Örebro Open 2015

Date
May 29
Country
Sweden
City
Kristinehamn

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 104 38
Women's Steel Longsword 28 10
Mixed Steel Rapier & Dagger 33 11
Mixed Steel Sabre 57 21

Fighters in event

NameNationalityClub
Victor Harder Hesel Københavns Historiske Fægteklub
Valentyn Volkov Københavns Historiske Fægteklub
Emil Busk Andersen Københavns Historiske Fægteklub
Marcos Ariño Historisch Vrijvechten Nederland
Christoffer Warelius EHMS
Kristian Ruokonen EHMS
Eliisa Keskinen EHMS
Timo-Pekka Kuusama EHMS
Markus Koivisto EHMS
Kalle Kylmänen EHMS
Matias P Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts
Sara Vertanen Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts
Anna Lahtinen Oulun Miekkailuseura
Michela D'Orlando Ordine delle Lame Scaligere
Matthys Kool Historisch Vrijvechten Nederland
Knut Bonan Bergen HEMA
Petter Vegsund Brodin Bergen HEMA
Margit Reiersen Bergen HEMA
Helena Sivcevic Bergen HEMA
Kristine Aagot Konsmo West Coast HEMA
Antoni Heba Akademia Broni
Hans Jörnlind Gamla Stans Fäktskola
Mattias Andersson Gävle HEMA
Christer Ersson-Fricker Gävle HEMA
Axel Pettersson Gothenburg Historical Fencing School
Jonathan Wilkins Gothenburg Historical Fencing School
Hans Nordström Gothenburg Historical Fencing School
Simon Torell Gothenburg Historical Fencing School
Anders Söderberg Gothenburg Historical Fencing School
Anders Forsberg Gothenburg Historical Fencing School
Mattias Moberg Gothenburg Historical Fencing School
Julia Yli-Hukka Gothenburg Historical Fencing School
Johan Norberg Gothenburg Historical Fencing School
Martin Augustsson Gothenburg Historical Fencing School
Scott Hellroth Gothenburg Historical Fencing School
Joel Andersson Kungshamns Historiska Fäktskola
Dennis Ljungqvist Kungshamns Historiska Fäktskola
Andreas Markehed Malmö Historiska Fäktskola
Fredrik Sand Ekmark Medeltida Stridsteknik Linköping IF
Stefan Myring Örebro HEMA
Anna-Lotta Eriksson Örebro HEMA
Mattias Pettersson Örebro HEMA
Hannes Jarlmo-Måård Örebro HEMA
Simon Lund Örebro HEMA
Staffan Sannemalm Örebro HEMA
Andreas Ståhlberg Örebro HEMA
Carl Ryrberg Örebro HEMA
Jesper Christiansen Örebro HEMA
Cristoffer Holm Örebro HEMA
Kristofer Stanson Stockholm HEMA
Thomas Nyzell Uppsala Historiska Fäktskola
Erik Sundberg Uppsala Historiska Fäktskola
Magnus Lundborg Uppsala Historiska Fäktskola
Henrik Persson Uppsala Historiska Fäktskola
Mattias Landelius Uppsala Historiska Fäktskola
Jimmy Olsson West Coast HEMA
Alexander Makarov Tempus Fugitives
Rory Merrall-Wyre The Renaissance Sword Club
Rob Runacres The Renaissance Sword Club
Claudia Krause Waterloo Sparring Group
Ian Wanner Blade Society

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Simon Lund Andreas Ståhlberg LOSS WIN
Knut Bonan Andreas Ståhlberg LOSS WIN
Marcos Ariño Andreas Ståhlberg LOSS WIN
Andreas Ståhlberg Simon Torell WIN LOSS
Simon Lund Knut Bonan LOSS WIN
Marcos Ariño Simon Lund DRAW DRAW
Simon Lund Simon Torell LOSS WIN
Knut Bonan Marcos Ariño LOSS WIN
Simon Torell Knut Bonan WIN LOSS
Simon Torell Marcos Ariño WIN LOSS
Thomas Nyzell Emil Busk Andersen WIN LOSS
Jonathan Wilkins Thomas Nyzell DRAW DRAW
Staffan Sannemalm Thomas Nyzell LOSS WIN
Kalle Kylmänen Thomas Nyzell WIN LOSS
Jonathan Wilkins Emil Busk Andersen WIN LOSS
Staffan Sannemalm Emil Busk Andersen WIN LOSS
Kalle Kylmänen Emil Busk Andersen DRAW DRAW
Staffan Sannemalm Jonathan Wilkins LOSS WIN
Kalle Kylmänen Jonathan Wilkins DRAW DRAW
Staffan Sannemalm Kalle Kylmänen LOSS WIN
Carl Ryrberg Matias P WIN LOSS
Erik Sundberg Carl Ryrberg LOSS WIN
Carl Ryrberg Mattias Moberg WIN LOSS
Valentyn Volkov Carl Ryrberg LOSS WIN
Erik Sundberg Matias P LOSS WIN
Matias P Mattias Moberg WIN LOSS
Valentyn Volkov Matias P LOSS WIN
Erik Sundberg Mattias Moberg WIN LOSS
Valentyn Volkov Erik Sundberg LOSS WIN
Mattias Moberg Valentyn Volkov WIN LOSS
Kristian Ruokonen Magnus Lundborg WIN LOSS
Fredrik Sand Ekmark Kristian Ruokonen LOSS WIN
Anders Forsberg Kristian Ruokonen LOSS WIN
Kristian Ruokonen Joel Andersson DRAW DRAW
Magnus Lundborg Fredrik Sand Ekmark LOSS WIN
Anders Forsberg Magnus Lundborg LOSS WIN
Joel Andersson Magnus Lundborg WIN LOSS
Fredrik Sand Ekmark Anders Forsberg WIN LOSS
Joel Andersson Fredrik Sand Ekmark LOSS WIN
Anders Forsberg Joel Andersson LOSS WIN
Dennis Ljungqvist Markus Koivisto WIN LOSS
Anders Söderberg Dennis Ljungqvist LOSS WIN
Mattias Andersson Dennis Ljungqvist LOSS WIN
Dennis Ljungqvist Alexander Makarov WIN LOSS
Dennis Ljungqvist Jesper Christiansen WIN LOSS
Markus Koivisto Anders Söderberg LOSS WIN
Mattias Andersson Markus Koivisto LOSS WIN
Markus Koivisto Alexander Makarov LOSS WIN
Jesper Christiansen Markus Koivisto WIN LOSS
Anders Söderberg Mattias Andersson DRAW DRAW
Alexander Makarov Anders Söderberg LOSS WIN
Jesper Christiansen Anders Söderberg WIN LOSS
Alexander Makarov Mattias Andersson LOSS WIN
Jesper Christiansen Mattias Andersson WIN LOSS
Alexander Makarov Jesper Christiansen LOSS WIN
Axel Pettersson Antoni Heba WIN LOSS
Petter Vegsund Brodin Axel Pettersson LOSS WIN
Christer Ersson-Fricker Axel Pettersson LOSS WIN
Timo-Pekka Kuusama Axel Pettersson LOSS WIN
Axel Pettersson Cristoffer Holm WIN LOSS
Henrik Persson Petter Vegsund Brodin LOSS WIN
Christer Ersson-Fricker Henrik Persson LOSS WIN
Timo-Pekka Kuusama Henrik Persson WIN LOSS
Henrik Persson Cristoffer Holm LOSS WIN
Petter Vegsund Brodin Christer Ersson-Fricker WIN LOSS
Timo-Pekka Kuusama Petter Vegsund Brodin DRAW DRAW
Petter Vegsund Brodin Cristoffer Holm LOSS WIN
Christer Ersson-Fricker Timo-Pekka Kuusama LOSS WIN
Cristoffer Holm Christer Ersson-Fricker WIN LOSS
Timo-Pekka Kuusama Cristoffer Holm LOSS WIN
Matthys Kool Jimmy Olsson LOSS WIN
Andreas Markehed Matthys Kool LOSS WIN
Matthys Kool Hans Nordström WIN LOSS
Hannes Jarlmo-Måård Matthys Kool LOSS WIN
Andreas Markehed Jimmy Olsson WIN LOSS
Jimmy Olsson Hans Nordström DRAW DRAW
Hannes Jarlmo-Måård Jimmy Olsson LOSS WIN
Hans Nordström Andreas Markehed WIN LOSS
Hannes Jarlmo-Måård Andreas Markehed LOSS WIN
Hans Nordström Hannes Jarlmo-Måård WIN LOSS
Jimmy Olsson Hans Nordström LOSS WIN
Mattias Andersson Matias P LOSS WIN
Fredrik Sand Ekmark Petter Vegsund Brodin LOSS WIN
Simon Torell Andreas Markehed WIN LOSS
Thomas Nyzell Timo-Pekka Kuusama WIN LOSS
Kalle Kylmänen Anders Söderberg WIN LOSS
Marcos Ariño Jonathan Wilkins LOSS WIN
Joel Andersson Erik Sundberg LOSS WIN
Dennis Ljungqvist Hans Nordström WIN LOSS
Matthys Kool Matias P WIN LOSS
Petter Vegsund Brodin Kristian Ruokonen LOSS WIN
Andreas Ståhlberg Simon Torell WIN LOSS
Thomas Nyzell Carl Ryrberg WIN LOSS
Jesper Christiansen Kalle Kylmänen WIN LOSS
Cristoffer Holm Jonathan Wilkins LOSS WIN
Erik Sundberg Axel Pettersson LOSS WIN
Matthys Kool Dennis Ljungqvist WIN LOSS
Andreas Ståhlberg Kristian Ruokonen LOSS WIN
Thomas Nyzell Jesper Christiansen WIN LOSS
Jonathan Wilkins Axel Pettersson LOSS WIN
Matthys Kool Kristian Ruokonen WIN LOSS
Thomas Nyzell Axel Pettersson LOSS WIN
Kristian Ruokonen Thomas Nyzell WIN LOSS
Axel Pettersson Matthys Kool LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Hans Jörnlind Christoffer Warelius NO DATA NO DATA
Hans Jörnlind Victor Harder Hesel NO DATA NO DATA
Kristian Ruokonen Hans Jörnlind NO DATA NO DATA
Hans Jörnlind Alexander Makarov NO DATA NO DATA
Christoffer Warelius Victor Harder Hesel NO DATA NO DATA
Kristian Ruokonen Christoffer Warelius NO DATA NO DATA
Alexander Makarov Christoffer Warelius NO DATA NO DATA
Victor Harder Hesel Kristian Ruokonen NO DATA NO DATA
Alexander Makarov Victor Harder Hesel NO DATA NO DATA
Kristian Ruokonen Alexander Makarov NO DATA NO DATA
Kristofer Stanson Axel Pettersson LOSS WIN
Kristine Aagot Konsmo Axel Pettersson WIN LOSS
Axel Pettersson Rob Runacres WIN LOSS
Andreas Ståhlberg Axel Pettersson LOSS WIN
Antoni Heba Axel Pettersson LOSS WIN
Kristofer Stanson Kristine Aagot Konsmo WIN LOSS
Rob Runacres Kristofer Stanson LOSS WIN
Andreas Ståhlberg Kristofer Stanson NO DATA NO DATA
Antoni Heba Kristofer Stanson LOSS WIN
Kristine Aagot Konsmo Rob Runacres LOSS WIN
Andreas Ståhlberg Kristine Aagot Konsmo LOSS WIN
Antoni Heba Kristine Aagot Konsmo LOSS WIN
Andreas Ståhlberg Rob Runacres LOSS WIN
Antoni Heba Rob Runacres LOSS WIN
Andreas Ståhlberg Antoni Heba WIN LOSS
Alexander Makarov Christoffer Warelius WIN LOSS
Kristian Ruokonen Andreas Ståhlberg WIN LOSS
Hans Jörnlind Kristofer Stanson LOSS WIN
Axel Pettersson Kristine Aagot Konsmo WIN LOSS
Kristofer Stanson Kristian Ruokonen WIN LOSS
Alexander Makarov Axel Pettersson LOSS WIN
Kristian Ruokonen Alexander Makarov LOSS WIN
Kristofer Stanson Axel Pettersson WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Kristofer Stanson Alexander Makarov LOSS WIN
Scott Hellroth Kristofer Stanson LOSS WIN
Timo-Pekka Kuusama Kristofer Stanson LOSS WIN
Kristofer Stanson Staffan Sannemalm WIN LOSS
Mattias Landelius Kristofer Stanson LOSS WIN
Alexander Makarov Scott Hellroth LOSS WIN
Timo-Pekka Kuusama Alexander Makarov WIN LOSS
Staffan Sannemalm Alexander Makarov LOSS WIN
Mattias Landelius Alexander Makarov LOSS WIN
Timo-Pekka Kuusama Scott Hellroth WIN LOSS
Scott Hellroth Staffan Sannemalm WIN LOSS
Mattias Landelius Scott Hellroth LOSS WIN
Timo-Pekka Kuusama Staffan Sannemalm WIN LOSS
Mattias Landelius Timo-Pekka Kuusama LOSS WIN
Staffan Sannemalm Mattias Landelius WIN LOSS
Fredrik Sand Ekmark Axel Pettersson LOSS WIN
Antoni Heba Axel Pettersson LOSS WIN
Axel Pettersson Rory Merrall-Wyre WIN LOSS
Christoffer Warelius Axel Pettersson LOSS WIN
Antoni Heba Fredrik Sand Ekmark LOSS WIN
Fredrik Sand Ekmark Rory Merrall-Wyre WIN LOSS
Christoffer Warelius Fredrik Sand Ekmark LOSS WIN
Antoni Heba Rory Merrall-Wyre WIN LOSS
Christoffer Warelius Antoni Heba LOSS WIN
Rory Merrall-Wyre Christoffer Warelius WIN LOSS
Markus Koivisto Martin Augustsson LOSS WIN
Martin Augustsson Thomas Nyzell LOSS WIN
Matthys Kool Martin Augustsson WIN LOSS
Mattias Pettersson Martin Augustsson WIN LOSS
Thomas Nyzell Markus Koivisto WIN LOSS
Matthys Kool Markus Koivisto WIN LOSS
Mattias Pettersson Markus Koivisto LOSS WIN
Thomas Nyzell Matthys Kool WIN LOSS
Mattias Pettersson Thomas Nyzell LOSS WIN
Matthys Kool Mattias Pettersson WIN LOSS
Johan Norberg Magnus Lundborg WIN LOSS
Kristian Ruokonen Johan Norberg DRAW DRAW
Stefan Myring Johan Norberg LOSS WIN
Claudia Krause Johan Norberg LOSS WIN
Kristian Ruokonen Magnus Lundborg LOSS WIN
Stefan Myring Magnus Lundborg LOSS WIN
Claudia Krause Magnus Lundborg LOSS WIN
Stefan Myring Kristian Ruokonen LOSS WIN
Claudia Krause Kristian Ruokonen LOSS WIN
Stefan Myring Claudia Krause WIN LOSS
Fredrik Sand Ekmark Kristian Ruokonen WIN LOSS
Antoni Heba Timo-Pekka Kuusama WIN LOSS
Matthys Kool Scott Hellroth WIN LOSS
Magnus Lundborg Alexander Makarov LOSS WIN
Fredrik Sand Ekmark Axel Pettersson LOSS WIN
Kristofer Stanson Antoni Heba WIN LOSS
Matthys Kool Johan Norberg WIN LOSS
Alexander Makarov Thomas Nyzell WIN LOSS
Matthys Kool Alexander Makarov WIN LOSS
Kristofer Stanson Axel Pettersson WIN LOSS
Matthys Kool Kristofer Stanson LOSS WIN
Alexander Makarov Axel Pettersson LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Örebro Open 2015

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
1 Axel Pettersson Gothenburg Historical Fencing School 1868.4 15.4
2 2 Matthys Kool Historisch Vrijvechten Nederland 1777.6 39.5
3 1 Thomas Nyzell Uppsala Historiska Fäktskola 1762.9 17.3
4 1 Carl Ryrberg Örebro HEMA 1744.3 4.7
5 Dennis Ljungqvist Kungshamns Historiska Fäktskola 1709.8 10
6 2 Kristian Ruokonen EHMS 1682.9 29.5
15 22 Andreas Ståhlberg Örebro HEMA 1561.7 98.2
18 3 Matias P Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts 1551.3 15.7
23 5 Jonathan Wilkins Gothenburg Historical Fencing School 1539 42.3
26 Kalle Kylmänen EHMS 1518.9 12.4
30 12 Simon Torell Gothenburg Historical Fencing School 1491.6 43.6
34 9 Magnus Lundborg Uppsala Historiska Fäktskola 1476.9 35.8
35 3 Jimmy Olsson West Coast HEMA 1476.5 2.7
39 19 Jesper Christiansen Örebro HEMA 1461.7 68.3
45 10 Cristoffer Holm Örebro HEMA 1437.1 32.3
53 Andreas Markehed Malmö Historiska Fäktskola 1425 7.2
58 2 Petter Vegsund Brodin Bergen HEMA 1399.1 11.6
59 7 Knut Bonan Bergen HEMA 1397.6 21.6
60 10 Fredrik Sand Ekmark Medeltida Stridsteknik Linköping IF 1395.1 40.2
68 7 Erik Sundberg Uppsala Historiska Fäktskola 1371.4 31.8
74 131 Hans Nordström Gothenburg Historical Fencing School 1349.7 286.7
117 55 Joel Andersson Kungshamns Historiska Fäktskola 1231.1 104.6
124 30 Timo-Pekka Kuusama EHMS 1217.4 63.8
137 28 Hannes Jarlmo-Måård Örebro HEMA 1193.3 63.9
138 18 Anders Forsberg Gothenburg Historical Fencing School 1191.7 33.9
157 25 Marcos Ariño Historisch Vrijvechten Nederland 1153.6 56.6
163 7 Emil Busk Andersen Københavns Historiske Fægteklub 1139.2 9.6
181 40 Anders Söderberg Gothenburg Historical Fencing School 1108.3 78.1
192 8 Valentyn Volkov Københavns Historiske Fægteklub 1078.1 16.9
205 4 Mattias Andersson Gävle HEMA 1058.6 10.7
211 14 Staffan Sannemalm Örebro HEMA 1049.4 29.6
221 Mattias Moberg Gothenburg Historical Fencing School 1029
227 21 Alexander Makarov Tempus Fugitives 1009.8 51.7
247 64 Christer Ersson-Fricker Gävle HEMA 979.4 117.5
257 Simon Lund Örebro HEMA 962
331 Antoni Heba Akademia Broni 829.1
336 24 Markus Koivisto EHMS 822.8 63.8
386 Henrik Persson Uppsala Historiska Fäktskola 687.8 225.1