Holmgang 2023

Date
June 3
Country
Sweden
City
Stockholm

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 37 15
Mixed Steel Longsword 76 30
Mixed Steel Sabre 34 14
Mixed Steel Single Rapier 33 11

Fighters in event

NameNationalityClub
Heikki Kerkkänen EHMS
Idamaria Lehtinen EHMS
Miro Lahtela EHMS
Ville Välimäki EHMS
Nikos Kyriakopoulos EHMS
Kristine Aagot Konsmo West Coast HEMA
Dennis Levin Ferrum Hema
Henrik Hallberg Ferrum Hema
Mattias Andersson Gävle HEMA
Christer Ersson-Fricker Gävle HEMA
Jakob Hedbom Gävle HEMA
Dennis Ljungqvist Kungshamns Historiska Fäktskola
Henrik Wadell Medeltida Stridsteknik Linköping IF
Torun Sandström Medeltida Stridsteknik Linköping IF
Peter Hart Örebro HEMA
Jesper Christiansen Örebro HEMA
Pontus Westerholm Sällskapet Lunds Kontrafäktare
Kristofer Stanson Stockholm HEMA
Gustav Strihagen Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Joakim Hammarslätt Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Robert Fogelberg Rota Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Einar Lundgren Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Rasmus Rolandsson Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Mikael Berkesten Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Muhammad Dabo Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Daniel Offrell Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Henric Hintze Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Andrea Rea Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Ivan Zelenin Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Alban Seguinard Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Mattias Brännström Umeås Historiska Fäktskola
Johan Nordqvist Umeås Historiska Fäktskola
Robin Bygdén Umeås Historiska Fäktskola
Malte Brynedal Umeås Historiska Fäktskola
Evelina Broman Umeås Historiska Fäktskola
Martin Björk Uppsala Historiska Fäktskola
Amanda Lindgren Uppsala Historiska Fäktskola
Martin Svedberg Uppsala Historiska Fäktskola
Jimmy Olsson West Coast HEMA
Jieyu Wu Sword Inquisition

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Kristine Aagot Konsmo Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Heikki Kerkkänen Martin Svedberg LOSS WIN
Pool Set 1 Idamaria Lehtinen Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Martin Svedberg Kristine Aagot Konsmo WIN LOSS
Pool Set 1 Idamaria Lehtinen Heikki Kerkkänen LOSS WIN
Pool Set 1 Kristofer Stanson Martin Svedberg WIN LOSS
Pool Set 1 Idamaria Lehtinen Kristine Aagot Konsmo LOSS WIN
Pool Set 1 Heikki Kerkkänen Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Idamaria Lehtinen Martin Svedberg LOSS WIN
Pool Set 1 Heikki Kerkkänen Kristine Aagot Konsmo LOSS WIN
Pool Set 1 Jimmy Olsson Ville Välimäki WIN LOSS
Pool Set 1 Ville Välimäki Torun Sandström WIN LOSS
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations Pool Set 1 Jimmy Olsson Rasmus Rolandsson WIN LOSS
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations Pool Set 1 Ville Välimäki Rasmus Rolandsson WIN LOSS
Pool Set 1 Jimmy Olsson Torun Sandström WIN LOSS
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Torun Sandström DRAW DRAW
Pool Set 1 Ville Välimäki Malte Brynedal WIN LOSS
Pool Set 1 Malte Brynedal Torun Sandström LOSS WIN
Pool Set 1 Jimmy Olsson Malte Brynedal WIN LOSS
Pool Set 1 Gustav Strihagen Pontus Westerholm WIN LOSS
Pool Set 1 Miro Lahtela Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool Set 1 Johan Nordqvist Gustav Strihagen LOSS WIN
Pool Set 1 Miro Lahtela Pontus Westerholm WIN LOSS
Pool Set 1 Johan Nordqvist Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool Set 1 Miro Lahtela Gustav Strihagen WIN LOSS
Pool Set 1 Johan Nordqvist Pontus Westerholm LOSS WIN
Pool Set 1 Robert Fogelberg Rota Gustav Strihagen LOSS WIN
Pool Set 1 Miro Lahtela Johan Nordqvist WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Fogelberg Rota Pontus Westerholm LOSS WIN
Quarterfinals Kristofer Stanson Torun Sandström WIN LOSS
Quarterfinals Jimmy Olsson Kristine Aagot Konsmo WIN LOSS
Quarterfinals Miro Lahtela Pontus Westerholm WIN LOSS
Quarterfinals Ville Välimäki Martin Svedberg WIN LOSS
Semifinals Kristofer Stanson Ville Välimäki WIN LOSS
Semifinals Miro Lahtela Jimmy Olsson WIN LOSS
Gold Medal Match Kristofer Stanson Miro Lahtela LOSS WIN
Bronze Medal Match Ville Välimäki Jimmy Olsson LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Eighth-Finals Henric Hintze Dennis Ljungqvist LOSS WIN
Eighth-Finals Jesper Christiansen Ville Välimäki LOSS WIN
Eighth-Finals Nikos Kyriakopoulos Christer Ersson-Fricker WIN LOSS
Eighth-Finals Dennis Levin Joakim Hammarslätt LOSS WIN
Eighth-Finals Mattias Andersson Miro Lahtela LOSS WIN
Eighth-Finals Mattias Brännström Pontus Westerholm LOSS WIN
Eighth-Finals Einar Lundgren Henrik Wadell WIN LOSS
Eighth-Finals Jieyu Wu Mikael Berkesten LOSS WIN
Quarterfinals Dennis Ljungqvist Mikael Berkesten WIN LOSS
Quarterfinals Ville Välimäki Einar Lundgren WIN LOSS
Quarterfinals Pontus Westerholm Nikos Kyriakopoulos WIN LOSS
Quarterfinals Joakim Hammarslätt Miro Lahtela WIN LOSS
Semifinals Dennis Ljungqvist Joakim Hammarslätt WIN LOSS
Semifinals Ville Välimäki Pontus Westerholm WIN LOSS
Gold Medal Match Dennis Ljungqvist Ville Välimäki LOSS WIN
Bronze Medal Match Joakim Hammarslätt Pontus Westerholm LOSS WIN
Pool Set 1 Dennis Ljungqvist Christer Ersson-Fricker WIN LOSS
Pool Set 1 Idamaria Lehtinen Dennis Levin LOSS WIN
Pool Set 1 Evelina Broman Dennis Ljungqvist LOSS WIN
Pool Set 1 Dennis Levin Christer Ersson-Fricker WIN LOSS
Pool Set 1 Evelina Broman Idamaria Lehtinen LOSS WIN
Pool Set 1 Dennis Ljungqvist Dennis Levin WIN LOSS
Pool Set 1 Evelina Broman Christer Ersson-Fricker LOSS WIN
Pool Set 1 Idamaria Lehtinen Dennis Ljungqvist LOSS WIN
Pool Set 1 Evelina Broman Dennis Levin LOSS WIN
Pool Set 1 Idamaria Lehtinen Christer Ersson-Fricker LOSS WIN
Pool Set 1 Miro Lahtela Muhammad Dabo WIN LOSS
Pool Set 1 Martin Björk Peter Hart LOSS WIN
Pool Set 1 Miro Lahtela Pontus Westerholm LOSS WIN
Pool Set 1 Muhammad Dabo Peter Hart WIN LOSS
Pool Set 1 Pontus Westerholm Martin Björk WIN LOSS
Pool Set 1 Miro Lahtela Peter Hart WIN LOSS
Pool Set 1 Muhammad Dabo Pontus Westerholm LOSS WIN
Pool Set 1 Miro Lahtela Martin Björk WIN LOSS
Pool Set 1 Peter Hart Pontus Westerholm WIN LOSS
Pool Set 1 Muhammad Dabo Martin Björk WIN LOSS
Pool Set 1 Henrik Wadell Ville Välimäki LOSS WIN
Pool Set 1 Henrik Hallberg Torun Sandström WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Fogelberg Rota Ville Välimäki LOSS WIN
Pool Set 1 Henrik Hallberg Henrik Wadell LOSS WIN
Pool Set 1 Robert Fogelberg Rota Torun Sandström LOSS WIN
Pool Set 1 Ville Välimäki Henrik Hallberg WIN LOSS
Pool Set 1 Henrik Wadell Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool Set 1 Ville Välimäki Torun Sandström WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Fogelberg Rota Henrik Hallberg LOSS WIN
Pool Set 1 Torun Sandström Henrik Wadell LOSS WIN
Pool Set 1 Jesper Christiansen Joakim Hammarslätt LOSS WIN
Pool Set 1 Einar Lundgren Robin Bygdén WIN LOSS
Pool Set 1 Ivan Zelenin Jesper Christiansen LOSS WIN
Pool Set 1 Robin Bygdén Joakim Hammarslätt LOSS WIN
Pool Set 1 Ivan Zelenin Einar Lundgren LOSS WIN
Pool Set 1 Jesper Christiansen Robin Bygdén WIN LOSS
Pool Set 1 Ivan Zelenin Joakim Hammarslätt LOSS WIN
Pool Set 1 Einar Lundgren Jesper Christiansen WIN LOSS
Pool Set 1 Ivan Zelenin Robin Bygdén LOSS WIN
Pool Set 1 Joakim Hammarslätt Einar Lundgren WIN LOSS
Pool Set 1 Jieyu Wu Mattias Brännström WIN LOSS
Pool Set 1 Mattias Andersson Heikki Kerkkänen WIN LOSS
Pool Set 1 Andrea Rea Jieyu Wu LOSS WIN
Pool Set 1 Mattias Brännström Mattias Andersson WIN LOSS
Pool Set 1 Andrea Rea Heikki Kerkkänen WIN LOSS
Pool Set 1 Mattias Andersson Jieyu Wu WIN LOSS
Pool Set 1 Andrea Rea Mattias Brännström LOSS WIN
Pool Set 1 Jieyu Wu Heikki Kerkkänen WIN LOSS
Pool Set 1 Mattias Andersson Andrea Rea WIN LOSS
Pool Set 1 Heikki Kerkkänen Mattias Brännström LOSS WIN
Pool Set 1 Nikos Kyriakopoulos Mikael Berkesten WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Offrell Henric Hintze LOSS WIN
Pool Set 1 Nikos Kyriakopoulos Amanda Lindgren WIN LOSS
Pool Set 1 Mikael Berkesten Henric Hintze WIN LOSS
Pool Set 1 Amanda Lindgren Daniel Offrell LOSS WIN
Pool Set 1 Nikos Kyriakopoulos Henric Hintze WIN LOSS
Pool Set 1 Mikael Berkesten Amanda Lindgren WIN LOSS
Pool Set 1 Nikos Kyriakopoulos Daniel Offrell WIN LOSS
Pool Set 1 Amanda Lindgren Henric Hintze LOSS WIN
Pool Set 1 Mikael Berkesten Daniel Offrell WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Muhammad Dabo Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Robert Fogelberg Rota Henrik Wadell LOSS WIN
Pool Set 1 Einar Lundgren Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Henrik Wadell Muhammad Dabo LOSS WIN
Pool Set 1 Einar Lundgren Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool Set 1 Kristofer Stanson Henrik Wadell WIN LOSS
Pool Set 1 Muhammad Dabo Einar Lundgren LOSS WIN
Pool Set 1 Kristofer Stanson Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool Set 1 Einar Lundgren Henrik Wadell WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Fogelberg Rota Muhammad Dabo LOSS WIN
Pool Set 1 Jimmy Olsson Dennis Ljungqvist LOSS WIN
Pool Set 1 Alban Seguinard Rasmus Rolandsson LOSS WIN
Pool Set 1 Dennis Ljungqvist Jakob Hedbom WIN LOSS
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Jimmy Olsson LOSS WIN
Pool Set 1 Jakob Hedbom Alban Seguinard WIN LOSS
Pool Set 1 Dennis Ljungqvist Rasmus Rolandsson WIN LOSS
Pool Set 1 Jakob Hedbom Jimmy Olsson LOSS WIN
Pool Set 1 Dennis Ljungqvist Alban Seguinard WIN LOSS
Pool Set 1 Jakob Hedbom Rasmus Rolandsson LOSS WIN
Pool Set 1 Jimmy Olsson Alban Seguinard WIN LOSS
Pool Set 1 Ville Välimäki Pontus Westerholm LOSS WIN
Pool Set 1 Mattias Andersson Ivan Zelenin LOSS WIN
Pool Set 1 Pontus Westerholm Mattias Andersson WIN LOSS
Pool Set 1 Pontus Westerholm Ivan Zelenin WIN LOSS
Pool Set 1 Ville Välimäki Ivan Zelenin WIN LOSS
Pool Set 1 Mattias Andersson Ville Välimäki LOSS WIN
Quarterfinals Rasmus Rolandsson Dennis Ljungqvist LOSS WIN
Quarterfinals Kristofer Stanson Muhammad Dabo WIN LOSS
Quarterfinals Ville Välimäki Pontus Westerholm LOSS WIN
Quarterfinals Jimmy Olsson Einar Lundgren WIN LOSS
Semifinals Jimmy Olsson Dennis Ljungqvist LOSS WIN
Semifinals Kristofer Stanson Pontus Westerholm LOSS WIN
Gold Medal Match Dennis Ljungqvist Pontus Westerholm WIN LOSS
Bronze Medal Match Kristofer Stanson Jimmy Olsson LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Martin Svedberg Kristofer Stanson DRAW DRAW
Pool Set 1 Idamaria Lehtinen Einar Lundgren LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Offrell Malte Brynedal WIN LOSS
Pool Set 1 Kristofer Stanson Idamaria Lehtinen WIN LOSS
Pool Set 1 Malte Brynedal Martin Svedberg LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Offrell Einar Lundgren LOSS WIN
Pool Set 1 Malte Brynedal Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Idamaria Lehtinen Daniel Offrell LOSS WIN
Pool Set 1 Einar Lundgren Martin Svedberg WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Offrell Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Malte Brynedal Einar Lundgren LOSS WIN
Pool Set 1 Martin Svedberg Idamaria Lehtinen WIN LOSS
Pool Set 1 Einar Lundgren Kristofer Stanson WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Offrell Martin Svedberg LOSS WIN
Pool Set 1 Idamaria Lehtinen Malte Brynedal WIN LOSS
Pool Set 1 Kristine Aagot Konsmo Rasmus Rolandsson LOSS WIN
Pool Set 1 Mattias Brännström Henric Hintze LOSS WIN
Pool Set 1 Kristine Aagot Konsmo Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Henric Hintze LOSS WIN
Pool Set 1 Mattias Brännström Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool Set 1 Kristine Aagot Konsmo Henric Hintze LOSS WIN
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool Set 1 Kristine Aagot Konsmo Mattias Brännström DRAW DRAW
Pool Set 1 Henric Hintze Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Mattias Brännström WIN LOSS
Quarterfinals Henric Hintze Kristine Aagot Konsmo WIN LOSS
Quarterfinals Einar Lundgren Mattias Brännström WIN LOSS
Quarterfinals Daniel Offrell Rasmus Rolandsson LOSS WIN
Quarterfinals Kristofer Stanson Martin Svedberg WIN LOSS
Semifinals Henric Hintze Kristofer Stanson WIN LOSS
Semifinals Einar Lundgren Rasmus Rolandsson LOSS WIN
Gold Medal Match Henric Hintze Rasmus Rolandsson LOSS WIN
Bronze Medal Match Einar Lundgren Kristofer Stanson LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Holmgang 2023

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
3 1 Dennis Ljungqvist Kungshamns Historiska Fäktskola 1942.4 9.5
20 7 Ville Välimäki EHMS 1828.3 47.5
29 7 Miro Lahtela EHMS 1787.3 24.3
69 8 Jesper Christiansen Örebro HEMA 1696.9 7.3
77 Pontus Westerholm Sällskapet Lunds Kontrafäktare 1682
149 17 Jieyu Wu Sword Inquisition 1607.9 9
175 50 Nikos Kyriakopoulos EHMS 1589.6 37.3
197 84 Mikael Berkesten Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning 1575.8 53.1
247 427 Joakim Hammarslätt Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning 1547.4 171.8
450 Mattias Brännström Umeås Historiska Fäktskola 1458 9
616 423 Einar Lundgren Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning 1401.9 127.5
645 105 Henric Hintze Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning 1393.3 38.6
681 1 Henrik Wadell Medeltida Stridsteknik Linköping IF 1382.6 8.3
690 277 Mattias Andersson Gävle HEMA 1380.3 80.7
964 64 Christer Ersson-Fricker Gävle HEMA 1311.6 6.3
1033 278 Muhammad Dabo Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning 1292.4 59
1073 305 Dennis Levin Ferrum Hema 1278.4 80.8
1081 95 Robin Bygdén Umeås Historiska Fäktskola 1276.8 16.4
1152 51 Henrik Hallberg Ferrum Hema 1259.5 2.3
1193 47 Peter Hart Örebro HEMA 1249.5 23.1
1652 200 Heikki Kerkkänen EHMS 1156.8 26.4
2077 481 Andrea Rea Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning 1074.4 130.2
2296 182 Daniel Offrell Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning 1031.2 67.7
2548 42 Idamaria Lehtinen EHMS 976.9 18.9
2582 2 Torun Sandström Medeltida Stridsteknik Linköping IF 967.7 25.9
2658 252 Martin Björk Uppsala Historiska Fäktskola 953.6 26
2881 Ivan Zelenin Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning 900.9
2918 221 Robert Fogelberg Rota Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning 891.4 21.4
2985 Amanda Lindgren Uppsala Historiska Fäktskola 871.7
3181 255 Evelina Broman Umeås Historiska Fäktskola 814.3 37.2