Berlin Duelling Day 2023

Date
November 11
Country
Germany
City
Berlin

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Sabre 48 20

Fighters in event

NameNationalityClub
Silas Pröhl ASV Mannheim
Gregor Walz Dimicator Schola
Daniel Heink Meisterhauw
Markus Schampera Meisterhauw
Andreas Arndt Pfälzer Schwertlöwen
Samuel Speer Pfälzer Schwertlöwen
Jesse Gerdes Schildwache Potsdam
Christian Mahnke Schwert-Greifen Rostock
Markus Steinkopf Schwert-Greifen Rostock
Dennis-Marius Thieme Schwert-Greifen Rostock
Markus Köhler Schwertspiel Dresden
Tina John Schwertspiel Dresden
Manuel Popiol Twerchhau e. V. Berlin
Oliver Schubert Twerchhau e. V. Berlin
Florian Günther Twerchhau e. V. Berlin
Georg Illing Twerchhau e. V. Berlin
Jakub Rejmus Mordschlag
Aleksandr Kostriukov Twerchhau e. V. Berlin
Igor Gaisin Twerchhau e. V. Berlin
Bohdan Kondratenko Twerchhau e. V. Berlin

Tournaments

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Christian Mahnke Aleksandr Kostriukov WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Heink Andreas Arndt WIN LOSS
Pool Set 1 Georg Illing Aleksandr Kostriukov WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Heink Christian Mahnke WIN LOSS
Pool Set 1 Georg Illing Andreas Arndt WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Heink Aleksandr Kostriukov WIN LOSS
Pool Set 1 Georg Illing Christian Mahnke WIN LOSS
Pool Set 1 Andreas Arndt Aleksandr Kostriukov LOSS WIN
Pool Set 1 Georg Illing Daniel Heink LOSS WIN
Pool Set 1 Andreas Arndt Christian Mahnke LOSS WIN
Pool Set 1 Dennis-Marius Thieme Bohdan Kondratenko WIN LOSS
Pool Set 1 Markus Schampera Jakub Rejmus LOSS WIN
Pool Set 1 Bohdan Kondratenko Markus Köhler LOSS WIN
Pool Set 1 Markus Schampera Dennis-Marius Thieme LOSS WIN
Pool Set 1 Markus Köhler Jakub Rejmus LOSS WIN
Pool Set 1 Markus Schampera Bohdan Kondratenko WIN LOSS
Pool Set 1 Dennis-Marius Thieme Markus Köhler WIN LOSS
Pool Set 1 Jakub Rejmus Bohdan Kondratenko WIN LOSS
Pool Set 1 Markus Schampera Markus Köhler LOSS WIN
Pool Set 1 Jakub Rejmus Dennis-Marius Thieme LOSS WIN
Pool Set 1 Markus Steinkopf Igor Gaisin WIN LOSS
Pool Set 1 Samuel Speer Igor Gaisin LOSS WIN
Pool Set 1 Markus Steinkopf Samuel Speer WIN LOSS
Pool Set 1 Gregor Walz Samuel Speer WIN LOSS
Pool Set 1 Igor Gaisin Manuel Popiol LOSS WIN
Pool Set 1 Manuel Popiol Gregor Walz WIN LOSS
Pool Set 1 Markus Steinkopf Manuel Popiol LOSS WIN
Pool Set 1 Igor Gaisin Gregor Walz WIN LOSS
Pool Set 1 Samuel Speer Manuel Popiol LOSS WIN
Pool Set 1 Markus Steinkopf Gregor Walz WIN LOSS
Pool Set 1 Florian Günther Silas Pröhl WIN LOSS
Pool Set 1 Tina John Jesse Gerdes LOSS WIN
Pool Set 1 Oliver Schubert Florian Günther LOSS WIN
Pool Set 1 Tina John Silas Pröhl LOSS WIN
Pool Set 1 Oliver Schubert Jesse Gerdes LOSS WIN
Pool Set 1 Florian Günther Tina John WIN LOSS
Pool Set 1 Oliver Schubert Silas Pröhl LOSS WIN
Pool Set 1 Florian Günther Jesse Gerdes WIN LOSS
Pool Set 1 Oliver Schubert Tina John WIN LOSS
Pool Set 1 Silas Pröhl Jesse Gerdes WIN LOSS
Quarterfinals Daniel Heink Dennis-Marius Thieme LOSS WIN
Quarterfinals Silas Pröhl Markus Steinkopf WIN LOSS
Quarterfinals Jakub Rejmus Georg Illing WIN LOSS
Quarterfinals Florian Günther Manuel Popiol WIN LOSS
Semifinals Dennis-Marius Thieme Florian Günther WIN LOSS
Semifinals Jakub Rejmus Silas Pröhl LOSS WIN
Gold Medal Match Dennis-Marius Thieme Silas Pröhl WIN LOSS
Bronze Medal Match Jakub Rejmus Florian Günther WIN LOSS