy Bertkin WIN LOSS
Pool Set 1 Mason Luttrell Roy Murray LOSS WIN
Pool Set 1 Tommy Bertkin Roy Murray WIN LOSS
Pool Set 1 Tyler Larson Mason Luttrell LOSS WIN
Pool Set 1 Tyler Larson Tommy Bertkin LOSS WIN
Pool Set 1 Tyler Larson Roy Murray LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Rauens James Glackin LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Rauens Robert Ault WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Ault Luke Albrech LOSS WIN
Pool Set 1 James Glackin Robert Ault WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Rauens Luke Albrech WIN LOSS
Pool Set 1 James Glackin Luke Albrech WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Rauens Ramsey Young WIN LOSS
Pool Set 1 Ramsey Young Luke Albrech LOSS WIN
Pool Set 1 James Glackin Ramsey Young WIN LOSS
Pool Set 1 Ramsey Young Robert Ault WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Preyer David Steel LOSS WIN
Pool Set 1 Harrison Cratty Michael Roth LOSS WIN
Pool Set 1 Lucas Olson Christopher Preyer LOSS WIN
Pool Set 1 Harrison Cratty David Steel LOSS WIN
Pool Set 1 Lucas Olson Michael Roth LOSS WIN
Pool Set 1 Harrison Cratty Christopher Preyer LOSS WIN
Pool Set 1 Lucas Olson David Steel WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Roth Christopher Preyer WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson Harrison Cratty WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Roth David Steel WIN LOSS
Quarterfinals Michael Roth David Steel WIN LOSS
Quarterfinals Christopher Preyer James Glackin WIN LOSS
Quarterfinals Daniel Rauens Mason Luttrell LOSS WIN
Quarterfinals Tommy Bertkin Roy Murray WIN LOSS
Semifinals Michael Roth Tommy Bertkin WIN LOSS
Semifinals Christopher Preyer Mason Luttrell WIN LOSS
Gold Medal Match Michael Roth Christopher Preyer WIN LOSS
Bronze Medal Match Mason Luttrell Tommy Bertkin WIN LOSS

Mixed Steel Smallsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Zachary Boyd Jay Johnson LOSS WIN
Pool Set 1 Michael Roth Zachary Boyd WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Preyer Luke Albrech WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson Christopher Preyer LOSS WIN
Pool Set 1 Lucas Olson Luke Albrech WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Rauens Tommy Bertkin WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Rauens Mason Luttrell LOSS WIN
Pool Set 1 Mason Luttrell Tommy Bertkin WIN LOSS
Quarterfinals Zachary Boyd Mason Luttrell LOSS WIN
Quarterfinals Christopher Preyer Tommy Bertkin WIN LOSS
Quarterfinals Michael Roth Jay Johnson WIN LOSS
Quarterfinals Lucas Olson Daniel Rauens WIN LOSS
Semifinals Lucas Olson Mason Luttrell LOSS WIN
Semifinals Michael Roth Christopher Preyer WIN LOSS
Gold Medal Match Michael Roth Mason Luttrell WIN LOSS
Bronze Medal Match Lucas Olson Christopher Preyer LOSS WIN