Onion Cup II 2023

Date
November 19
Country
United States
State
California
City
Santa Rosa

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Any One-Handed Weapon 69 12
Mixed Steel Smallsword 74 17

Fighters in event

NameNationalityClub
Yichen Liu Italian Renaissance Swordsmanship Academy
Alexander Laslavic Davenriche European Martial Artes School
Ted Marzo Diamond Rose Academie D'Armes
Lily Johnson Diamond Rose Academie D'Armes
Daniel Aldridge Diamond Rose Academie D'Armes
Isaac Humber Diamond Rose Academie D'Armes
Fleur Richau En Garde Fencing
Erik Copley En Garde Fencing
Chandler Brown En Garde Fencing
Jonathan Han En Garde Fencing
Johnathan Bartlett En Garde Fencing
Nathan Antill En Garde Fencing
Finnian Beazlie En Garde Fencing
Christian Jacob Peralta En Garde Fencing
Michael Soto En Garde Fencing
Alanna Wendt En Garde Fencing
Cameron Rasmussen F3 Sword Academy
Sawyer Freschi F3 Sword Academy
Scott Lipsig F3 Sword Academy
Eric Zhong F3 Sword Academy
Jacob Zillifro F3 Sword Academy
Hoshea Valdez F3 Sword Academy
Yanwen Xu Italian Renaissance Swordsmanship Academy
Nathaniel Montgomery Napa-Solano Historical Fencing Guild
Carl Weneger Napa-Solano Historical Fencing Guild
Jonathan Biascan Napa-Solano Historical Fencing Guild
John Minguito Napa-Solano Historical Fencing Guild
Shannon Regalbuto Turul HEMA
Michael French Turul HEMA

Tournaments

Mixed Steel Any One-Handed Weapon

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Michael Soto Yanwen Xu LOSS WIN
Pool Set 1 Johnathan Bartlett Carl Weneger DRAW DRAW
Pool Set 1 Hoshea Valdez Nathan Antill LOSS WIN
Pool Set 1 Johnathan Bartlett Michael Soto LOSS WIN
Pool Set 1 Yanwen Xu Nathan Antill WIN LOSS
Pool Set 1 Carl Weneger Hoshea Valdez WIN LOSS
Pool Set 1 Nathan Antill Michael Soto WIN LOSS
Pool Set 1 Hoshea Valdez Johnathan Bartlett DRAW DRAW
Pool Set 1 Yanwen Xu Carl Weneger WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Soto Hoshea Valdez DRAW DRAW
Pool Set 1 Nathan Antill Carl Weneger LOSS WIN
Pool Set 1 Yanwen Xu Johnathan Bartlett WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Soto Carl Weneger LOSS WIN
Pool Set 1 Yanwen Xu Hoshea Valdez WIN LOSS
Pool Set 1 Nathan Antill Johnathan Bartlett WIN LOSS
Pool Set 1 Eric Zhong Finnian Beazlie DRAW DRAW
Pool Set 1 Michael French Cameron Rasmussen WIN LOSS
Pool Set 1 Nathaniel Montgomery Chandler Brown LOSS WIN
Pool Set 1 Michael French Eric Zhong DRAW DRAW
Pool Set 1 Nathaniel Montgomery Finnian Beazlie LOSS WIN
Pool Set 1 Chandler Brown Cameron Rasmussen WIN LOSS
Pool Set 1 Eric Zhong Nathaniel Montgomery WIN LOSS
Pool Set 1 Michael French Chandler Brown LOSS WIN
Pool Set 1 Finnian Beazlie Cameron Rasmussen DRAW DRAW
Pool Set 1 Eric Zhong Chandler Brown LOSS WIN
Pool Set 1 Cameron Rasmussen Nathaniel Montgomery WIN LOSS
Pool Set 1 Michael French Finnian Beazlie LOSS WIN
Pool Set 1 Eric Zhong Cameron Rasmussen DRAW DRAW
Pool Set 1 Chandler Brown Finnian Beazlie LOSS WIN
Pool Set 1 Nathaniel Montgomery Michael French LOSS WIN
Pool Set 2 Cameron Rasmussen Yanwen Xu WIN LOSS
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations Pool Set 2 Finnian Beazlie Johnathan Bartlett WIN LOSS
Pool Set 2 Eric Zhong Michael Soto LOSS WIN
Pool Set 2 Cameron Rasmussen Eric Zhong LOSS WIN
Pool Set 2 Finnian Beazlie Michael Soto WIN LOSS
Pool Set 2 Yanwen Xu Eric Zhong WIN LOSS
Pool Set 2 Finnian Beazlie Cameron Rasmussen LOSS WIN
Pool Set 2 Michael Soto Yanwen Xu LOSS WIN
Pool Set 2 Eric Zhong Finnian Beazlie WIN LOSS
Pool Set 2 Finnian Beazlie Yanwen Xu DRAW DRAW
Pool Set 2 Michael Soto Cameron Rasmussen LOSS WIN
Pool Set 2 Chandler Brown Carl Weneger WIN LOSS
Pool Set 2 Nathaniel Montgomery Michael French LOSS WIN
Pool Set 2 Nathan Antill Hoshea Valdez LOSS WIN
Pool Set 2 Carl Weneger Nathaniel Montgomery WIN LOSS
Pool Set 2 Chandler Brown Hoshea Valdez WIN LOSS
Pool Set 2 Nathan Antill Michael French LOSS WIN
Pool Set 2 Carl Weneger Hoshea Valdez LOSS WIN
Pool Set 2 Nathan Antill Nathaniel Montgomery WIN LOSS
Pool Set 2 Chandler Brown Michael French WIN LOSS
Pool Set 2 Carl Weneger Nathan Antill WIN LOSS
Pool Set 2 Michael French Hoshea Valdez WIN LOSS
Pool Set 2 Nathaniel Montgomery Chandler Brown LOSS WIN
Pool Set 2 Michael French Carl Weneger DRAW DRAW
Pool Set 2 Nathan Antill Chandler Brown LOSS WIN
Pool Set 2 Hoshea Valdez Nathaniel Montgomery WIN LOSS
Eighth-Finals Cameron Rasmussen Nathaniel Montgomery WIN LOSS
Eighth-Finals Eric Zhong Nathan Antill WIN LOSS
Eighth-Finals Michael Soto Hoshea Valdez WIN LOSS
Quarterfinals Yanwen Xu Michael Soto WIN LOSS
Quarterfinals Eric Zhong Chandler Brown LOSS WIN
Quarterfinals Cameron Rasmussen Michael French WIN LOSS
Quarterfinals Finnian Beazlie Carl Weneger LOSS WIN
Pool Set 3 Yanwen Xu Carl Weneger WIN LOSS
Pool Set 3 Cameron Rasmussen Chandler Brown WIN LOSS
Pool Set 3 Carl Weneger Cameron Rasmussen WIN LOSS
Pool Set 3 Chandler Brown Carl Weneger WIN LOSS
Pool Set 3 Yanwen Xu Chandler Brown LOSS WIN
Pool Set 3 Cameron Rasmussen Yanwen Xu LOSS WIN

Mixed Steel Smallsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Sawyer Freschi Jonathan Han LOSS WIN
Pool Set 1 Yichen Liu Ted Marzo WIN LOSS
Pool Set 1 Ted Marzo Jonathan Han LOSS WIN
Pool Set 1 Yichen Liu Jonathan Han DRAW DRAW
Pool Set 1 Sawyer Freschi Yichen Liu LOSS WIN
Pool Set 1 Ted Marzo Sawyer Freschi LOSS WIN
Pool Set 1 Erik Copley John Minguito WIN LOSS
Pool Set 1 Shannon Regalbuto Isaac Humber LOSS WIN
Pool Set 1 John Minguito Shannon Regalbuto WIN LOSS
Pool Set 1 Isaac Humber John Minguito WIN LOSS
Pool Set 1 Erik Copley Isaac Humber WIN LOSS
Pool Set 1 Shannon Regalbuto Erik Copley LOSS WIN
Pool Set 1 Christian Jacob Peralta Jonathan Biascan WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Laslavic Scott Lipsig WIN LOSS
Pool Set 1 Christian Jacob Peralta Scott Lipsig WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Laslavic Christian Jacob Peralta DRAW DRAW
Pool Set 1 Jonathan Biascan Alexander Laslavic DRAW DRAW
Pool Set 1 Scott Lipsig Jonathan Biascan LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Aldridge Alanna Wendt WIN LOSS
Pool Set 1 Jacob Zillifro Lily Johnson LOSS WIN
Pool Set 1 Alanna Wendt Jacob Zillifro LOSS WIN
Pool Set 1 Lily Johnson Alanna Wendt WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Aldridge Lily Johnson WIN LOSS
Pool Set 1 Jacob Zillifro Daniel Aldridge LOSS WIN
Pool Set 1 Fleur Richau Daniel Aldridge LOSS WIN
Pool Set 1 Lily Johnson Fleur Richau DRAW DRAW
Pool Set 1 Fleur Richau Alanna Wendt WIN LOSS
Pool Set 1 Jacob Zillifro Fleur Richau LOSS WIN
Pool Set 2 Daniel Aldridge Ted Marzo LOSS WIN
Pool Set 2 Scott Lipsig Sawyer Freschi LOSS WIN
Pool Set 2 Ted Marzo Sawyer Freschi LOSS WIN
Pool Set 2 Scott Lipsig Ted Marzo LOSS WIN
Pool Set 2 Daniel Aldridge Scott Lipsig WIN LOSS
Pool Set 2 Sawyer Freschi Daniel Aldridge LOSS WIN
Pool Set 2 Jonathan Biascan Isaac Humber LOSS WIN
Pool Set 2 Alanna Wendt Yichen Liu WIN LOSS
Pool Set 2 Yichen Liu Jonathan Biascan WIN LOSS
Pool Set 2 Alanna Wendt Jonathan Biascan WIN LOSS
Pool Set 2 Isaac Humber Alanna Wendt WIN LOSS
Pool Set 2 Isaac Humber Yichen Liu WIN LOSS
Pool Set 2 Jacob Zillifro Erik Copley LOSS WIN
Pool Set 2 Alexander Laslavic Shannon Regalbuto WIN LOSS
Pool Set 2 Jacob Zillifro Alexander Laslavic WIN LOSS
Pool Set 2 Shannon Regalbuto Jacob Zillifro LOSS WIN
Pool Set 2 Erik Copley Shannon Regalbuto WIN LOSS
Pool Set 2 Alexander Laslavic Erik Copley LOSS WIN
Pool Set 2 Jonathan Han Fleur Richau WIN LOSS
Pool Set 2 Christian Jacob Peralta John Minguito WIN LOSS
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations Pool Set 2 Lily Johnson Jonathan Han DRAW DRAW
Pool Set 2 Christian Jacob Peralta Fleur Richau LOSS WIN
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations Pool Set 2 Lily Johnson John Minguito LOSS WIN
Pool Set 2 Christian Jacob Peralta Jonathan Han LOSS WIN
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations Pool Set 2 Fleur Richau Lily Johnson WIN LOSS
Pool Set 2 John Minguito Jonathan Han LOSS WIN
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations Pool Set 2 Lily Johnson Christian Jacob Peralta LOSS WIN
Pool Set 2 John Minguito Fleur Richau LOSS WIN
Eighth-Finals Isaac Humber Scott Lipsig WIN LOSS
Eighth-Finals John Minguito Daniel Aldridge LOSS WIN
Eighth-Finals Erik Copley Jonathan Biascan WIN LOSS
Eighth-Finals Ted Marzo Jonathan Han LOSS WIN
Eighth-Finals Fleur Richau Shannon Regalbuto WIN LOSS
Eighth-Finals Christian Jacob Peralta Jacob Zillifro WIN LOSS
Eighth-Finals Alexander Laslavic Sawyer Freschi LOSS WIN
Eighth-Finals Alanna Wendt Yichen Liu LOSS WIN
Quarterfinals Isaac Humber Yichen Liu WIN LOSS
Quarterfinals Sawyer Freschi Daniel Aldridge WIN LOSS
Quarterfinals Erik Copley Christian Jacob Peralta WIN LOSS
Quarterfinals Fleur Richau Jonathan Han WIN LOSS
Pool Set 3 Isaac Humber Fleur Richau WIN LOSS
Pool Set 3 Sawyer Freschi Erik Copley LOSS WIN
Pool Set 3 Fleur Richau Erik Copley LOSS WIN
Pool Set 3 Sawyer Freschi Fleur Richau WIN LOSS
Pool Set 3 Isaac Humber Sawyer Freschi WIN LOSS
Pool Set 3 Erik Copley Isaac Humber DRAW DRAW